| mentholinks a întrebat:

De ce nu se roagă oamenii și la Duhul Sfânt? Doar este și el Dumnezeu, nu?

39 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Nu este nici o dovada biblica, nici un verset care sa argumenteze ca Spiritul Sfant este o persoana sau o fiinta spirituala. Biblia spune ca ii apartine lui Dumnezeu, este al lui, ca sa zic cu alte cuvinte este un bun al sau, iar Dumnezeu il da cui are nevoie pentru indrumare. In plus, Isus ne-a invatat sa ne rugam numai lui Dumnezeu, Creatorul. Doar el este numit Ascultatorul rugaciunilor. Crestinii fideli doar lui Dumnezeu i se rugau, nu mentioneaza deloc Biblia ca sa ne rugam altcuiva. Chiar si Isus, inainte sa moara s-a rugat zicand „Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" (Matei 27:46). Deci clar, daca Isus s-a rugat Tatalui sau, reiese ceva interesant aici, ca Isus nu este atotputernic, si ca Tatal sau este Dumnezeu si doar el merita sa primeasca rugaciunile noastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te rogi la Dumnezeu, inseamna ca te rogi sfintei treimi adica Si Duhului sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa o fi ca prea ii zici cu foc,dar Iisus Hristos, a rostit rugaciunea tatal nostru, si a spus ucenicilor; Asa sa va rugati, si cand cereti ceva; in numele meu sa cereti, si sa CREDETI ca a-ti si primit ceia ce a-ti cerut.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, in numele lui Isus ar suna astfel: „Dumnezeu, te rog iarta-ma, in numele lui Isus" Nu a spus Isus sa ne rugam lui, iar nici o rugaciune din Biblie nu i se adreseaza lui Isus sau Spiritului Sfant, ci numai lui Dumnezeului Atotputernic, al carui nume lipseste din majoritatea Bibliilor crestine, doar manuscrisele originale si Scripturile ebraice ale evreilor il mai au, anume YHWH, Iahve, Iehova. Doar lui trebuie adusa inchinare, asta spune Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Fiindca Iisus este rascumparatorul nostru, din robia pacatului si a mortii,, DA.in numele lui trebuie sa ne rugam si sa cerem.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat despre „treime" nici macar nu apare in Biblie. A aparut la secole dupa terminarea scrierii ei, la un conciliu, cel din Niceea daca nu ma insel in anul 325 e.n. Nu isi are bazele in invataturile apostolilor care au format crestinismul, nu este biblic, este aparut mai tarziu. Biblia spune ca exista un singur Dumnezeu, si are un nume, Iehova. Isus daca este Dumnezeul Atotputernic, Iehova, de ce s-ar fi rugat la el insusi? Ce insinuezi, ca avea sindromul personalitatilor multiple si odata ba era Fiul lui Dumnezeu, o creatie a lui, ba era Tatal sau, Creatorul?
Deuteronomul 6:4 „Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova."
1 Coloseni 8:16 „Pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el"
Despre Isus spune ca are inceput, insa despre Dumnezeu, Iehova se spune ca nu are: Coloseni 1:15 „El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia"
1 Timotei 1:17 „A Regelui eternităţii, singurul Dumnezeu nepieritor şi nevăzut, să fie onoarea şi gloria pentru totdeauna şi veşnic! Amin!"

Apoi, Isus a fost ispirit. Dumnezeu ar putea fi ispirit de diavol? straight face is multe multe multe versete care arata ca sunt doua fiinte distincte, Iehova Dumnezeu de Isus. Daca ai fi citit cu atentie Biblia ai fi observat.

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Isus s-a rugat la Dumnezeu pentru ca nu avea prin cine sau de ce(prin altcineva) sa se roage.
Noi insa Il avem pe Isus, iar rugaciunile noastre trec mai intai pe la Isus ca sa ajunga la Dumnezeu.

Si, totusi, nu stii daca acel "nume" este numele Lui. Nimeni nu stie care este numele Lui Dumnezeu, se banuie doar. Tot ce a ramas este "YHWH" care se banuie ca inseamna "Eu sunt"(din Moise). Parca stiu ceva cum ca pe vreamea aia(poate si acum) nu se obisnuia sa se puna vocalele... mneah...

