| mentholinks a întrebat:

De ce nu se roagă oamenii și la Duhul Sfânt? Doar este și el Dumnezeu, nu?

39 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

O mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Persoanele Sfintei Treimi apar în biblie, chiar dacă termenul prin care noi facem referire la ele, fiind doar o titulatura descriptiva, nu apare. Una din situaţiile enumerării împreună a persoanelor având ca "punct comun" unificator - aceeaşi Natură divină este:

"Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" - Matei 28, 19
Există mai multe enumerări de acest fel, şi într-o ordine aproape diferită de fiecare dată, arătându-se astfel importanţa egală a celor trei Persoane divine: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh!

| danut a răspuns (pentru milan9):

Aici milan are dreptate, unde are, are.

| milan9 a răspuns:

Niceea nu este momentul in care a aparut cumva Biblia sau invatataura despre Trinitate. Este in schimb primul moment in istorie când o secta (asemeni celei iehoviste) pune la indoiala învăţătura biblică despre cele TREI IPOSTASURI (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt).

În 325, la "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învăţături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.
Dacă s-a ajuns să se discute atunci problema, dacă a existat UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creştinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învăţătura despre cele trei Ipostasuri confirmate de Biblie (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) A FOST CUNOSCUTĂ DE LA ÎNCEPUT, fără să existe nci un dubiu până atunci!

Dacă ne-am imagina situaţia în care creştinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuţi deja prin torturi şi persecuţii, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credinţa? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creştinătate de vreo 300 de ani deja!

O DOVADĂ în plus: chiar din acest motiv s-a întrunit sinodul, pentru că Arie a "ieşit din rând" cu erezia lui, adică a contrazis tocmai un adevăr despre TREIME: divinitatea Fiului – a doua Persoană din Treime!

Treimea nu a fost descoperită la Niceea! Nu s-a făcut atunci marea descoperire de a se putea număra până la trei cele trei Persoane care fuseseră deja enumerate de Biblie în variate situaţii!

| oprescudorin11 a răspuns:

Oameniise roaga dupa traditia religiei lor. Daca sunt Crestini Apostolici, atunci cand se roaga, simplu, Lui Dumnezeu, se roaga Sfintei Treimi(Tatal, Fiul, Sfantul Duh).
Sfintei Treimi, caci Asta este Dumnezeu!
Daca faci parte din vreo secta, te poti ruga : pastorului, unui caine sau unui copac.In toate aceste articole sade si Dumnezeu, dar incomplet!

| minrest a răspuns (pentru oprescudorin11):

Spune-mi si mie care sunt denominatiile astea in care se roaga oamenii la pastori, caini sau copaci, caci vreau sa ma duc pe acolo, sa ma tavalesc pe jos de ras.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru minrest):

Am facut o figura de stil! Dar iti explic :a diviniza un sef, un sot, un politician, pe tine insuti, un caine, un preot, un caine, pisica, o planta sau o bacterie (fie ea adoratie de moment) inseamna pentru mine 'inchinare, rugaciune'. Chiar si stiinta sau filozofia ca domeniu.
Doar Ortodoxia inca pare sa fi ramas intacta in ceea ce inteleg adoratia Lui Dumnezeu. Dar asta se afla in timp, cu studiu si staruinta.
In fapt sunt toate minuni particulare si in ansamblu sau simple desertaciuni.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu este nici o dovada biblica, nici un verset care sa argumenteze ca Spiritul Sfant este o persoana sau o fiinta spirituala. Biblia spune ca ii apartine lui Dumnezeu, este al lui, ca sa zic cu alte cuvinte este un bun al sau, iar Dumnezeu il da cui are nevoie pentru indrumare. In plus, Isus ne-a invatat sa ne rugam numai lui Dumnezeu, Creatorul. Doar el este numit Ascultatorul rugaciunilor. Crestinii fideli doar lui Dumnezeu i se rugau, nu mentioneaza deloc Biblia ca sa ne rugam altcuiva. Chiar si Isus, inainte sa moara s-a rugat zicand „Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?" (Matei 27:46). Deci clar, daca Isus s-a rugat Tatalui sau, reiese ceva interesant aici, ca Isus nu este atotputernic, si ca Tatal sau este Dumnezeu si doar el merita sa primeasca rugaciunile noastre

