| anonim_4396 a întrebat:

De ce pamantul are aprox 6000 de ani vechime din punct de vedere religios si nu mai mult cum afirma stiinta?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Din punctul de vedere al oamenilor care nu au treaba cu religia, ci cu doctrina.

84 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Dupa cum observi si tu, intrebarea mea a impacat stiinta cu religia, iar tu iti versi frustrarile tale aici.
E corect din partea ta?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte corect. Intrebarea ta aminteste de 6000 ani nedemonstrati din cartea cu povesti si neaga realitatea dovedita stiintific. Asta e diferenta dintre poveste si realitate. Stiinta iti spune sa pastrezi distantare sociala ca sa nu te imbolnavesti, iar credinta te aduna ca sa raspandesti virusul. Stiinta calculeaza varsta Pamantului, iar credinta o presupune fara nici o dovada. Cum e mai corect sa masori ceva sau sa presupui ce dimensiune are?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Unde neaga realitatea?
Spune-mi daca stii.
Cine indeamna sa pupi moaste si sa iei virusul?
Spune-mi daca cunosti.
Cine ii duce in ispita pe credinciosi sa ispiteasca pe Dumnezeu cu vorbe: „El va porunci îngerilor Săi să ma vegheze asupra Sa; şi ei Ma vor lua pe mâini, ca nu cumva să iau Co19„?
Cine?
Iti plac calculele?
Ai o carte speciala pentru asa ceva.
Ti-am zis, tu ai o problema grava cu biblia pentru ca nu e o carte stiintifica, dar trebuie sa fie?
Hai ca stau cu tine pana maine si iti raspund la toate framantarile tale daca vrei.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pupa moastele un bolnav si dupa aceea vine un individ sanatos, ia virusul. In spital doctorii si asistentele poarta costum de protectie ca sa se protejeze. In baza ingerilor care protejeaza de Co19 nu te poti lasa:

https://www.capital.ro/......covid.html

https://infosapientia.ro/......-speranta/

https://republica.ro/......oronavirus

https://stirileprotv.ro/......virus.html

Eu nu am framantari. Ca sa faci ceva bun, ai nevoie de stiinta, nu de credinta. Cu credinta mergi la intamplare in cel mai bun caz. Cand ai la dispozitie stiinta (vezi exemplele covid) nu e lucru intelept sa o dai pe credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu ai inteles se pare.
Dumnezeul lor biblic interzice zelul lor sau credinta lor NEBUNA spre un anumit pericol, si in cazul nostru CO19.
Ce legatura are prostia cu credinta?
Niciuna.
Credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad, nu care se vad!
Citeste Biblia.
Sunt multi care cred in Big Bang, acestia sunt prosti, irationali?
Nu.
„Ca sa faci ceva bun, ai nevoie de stiinta, nu de credinta.„
Ce inseamna la tine ceva bun?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand faci ceva in baza credintei si nu tii cont de stiinta, aceea e prostia.

Credinta neclintita in ceva ce nu se vede e o falsa credinta in ceea ce nu se vede, deoarece se vede Biblia, deci credinta in ceea ce nu se vede e de fapt credinta in Biblie si Biblia e facuta de oameni, oamenii pot gresi, pot fi inselati sau pot insela, deci ca sa ai siguranta trebuie sa crezi in ceea ce se poate verifica practic sau prin rationament.

Ceva bun inseamna sa nu faci ceva rau. De exemplu sa aduni oamenii in pandemie fara distantare e un lucru rau.

Big Bangul e o idee, dar diferenta dintre Big Bang si credinta religioasa e ca Big Bangul nu te aduna in pandemie, pe cand credinta religioasa o face. Asa cum Big Bangul nu ma intereseaza prea mult, asa e si cu creatorul. Daca insa sunt pus sa fac ce nu trebuie de catre Big Bang, atunci si Big Bangul devine o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Despre ce credinta oarba vorbesti?
Nu inteleg din moment ce nu indemna nicaieri in biblie sa ai o astfel de credinta.
Despre stiinta.
Oricand oamenii pot gresi
Stiinta se schimba de la un an la altul, stiai?
Acum toata lumea crede intr-o teorie, maine in alta, si poti fi tu chiar pacalit in cealalalta./
Minciuna si Adevarul e undeva la mijloc, si acel mijloc se numeste credinta.
Nu e rau sa crezi, e rau sa crezi ceva fals demonstrat azi.
Poti sa crezi in ce vrei tu atata timp cat nu te lovesti de ratiunea de pe Terra.COVID
Nu e nici gresit sa crezi in Big Bang, pentru ca totul trebuie sa aiba un inceput, unde ne indreptam cu timpul?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta cand greseste recunoaste, schimba si merge mai departe. Credinta ramane aceeasi indiferent de realitate, deci e inferioara stiintei.
Credinta nu inseamna adevar. Inseamna incertitudine. Cand se demonstreaza ca o credinta nu e adevarata, acea credinta devine un fals, o minciuna care se continua la nesfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Normal ca este inferioara stiintei, credinta!
Dar tocmai ca prin credinta ajungi la stiinta.
Majoritatea oamenilor au crezut in visurile lor, de aceea stiinta a si evoluat mult.
Stii ca visul lui Einstein a fost spulberat de stiinta oamenilor din vremea lui pana la Fact?
Au scris si o carte despre asta.
Deocamdata nu se poate demonstra nimic in ce priveste existenta lui Dumnezeu, dar multi cred in acest vis, de ce sa il spulberi tu?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