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Se cunoaste numele lui Dumnezeu, pronuntia exacta a lui nu se cunoaste. Nici a lui Isus nu se cunoaste, insa oamenii tot ii pronunta numele. Citeste aici:

https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

Are la baza numele lui Iehova o parte sau chiar tot verbul „a deveni" iar „Eu sunt cel ce sunt" sau „Eu voi deveni tot ce voi vrea sa devin" (depinde de traducere) este semnificatia numelui sau.

| milan9 a răspuns:

O mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Persoanele Sfintei Treimi apar în biblie, chiar dacă termenul prin care noi facem referire la ele, fiind doar o titulatura descriptiva, nu apare. Una din situaţiile enumerării împreună a persoanelor având ca "punct comun" unificator - aceeaşi Natură divină este:

"Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" - Matei 28, 19
Există mai multe enumerări de acest fel, şi într-o ordine aproape diferită de fiecare dată, arătându-se astfel importanţa egală a celor trei Persoane divine: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh!

| milan9 a răspuns:

Niceea nu este momentul in care a aparut cumva Biblia sau invatataura despre Trinitate. Este in schimb primul moment in istorie când o secta (asemeni celei iehoviste) pune la indoiala învăţătura biblică despre cele TREI IPOSTASURI (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt).

În 325, la "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învăţături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.
Dacă s-a ajuns să se discute atunci problema, dacă a existat UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creştinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învăţătura despre cele trei Ipostasuri confirmate de Biblie (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) A FOST CUNOSCUTĂ DE LA ÎNCEPUT, fără să existe nci un dubiu până atunci!

Dacă ne-am imagina situaţia în care creştinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuţi deja prin torturi şi persecuţii, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credinţa? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creştinătate de vreo 300 de ani deja!

O DOVADĂ în plus: chiar din acest motiv s-a întrunit sinodul, pentru că Arie a "ieşit din rând" cu erezia lui, adică a contrazis tocmai un adevăr despre TREIME: divinitatea Fiului – a doua Persoană din Treime!

Treimea nu a fost descoperită la Niceea! Nu s-a făcut atunci marea descoperire de a se putea număra până la trei cele trei Persoane care fuseseră deja enumerate de Biblie în variate situaţii!

| oprescudorin11 a răspuns:

Oameniise roaga dupa traditia religiei lor. Daca sunt Crestini Apostolici, atunci cand se roaga, simplu, Lui Dumnezeu, se roaga Sfintei Treimi(Tatal, Fiul, Sfantul Duh).
Sfintei Treimi, caci Asta este Dumnezeu!
Daca faci parte din vreo secta, te poti ruga : pastorului, unui caine sau unui copac.In toate aceste articole sade si Dumnezeu, dar incomplet!

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cum sa nu fie texte biblice in care Duhul Sfant sa nu fie relevat ca fiinta vie, citeste Biblia si nu mai face asemenea afirmatii.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Aici milan are dreptate, unde are, are.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Arata-mi te rog, un verset care arata ca Spiritul Sfant este o persoana, si ca sa fie o persoana trebuie sa vorbeasca, sa gandeasca, sa aiba si un nume. Biblia spune ca Dumnezeu ii da spirit sfant oricui il cere. Gandeste-te ce reiese din Luca 11:11 "Cine este printre voi tatăl care, dacă fiul lui îi cere un peşte, să-i dea un şarpe în loc de peşte? 12 Sau, dacă îi cere un ou, să-i dea un scorpion? 13 Aşadar, dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl din cer le va da spirit sfânt celor care i-l cer!"