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa o fi ca prea ii zici cu foc,dar Iisus Hristos, a rostit rugaciunea tatal nostru, si a spus ucenicilor; Asa sa va rugati, si cand cereti ceva; in numele meu sa cereti, si sa CREDETI ca a-ti si primit ceia ce a-ti cerut.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, in numele lui Isus ar suna astfel: „Dumnezeu, te rog iarta-ma, in numele lui Isus" Nu a spus Isus sa ne rugam lui, iar nici o rugaciune din Biblie nu i se adreseaza lui Isus sau Spiritului Sfant, ci numai lui Dumnezeului Atotputernic, al carui nume lipseste din majoritatea Bibliilor crestine, doar manuscrisele originale si Scripturile ebraice ale evreilor il mai au, anume YHWH, Iahve, Iehova. Doar lui trebuie adusa inchinare, asta spune Biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Fiindca Iisus este rascumparatorul nostru, din robia pacatului si a mortii,, DA.in numele lui trebuie sa ne rugam si sa cerem.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat despre „treime" nici macar nu apare in Biblie. A aparut la secole dupa terminarea scrierii ei, la un conciliu, cel din Niceea daca nu ma insel in anul 325 e.n. Nu isi are bazele in invataturile apostolilor care au format crestinismul, nu este biblic, este aparut mai tarziu. Biblia spune ca exista un singur Dumnezeu, si are un nume, Iehova. Isus daca este Dumnezeul Atotputernic, Iehova, de ce s-ar fi rugat la el insusi? Ce insinuezi, ca avea sindromul personalitatilor multiple si odata ba era Fiul lui Dumnezeu, o creatie a lui, ba era Tatal sau, Creatorul?
Deuteronomul 6:4 „Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova."
1 Coloseni 8:16 „Pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el"
Despre Isus spune ca are inceput, insa despre Dumnezeu, Iehova se spune ca nu are: Coloseni 1:15 „El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia"
1 Timotei 1:17 „A Regelui eternităţii, singurul Dumnezeu nepieritor şi nevăzut, să fie onoarea şi gloria pentru totdeauna şi veşnic! Amin!"

Apoi, Isus a fost ispirit. Dumnezeu ar putea fi ispirit de diavol? straight face is multe multe multe versete care arata ca sunt doua fiinte distincte, Iehova Dumnezeu de Isus. Daca ai fi citit cu atentie Biblia ai fi observat.

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Isus s-a rugat la Dumnezeu pentru ca nu avea prin cine sau de ce(prin altcineva) sa se roage.
Noi insa Il avem pe Isus, iar rugaciunile noastre trec mai intai pe la Isus ca sa ajunga la Dumnezeu.

Si, totusi, nu stii daca acel "nume" este numele Lui. Nimeni nu stie care este numele Lui Dumnezeu, se banuie doar. Tot ce a ramas este "YHWH" care se banuie ca inseamna "Eu sunt"(din Moise). Parca stiu ceva cum ca pe vreamea aia(poate si acum) nu se obisnuia sa se puna vocalele... mneah...

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Se cunoaste numele lui Dumnezeu, pronuntia exacta a lui nu se cunoaste. Nici a lui Isus nu se cunoaste, insa oamenii tot ii pronunta numele. Citeste aici:

https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

Are la baza numele lui Iehova o parte sau chiar tot verbul „a deveni" iar „Eu sunt cel ce sunt" sau „Eu voi deveni tot ce voi vrea sa devin" (depinde de traducere) este semnificatia numelui sau.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Cum sa nu fie texte biblice in care Duhul Sfant sa nu fie relevat ca fiinta vie, citeste Biblia si nu mai face asemenea afirmatii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Arata-mi te rog, un verset care arata ca Spiritul Sfant este o persoana, si ca sa fie o persoana trebuie sa vorbeasca, sa gandeasca, sa aiba si un nume. Biblia spune ca Dumnezeu ii da spirit sfant oricui il cere. Gandeste-te ce reiese din Luca 11:11 "Cine este printre voi tatăl care, dacă fiul lui îi cere un peşte, să-i dea un şarpe în loc de peşte? 12 Sau, dacă îi cere un ou, să-i dea un scorpion? 13 Aşadar, dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl din cer le va da spirit sfânt celor care i-l cer!"

