| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu s-a reincarnat Dumnezeu fara sa aiba nevoie de Maria si fara sa se nasca Iisus? Ca doar era atotputernic.Se stie ca Iisus nu e Dumnezeu.De ce nu s-a nascut Iisus mai inainte? Ca doar mai erau femei.

64 răspunsuri:
| 1973191019982018 a răspuns (pentru Algo098):

Numai Dumnezeu te mai poate convinge noi oamenii nu avem nici o putere peste astfel de incapatinare. Dar sincer iti spun ca te inteleg./Gavriil Barnutiu/ la fel ca si tine a fost cel mai convins ateu, )spunea tare si cu putere ca pe el nimeni nu il poate convinge de Existenta reala a lui Dumnezeu la fel esti si tu si te inteleg perfect. A fost nevoie de o marte clinica pentru Gavriil Barnutiu ca mai apoi sa devina un credincios adevarat pana la sfarsitul zilelor lui. A murit in 2009 si el te-ar intelege perfect.

| RAY a răspuns:

Conform profetiilor din vt, mesia trebuia sa se nasca din samanta lui david =decedenta masculina nu materna, mesia inca nu a venit daca venea ducea la implinire profetiile din vechiul testament

| RAY a răspuns (pentru 1973191019982018):

Gavriil Barnutiu a fost ortodox apoi a trecut la o secta pentru bani nu a fost ateu

| 1973191019982018 a răspuns (pentru RAY):

E frumos afara nu?

| RAY a răspuns (pentru 1973191019982018):

Ce legatura are asta cu intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai vreau sa ne impacam nu sa ne certam, ori ce ai spune eu iti respect cuvantul si gandul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1973191019982018):

"pe care" ii duce capul. Tu nu stii sa scrii, dar vorbesti de "creieraj" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai am si eu cateva doage lipsa...ce crezi ca sunt mai breaz?

| sanboss a răspuns:

1- Dumnzeu nu sa reincarnat, Isus nu este aceeasi persoana cu TATAL.
2- Nasterea a fost ceva divin nu din samanta omeneasca
3- Sa nascut normal a trait o viata normala ( ca sa ne poata intelege cand trecem prin anumite probleme, incercari, ispite etc ) bineinteles ca sunt is profetii din VT si multe alte argumente gen 3:15 etc.
4- Dar când* a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut** din femeie†, născut sub†† Lege, ( Dzeu hotaraste vremea cand el doreste )
5- Maria avea cateva calitati ( cu siguranta ca daca Maria ar fi refuzat, Isus s-ar fi intrupat prin alta femeie )

Isus a fost si este singurul care a avut ocazia sa isi aleaga :
1- TIMPUL IN CARE SA SE NASC: acum 2. 000ani
2- politica: coruptie ( pilat irod etc )
3- preotimea : nepasatori, rai corupti
4-familia : saraca ( a dus 2 pasari la templu cand a fost Isus taiat imprejut ) normal trebuia sa aduca miel ( daca aveau bani )
bineinteles ca nu erau muritori de foame
5-A ales momentul nepotrivit sistem nepotrivit familie saracuta preoti nepasatori - SCOPUL este clar : sa iti ofere tie mie sanse mai bune...

Intro astfel de vreme sia demonstrat dragostea fata de tine si de mine, murind pe cruce. TU-EU intr-o vreme ca astazi suntem in stare sa traim pentru EL, sal iubim, sal apreciem, sa traim cu recunostinta... pentru tot ceea ce a facut pentru noi

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

CITESTE CA SA INTELEGI

FILIPENI 2
La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut* ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.
De aceea şi Dumnezeu L-a* înălţat nespus de mult şi I-a** dat Numele care este mai presus de orice nume;
pentru ca*, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ

şi* orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.

Magii de sau inchinat? noi de ce ar trebui sa ne inchinam cu multumire?

Cu siguranta TATAL isi are cinstea suprema si nu isi imparte SLAVA cu nimeni de aceea Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl. ( doreste SI Tatal ) dar oare cine mai doreste daca scrie SI Tatal

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce a zis Celsus?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prostie peste prostie si cand tragi linie sa vezi rezultatul iti da alta prostie. Deci Biblia justifica clar intruparea Dl Isus, si ofera multe detalii despre nasterea sa.

