| Maxim96 a întrebat:

De ce oare sunt atatea secte in lume? Ortodoxia exista de 2000 de ani, iar sectele au aparut mai tarziu si ei sustin ca sunt drepti! Ortodoxismul a fost infiintat de Mantuitorul si sfintii apostoli, iar sectele de niste oameni rataciti.Vi se pare normal ca cineva sa lepede ortodoxia si sa se duca intr-o secta crezand ca acolo e Dumnezeu adevarat? Intr-adevar se inchina aceluasi Dumnezeu, dar sunt alte dogme!

62 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragut-o (ule) Cred ca atat cat stiu este indestulator dar pentru tine voi face o exceptie si-ti voi spune ceva de care habar nu ai nici tu si nici 99, 99% dintre cei ca tine. Crestinismul vine le poporul dac si apoi roman de la alt popor care ne-a "bantuit" teritoriul dar care a disparut de pe fata pamantului, de la GETI. Crestinismul a fost adus in DACIA in jurul anilor 300 de gotul Vulfilas. Istoria e complicata pentru unii. Apropos, litoralul marii Negre, inclusiv Dobrogea NU A APARTINUT de Dacia, asa ca traba cu ceva sfinti Andrei, cade din prima. Pe pamantul Daciei nu a venit NICI un ucenic al lui Hristos asa ca traba cu crestini de 2000 de ani sunt doar SNOAVE atohton religioase.

| Inferno a răspuns:

Iar bati campii? Pe cine am sfatuit?