| Idontcare69 a întrebat:

De ce nu credeti in Dumnezeu [unii dintre voi]? Eu nu stiu ce sa mai cred. exista sau nu?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Citeste asta pana la capat si iti promit ca te va ajuta:

Este imposibil de demonstrat faptul ca un dumnezeu nu exista, la fel cum e imposibil de demonstrat faptul ca eu am un dinozaur invizibil care nu poate fi atins, dar inexistenta dumnezeului crestin poate fi.

1.S-o luam cu inceputul, de ce ar avea nevoie o entitate atotputernica de rugaciunile muritorilor? Nu cred ca din moment ce poti crea universul chiar iti pasa de ce fac cativa oameni pe o planeta atat de nesemnificativa.

2. Iisus Hristos nu avea nici un motiv sa exista.El a fost trimis din doua motive. Primul ar fi ca sa repare greselile din Vechiul Testament.Bun, din nou sa revenim la cel care a creat universul. De ce ar face greseli, din moment ce este atotputernic? Iar al doilea motiv pentru care a fost trimis este ca toti cei botezati sa fie iertati de pacatul stramosesc.Scuza-ma,dar cine naiba poate crea un univers, dar nu poate sa ierte o prostie(care daca stai sa te gandesti s-a intamplat tot din vina lui).

3.Din nou revenim la atotputernicia lui Dumnezeu.Cum a reusit sa greseasca atat de mult in cele 10 porunci? Citeste-le atent si vei vedea ca nu numai ca au fost scrise de un om, dar chiar de unul mai putin inteligent.
Porunca 2 ocupa spatiu degeaba, din moment ce se cam subintelege din prima.
Porunca 8, din nou, ocupa spatiu degeaba din moment ce prin porunca 10 se interzice de asemenea furtul.
Porunca 4 mi se pare de departe cea mai lipsita de sens. Oamenii nu sunt nemuritori, si totusi din putinul timp pe care il avem pe pamanta, El vrea sa ne dedicam o zi din saptamana lui? Cu ce il ajuta? Tine cont de faptul ca El nu este un om, pe care sa-l satisfaca laudele altora, este o divinitate.

Sper ca te-am ajutat. Daca mai vrei dovezi ale inexistentei lui sa-mi zici happy

46 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fiindca nu are sens. Iar daca exista, il doare fix in plex de ce credem noi.

| emy a răspuns:

Daca vrei sa stii daca exista sau nu, pune-ti urmatoarele intrebari: cum a luat fiinta Universul? Printr-un Big-Bang? Cum a fost posibil acest lucru? Cine a creat omul, o fiinta atat de complexa? Cum se explica faptul ca tu pui in pamant o samanta, din care ies flori de diferite culori si forme si de o frumusete care iti incanta pur si simplu privirea si sufletul? Cine a creeat somnul, ca sa ne refacem fortele dupa o zi obositoare de lucru? samd.

| drutzix a răspuns (pentru emy):

Cine a creat somnul? Wtf?! Nu credeam ca poate exista atata ignoranta intr-o fiinta umana. Daca ai invata putina biologie ai avea raspuns tuturor intrebarilor de mai sus. Dar deh, e mai usor sa zici dumnezeu a facut asta decat sa inveti.

| emy a răspuns:

A...si inca ceva: daca vrei sa stii de ce unii oameni nu cred in Dumnezeu si cine sunt cei care vor ca noi sa nu credem in Dumnezeu, uita-te aici:http:! despremasonerie.go.ro/.

| Neberius13 a răspuns (pentru emy):

Da ma, toti suntem niste masoni. Fratii mei, am fost deconspirati, careva sa-i afle adresa lui emy sa intru peste el diseara. Hai ma, sa ajung inaintea zanei maseluta.

NOname
| NOname a răspuns:

De ce aş crede? Nu am motive să cred.

| CristiB93 a răspuns:

Exista,dar este altceva decat am fost invatati si actioneaza altfel decat stim majoritatea lumii.

| robby212 a răspuns:

Cu siguranta!
Hristos in mijlocul nostru.
"Unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor." (Matei 18, 20)

| RAY a răspuns:

Priveste in jurul tau cum sunt cei care cred in dumnezeu nu sunt mai diferiti ca cei care nu cred din contra sunt niste ipocriti cu interese atat, eu nu cred cand vad suferinta, sunt atatia copii care sufera de mici orbi,handicapati etc da cui i pasa,crestini merg cu biblia prin africa si cu arma pe la spate le-au distrus cultura acelor oamenii pentru banii, crestini in toata istoria sau omorat intre ei si pe alti au facut prapad prin america de sud, Australia, asia, africa etc omorand milioane de oamenii nevinovati in numele zeului lor ipocrit crede in realitate nu in povesti, suntem in secolu 21 vezi cumva serpi vorbitori, oamenii care merg pe apa?

| Mayar a răspuns:

De prosti nu cred. Dar cand o sa se destepte, o sa fie prea tarziu.