Observi? Spiritul a fost pus in balanta cu necesitati precum hrana. Si acel spirit poate fi „inmanat" sau „dat" cuiva, chiar mai multor persoane de odata. Citeste tu mai atent Biblia, eu stiu ce afirm prietene.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vela? nu vom lamuri noi asta acuma, si puttem Dormi noaptea destul de bine, acceptand si parerile celorlalti, avand in vedere ca santem totusi limitati, in putere si gandire.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze daca te-am facut sa te simti inferior din punctul asta de vedere, nu asta imi e intentia, si nici nu e faza ca nu ii accept pe ceilalti cu pareri diferite. Eu am lasat comentariu, Danut a zis ca e eronat ceea ce spun, asa ca i-am raspuns la loc happy Nu m-am luat de nimeni sa ii spun ca nu is rationali, dar daca sunt provocat sa imi afisez dovezile pentru care sustin lucrul asta, imi arat fundamentul pe care imi am convingerile. Sunt unele raspunsuri la care nu ma pot abtine sa nu citez un verset si sa demonstrez astfel ca este gresit din punct de vedere biblic, dar nu o fac des. Deci... sper ca m-ai inteles de ce procedez asa happy is lucruri pentru care nu poti sa taci, iar intentia nu e sa injosesc pe cineva, ci sa corectez punctul de vedere pe baza a ce spune Biblia happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Inferior? nicicum.nici superior nu sant fiindca sant foarte pacatos.banuiesca ca esti,asa zis pocait, adica, crestin dupa evanghelie, penticostal, ori adventist.fiindca respecti strict litera bibliei, si nu e incorect.sant multe de corectat in toate denominatiunile, si nu e treaba noastra ci a duhului sfant ce lucreaza in oamenii potriviti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Is ortodox prietene happy nu te asteptai laughing

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sunt nenumarate, sau nu sti a citi, vrei sa-ti fac eu gestiunea la zecile de versete in care Duhul Sfant este prezentat sau are actiunile unei persoane? Studiaza Biblia si nu mai asculta ce spun popi pe la sprituri.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Auzi, esti bun la contrazis, dovedeste concret ce afirmi, dupa mai discutam bine? Arata-mi „nenumaratele" versete care arata ca spiritul sfant este o PERSOANA DIVINA si nu o existenta, stiu si eu ca a fost prezent in unele locuri si ca a influentat oamenii happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

La cata presiune pui pe litera bibliei,nu ma asteptam, inseamna ca, esti si tu pe drumul spre desavarsire, insa bag sama, ca avem mult de lucrat asupra noastra.Succes.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi prietene! happy ...mdap...cat traim in sistemul asta avem de facut schimbari, avem de luptat cu noi insine din rasputeri si avem de cercetat mereu in Biblie, pentru ca Satan a avut grija sa semene samanta rea de-a lungul timpului, si nu numai asta, ci s-a si ingrijit de ea sa dea rod bogat pentru ca oamenii sinceri dupa adevar sa poata sa se piarda in timp. Citeste 1 Petru 5:8, dar si continuarea acestui verset. E un mesaj foarte puternic si are menirea sa ne indrumewinking „Rămâneţi lucizi, vegheaţi! Vrăjmaşul vostru, Diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte, căutând să devoreze pe cineva." Succes si tie prietene, continua sa faci sapaturi adanci in Biblie pentru a descoperi lucruri ascunse aparent, si de mare valoare!

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am sa-ti fac o lista dar trebuie sa astepti ca sunt cam multe.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