Observi? Spiritul a fost pus in balanta cu necesitati precum hrana. Si acel spirit poate fi „inmanat" sau „dat" cuiva, chiar mai multor persoane de odata. Citeste tu mai atent Biblia, eu stiu ce afirm prietene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vela? nu vom lamuri noi asta acuma, si puttem Dormi noaptea destul de bine, acceptand si parerile celorlalti, avand in vedere ca santem totusi limitati, in putere si gandire.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze daca te-am facut sa te simti inferior din punctul asta de vedere, nu asta imi e intentia, si nici nu e faza ca nu ii accept pe ceilalti cu pareri diferite. Eu am lasat comentariu, Danut a zis ca e eronat ceea ce spun, asa ca i-am raspuns la loc happy Nu m-am luat de nimeni sa ii spun ca nu is rationali, dar daca sunt provocat sa imi afisez dovezile pentru care sustin lucrul asta, imi arat fundamentul pe care imi am convingerile. Sunt unele raspunsuri la care nu ma pot abtine sa nu citez un verset si sa demonstrez astfel ca este gresit din punct de vedere biblic, dar nu o fac des. Deci... sper ca m-ai inteles de ce procedez asa happy is lucruri pentru care nu poti sa taci, iar intentia nu e sa injosesc pe cineva, ci sa corectez punctul de vedere pe baza a ce spune Biblia happy

| 熊Panda熊 a răspuns:

Rugaciunea "Imparate Ceresc " e adresata Sf. Duh. Noi, ortodocsii ne rugam si Sf. Duh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Inferior? nicicum.nici superior nu sant fiindca sant foarte pacatos.banuiesca ca esti,asa zis pocait, adica, crestin dupa evanghelie, penticostal, ori adventist.fiindca respecti strict litera bibliei, si nu e incorect.sant multe de corectat in toate denominatiunile, si nu e treaba noastra ci a duhului sfant ce lucreaza in oamenii potriviti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Is ortodox prietene happy nu te asteptai laughing

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sunt nenumarate, sau nu sti a citi, vrei sa-ti fac eu gestiunea la zecile de versete in care Duhul Sfant este prezentat sau are actiunile unei persoane? Studiaza Biblia si nu mai asculta ce spun popi pe la sprituri.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Auzi, esti bun la contrazis, dovedeste concret ce afirmi, dupa mai discutam bine? Arata-mi „nenumaratele" versete care arata ca spiritul sfant este o PERSOANA DIVINA si nu o existenta, stiu si eu ca a fost prezent in unele locuri si ca a influentat oamenii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

La cata presiune pui pe litera bibliei,nu ma asteptam, inseamna ca, esti si tu pe drumul spre desavarsire, insa bag sama, ca avem mult de lucrat asupra noastra.Succes.

| minrest a răspuns (pentru oprescudorin11):

Spune-mi si mie care sunt denominatiile astea in care se roaga oamenii la pastori, caini sau copaci, caci vreau sa ma duc pe acolo, sa ma tavalesc pe jos de ras.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi prietene! happy ...mdap...cat traim in sistemul asta avem de facut schimbari, avem de luptat cu noi insine din rasputeri si avem de cercetat mereu in Biblie, pentru ca Satan a avut grija sa semene samanta rea de-a lungul timpului, si nu numai asta, ci s-a si ingrijit de ea sa dea rod bogat pentru ca oamenii sinceri dupa adevar sa poata sa se piarda in timp. Citeste 1 Petru 5:8, dar si continuarea acestui verset. E un mesaj foarte puternic si are menirea sa ne indrumewinking „Rămâneţi lucizi, vegheaţi! Vrăjmaşul vostru, Diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte, căutând să devoreze pe cineva." Succes si tie prietene, continua sa faci sapaturi adanci in Biblie pentru a descoperi lucruri ascunse aparent, si de mare valoare!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru minrest):

Am facut o figura de stil! Dar iti explic :a diviniza un sef, un sot, un politician, pe tine insuti, un caine, un preot, un caine, pisica, o planta sau o bacterie (fie ea adoratie de moment) inseamna pentru mine 'inchinare, rugaciune'. Chiar si stiinta sau filozofia ca domeniu.
Doar Ortodoxia inca pare sa fi ramas intacta in ceea ce inteleg adoratia Lui Dumnezeu. Dar asta se afla in timp, cu studiu si staruinta.
In fapt sunt toate minuni particulare si in ansamblu sau simple desertaciuni.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am sa-ti fac o lista dar trebuie sa astepti ca sunt cam multe.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

happy oke, astept

| Staind a răspuns:

Este. Cum sa nu fie?

| Grigore666 a răspuns:

Pentru ca interpretarea lui in icoane este un porumbel si ar fi ciudat sa te inchini unui animal.