Daca ia fi vrut intr-adevar sa stii ce sa crezi si sa nu mai fi asa ignoranta, ti-ai fi deplasat fizicul pana la biserica. Din moment ce nu ai facut-o [ se vede], inseaman ca te doare-n 14 de toate, si le iei pe toate de-a gata.
Tine-o tot asa, ca o sa ajungi "bine"!

| suffarstar a răspuns:

Degeaba crezi ca exista sau ca nu exista devreme ce nu stii daca exista sau nu. Credinta nu are niciun sens, trebuie sa stii. Iar ca stii, trebuie sa vrei sa stii. Adica sa fii liber de orice idee preconceputa.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Asa vrea si Satan dusmanul nr. 1 al lui Dumnezeu, sa nu creada nimeni, ca Dumnezeu exista. Si Biblia ne spune, ca Satan a orbit mintea celor necredinciosi, ca sa nu vada adevarul, (2Corinteni 4:3, 4,5). Dar te-ai gandit privindute in oglinda, cine te-a creat intr-un mod minunat? Cate celule formeaza corpul tau? Cine le-a grupat si le-a stabilit rolul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poti sa crezi ceva ce nu vezi? cum poti sa crezi ca e cineva sus in cer, "bun si milostiv" care face minuni doar cand are chef ( ca asa zic fanaticii religiosi, minuni in stanga si in dreapta) doar oameni mor zilnic de foame( Africa) si mii de feluri de accidente. sa fim seriosi. numai oameni cu frica de ziua de maine, care nu ar incredere in propria persoana, cred in dzeu, nu pot dormi fara sa creada ca e cineva care ii pazeste si prostii de genul. dar ce pretentii ai la oameni de genul. inca se inchina la cruci, cica"s sfintite

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de prima ta afirmatie,ai facut o eroare. Mintea este un receptor,sunt multe lucruri pe care nu le percepe,dar care exista. Sunt frecvente audio, unde infrarosii, unde ultraviolete care exista, iar teoretic ar putea fi un cal in spatele tau, dar care exista dar tu nu il poti percepe tocmai pentru ca nu ai organul de simt respectiv.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca oamenii mor zilnic in africa, cum zici tu acolo, este tot din cauza pacatelor noastre pe care le savarsim in fiecare zi.Multumeste-i Domnului ca nu esti tu cel care flamanzesti, bucura-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Tu stii vorba aia du-te si te impusca? sper
"Multumeste-i Domnului ca nu esti tu cel care flamanzesti, bucura-te." rolling on the floor nu minti? mai baiete eu nu trebuie sa multumesc nimanui. am de mancare ca muncesc pe rupte de cand aveam 14 ani. nu m-a ajutat nimeni in afara de mama mea cu nimic, mai ales basme idioate. ce spalati pe creier sunteti unii, vai de tara voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca, credeți in cel rău si nu credeți in Dumnezeu laughing)
Pentru ca daca unul din ei exista, clar exista amândoihee hee

| Anonima0000000000 a răspuns:

Jeniffer Dumnezeu exista nu te lua dupa altii ca iti baga asa in cap! Dumnezeu ii vede pe cei care cred in el si cei care nu!

| Inception a răspuns:

Eu cred ca esti atee, de vreme ce ii dai dreptate unui ateu, ai pus intrebarea la misto ca sa razi de crestinii.

| Sweet155 a răspuns:

Exista

| aladeieri a răspuns:

Dovada ca exista dumnezeu!(citeste tot si ai sa vezi ca o sa-ti schimbi parerea)

Un bărbat a mers la frizer să se tundă. În timp ce frizerul îl tundea pe client, cei doi au început o conversaţie interesantă despre diverse subiecte. În cele din urmă au ajuns să vorbească despre Dumnezeu, iar frizerul a spus: "Nu cred că Dumnezeu există."
"De ce spui asta?" a întrebat clientul.
"Trebuie doar să ieşi pe stradă si să vezi că Dumnezeu nu există. Spune-mi, dacă Dumnezeu ar exista, ar mai fi atâţia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonaţi? Dacă Dumnezeu ar exista, n-ar mai fi suferinţă şi durere. Nu-mi pot imagina cum ar fi să iubeşti un Dumnezeu care permite să se întâmple asemenea lucruri."

