| anonim_4396 a întrebat:

De ce pamantul are aprox 6000 de ani vechime din punct de vedere religios si nu mai mult cum afirma stiinta?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Din punctul de vedere al oamenilor care nu au treaba cu religia, ci cu doctrina.

84 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă religia nu este știință, dar știința este religie. Este altă modalitate de a crede despre lume, doar că este fundamentată și verificată.

| Xinnicut a răspuns:

Nu esti indeajuns de informat, exista specia preadamica aici intram in teologie dar pe scurt biblia pe care o avem e doar o parte exista multe epistole excluse, plus nicaieri in biblie nu scrie ca are 6000 ani vechime, nu crede ce zic unii si alti, daca chiarc cunosti o persoana foarte bine citita si informata si crestina, intrab-o pe ea nu mituri. In concluzie nu e asahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cand spuneti religie, la ce va referiti mai exact?
Un sistem de credinte, sa fie asa?
Daca e asa, pe ce ce se bazeaaza aceste sisteme religioase, dupa care referinta se iau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Xinnicut):

Exista o specie care a existat inainte de Adam?
Care specie, unde scrie asta(banuiesc ca te-ai informat destul) si, e vorba despre dinozauri?
Dar ai dreptate, in biblie nu scrie nicicum ca pamantul ar avea 6000 de ani, dar anumiti teologi insista sa spuna asta, de ce oare?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sisteme religioase? Știința se bazează pe ea însăși și pe rezultate. Nu se predică dumineca la biserică ci în timpul săptămânii la școală și la facultate. Nu se bazează pe o singură colecție de 47 de cărți care este Biblia, ci pe mii de cărți ale științelor, care sunt coerente. Dacă există vreo greșeală, greșeli există și au existat, știința o corectează.

| Xinnicut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu stiu, nu sunt indeajuns de informat asta tata-l meu, e pastor si el e foarte informat, a citit biblia si in greaca, cu bibleworks este ceva aplicatie corect tradusa, si toate cartile, specia preadamica din cate stiu e si printre noi, cand a fost rascoala in cer, au fost 3 tabere, ingeri care nu au cazut in pacat pentru mandrie, impotriva lui Lucifer, de partea lui Dumnezeu, cei care sunt de partea lui Saran, astfel devenind demoni, si mai este cei care erau indecisi, le-ar placea sa se intoarca cu mandria, dar stiau ca nu puteau castiga impotriva lui Dumnezeu, astfel Domnul i-a trimis pe pamant, sa isi aleaga partea, sub forma unui om, astfel Adam a fost primul om creat direct ca om de catre Domnul.

| Xinnicut a răspuns (pentru sadrian46):

Nu chiar majoritatea stiintei e bazata pe dumnezeu, si lucruri biserisesti pe care stiinta nu le poate explica

| Xinnicut a răspuns (pentru anonim_4396):

A categoria care a fost trimisa pe pamant sunt ingerii cazuti, specia preadamica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ai admis faptul ca un anumit sistem religios se bazeaza pe o colectie de 47 de carti care este Biblia.
„Dacă există vreo greșeală, greșeli există și au existat(in stiinta), știința o corectează."
De unde stim noi ca aceasta carte numita biblia nu are idei stiintifice?
Si aici ne referim in mod expres la varsta pamantului, caci alte subiecte nu intereseaza si stau la coada intrebarilor mele.
Sau ce e stiinta mai exact?
Iar, un sistem de calcule si reprezantari empirice?
Dar nu e chiar asa, sau este dintr-un anumit punct de vedere.

| Dddonkey a răspuns (pentru sadrian46):

Stiinta o crecteaza, poate mai bine zis ei descopera lucrurii. Am impresia ca ii faci sa para ca au contruit lumea cu descoperirile lor.
Si ca in multe domenii sunt cateva oamenii de stiinta care scriu, predau, invata pe altii si ceilaltii la randul lor, ca o piramida. Stiinta inca mai are multe raspunsurii de dat asa ca lasa de dorit in ideea ca e vocea suprema, poate pentru unii.
Si ca se invata in scolii stiinta( nma refer la stiinta cu teoriile cum a a aparut lumea, care sunt si ele teorii la randul lor)nu mi se pare normal asa cum nu mi pare normal sa se invete si alte religii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Xinnicut):