Daca tu nu vrei sa crezi, ce pot eu a face... nici farisei nu au crezut si l-au rastignit pentru ca sustinea anumite lucruri printre care ca ESTE FIUL LUI Dzeu.

MI-am adus aminte acum cand iti scriu de un pasaj biblic matei 28:12...
12Aceştia s-au adunat împreună cu bătrânii, au ţinut sfat, au dat ostaşilor mulţi bani
13şi le-au zis: „Spuneţi aşa: ‘Ucenicii Lui au venit noaptea, pe când dormeam noi, şi L-au furat.’
14Şi, dacă va ajunge lucrul acesta la urechile dregătorului, îl vom potoli noi şi vă vom scăpa de grijă."
15Ostaşii au luat banii şi au făcut cum i-au învăţat. Şi s-a răspândit zvonul acesta printre iudei până în ziua de astăzi.

# Asa cum au fost cumparati sa aduca o marturie mincinoasa ( cu privire la inviera Dl ) asa si Celsus (Pantersa ) si altii prin influenta satanei sa produca indoiala in lume. Pentru mine e clar, sustin ca Donmul Isus a venit din cer, si sa intrupat prin fecioara Maria

Maria conform Bibliei nu a fost izgonita ci un inger la instintat pe IOSIF ca ceea ce sa zamislit in ea este de la Dsfant, ( Iosif in principiu gandea ca tine, ca ar fi curvit ). Dupa visul acela o ia de nevasta si etc etc e mult de vorbit... deci ce scrie CELSUS e pura cacaneala big grin

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Singura credinta care iti da speranta ii in Isus HRISTOS mai putin conteaza religia decat relatia cu Dzeu Tatal prin Isus

| Algo098 a răspuns (pentru 1973191019982018):

Fiecare e cu credinta lui. Eu cred mai putin in ce spun si ce scriu oamenii, eu cred doar ce se verifica. Asa cum unii cred in Dz citind o carte, tot asa eu nu cred in Dz uitandu-ma in jurul meu. Credinta e credinta, fiecare poate sa creada orice. Eu cand fac ceva nu ma bazez prea mult pe credinta, ca e mai sigura stiinta. Cand stii ceva, acest lucru se numeste stiinta, cand crezi ceva (deci nu esti sgur ca asa e) ii zici credinta. Eu incerc sa fac cat mai mult dupa stiinta si cat mai putin dupa credinta. Prefer siguranta, certitudinea, lucrurile verificabile care merg din prima fara greseala, fara eroare si fara rezultate intamplatoare. Cand fac ceva vreau sa fie cat mai sigur cu putinta. Nu astept ajutor divin cand fac ceva. Daca am de insurubat un surub, nu ma rog la nimeni sa o faca in locul meu. Il insurubez eu si am terminat treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religia e pe bani credinta e si relatia cu Dzeu e gratis

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbesti cu un pasionat de mitologie in fata caruia ai sanse zero de izbanda pe orice tematica vrei tu!
Cea mai veche civilizatie si implicit cea mai veche religie este religia mesopotamiana, religia mesopotamiana era politeista, adică oamenii credeau in mai multi zei.
Mesopotamia este cea mai veche civilizatie din lume, aici au fost poparele cele mai importante in ceea ce au descoperit si realizat pe toate planurile, pana si scrisul tot aici a luat fiinta, popoarele au fost : sumerienii, akkadienii, chaldeenii, babilonienii si asirienii.

ps: in momentul asta e cam 3-0 pentru mine, dar tot te incapatanezi sa faci afirmatii proaste, in viata cel care este destept isi recunoaste limitele, tu nu ti le recunosti caci esti o persoana cu capacitati reduse asemeni retardatilor mintali, caci si aia se dau mari cunoscatori cand citesc de pe net, dar pe ei nu-i duce capul de niciun fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Is mama ta! nu stiu cine-i sanboss si nici nu ma intereseaza
spune-i stapanului tau ca noi nu discutam cu valetii!

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Manipulare in ce sens? in a face ce este bine? in a avea o speranta dupa moarte?

Auzi, daca Dzeu nu exista tu de ce vi impotriva cuiva care nu exista de ce iti irosesti timpul? i dont now happy deci esti un crdincios subacoperire

Răspuns utilizator avertizat