Clientul s-a gândit pentru un moment, dar nu a răspuns, pentru că nu voia să înceapă o discuţie în contradictoriu. În scurt timp, frizerul a terminat de tuns şi clientul a plecat mai departe. Imediat ce a ieşit din frizerie a văzut însă pe stradă un om neîngrijit, cu părul lung şi murdar. Părea un om sărman.
Clientul s-a întors la frizer şi i-a spus:
"Ştii ceva? Frizerii nu există!"
"Cum poţi spune asta?" a întrebat frizerul nedumerit. "Eu sunt aici şi sunt un frizer. Şi tocmai te-am aranjat!"
"Nu e aşa!" a spus clientul. "Frizerii nu există pentru că dacă ar exista nu ar mai fi oameni cu păr lung şi neîngrijit, ca omul de afară."
"Dar frizerii există! Ceea ce se întâmplă e că oamenii nu vin la mine."
"Exact!" a spus clientul plin de încântare."Asta e ideea! Şi Dumnezeu există! Ceea ce se întâmplă este că oamenii nu merg la El şi nu Îl caută. De aceea există atâta durere şi suferinţă în lume

| anonim_4396 a răspuns (pentru aladeieri):

Doamne fereste. daca asta e ideea ta ca dzeu exista, e clar. ne mai miram ca inca va inchinati la bucati de lemne

| Idontcare69 explică (pentru anonim_4396):

Exact laughing

| Inception a răspuns (pentru aladeieri):

Iti pierzi timpul, cu ateii nu ai ce sa discuți, poți sa vii cu cate exemple vrei.

| Inception a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca Dumnezeu nu exista, tu de ce zici Doamne ferește, nu crestinii ar trebui sa zica asta, ca doar ei cred in Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inception):

E un mod al meu mai "subtil" sa fac misto de religiosi. crede-ma ca si in viata de zi cu zi mai pomenesc pe dzeu, adica "ce dzeu vrei" sau doamne fereste. mi-a ramas in vocabular cuvintele astea. nu inseamna daca pun cadouri sub brad de craciun ca "chiar cred ca exista mos craciun nu?

| Anonnnnimus a răspuns (pentru aladeieri):

Si inca cate exemple mai sunt de acest fel. Endoryus sa te fereasca D-zeu de ceva rau.

| Innsbruck a răspuns (pentru Inception):

Tu daca cotesti ceva de oriunde tu imediat crezi ca prietenul tau imaginar exista?
Vrei sa iti dau si eu un fragment sau o povestioara cu Batman, o sa crezi si ca Batman exista?
Oricum, foarte bine ca sunt multi religiosi.Pot profita de naivitatea si credinta lor si ii pot manipula cum vreau eu, cand e nevoie desigur

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru aladeieri):

Este mare lucru sa cunosti adevarul. Bravo!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Innsbruck):

Tu nu ai vazut ce a zis Miss Tr rolling on the floor, aia da inteligenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

"Endoryus sa te fereasca D-zeu de ceva rau." hmm acum am vazut al 2 post. sa stii ca la cate am avut parte in viata nu cred ca exista un dzeu, si daca ar fi, e un jegos imputit. nu doar pentru ce mi s-a intamplat mie ci tuturor de pe aceasta planeta.
dar sa iti zic o mica povestioara sa vezi diferenta intre un ateu si un fanatic ca tine. acum 2 luni taiam lemne, si 2 barbati intr.o incapere alaturata sudau. m-am dus acolo sa iau un alt topor ca l-am rupt pe al meu si cand am iesit nici nu am inchis bine usa si am fost propulas cu tot cu usa cativa metri. un din cei 2 oameni a murit pe loc, celalat a murit arzand in fata mea. vreo saptamana nici nu voiam sa dorm ca aveam cosmaruri. un fanatic ce ar zice? hmm? "" pai pupei picioarele lui dzeu ca ai scapat, da da" " NU, unde era (daca ar fi existat asemenea basme ) pentru cei 2 oameni? si na dupa am aflat ca erau religiosi mari si altele. nu cred eu ca ar fi salvat un ateu si sa lase sa moara 2 "de ai lui". dar un ateu ce zice? am avut noroc, ca acum facea mama pomana de o luna, poate 2, ca asa biserica vrea bani.

| Inception a răspuns (pentru Innsbruck):

Ma faci sa rad laughing, ce raspuns mai da si asta.
"Tu daca cotesti ceva de oriunde tu imediat crezi ca prietenul tau imaginar exista? ".Ti-ai citit raspunsul inainte sa il postezi, sa vezi cum suna.Penibil laughing

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Are El alt plan pentru tine. D-zeu vrea ca tu sa-L gasesti intr-o zi, si sunt sigur ca apoi ai sa crezi ca exista. EU am 14 ani sa stii, si cred in El. Tata m-a invatat foarte multe. Oi fi eu un fanatic, dar dreptate tot am, ai sa vezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Tu crezi in divinitati ca ti-au fost bagate pe gat fara voia ta de cand te-ai nascut. daca nu stiai de chestii de genul, nu le-ai fi dus dorul toata viata. ai timp sa te maturizezi mental destul, sau nu. nu multi sunt care au minte proprie si pot gandii pentru ei, nu sa gandeasca altii pentru ei