happy oke, astept

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa cum am promis, voi posta un numar de texte care arata in mod evident ca Duhul Sfant este o fiinta (de natura necunoscuta), care este constienta, care are actiuni individuale, nedirijate, care are opinii punand intrebari si dand raspunsuri. Sensul textelor este LITERAR, adica real.
2Samuel 23,2 1Imparati 18, 12 Isaia 59, 19 Isaia 63, 10 Ezechel 3, 12 3, 14 8, 3 11, 1 11,5 11,24 37,9 43,5
Matei 1,18 3,16, 4,1 10,20, 12, 31.32 Marci 1, 12 3, 29 13, 11 Luca 2, 26.27 3, 22 12, 12 Ioan 6, 63 14, 26 15, 26 16, 13 Faptele Ap. 5, 3 5, 33 8, 29 8, 39 10, 19 13, 2 13, 4 15, 28 16, 6.7 20, 23 21, 11 28, 25
Romani 8, 4.5.6 8, 14 8, 16 8, 26 9, 1 15, 30 1Corinteni 2, 4 2, 10.11 Efeseni 4, 30.
Bineinteles nu s-a epuizat lista dar cred ca ajung atatea versete care arata EVIDENT ca Duhul Sfant este o fiinta de sine statatoare. Te rog nu incerca explicati, sunt texte cu sens si intelegere directa fara a fi nevoie de alte explicatii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Oke, dar nimic care sa dovedeasca ca spiritul/duhul sfant este Dumnezeu. In toate spune ca este al lui Dumnezeu. Si nu am spus ca nu este o existenta, nu am dovezi ca el este o persoana. Nici un verset nu arata ca are emotii, sentimente, ganduri, dorinte, trairi, nici macar un nume cum are orice persoana. Este mai degraba ca si curentul electric, daca ai studiat fizica ai fi inteles cum functioneaza acesta, e greu de explicat, mi-a zis si mie profesorul de fizica ceva, oricum este mai degraba o forta, care poate influenta, insa este controlata de Dumnezeu, ii apartine lui, el o trimite si aceasta ii face vointa. La fel cum curentul electric poate fi „modelat" pentru a indeplini anumite sarcini, la fel si spiritul sfant este controlat de Dumnezeu pentru a-i indeplini vointa.
Faptele 2:1-4 „Ziua sărbătorii Penticostei începuse deja şi toţi erau împreună în acelaşi loc. Deodată, din cer s-a auzit un zgomot ca vâjâitul unui vânt puternic şi a umplut toată casa în care stăteau. Şi au văzut nişte limbi ca de foc, care s-au împărţit, aşezându-se câte una pe fiecare dintre ei. Toţi s-au umplut de spirit sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, aşa cum îi făcea spiritul să vorbească".
Gandeste-te, poate o persoana sa se umple de alta persoana? Dar o persoana sa se umple de forta divina? Apoi, multe versete spun despre „turnarea" spiritului sfant, remarca asta in Isaia 44:3 „Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi." Cand Dumnezeu toarna spirit sfant peste slujitorii sai, acestia se „umplu" de spirit sfant. Ce crezi, ar putea fi o persoana turnata in mai multe persoane? Gandeste-te logic. Apoi, sa iti mai prezint unele dovezi care sustin afirmatia mea:
Expository Dictionary of New Testament Words, de W. E. Vine spune ca termenul grecesc tradus prin „spirit" pneúma si „înseamnă vânt. . . şi respiraţie; apoi, în special, spirit, care, asemenea vântului, este invizibil, imaterial şi puternic"
Multe traduceri ale Bibliei nu mai folosesc termenul de „duh" sfant, ci de spirit sfant, tocmai pentru ca cititorul sa nu confunde acest spirit cu o aratare, un duh, ci cu ceva invizibil si impersonal, de exemplu cand spui „spiritele s-au agitat" intelegi un lucru, dar cand spui „duhurile s-au agitat" te duci cu gandul la altceva. Un exemplu de astfel de traducere este King James, una dintre cele mai valoroase traduceri ale Bibliei, recunoscuta de biblisti. Simt ca am mai spus unele lucruri de mai sus, dar le repet si acum. Si alt lucru pe care il ignori e ca scriitorii Bibliei au folosit personificari cu privire la multe lucruri, de exemplu despre intelepciune se spune ca are copii. Este ea o persoana? (Luca 7:35) Pacatul si moartea sunt niste regi care domnesc. Sunt ele persoane? (Rom 5:14, 21) Chiar daca unele versete spun ca spiritul a vorbit, altele arata clar ca lucrul acesta s-a facut prin ingeri sau oameni. In fine...nu stiu cat de lamurit esti tu.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mai tinere, tu ai citit versetele pe care le-am indicat, UNDE SCRIE IN MATEI 1, 18 ca Duhul Sfant este a lui Dumnezeu? Si uite si versetul in care se arata ca Duhul Sfant ESTE DUMNEZEU, Matei 28, 19. Si inca ceva, nu dau doi bani pe dictionarul tau, este un gunoi. In rest maa citesse si alte versete, nu numai UNELE din ele, ci pe toate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Spune ca in numele duhului sfant, nu spune ca ar fi un dumnezeu acolo happy Apoi, uite versetul unde spune ca apartine happy Ezechiel 11:24 „Şi un spirit m-a ridicat şi m-a dus în cele din urmă în viziune, prin spiritul lui Dumnezeu, în Caldeea, la cei exilaţi; şi viziunea pe care o avusesem s-a înălţat de deasupra mea"
Matei 3:16 „După ce a fost botezat, Isus s-a ridicat imediat din apă. Şi iată că cerurile s-au deschis şi el a văzut spiritul lui Dumnezeu coborând ca un porumbel şi venind peste el."

