| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu s-a reincarnat Dumnezeu fara sa aiba nevoie de Maria si fara sa se nasca Iisus? Ca doar era atotputernic.Se stie ca Iisus nu e Dumnezeu.De ce nu s-a nascut Iisus mai inainte? Ca doar mai erau femei.

64 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti total pe dinafara Bibliei, si eu care nu am citit cine stie ce iti pot demonstra ca nu cunosti.
Atentie Biblia se invata in ani si ani de studiu nu citim ca un ziar si apoi interpretam cum vrem.
Ce cred eu referitor la ce ai afirmat tu:
Dumnezeu a avut nevoie de Maria pentru a relefa partea omneasca a lui Iisus, Iisus a venit pe Pamant sub infatisare omeneasca, el s-a nascut ca oricare om, daca s-ar fi pogorat din Cer direct numai era aceeasi relatie de la om la om pe care a avut-o fie cu apostolii fie cu cei pe care I-a intalnit, adica s-ar fi vazut superioritatea directa intre Divin-omnenesc, iar Dzeu nu a dorit asta, Dumnezeu nu este un cocalar care vrea sa demonstreze cuiva ca el e mare el e tare, Dzeu nu are caracterul lui tzanca uraganul sau asa zisilor interlopi, Dzeu are puterea dar nu abuzeaza de ea, el este Sfant prin definitie.
Dumneazeu si Iisus alaturi de Sfantul Duh sunt una si aceeasi, cand ai zis ca se stie ca Iisus nu e Dumnezeu deja mi-am dat seama dogmatic ca nu stii nimic din Biblie!
vezi cine alcatuieste Sf.Treime si poate ai sa intelegi ca toti 3 sunt Unul si Unul sunt toti trei!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa ce ca esti cu IQ mic mai esti si increzut/a, Harry potter este o poveste scrisa acum cativa ani in 1997 prima carte, Biblia are cateva mii de ani, e dinaintea stramosilor nostri, dinaintea Imperiului roman sau a geto dacilor happy
Daca nu cunosti un domeniu de ce insisti in prostia ta? e ca si cum m-as apuca eu acum sa vorbesc despre navete spatiale cu ingineri in acest domeniu.
Las-o asa mai bine.
Daca nu crezi nu crezi si aia e nu e nicio problema.
Poti sa te inchini lui Baal, sau Satan pe mine chiar nu ma deranjeaza.
Va mai zic odata pentru toti paganii si sectantii pentru cei care omorati animale si aduceti sacrificii in numele lui Lucifer, Dumnezeu e atat de bun si de aceea ne da libertate, libertate pe care noi oamenii nu le-o dam celor din jurul nostru atat cat ne-o ofera Dzeu noua, parintii nu lasa atata libertate copiilor (din variate motive!) atat cat lasa Dzeu omului.
Iar voi cei care nu credeti sunteti exact ca ala de a ajuns in Iad si apoi se ruga ca un sarman sa fie inviat si trimis fratilor sai sa li se arate, ca asa sa-i faca sa inteleaga ca exista locuri in care ajunge sufletul dupa moarte!
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.

Deci cine nu crede nu crede si gata nu ai ce sa-i faci, lasa-l in bezna vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| 1973191019982018 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Numai Dumnezeu te poate convinge, noi oamenii nu avem nici o putere peste libertatea ta.
Daca vrei crezi daca nu, nu.
Eu unul nu am nimic de pierdut iar Dumnezeu nici atat!

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religia e pe bani credinta e si relatia cu Dzeu e gratis

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbesti cu un pasionat de mitologie in fata caruia ai sanse zero de izbanda pe orice tematica vrei tu!
Cea mai veche civilizatie si implicit cea mai veche religie este religia mesopotamiana, religia mesopotamiana era politeista, adică oamenii credeau in mai multi zei.
Mesopotamia este cea mai veche civilizatie din lume, aici au fost poparele cele mai importante in ceea ce au descoperit si realizat pe toate planurile, pana si scrisul tot aici a luat fiinta, popoarele au fost : sumerienii, akkadienii, chaldeenii, babilonienii si asirienii.

ps: in momentul asta e cam 3-0 pentru mine, dar tot te incapatanezi sa faci afirmatii proaste, in viata cel care este destept isi recunoaste limitele, tu nu ti le recunosti caci esti o persoana cu capacitati reduse asemeni retardatilor mintali, caci si aia se dau mari cunoscatori cand citesc de pe net, dar pe ei nu-i duce capul de niciun fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Is mama ta! nu stiu cine-i sanboss si nici nu ma intereseaza
spune-i stapanului tau ca noi nu discutam cu valetii!