Vrei sa zici ca tatal tau a facut un studiu al apocrifelor, dar ele au fost compromise demult.
Poate ca acum apocrifa iese putin din discutia noastra, doar azi, caci am studiat si eu la randul meu cateva.

| LoveSleep a răspuns:

6000 de ani vechime are gândirea ta.
Pământul e mult, mult mai vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Nu e gandirea mea, e gandirea superiorilor mei, si nu o accept.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Literalmente de acord.
Asta am ajuns sa cred si eu pana la urma.
Dogmele religioase mint, nu sunt inghegate sanatos asa cum trebuie sa fie, induc in eroare informatii false si invataturi false oamenilor, saracelor oite care nu stiu incotro sa apuce.
Ei demult trebuia sa fie numiti invatatori ai Celui Preainalt, dar lor nu le pasa de celelalte oi, si nici nu se duc sa le caute pe cele pierdute, cum zice chiar cuvantul pe care il citesc la fiecare slujba, si nu se gandesc ca despre ei ar fi vorba, ca au biserica lor, dogma lor, cine ii poate deranja cu invaturi sanatoase venite de la niste copii ca noi?
Si daca ar fi ele considerate sanatoase pentru ei tot nu le-ar accepta, nu doar de frica Adevarului, dar si de functiile dumnealor si venitul de pe urma.
Cine le-ar putea distruge templul lor cu panza lor dogmatica?
Un templu a cazut din cauza asta, si au venit mii pe urma.
Nu mai conteaza.
Asta e parerea mea despre Religia impanzita de secure.
Apropo, vezi ca te-am votat anul acesta.
Nu erai singurul pe lista mea dar nici ultimul, mi-ai picat loz in plic cum s-ar zice, si alti cativa cu care nu prea am interactionat mai deloc.
Deci mi-a fost si mie mai usor sa aleg, dar nici foarte greu daca ar fi fost alti 4 useri preferati, depinde.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in Biblie cel mai probabil vorbeste despre rasa lui Adam si a Evei cand vine vorba de numarul tau, dar multi ce sa inteleaga cuvantul lui Dumnezeu daca nu se straduiesc sa ajunga la o rezolvare. Eu nu le mai explic celor cu care vad ca nu am intelegere, pana la urma cine sunt eu sa imi pierd in primul rand timpul meu cand il pot oferi altora cu intelegere. Apoi vezi ca te mai arata si cu degetul cei care nu te-au inteles si ajungi sa iti dai dreptate cand vezi ca nu ai mai continuat cu asemenea oameni. In fine, chestia este ca fiecare isi raspunde pentru fapte, care de multe ori sunt produse in mod voit.
Multumesc pentru vot! Sunt curios daca mai arata cate puncte a capatat fiecare in parte si cate am eu tongue. Oricum bine ar fi sa iasa cineva pe bune care a contribuit intr-un fel sau altul in mare masura pe forum, caci despre asta este vorba pana la urmawinking.

| badpanda a răspuns:

Steregoi iar iti dai funda singur?
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da, am specificat si de ce te-am votat, pentru contributia ta zilnica si felul frumos de a conversa cu oamenii.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Imi pare rau, nu stiu cine esti.
Poate ma confuzi cu memu10memu, un baiat cu care am interactionat si eu mai devreme.
Nu pot sa zic despre el decat ca a dat-o in fantasme si antagonii religioase.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru badpanda):

Deci tot Steregoi?

| badpanda a răspuns (pentru Celcestietot):

Un orb poate sa explice doar altui orb. Trebuie doar sa gasesti persoane mai neinformate decat tine carora sa le explici elucubratiile tale.
Dar o sa fie foarte dificil.
Dar poti sa-ti dai funda singur in continuare.

| badpanda a răspuns (pentru sadrian46):

Are n conturi si face conversatie ca martorii lui Yehova in statia de autobuz, incercand sa atraga in conversatie alte persoane.
rolling on the floor