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu vrea ca toti oamenii ( atei, ortodocsi etc) sa gaseasca credinta adevarata. Crezi ca nu i.ar fi simplu sa.i omoare pe toti necredinciosi si sa ramana cei care cred in El? Vrea ca toti sa se mantuiasca. Biserica in ziua de astazi, am observat si eu ca este mai mult o afacere, dar crede.ma, nu din vina Lui D.zeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Intreabari parintii daca tot esti si sunt asa mari religiosi, un bebelus care nu e botezat dar moare pana atunci, ce se intampla cu el. spune-mi raspunsul lor, si dupa iti zic si ce voiam sa zic cu asta.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

De cine mi.au fost bagate pe gat, de parinti? In. Niciun caz. Sa stii ca am observat ca fara rugaciune, esti un nimic.nu ma obliga sa ma duc la biserica, sa ma rog, dar simt ca este mult mai bine pentru viata.Eu zic sa nu mai vorbesti ce nu stii, mai bine taci.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mântuitorul spune că cel ce va crede şi se va boteza se va mântui, iar cel ce nu va crede se va osândi. Nimeni nu poate stii unde ajung sufletele celor nebotezati, numai D.zeu stie., insa asta se stie, fara botez, omul nebotezat nu va ajunge in Imparatia Cerurilor.O intrebbare de curiozitate : tu esti botezat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Aha. si ce parere ai despre "bunul" tau dzeu ca baga in iad un copil nevinovat? doar pentru ca nu a fost botezat? inspira bunatate nu gluma.
da sunt botezat

"De cine mi.au fost bagate pe gat, de parinti? In. Niciun caz" laughing daca stai sa ma minti la chestii banale de genul, ma intreb la altee chestii cat minti de fapt. daca nu de la parinti de la cine? a venit dzeu in persoana sa iti zica toate chestiile alea? hai ca o dam in basme adevarate se pare

"Sa stii ca am observat ca fara rugaciune, esti un nimic" cum ai observat asta ma rog?

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai inteles tu ca cei nebotezati ajung in iad? Si chiar nu.mi pasa ce crezi tu nici despre mine nici despre dumnezeu asa cum nici tie nu.ti pasa ce cred eu. Sper sa gasesti calea cea buna. O noapte frumoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonnnnimus):

"De unde ai inteles tu ca cei nebotezati ajung in iad?" laughing ce imi e rusine de un religios care nu stie religie. tu stii macar ce inseamna botezul? botezul e steregerea pacatelor, nu ale noastre ca dor suntem bebelusi, dar stramosesc. a lui adam si eva. de aia un bebelus nebotezat s-ar duce in iad, pentru nu i s-a sters pacatul. desigur daca crezi in adam si eva. sa iti fie rusine, ai cuvinte mari ca religios ( ca oricare) dar habar nu ai chestii elenemtare. dar imi place ca o tii in prostii de genul "D-zeu vrea ca tu sa-L gasesti intr-o zi". salut si tie, si nu imi mai raspunde la intrebari daca fugi cu coada intre picioare ca oricare religios, ca atunci cand ii se pun intrebari si nu mai are scuze incepe sa gaseasca el altele.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma pot abtine. Beeii, botezul este o taina care se savarseste pentru iertarea pacatului stramosesc, a lui adam si a evei.copii nebotezati nu ajung in Iad nici in rai, ce nu intelegi? nu se stie unde ajung.

| Anonnnnimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii mor nebotezati (ori mor la nastere, ori prin avort, ori pe parcursul vietii sale). Daca mor la nastere, crezi ca Dumnezeu nu are mila de toata lumea, si ofera tuturor fericire si liniste sufleteasca, dar fiin nebotezati eu nu fac partea din imparatia domnului, astfel prin parintii copilului prin rugaciuni, pomeniri, spovedanii etc., pruncul va putea urca in imparatie.

| aladeieri a răspuns:

Existenţa lui Dumnezeu nu poate fi demonstrată sau negată. Chiar Biblia spune că noi trebuie să acceptăm prin credinţă că Dumnezeu există: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută" (Evrei 11:6). Dacă ar dori, Dumnezeu ar putea pur şi simplu să apară în faţa întregii lumi pentru a demonstra că El există. Însă dacă ar face acest lucru, nu am mai avea nevoie de credinţă. " 'Tomo' i-a zis Iisus, 'pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut" (Ioan 20:29).

| LiviuBz93 a răspuns:

Exista!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru LiviuBz93):

Foarte bun argument, domnule. M-ati convins.