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Manipulare in ce sens? in a face ce este bine? in a avea o speranta dupa moarte?

Auzi, daca Dzeu nu exista tu de ce vi impotriva cuiva care nu exista de ce iti irosesti timpul? i dont now happy deci esti un crdincios subacoperire

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Slava Domnului ca a ajuns si pana la noi ca altfel eram pierduti, pe langa faptul ca crestinismul te disciplineaza iti mai ofera si mantuire prin Hristos...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Conform profetiilor din vt, mesia trebuia sa se nasca din samanta lui david =decedenta masculina nu materna, mesia inca nu a venit daca venea ducea la implinire profetiile din vechiul testament

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa pui toate aceste intrebari preotului de la biserica din orasul tau.
Dupa fiecare slujba, preotul are timp sa stea de vorba cu enoriasii si sunt convinsa ca vei putea afla raspunsunsuri complete si detaliate, la absolut toate intrebarile tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cineva trebuia să își asume rolul de salvator al evreilor, de Mesia, de Unsul. Cât e Dumnezeu de Atotputernic, a fost nevoit să aștepte să se nască unul destul de nebun, să își asume acest rol.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu era șarlatan în opinia mea. Folosea mijloace si argumente adecvate oamenilor cu care avea de a face. și reușea astfel să fie convingător. Șarlatan ar fi fost dacă făcea din asta avere, cum fac prelații de azi.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu am scris asta ca amuzant, am scris-o ca lucru serios. Eroul salvator de multe ori e considerat nebun.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar faima avea un scop, să vină mai mulți să îl asculte, să îi ajute să scape de legea veche și să vadă altfel lumea, el nu dorea statuie și glorie. Gloria i-au creat-o ulterior, cei ce l-au urmat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru varsta dumitale vorbiti niste prostii mai mare ca varful Ever Est.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca o manifestare directa a puterii divine era prea socanta, cum a zis si catank000. Rolul lui Isus a fost sa ajute oamenii sa vada greselile pe care le fac si sa isi doreaca mantuirea de buna voie. Plus ca idea sacrificiului e un sentiment puternic, pentru ca si tu iti poti poti renunta la pacate (un sacrificiu la o scala mai mica) pentru a fi mantuit.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, a venit pe acest pământ si a devenit om. Era 100% uman, dar, in același timp era pe deplin divin.
Atunci când Adam s-a despărțit de Dumnezeu, a luat cu el toată rasa umana, pentru ca întreaga omenire era incapsulata intr-un singur om. Adam a adoptat principiul de viață a lui Satan, independent fata de Dumnezeu. Atunci când Adam a pus omenirea pe tărâmul lui Satan, tot ceea ce era necesar pentru a schimba situația, era ca Adam sa fi făcut alegerea de a se întoarce la Dumnezeu. Dar nici o ființă din univers nu se poate întoarce la Dumnezeu decât daca Spiritul Lui o influenteza. Si fara spiritul lui Dumnezeu nici o creatura nu poate fi buna si nu poate dori binele. Omenirea nu avea decât o singura speranță : daca s-ar fi găsit o ființă umana, născută din rasa lui Adam, așezată exact in locul in care Adam a așezat omenirea ( despărțită de Dumnezeu) care ar fi putut sa faca, in mod voluntar, alegerea de a se întoarce la Dumnezeu, atunci aceasta ființă umana ar putea, in sine sa reunească omenirea cu Dumnezeu. Dar aceasta persoana trebuia sa aibă capacitatea de a face acest lucru nu numai pentru sine, ci trebuia sa si poată transmite aceasta viață reunita cu Dumnezeu tuturor oamenilor. Acesta este un detaliu vital in planul de mântuire atât de puțin înțeles. Întregul plan de salvare este despre calea lui. Dumnezeu de a Se reuni pe Sine cu rasa umana. El nu putea face aceasta fara acordul omului. Omul fusese cel care alesese sa fie independent de Dumnezeu, si de vreme ce Dumnezeu a fondat guvernarea Sa pe principiul libertății, al alegerii si voinței libere, Dumnezeu nu Se putea interpune intre om si alegerea sa.