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Chiar nu sti sa faci diferenta intre doua lucruri, daca sunt doi cu numele de Ion tu o ti de buna ca daca au doi acelasi nume sunt o singura fiinta, tare. In momentul in care alaturi de cei doi Dumnezei, Tatal si Fiul si Duhul Sfant in actul botezului este fara tagada ca si Duhul Sfant ESTE Dumnezeu. Ca sunt unele religii PAGANE ca sa nu le spun satanice cum de altfel sunt care nu recunosc trinitatea este treaba lor, tot crestinismul recunoaste trinitatea cu toate deosebirile religioase, ceilalti, ANATEMA. Sincer eu inteleg lupta ta dar nu esti in tabara care trebuie daca iti doresti o viata pe noul pamant.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Imi doresc viata pe pamant pe un motiv intemeiat. Biblia promite ca oamenii buni si care sunt aprobati de Dumnezeu vor locui pe pamant pentru totdeauna. Vrei verset care sa confirme? Apoi, stiu ce vorbesc prietene, daca ai cunoaste istoria ai inlatura si tu de la tine doctrina asta. 1) nu e nici o baza biblica, doar presupuneri, alaturi de mere pot fi si cartofi intr-un sac, nu le face sa fie din aceeasi categorie. Apoi, doctrina trinitatii a aparut la secole dupa moartea lui Isus, la un conciliu a fost stabilita. Catolicismul nu a fost zeci de ani de acord cu doctrina aceasta, poate chiar secole, dar au adoptat-o pana la urma, si majoritatea religiilor se trag din catolicism si ortodoxie, si au pastrat doctrina aceasta, chiar daca cu crucea sau icoanele nu se impaca. Apoi, triadele de zeitati erau ceva frecvent in religiile pagane. Iti pot da link-ul de pe wikipedia ca sa vezi ca crestinismul a fost influentat de religiile pagane. Dau un exemplu, is mai multe, de unde soarele ala din icoane din jurul capului sfintilor? Provine din imperiul Roman, acolo Saturn era zeul soare si era reprezentat de un soare fireste. Craciunul din prezent este adoptarea Saturnaliei, sarbatoare inchinata zeului roman Saturn, doar a fost „crestinata" sarbatoarea pagana. Au facut o confuzie intre Isus si Saturn, mai degraba au incercat sa faca o legatura, astfel ca si in icoane (care pe atunci aveau doar rol ca sa te expuna in vremurile acelea, nu erau pentru pupat) Isus a fost reprezentat de un soare in jurul capului. Mai tarziu s-a extins la sfinti, si tot mai tarziu si acele picturi au ajuns de la niste obiecte de privit, la niste obiecte de cult si se pupau. Is chestii de istorie prietene, tot ce a fost adoptat mai tarziu nu provine din invataturile discipolilor lui Isus, cei ce au intemeiat crestinismul pe baza invataturilor sale. Provine din convingeri omenesti, idei omenesti, si cum arata istoria si din culturi religioase pagane. Daca vrei, iti las si link-urile. Is chestii pe care nu le vei gasi pe acel site, dar multe surse vorbesc, nu doar wikipedia, am citit si carti despre istoria crestinismului. Daca poti face rost de New Catholic Enciclopedia (nu se scrie chiar asa, poate o sa gasesti pe net cartea asta sa o cumperi, slabe sanse sa fie si in romana) vei vedea multe lucruri despre istoria crestinismului. Eu vreau sa imi traiesc viata si sa imi bazez credinta pe baza crestinismului autentic, pe baza a ce au fondat primii crestini, cei 12 discipoli ai lui Isus, Pavel si multi altii.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Chiar nu intelegi ca singura "doctrina" a mea este doar Biblia, in rest nu ma intereseaza nimic. Stiu foarte bine istoria si dpdv al religilor traditionaliste si a celor protestante (neo). Chiar nu ai inteles ca doar si numai prin trinitate se poate explica existenta noastra, creatia, pacatul si Dumnezeirea intr-un mod clar? Daca Biblia sustine ca exista trinitate, eu asa cred DEOARECE mai cred ca Dumnezeu este atat de puternic incat poate asigura un continut nealterat al cartii Sale. Daca nu este asa, atunci NU ESTE DUMNEZEU si nu vad de ce as crede orice alta aiureala inventata de unii sau altii,.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

In fine, nu imi e logic deloc dar treaba ta, nu stiu ce crezi tu si chiar nu ma intereseaza sa aflu. Succes iti doresc! happy

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

E foarte logic dar si foarte simplu, problema este de ce vor uni sa imbarlige ce e foarte clar?

| Staind a răspuns:

Este. Cum sa nu fie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te rogi la Dumnezeu, inseamna ca te rogi sfintei treimi adica Si Duhului sfant.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Rugaciunea "Imparate Ceresc " e adresata Sf. Duh. Noi, ortodocsii ne rugam si Sf. Duh.

| Grigore666 a răspuns:

Pentru ca interpretarea lui in icoane este un porumbel si ar fi ciudat sa te inchini unui animal.