Interpreteaza diferite personaje, dar se da de gol cand intra in detalii stiintifice pe care doar el le stie

rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stim noi ca aceasta carte numita biblia nu are idei stiintifice?
Nu spune noi, adicăp eu și tu, că nu suntem în aceeași oală.
Eu știu pentru că o citesc, de acolo știu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru badpanda):

Ahaa, deci nu este steregoi, ci strigoi. Din acela notificat în Biblie ca - numele meu este legiune, deci drac în haină de popă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Xinnicut):

Lucruri biserisesti pe care stiinta nu le poate explica.
Nu are cum și ce să explice, că ele sunt bisericești, valabile doar la biserică și valabile doar în cartea de pe raft.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai daca cititi Biblia inseamna ca suntem in aceeasi oala.
Dar inteleg ca ati vrut doar sa gasiti un loc de scapare pentru ratiunea dvstra, atunci cand nu aveati raspuns la intrebarea mea.
Daca o stiti si o cititi, de ce nu dati un raspuns la tinta atunci cand vreau un raspus biblic?
Nu se cuvine unui intelept sa nu isi recunoasca limitele.
Eu mi le cunosc pe ale mele, de aceea nu fac nici pe fudulul si nici nu consider ca detin adevarul absolut.
Dar dta? Va cunoasteti limitele?
Daca da, exista idei filosofice, stiintifice in biblie care au un fundament stiintific in ziua de azi?
Nu va grabiti sa raspundeti daca nu ati citit complet biblia asa cum ati precizat mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cam trist numele dvstra ce sa zic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca da, exista idei filosofice, stiintifice in biblie care au un fundament stiintific in ziua de azi?
Îmi pare rău, dar nu înțeleg întrebarea. Astfel recunosc că am anumite limite, care încep prin a nu te înțelege pe dta, ce vrei cu această întrebare, și ce întrebi de fapt. Așa că sunt în imposibilitate de a răspunde, iar aceasta nu are nimic cu conținutul Bibliei. și cu cunoașterea sau lipsa mea de cunoaștere a conținutului ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Frumos raspuns.
Prin asta imi dovediti ca va alegeti cuvintele cu grija si sunteti atent la tabla, si in cazul nostru biblia.
Eu pe TPU nu am ce conversa cu un ateu pe segmentul religios daca nu l-a sapat mai adanc.
Despre stiinta prea mult se vorbeste, dar cati dintre ei cunosc si inteleg stiinta?
Putini sau chiar deloc.
Deci nu au stiinta cei care nu inteleg stiinta, atunci de ce vorbesc despre stiinta?
Din necunostinta?
Dar o sa ajungem si acolo, daca nu chiar ne va arata cineva calea, dar nu cu ajutorul dl. GOOGLE, pentru ca astfel arati incapacitatea ta de a intelege un anumit lucru si de-al transpune material prin cuvinte usoare.
Stiinta e segmentata in teorii si practici.
Cele doua se vor contopi si se va numi ce numim noi stiinta empirica.
Dar si pana la practica ea a fost numita stiinta, pentru ca nu degeaba se numesc teorii stiintifice.
Astfel dar, exista anumite relatari biblice care fac referire la un segment stiintific practicat si demonstrat empiric?

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Interesant este că dacă te duci cât mai aproape de origini, de scrierile cât mai vechi ai să observi că în Geneza 1 scrie că Pământul a devenit pustiu și gol, nu că era. Și mai sunt astfel de versete care indică faptul că Pământul era locuit înainte.
După ce citești și înțelegi foarte bine Biblia citește și cărțile ce nu au fost adăugate "bibliotecii"(cum ar fi cea a lui Enoh sau cea a luptelor cerești).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Dar cand a devenit pustiu si gol? Asta e intrebarea.
Pentru ca prima zi nu exista geneza pamantului.
In prima zi era pamant, erau si ape.
Datarea cronogica care se face din punct de vedere religios este de la prima zi pana in zilele noastre.
Dar cum ramane cu pamantul care este inainte zilei dintai?
Cat a hibernat el pana atunci, pana la prima zi, atunci cand a creat lumina?
Nu se stie, dar stiinta poate sa estimeze aproximativ durata acestuia prin instrumentele lor de specialitate.