Dar atunci când Biblia afirma ca numai Dumnezeu este bun se refera si la singurul Fiu născut al lui Dumnezeu, deoarece Biblia ne spune ca Isus este " întipărirea Ființei Lui", El este exact ca Tatăl Sau, iar acest lucru era adevărat chiar si atunci cand era in trup. Acesta este adevărul exprimat in Biblie la Ioan 14/9.
Isus a fost născut din Dumnezeu, singura Ființă din univers care și-a început existenta astfel. El Și-a obținut natura prin moștenire motiv pentru care trebuie sa sa fi avut aceleași calități inerente de bunătate si dragoste ca si Tatăl Sau. Acesta este motivul pentru care El a fost pe deplin capabil de a-L reprezenta pe Dumnezeu atunci când a fost pe pământ, deoarece, intra-devar, El era Dumnezeu prin natura si in El erau arătate toate atributele naturii si caracterului lui Dumnezeu.
Acesta a fost motivul pentru care Isus a fost capabil de a Se așeza in poziția omenirii, acea poziție de completa despărțire de Dumnezeu, si in același timp de a alege să-i fie loial lui Dumnezeu, in ciuda poziției in care a fost pus : faptul ca era bun in El Însuși! Bunătatea lui Isus nu era dependenta de locuirea Spiritului Sfânt in El. Nu! Noi cei creați nu putem fi buni decât daca Spiritul Sfânt locuiește in noi. Dar Isus este Fiul lui Dumnezeu, Sursa bunătății Sale este in El Însuși. Chiar si atunci când spiritul lui Dumnezeu este luat de la El, El rămâne bun pentru ca Dumnezeu este bun. Adevărata divinitate este buna in toate circumstanțele, ea reprezintă singurul bun din tot universul si de aceea a fost nevoie de o Ființă divina pentru a realiza salvarea omului. Nimeni altcineva nu ar fi putut face asta, nici cel mai sfânt inger, caci chiar si acesta, daca ar fi fost despărțit de Dumnezeu, ar fi devenit in mod instantaneu rău.
Așadar Isus a luat locul omenirii la cruce, total despărțită de Dumnezeu si fara si fara ajutorul Spiritului Sfânt. Si cu toate ca a fost despărțit de Dumnezeu Isus a fost capabil de a face alegerea să-i rămână credincios lui Dumnezeu.
Este evident faptul ca a trebuit sa fie om in cel mai deplin sens, caci altfel nu ar fi putut lua locul omului si sa aducă omenirea înapoi la Dumnezeu. Insa vedem de asemenea ca Isus a trebuit da fie pe deplin divin, in sensul ca El poseda natura Sa spirituala, chiar natura lui Dumnezeu. Acest lucru era absolut necesar pentru ca, despărțit de Dumnezeu sa fie totuși capabil de a-L alege pe Dumnezeu. Natura Sa divina a fost esențială pentru salvarea noastră. Așadar El a trebuit sa fie pe deplin uman, dar si pe deplin divin. Dar El nu era si omnipotent, atotcunoscător si omniprezent asemenea lui Dumnezeu. Daca ar fi fost atotputernic, si a posedat toată cunoștință, atunci in ce sens a putut fi El despărțit de Dumnezeu la cruce? Adevărul este ca Isus a lăsat o parte din puterea Sa divina, slava Sa divina. A fost cu adevărat Unul dintre noi in ceea ce privește moștenirea genetica. Daca Isus ar fi posedat in Sine Însuși toate puterile atotputernicului Dumnezeu, atunci toate suferințele Sale nu ar fi demonstrat nimic. Ceea ce Dumnezeu a demonstrat prin patimile, moartea, învierea si lucrarea cereasca a Fiului Sau reprezintă singura speranță a omenirii. In El Dumnezeu nu ne-a oferit numai un Învățător moral, nu ne-a dat numai un bun Exemplu, ci un Mântuitor, exact ceea ce noi, păcătoșii, aveam nevoie, singurul lucru care ne putea salva. Acesta este adevărul care aseaza creștinismul deasupra tuturor celorlalte religii.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru Isus!

