| mrjohanys a întrebat:

se spune ca Maria nu a avut niciun contact cu Iosif (contact sexual) inainte sa dea viata lui Iisus, asta inseamna ca Maria cand l-a nascut pe Iisus a fost virgina, cum a putut sa nasca daca himenul ei a fost intact inainte de nastere?

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

A putut sa nasca asa cum ar fi putut avea un contact sexual. La urma urmei, himenul e doar o pielita, care se rupe la o actiune mecanica. In cazul unui contact, actiunea e din exterior spre interior, in cazul nasterii unei fecioare, cum a fost Maria (si nu e singura, in istorie au mai fost citeva cazuri, pentru ca e posibil in urma anumitor jocuri cu un baiat, o fecioara sa ramina insarcinata, nu e o sansa prea mare, e infima, dar e posibila), actiunea e dinspre interior spre exterior. Nu cred ca e greu de priceput, nu e nimic care sa arate ca ar fi o nastere imposibila.

| Dumnezău a răspuns:

Iisus a fost Chestburster din Alien.Himenul Mariei a ramas intact.Maria l-a nascut pe Iisus vomitandu-l, prin retina. Tulai, minune dumnezeiasca!

| William a răspuns:

Dumnezeu este Atotputernic, la El toate sunt cu putinta.

| morningstar a răspuns:

I s-a rupt la nastere. E logic.

| mrjohanys explică (pentru morningstar):

Asta inseamna ca Iisus a dezvirginat-o? nu crezi ca e o tampenie?

| Paulla a răspuns (pentru morningstar):

O tipă care n-a avut niciun contact sexual rămâne însărcinată... Ai dreptate, e perfect logic.

| morningstar a răspuns (pentru mrjohanys):

Nu este o tampenie numai pentru ca tu nu intelegi. Isus ar fi dezvirginat-o daca s-ar fi culcat cu ea, ceea ce nu s-a intamplat. Este impropriu spus ca a dezvirginat-o pentru ca asta presupune ruperea membranei prin introducere. ( iar primul contact sexual a avut loc dupa nasterea lui Isus, dar nu de Isus, bineinteles).

| morningstar a răspuns (pentru Paulla):

Am zis ca e logic faptul ca himenul s-a rupt la nasterea lui Isus, nu ca a ramas insarcinata fara contact sexual. Nu poti lega nasterea lui Isus de logica pentru ca ea reprezinta o minune, ceea ce nu are de-a face cu logica pentru ca altfel nu s-ar mai chema 'minune'. Nicio minune facuta de Isus pe pamant nu are nicio explicatie stiintifica. Deci, repet, ma refeream la faptul ca membrana s-a rupt la nastere, asta imi pare logic, nu la faptul ca Isus S-a nascut fara nicio legatura fireasca.

| Paulla a răspuns (pentru morningstar):

Eu de fapt ironizam credinţa în lucruri ilogice.

| morningstar a răspuns (pentru Paulla):

Adica in minuni? Si ce motive ai avea sa ironizezi credinta in lucruri ilogice cand ele se intampla de fapt chiar si sub ochii nostri?

| Paulla a răspuns (pentru morningstar):

Mă amuz şi eu. Tu n-ai ironizat niciodată persoane ce credeau-n zâne?

| morningstar a răspuns (pentru Paulla):

Cred ca se face o diferenta intre religie si basme. Viata lui Isus a fost ceva real si palpabil, pe cand zanele...nu imi par a fi acelasi lucru.

| Paulla a răspuns (pentru morningstar):

Eu nu văd nicio diferenţă, amândouă au baze la fel de 'reale'. Amândouă sunt lipsite de dovezi.

| morningstar a răspuns (pentru Paulla):

Si cand minuni se intampla sub ochii tai, mai ai nevoie de dovezi? Minunile se intampla ca recunoastem sau nu, zanele raman pe taramul fantasticului, se deosebesc prea bine religia si irealul, fantasticul.

| Paulla a răspuns (pentru morningstar):

Eu nu văd nicio minune. Dar să presupunem o situaţie ipotetică, în care ar exista minunea X. De unde ştii că minunea X nu vine de la zâne?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Paulla):

Ea e dinaia care întreabă la d/s dacă a ramas gravidă după ce i-a tras prietenul o măsea.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos a răspuns:

Faptul ca Iosif nu a avut niciun contact sexual cu Maria, inseamna ca Maria era virgina doar pentru Iosif!
Dar nu si pentru soldatul roman Tiberius Iulius Caius Abdes POanthera, care a "binecuvantat-o" cu "Duhul sau Sfant pe Biata Maria de a ajuns in al 9-lea cer, adica chiar langa Dumnezeu, si astfel se explica din ce cauza paternitatea copilului Isus a fost atribuita lui Dumnezei si nu "liftierului" care a ridicat-o cu "ostromentul" sau pina in al 9-lea cer!

| cucarachaalien a răspuns:

Poate a avut cu alt barbat.

| ir3al a răspuns:

laughinglaughinglaughingnu m-am gandit niciodata la chestia asta, probabil nu va afla nimeni, trebuie sa o consideri o minune, iar minunile nu au nevoie de explicatii! O seara buna!

| pwp a răspuns:

Sa stii ca nu m-am gandit niciodata la asta...

| ateuNEGATIV a răspuns:

Faza cu nasterea dintr-o virgina apare in multe nasterii mitologice

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Deja gândești prea profund și în același timp prost.
Nu cred că trebuiau folosiți termenii ăștia atât de profund
Tu nu ai școală? Te-a prins vacanța și o dată cu ea și retardu mintal?
Mai contează de ce așa și de ce nu?! Sau nu poți dormii noaptea din cauza asta sau te-a luat mintea pe 7 cărări fiindcă mai e puțin până la Paște și nu știi ce să întrebi?

| AleXzpm a răspuns:

Este posibil ca in acest proces complex de inseminare medievala sa fi fost implicate si mustele.

| DyaLove a răspuns:

Numai Dumnezeu stie.

| Anda1708 a răspuns:

Tu chiar nu ai altceva de facut decat sa-ti bati joc de Dumnezeu? Nu-ti dai seama ce prosti vorbesti? O sa fi pedepsita pentru asta, e un pacat!

| mrjohanys explică (pentru Anda1708):

E doar o'intrebare, ca sa nu mor prost, si nu inteleg de ce zici ca e pacat?

| analfabet5698 a răspuns:

Vangeance, alt ateu prost din cap pana in picioare

| SoniaRocs a răspuns:

Hey, asa cum a mai spus cineva, aici avem de a face cu o minune. Numai Dumnezeu stie cum s-a putut si e mai bine sa nu ne adancim in problema, sa ii gasim solutii. Cert e un singur lucru si anume: Ca Maica Domnului nu va mai fi nimeni, desi unele religii sustin ca fiecare femeie poate fi ca ea.