| Maxim96 a întrebat:

De ce oare sunt atatea secte in lume? Ortodoxia exista de 2000 de ani, iar sectele au aparut mai tarziu si ei sustin ca sunt drepti! Ortodoxismul a fost infiintat de Mantuitorul si sfintii apostoli, iar sectele de niste oameni rataciti.Vi se pare normal ca cineva sa lepede ortodoxia si sa se duca intr-o secta crezand ca acolo e Dumnezeu adevarat? Intr-adevar se inchina aceluasi Dumnezeu, dar sunt alte dogme!

62 răspunsuri:
| Maxim96 explică:

Eu stiu ca voi sustineti ca voi sunteti drepti, dar nu e adevart!
Ortodoxia este de 2000 de ani si va ramane neschimbata pana la sfarsitul veacului.

| danut a răspuns:

Draga Maxim din 96, ortodoxismul a aparut undeva dupa MAREA RUPTURA sau SCHISMA, dupa anul1050 deci la cca 1025 de ani dupa Hristos (moartea si invierea) acestuia. De altfel si ortodoxismul se poate numi secta deoarece se trage din BISERICA de la ROMA si prin indepartarea de ea a devenit o noua secta. Ortodoxismul nu a fost infiintat de Mantuitorul deoarece NU MAI ERA PE PAMANT DE mai bine de una mie (1000) ani iar ucenicii erau de mult oale si ulcele.
In Apocalipsa Dumnezeu prin ucenicul sau Ioan ne spune ca vor fi sapte (7) BISERICI crestine care vor avea ADEVARUL si indica si care sunt "punctele" forte dar si cele slabe ale acestor Biserici (secte cum spui tu). Aceste Biserici nu au DOGME ci Puncte de Credinta (Principii). Dupa cum spune Dumnezeu, bisericile care au "trecut" nu mai au LUMINA, adica cunostiinta REALA de Dumnezeu dar si dorintele LUI. P.S. Mai redu istoria ortodoxismului cu 1000 de ani si poate te incadrezi in istorie. P.S 2 Tu esti SLAV, caci popoarele latine au o credinta LATINA si nu una SLAVA, ortodoxismul fiind o credinta pur slava (istoric vorbind), de altfel si Stefan cel Mare a cautat ajutor la Roma si nu in Bizant.

| Maxim96 explică (pentru danut):

Nu,catolicismul s-a rupt de la ortodoxism!

| M25M a răspuns:

Ortodoximsul are aproximativ 1000 de ani(marea schisma de care iti vorbeste Danut)...iar Isus era cam mort la fel si apostolii sai deci nu prea avea cum sa intemeieze ortodoxismul.

In ceea ce priveste ortodoxismul si "credinta cea dreapta" mi-am exprimat odata punctul de vedere nu mai are rost.

| ErrorFound a răspuns:

Se vede cata istorie stii...
Ortodoxismul nu a existat de 2000 de ani.
Crestinismul a exista de 2000 de ani(din pacate) si s-au format cele mai mari secte din lume(catolicismul si ortodoxismul) in anul 330 datorita Consiliului de la..am uitat. Nu ma pasioneaza oricum, dar macar asta sa stii daca te dai crestin.
Frate, deschide-ti ochii si afla ca-ti irosesti viata cu tampenia asta. Nu exista nici o fiinta superioara omului. Din punct de vedere moral(nu ca am fi mai presus decat animalele), tehnologic, spiritual sau al gandirii. Probabil extraterestrii...dar nu i-am gasit inca asa ca nu se dovedeste...
Traieste-ti viata cum vrei si lasa credinta in pace ca daca nu faci nimic rau si exista Dumnezeu sau Cthulhu sau zeus sau Zamolxis nu te arunca la jerbalai doar fiindca nu i-ai inchinat un paharel de vin si ti-ai facut o cruce pentru el...
Dar daca exista alt zeu in afara de Dumnezeu, poate ala te arunca la lei ca l-ai blasfemiat facandu-ti cruce. laughing Ce tare ar fi. laughing