La stiinta ajungi prin munca, invatare, cercetare, nu prin credinta. Eu nu spulber existenta lui Dumnezeu. Lucrul asta e facut de scrierile religioase prin continutul lor. Daca ar fi scris ca Dumnezeu a facut lumea si nu e interesat de om, nu-l ajuta cu nimic, nu il rasplateste si nu il pedepseste, scrierile religioase ar fi fost mai aproape de realitate, dar n-ar mai fi avut adepti. Asa ca au inventat un Dumnezeu bun la toate si la nimic, un fel de spiridus baubau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Vrei sa inlocuim credinta cu dorinta ca sa iti fie mai usor tie cat si mie?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie imi e usor oricum. Problema e cand credinta inlocuieste stiinta cand aceasta din urma exista. Ce rost are sa mergi pe credinta cand ai stiinta care e verificata si mergi mai sigur. Fara sa demonstrezi nu poti spune ca credinta e un adevar. E prea evident totul ca sa mai vorbim mult pe tema asta. Pierdem timpul degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu am zis ca credinta mea e un ADEVAR, am zis ca e o DORINTA!
Deci nu e nici adevar nici minciuna.
„Problema e cand credinta inlocuieste stiinta„
Aici e si problema mea, nu doar a ta sau a stiintei.
De aia am pus intrebare, pentru ca eu nu am o astfel de credinta a lor, a dogmaticilor.
Tu cu ei sa vorbesti lucrurile astea, nu cu mine.
Eu iubesc stiinta, sau mai bine zis intelepciunea.
Dar biblia are o alta intelepciune, stiinta alta smd.
Conteaza sa nu se contrazica intre ele, atat!
Si cred ca am incheiat subiectul.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e diferenta dintre mine si tine. Pentru mine doar stiinta e intelepciune. Biblia o vad ca un instrument de manipulare, ca o fantezie primitiva, ca o inselatorie ieftina, dar eficienta si atunci nu pot aprecia Biblia.

| StrongHeart a răspuns:

La un moment dat, realizezi ca timpul e doar o notiune, a noastra, a oamenilor.

| StrumfulBuimac a răspuns:

Tot din aceeasi cauza din care pamantul este rotund pentru unii si plat pentru altii... Toate lucrurile cu privire la care nu exista dovezi clare privind varsta, forma sau provenienta sunt generatoare de contradictii si acest lucru nu se va schimba niciodata cit vor exista oameni cu logica si pareri individuale!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Religia si doctrina sunt cam aceeasi chestie pana la urma. Religia = doctrina + mituri si punerea lor in practica prin diverse ritualuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu esti creationist poti spune asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si daca esti, religia tot o mizerie ramane. Scrie undeva ca nu poti crede independent, fara sa bagi in seama dogmele unora care vor sa iti spuna cum si ce sa crezi?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba poti crede independent, dar asta este chestia cu tine, pui 'dogmele' (originale) pe seama unor oameni, ci nu a unui Dumnezeu. Chiar daca sunt si lucruri inventate, ceva adevarat tot cred ca exista.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca undeva cindva a existat o revelatie divina, adevarul s-a pierdut de mult sau a fost ingropat in munti de minciuni. Cum sa lasi clar si ca headline al unei religii "Nu ai nevoie de intermediari pentru comunicarea cu divinitatea!" si sa speri sa mai faci bani dupa aia...

| tudorvolcano a răspuns:

6000 de ani e estimarea protestanților.
La noi ortodocșii 5500 î.Hr. s-a întâmplat izgonirea lui Adam din Rai.
Nu știm cât a stat acolo, nici dacă putem vorbi de timp.
Cele 6 zile ale creației nu au sens din punct de vedere literal, pentru că nu poți număra durata unei zile înainte să fie creat pământul care se rotește, deci practic nu ai reper cronologic. Deasemenea, timpul e relativ.