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Cred ca atunci a fost momentul cand s-a nascut ideea din poveste si de aceea nu s-a nascut Iisus mai inainte, iar prezenta lui Dz nu se putea face altfel decat asa cum s-a facut, Dz fiind existent doar pe hartie.

| 1973191019982018 a răspuns (pentru Algo098):

Numai Dumnezeu te mai poate convinge noi oamenii nu avem nici o putere peste astfel de incapatinare. Dar sincer iti spun ca te inteleg./Gavriil Barnutiu/ la fel ca si tine a fost cel mai convins ateu, )spunea tare si cu putere ca pe el nimeni nu il poate convinge de Existenta reala a lui Dumnezeu la fel esti si tu si te inteleg perfect. A fost nevoie de o marte clinica pentru Gavriil Barnutiu ca mai apoi sa devina un credincios adevarat pana la sfarsitul zilelor lui. A murit in 2009 si el te-ar intelege perfect.

| RAY a răspuns (pentru 1973191019982018):

Gavriil Barnutiu a fost ortodox apoi a trecut la o secta pentru bani nu a fost ateu

| 1973191019982018 a răspuns (pentru RAY):

E frumos afara nu?

| RAY a răspuns (pentru 1973191019982018):

Ce legatura are asta cu intrebarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai vreau sa ne impacam nu sa ne certam, ori ce ai spune eu iti respect cuvantul si gandul.

| Algo098 a răspuns (pentru 1973191019982018):

Fiecare e cu credinta lui. Eu cred mai putin in ce spun si ce scriu oamenii, eu cred doar ce se verifica. Asa cum unii cred in Dz citind o carte, tot asa eu nu cred in Dz uitandu-ma in jurul meu. Credinta e credinta, fiecare poate sa creada orice. Eu cand fac ceva nu ma bazez prea mult pe credinta, ca e mai sigura stiinta. Cand stii ceva, acest lucru se numeste stiinta, cand crezi ceva (deci nu esti sgur ca asa e) ii zici credinta. Eu incerc sa fac cat mai mult dupa stiinta si cat mai putin dupa credinta. Prefer siguranta, certitudinea, lucrurile verificabile care merg din prima fara greseala, fara eroare si fara rezultate intamplatoare. Cand fac ceva vreau sa fie cat mai sigur cu putinta. Nu astept ajutor divin cand fac ceva. Daca am de insurubat un surub, nu ma rog la nimeni sa o faca in locul meu. Il insurubez eu si am terminat treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu cauzeze suspiciuni pe pamant. Si in prezent oamenii sunt speriati de orice, dar sa vezi cum se aprinde odata cerul si intra o creatura imensa din alta dimensiune etc? Faceau toti infarct de frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul Isus era și mai înainte chiar de întemeierea lumii. Iar în legătură cu născutul din fecioară, nu am un răspuns exact, dar eu personal văd lucrul ăsta ca o apropiere de tot ce e omenesc și de om. Adică nașterea în acest fel consider că L-a făcut pe Domnul Isus mai uman și mai aproape de simțirile noastre. Ca să nu zică nimeni: El nu știe cum e să fi om, cum e să trăiești într-un corp ca acesta și cum e să fii ispitit la tot pasul...dar scrie că El a fost ispitit în toate lucrurile ca și noi, dar fără păcat.
Isus Hristos era atât Om, cât și Dumnezeu, în toată regula.winking

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică cum, fără păcat? Pe el nu îl atingea păcatul? Hai să fim serioși, dacă era om și om sănătos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Pare imposibil, dar nu este...mai ales la cât timp petrecea Domnul în rugăciune, în părtașie cu Tatăl...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ia încearcă și tu să te rogi așa, vreo câteva miliarde de ani, dar să nu faci nimic altceva, să vezi cum e cu părtășia cu taică-tu.

| oz_1736 a răspuns:

Nimeni de pe pamant nu stie. Presupuneri face oricine. Intreaba-l personal

| sanboss a răspuns:

1- Dumnzeu nu sa reincarnat, Isus nu este aceeasi persoana cu TATAL.
2- Nasterea a fost ceva divin nu din samanta omeneasca
3- Sa nascut normal a trait o viata normala ( ca sa ne poata intelege cand trecem prin anumite probleme, incercari, ispite etc ) bineinteles ca sunt is profetii din VT si multe alte argumente gen 3:15 etc.
4- Dar când* a venit împlinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său, născut** din femeie†, născut sub†† Lege, ( Dzeu hotaraste vremea cand el doreste )
5- Maria avea cateva calitati ( cu siguranta ca daca Maria ar fi refuzat, Isus s-ar fi intrupat prin alta femeie )

Isus a fost si este singurul care a avut ocazia sa isi aleaga :
1- TIMPUL IN CARE SA SE NASC: acum 2. 000ani
2- politica: coruptie ( pilat irod etc )
3- preotimea : nepasatori, rai corupti
4-familia : saraca ( a dus 2 pasari la templu cand a fost Isus taiat imprejut ) normal trebuia sa aduca miel ( daca aveau bani )
bineinteles ca nu erau muritori de foame
5-A ales momentul nepotrivit sistem nepotrivit familie saracuta preoti nepasatori - SCOPUL este clar : sa iti ofere tie mie sanse mai bune...