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

"Nu,catolicismul s-a rupt de la ortodoxism! "

Draga Maxim96, te rog du-te si documenteaza-te, apoi putem discuta cu totii... Multumesc.

| milan9 a răspuns:

Nerușinarea unora chiar nu are limită!
Cât de încuiat poate fi cineva încât să afirme că Ortodoxia este o credinta slava? Pentru a afirma stupizeniile astea, prima condiție de bază e să fie sectant, iar a doua, să nu aibă habar de istorie nici cât are masa din bucătărie.

Când au venit slavii în Europa? După anul 600! Istoria limbii române, credința acestui neam era deja definită de sute de ani! Oare asta atestă istoria poporului și a limbii noastre, că ele se strag din cele slave? Cât de dus trebuie sa fie cineva să afirme asta?

| milan9 a răspuns:

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054. Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin catolicilor şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire!

Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare! Iată o parte dintre ele:
1. papa devenea locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque;
3. introducerea credinţei în existenta purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor;

| milan9 a răspuns:

În schimb, în linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare!

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi numite atunci Biserica Ortodoxă (în răsărit), respectiv Biserica Catolică(apus), au reprezentat împreună Biserica primară, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

| Inferno a răspuns:

Mantuitorul si apostolii au infiintat crestinismul, nu ortodoxismul.

| milan9 a răspuns (pentru M25M):

Însa idea asta cu 1054, ca atunci ar fi apărut Ortodoxia, este… pur şi simplu preluată, şi atât! Nimic nu s-a schimbat în Ortodoxie în anul 1054! ABSOLUT NIMIC! Nici măcar culoarea șervețelelor de masă!

Ce este esențial în identitatea unei credințe, ÎNVĂȚĂTURILE sau numele? Dacă tu te decizi într-o zi să îţi schimbi semnătura (să nu spunem numele), şi mai tragi o linie şi un punct alături, asta înseamna ca nu mai esti Mihai @M25M? Dar cine esti atunci? Crezi ca eu ma matamorfozez în altceva dacă mai adaug un "y" mic în colţul din dreapta sus al semnăturii mele? Nu cred…

O zi bună!

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Asta a reprezentat pentru Biserica de Răsărit (Ortodoxa) anul 1054. Un an ca oricare altul marcat de trista rupere a LEGĂTURII cu "Apusul". Atât.

Pentru catolici, lucrurile au stat un pic altfel, pentru că despărțindu-se, conturându-şi o identitate proprie, nu i-a mai împidicat nimeni SĂ-ŞI ADAUGE cele patru inovaţii (motivele discordiei), condamnate până atunci în "RĂSĂRIT":
1. papa devenea locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque;
3. introducerea credinţei în existenta purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor;

ESENȚIAL este că până în 1054, timp de 1000 de ani, "învățăturile de mai sus adăugate în 1054 de catolici" pe bună dreptate nu au fost recunoscute de Biserică.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Istoria spune, Istoria neicusorule, ai auzit de ea?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Slavă lui Dumnezeu că mai există istoria pentru a pune în lumină dezgustătoarele aberații afirmate cu așa mare ușurință de cei ce nu cunosc, SAU... MAI RĂU, NU VOR SĂ CUNOASCĂ...

Istoria pune la dispoziție BIBLIOTECI intregi de stenograme ale sinoadelor, BIBLIOTECI intregi de file de istorie a comunităților creștine a episcopiilor (inclusiv cea a Tomisului de la noi din tara ai carei episcopi au participat la aproape toate sinoadele ecumenice)...
BIBLIOTECI integi de carti ale contemporanilor ce atesta viata Bisericii în fiecare an din istoria ei bimilenara...

Ce ne-am fi facut cu spiritul mincinos si rapace al unora dintre secte daca Biserica nu avea de partea ei întreaga istorie?

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/xsQQRfk.png

Aceeaşi Marie cu altă pălărie.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Nici dumnezeu, nici iisus si nici apostolii sai nu au creat vreodata ortodoxismul, dar tu esti in totala eroare cu privire la formarea bisericii ortodoxe, care conform definitiei reprezinta o secta, pentru ca secta reprezinta formatiunea religioasa ce s-a desprins de religia mama, in cazul crestinismului de tip ortodox acest lucuru intamplanduse acum aproximativ 1000 de ani cand crestinismul s-a divizat in doua biserici cea rasaritana care a ramas condusa de la Roma si cea apuseana cu centru de putere la Constantinopol.
Se vede ca habar nu ai despre crestinism.

| M25M a răspuns (pentru milan9):

Nu m-am referit la invataturi, cu toate ca si ele sunt preluate de la evreii (daca nu ignoram faptul ca toata smecheria a fost inventata de evreii, Isus, Dumnezeu etc). M-am referit la tranzitia celor doua curente, catolicism si ortodoxism, dupa ruptura de atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Cum Iisus nu a asezat Sfintele Taine?

| Maxim96 explică (pentru ßirGagaWelch):

Crestinismul nu se bazeaza numai pe Bibli,ci si pe Sfanta Traditie(are o vechime mai mare decat Biblia), pana a fi Biblia oamenii stiau doar din auzite, Mantuitorul nu a scris, ci numai a predicat.
Pastele in legea veche era izbavirea poporului iudeu din egipt, iar pastele in crestinism este Invierea Domnului, daruirea vietii vesnice si slobozirea din robia diavolului.
Craciunul este Nasterea Domnului nostru Iisus Hristos.

| milan9 a răspuns (pentru M25M):

Mihai, nu e nimic greu de înţeles în faptul că nu a fost vorba de "descindere", nu a fost vorba ca America să se "nască" din Asia sau Asia din America.
Nu a fost cazul ca Răsăritul Europei să se "nască" din Apus sau Apusul din Răsărit.
Nu a fost cazul ca Ortodoxia Răsăriteană, să se "nască" din Catolicimea Apuseană aflată la mii de km distanţă, aşa într-o seară de mai…

TOATĂ istoria (mai puţin teoriile şi imaginaţia sectanţilor) îţi pot arăta că nu a împrumutat nimeni nimic de la nimeni, şi doar că până atunci (o ZI din 1054) a reuşit atât Vestul cât şi Răsăritul să păstreze aceleaşi învăţături apostolice?

| milan9 a răspuns (pentru M25M):

După ZIUA aceea, vestul s-a îndepărtat un pic (ei făcând pasul "în lateral") adoptând vreo 4 puncte diferite:
1. PAPA "DEVENEA" LOCŢIITORUL ABSOLUT AL LUI HRISTOS PE PĂMÂNT (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2.adaosul filioque;
3. existenta purgatoriului;
4.folosirea azimelor;

| milan9 a răspuns (pentru chelstone):

Anul 1054 a fost pentru Răsărit (adică pentru noi) DOAR un an ca oricare altul marcat doar de trista rupere a LEGĂTURII cu "Apusul". O simplă legătură. Atât.

Ziua rupturii a fost ziua în care cardinalul Humbert venit în vizită la Constantinopol şi-a luat jucăriile şi a plecat (rupând de capul lui legătura cu Răsăritul) dezamăgit că răsăritenii nu au acceptat noile invenţii ale Papei.