Intro astfel de vreme sia demonstrat dragostea fata de tine si de mine, murind pe cruce. TU-EU intr-o vreme ca astazi suntem in stare sa traim pentru EL, sal iubim, sal apreciem, sa traim cu recunostinta... pentru tot ceea ce a facut pentru noi

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

CITESTE CA SA INTELEGI

FILIPENI 2
La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut* ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.
De aceea şi Dumnezeu L-a* înălţat nespus de mult şi I-a** dat Numele care este mai presus de orice nume;
pentru ca*, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ

şi* orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.

Magii de sau inchinat? noi de ce ar trebui sa ne inchinam cu multumire?

Cu siguranta TATAL isi are cinstea suprema si nu isi imparte SLAVA cu nimeni de aceea Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl. ( doreste SI Tatal ) dar oare cine mai doreste daca scrie SI Tatal

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce a zis Celsus?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prostie peste prostie si cand tragi linie sa vezi rezultatul iti da alta prostie. Deci Biblia justifica clar intruparea Dl Isus, si ofera multe detalii despre nasterea sa.

Daca tu nu vrei sa crezi, ce pot eu a face... nici farisei nu au crezut si l-au rastignit pentru ca sustinea anumite lucruri printre care ca ESTE FIUL LUI Dzeu.

MI-am adus aminte acum cand iti scriu de un pasaj biblic matei 28:12...
12Aceştia s-au adunat împreună cu bătrânii, au ţinut sfat, au dat ostaşilor mulţi bani
13şi le-au zis: „Spuneţi aşa: ‘Ucenicii Lui au venit noaptea, pe când dormeam noi, şi L-au furat.’
14Şi, dacă va ajunge lucrul acesta la urechile dregătorului, îl vom potoli noi şi vă vom scăpa de grijă."
15Ostaşii au luat banii şi au făcut cum i-au învăţat. Şi s-a răspândit zvonul acesta printre iudei până în ziua de astăzi.

# Asa cum au fost cumparati sa aduca o marturie mincinoasa ( cu privire la inviera Dl ) asa si Celsus (Pantersa ) si altii prin influenta satanei sa produca indoiala in lume. Pentru mine e clar, sustin ca Donmul Isus a venit din cer, si sa intrupat prin fecioara Maria

Maria conform Bibliei nu a fost izgonita ci un inger la instintat pe IOSIF ca ceea ce sa zamislit in ea este de la Dsfant, ( Iosif in principiu gandea ca tine, ca ar fi curvit ). Dupa visul acela o ia de nevasta si etc etc e mult de vorbit... deci ce scrie CELSUS e pura cacaneala big grin

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Singura credinta care iti da speranta ii in Isus HRISTOS mai putin conteaza religia decat relatia cu Dzeu Tatal prin Isus

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Pentru ca jertfa lui Isus să fie perfectă, El trebuia să treacă prin toate etapele prin care trece un om obișnuit și să se păstreze curat în acele circumstanțe

Răspuns utilizator avertizat
| 1973191019982018 a răspuns:

Esti lenes si nu vrei sa citesti Biblia!? Atunci nu vei afla raspunsul niciodata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1973191019982018):

Citirea bibliei e cea mai buna metoda sa devii ateu laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, mai ales cand esti prost si fara imaginatie. cand crezi ca cei care creeaza diferite diveceuri ar fi in stare sa creeze si Universul sau ca toate au luat fiinta dintr-un mare boom, big bang.
asta nu e un raspuns pentru. tine cosmin ci pentru ateii inversunati care in opinia mea nu au nici imaginatie si implicit nici educatie sau IQ de nicio forma, ei sunt cei mai usor de manipulat, nu inseamna ca noi credinciosii sutem toti ca babele alea proaste care nu te invata popa ce sa faci in Biserica ci te invata ele ca asa au invat ele, noi credinciosii suntem de multe feluri si fiecare crede in felul sau, de asta e asa frumoasa ortodoxia si ma bucur ca nu-s musulman sau alta religie ori secta paganawinking

| 1973191019982018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa este prostii care citesc Biblia pot deveni atei cei inteligenti care i duce capul care da voie lui Dumnezeu sa lucreze peste fiinta lor au mari descoperiri si afla adevarul.
Cei slabi cu duhul si cu mintea il iau pe nu mereu in brate, nu-i ajuta creierajul, sa inteleaga Biblia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1973191019982018):

"pe care" ii duce capul. Tu nu stii sa scrii, dar vorbesti de "creieraj" laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai am si eu cateva doage lipsa...ce crezi ca sunt mai breaz?