Nu s-a dat atunci prea mare importanţă acelui gest dar ulterior, papa a profitat de asta pentru a face SCHIMBĂRI în creştinismul lui care se va numi catholic. Dacă te vei uita cu atenţie pe aceste schimbări vei vedea că una în special îi trădează Papei intenţiile "politice":

1. PAPA "DEVENEA" LOCŢIITORUL ABSOLUT AL LUI HRISTOS PE PĂMÂNT (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2.adaosul filioque;
3. existenta purgatoriului;
4.folosirea azimelor;

Cine ar fi acceptat NOILE idei? Eu personal nu. Asta înseamnă că aş fi fost vinovat pentru Schismă? happy

| milan9 a răspuns (pentru chelstone):

În ziua aceea aceea (din 1054) nu s-a renunţat LA NIMIC din ceea ce era de la apostolic, (învăţături biblice, de la apostoli), ci doar s-au disputat NIŞTE ÎNVĂŢĂTURI NOI (venite de la cine altcineva decât din Apus).

Se întâmplă poate să nu fii prea familiarizat cu creştinismul, dar tot e uşor să-ţi dai seama că ceea ce este NOU, înseamnă că nu este autentic apostolic (desigur nu e ca la informatică).

Oricum şi până atunci dar şi din ziua aceea Răsăritul a "încremenit" în învăţăturile pe care le avea de peste 1000 de ani, pe care le-a mai păstrat încă 1000, pe când catolicii tot au mai adăugat "bule papale" cum e la ei, înmulţindu-şi "învăţăturile" cu idei neapostolice…
Citeşte te rog şi ideile scrise pentru M25M. Cu respect! happy

| danut a răspuns (pentru milan9):

Eu m-am referit la ISTORIA adevarata nu cea a popilor care una spuneau pe la anii 700 si alta spun acum, de exemplu PORUNCA A DOUA. Lasa stenogramele si pune mana pe o carte de istorie adevarata. Iti recomand manuale de istorie de prin anii 1800-1900 unde n-au ajuns "baietii" sa faca modificari si sunt scrise cu CARACTERE LATINE si nu cu caractere CHIRILICE. Apropos tinerele, sti cine a inventat acest alfabet (chirilic) si perioada istorica?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dănuţ, Lasă-i pe Chiril şi Metodie în pace (spre deosebire de secta ta, ei nu au influenţat prin schimbări creştinismul).
În istoria BIMILENARĂ a Bisericii nu există falsuri istorice, şi orice carte de istorie îţi poate releva ceea ce vrei să cunoşti despre ea, despre istoria sinoadelor, despre răspândirea creştinismului, despre învăţăturile fiecărei religii, sau secte în parte, despre specificul cultural ŞI DE ORICE NATURĂ al fiecărui secol, al fiecărei decade istorice în parte, despre istoria CATOLICISMULUI, despre STENOGRAMELE SINOADELOR (datează-le şi cu c14 dacă vrei să te coonvingi de autenticitatea lor)!

Orice scriere din toate bibliotecile lumii (autentificată istoric) îţi poate confirma mai ales adevăruri pe care NU VREI SĂ LE RECUNOŞTI!

LASĂ ABERAŢIILE, şi dacă mai ştii şi altceva decât aberaţii, ce anume se spune "la 700 şi nu se spune acum"? Ce era în plus în acele manuale de istorie din 1900? (vezi că minciuna din falsa ta "teorie a conspiraţiei" e descoperită- acele manuale există, aşa că nu poţi vorbi despre cai verzi) Nu e suficient a te da interesant cu teorii înveninate. Unii şerpi cam fug de lumină, nu-i aşa?

| RAY a răspuns:

Isus nu a facut religii asa ca toate sunt aiureli inventate de om

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Ce prosti scrii omule cum naiba sa aiba o vechime mai mare decat biblia, habar nu ai de propia religie dar esti mare crestin

| Wehrmacht a răspuns:

Si voi (crestinii) ati aparut mai tarziu si ziceti ca sunteti cei care stiu adevarul.
Acu' ceva timp se credea in alti zei.Acum ii punem la categoria SF si zicem ca dumnezeu este real.De unde sti ca nu o sa se intample si cu dz la fel?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Cum Iisus nu a spus ca va zidi biserica pe care nici portile iadului nu o va birui?