| anonim_4396 a întrebat:

De ce pamantul are aprox 6000 de ani vechime din punct de vedere religios si nu mai mult cum afirma stiinta?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Din punctul de vedere al oamenilor care nu au treaba cu religia, ci cu doctrina.

84 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a creat lucrurile cu varsta aparenta. El nu l-a creat pe Adam bebelus si a asteptat sa creasca, ci l-a creat adult.
Daca ai fi taiat un copac din gradina, inelele din interiorul lui ti-ar fi aratat ca are 400 de ani, dar el era creat de 5 minute.

| CostinAlamariu a răspuns:

De fapt 7000 si ceva dupa calendarul bizantin

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vad lucrurile astfel. Dacă citim Biblia, observăm ca lui Dumnezeu îi place să își ia timp pentru creatiune, de exemplu ziua a șaptea. Știi teoria acea după cum universul se pare ca se mărește pe zi ce trece. Eu cred ca Dumnezeu a creat întâi fundalul, ca un pictor, ca un programator, întâi delimitezi spațiul in care vei lucra. Deci pamantul era pustiu și gol, cum sunt multe planete pe care le observă cercetatorii, cu "ape" deasupra, sub forma gazoasă etc. Dacă ne uităm la o planetă observam ca este pustie si goala, dupa ce Dumnezeu a creat alte ființe, dinte care unele ființe au si rolul de înger (mesager al lui Dumnezeu), după toate acestea a venit și rândul pământului sa i se acorde atenție, până la acel moment pamantul era pustiu si gol cum o marte, jupiter si alte planete. cat a durat până s-a întâmplat. asta numai Dumnezeu poate ști, nu noi. Dumnezeu este creator deci cu siguranță încă crează noi planete si noi lucruri sunt create mereu, departe de actuala zona aflata sub carantină, numită pământ. Dar de la creerea omului, ziua a șasea, este imposibil sa fie miliarde si mii de mii de ani cum afirmă "știința". Uită-te la noi, nici 100 de ani nu creca o mai ducem cu toata tehnologia noasta de nici cu buletinul in mana nu stim cum ne cheamă câteodată. Avem genealogiile de inainte de potop, daca facem un calcul constatam ca de la Adam pana la potop sunt cam 1649 de ani, cam atat a durat până ce oamenii au reușit să distrugă pământul din punct de vedere moral in special, încât Dumnezeu a trebuit sa intervină și să îi oprească, de la potop pana la noi nu se stie cam cat timp a trecut, dar cu siguranță este imposibil sa fie mii de miliarde de ani cand ai vazut si tu ce record am reusit nici macar doua mii de ani si pământul s-a dus.

| halogen001 a răspuns:

Pentru ca povestile inventate si primitive nu corespund cu realitatea. Realitatea e una si povestea e alta. Doar stiinta se apropie de realitate pentru ca e bazata pe cercetare, pe munca, pe inteligenta, nu pe povesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Filosofia e buna, e si ea o stiinta pana la urma, dar mai buna e stiinta verificata.
Ce vreau sa zic este ca pamantul are un inceput, o formare, asta datorita energiei care a spart oul Big Bang.
Energia a iesit si astfel materia a inceput sa lucreze de la sine.
E=mc2 spune asta, Ioan 1:14 spune asta.
Cuvantul lui Dumnezeu trebuie sa fi fost tot energie, caci din ea s-a format universul material conform stiintei si ecuatiei lui Einstein.
Dilema mea este alta, si anume de unde atata energie, si inteligenta, sa faca din haos ceva si sa antreneze galaxii intregi spre un ciclu continuu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Bine de stiut.
Imi voi nota sau poate imi voi aduce aminte de intrebare, de tine, si apoi de raspunsul tau, ca sa aflu mai multe despre el.
Multumesc anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu am timp de povesti, si nu citesc asa ceva la varsta mea.
Cartea aceasta are mult de oferit pe cale stiintifica, si nu doar ea.
Cateva raspunsuri stiintifice de dat, de lamurit, cum ar fi de unde avea sa stie x sau y din perioada epocii de bronz descoperirea fulgului de zapada descoperit mult mai tarziu in anul 1800.
Aveau microscop, ce aveau atunci?
Sau faptul ca lumina se misca
Sau ca pamantul sta suspendat pe nimic
Multe altele care nu am timp sa le scriu aici daca nu s-a depus vreun efort in citirea acestor colectii de carti religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Nu stiu daca stiinta poate sa dovedeasca cu instrumentul din ziua de azi cand a aparut omul pe pamant si unde, pentru ca nu exista fosile umane mai vechi de...
Ciudat este ca, se gasesc fosile foarte vechi de dinozauri dar nu se gasesc de om.
Asta dovedeste iar ca omul a aparut mult mai devreme, adica teoria creationista merge mai departe.
Dinozaurii.
As crede ca dinozaurii au existat candva, nu pot sa refuz dovada stiintifica, si nu ma simt obligat sa dau inapoi nici cu teoria creationista.
Gandeste-te ca dinozaurii ar fi putut exista de la 4, 6 mld de ani pana la Ziua 1, Facerea luminii, dupa care ei sa fi fost inundati de aceleasi ape ca ale lui Noe.
Deci inainte de Ziua 1 sa fi fost ceva apocaliptic pentru dinozauri si ceva nou pentru noi.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt unele taine, care oricât am încerca nu se vor da pe față, cu siguranță ca Dinozaurii au existat, oasele sunt o dovadă ce nu poate fi contestată cu vorbe, Biblia tace in acest domeniu, este o taină. Eu nu cred ca e bine ce ai spus tu ca dinozaurii au existat inainte de ziua 1 si au fost distruși, si am să îți spun si de ce. Ce motiv ar fi avut Dumnezeu sa distrugă ceva perfect, daca a creat El, totul era frumos. O alta problemă este înfățișarea acestor creaturi, daca ele erau facute într-o lume fara pacat, la ce le trebuiau colți ca sa sfasie si gheare ca sa ucida, nu se potrivește caracterului lui Dumnezeu. Știm clar ca sunt si alte ființe care au păcătuit înafara de oameni, îngerii cu Lucifer in frunte, și mai știm că aceștia și-au găsit aliații pe pământ, oamenii, după ce au fost izgoniți din cer, si spune clar in Apocalipsa ca satana a fost aruncat pe pământ. Din istoria descrisă în Biblie putem constata clar ca Dumnezeu face tot pentru a salva pe toti, și-a dat chiar viața, deci este exculs sa credem ca dinozaurii aveau raționament si poate au pacatuit si Dumnezeu ia distrus fără sa incerce ceva pentru ei, nu se potrivește cu caracterul Lui. Am citit undeva o teorie cum ca dinozaurii au fost cumva de fapt animale modificate de oameni, genetic, ceea ce nu e greu de crezut avand in vedere că in prezent vorbim de clonare si de cresterea organelor in porci si cate si mao cate grozavii. Pana la urma oamenii inainte de potop erau mult superiori față de noi, in cunoștință si toate, plus ca traiua o mie de ani, ce nu face omul in o mie de ani. Si cica pacatul care a umplut paharul si de ce Dumnezeu a hotarat sa intervină este pentru ca omul a ajuns sa strice chipul lui Dumnezeu in el, adică modificari genetice intre om si animale, mutanți genetici, spiderman mi se pare ca are o idee similară, omul cu gene de paianjen. Nu știu ce sa spun de aceasta teorie sincer, mai bine ar fi să rămână o taină pana Dumnezeu va descoperi atunci când va veni timpul, Biblia mai spune ca cand va veni sfârșitul va fi ca pe timpul lui Noe, și după cum se vede se fac multe experimente in ziua de azi cu genetica, omul se joacă de-a Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveau imaginatie. N-am vazut masina facuta dupa biblie, televizor, telefon, calculator, industrie, agricultura, medicina. Deci Biblia nu e stiinta, e poveste din cauza ca nu se vede nimic in urma ei. Marele creator daca exista si daca biblia era cuvantul lui, acum nu eram asa de limitati in stiinta. Un creator a tot ce exista, cand spune ceva, spune ceva folositor, nu povesti, deci creatorul e si el parte din poveste, iar povestea e primitiva si nu e reala.

| T0T a răspuns:

Unele secte au mărit puțin perioada (pe la 12.000). Însă e de bun simț să știi că pământul e mult mai bătrân (chiar și omul).

| Celcestietot a răspuns (pentru badpanda):

Ai cont din Decembrie, pun pariu ca ai salivat dupa activitatea mea si dupa mine pana acum, ciudatule. Apropo, in cazul tau este evident ca ai cel putin 2 conturi, mica frustrare ce esti.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! Pacat ca nu ai aparut si tu acolo, nu era rau daca se intampla asta big grin.

| Tarinus989 a răspuns (pentru Xinnicut):

Prietene(no hate) s-a ajuns la aceasta concluzie adunand intr-una varstele urmasilor de la Adam la Iisus(nu vreau sa zici ca sunt ateu)

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știința chiar poate face asta?
A venit Domnul Isus și scotea draci, vindeca instant boli, transforma materia. Și astea cu mult înaintea științei de azi.
Pământul chiar are 4 miliarde de ani? Are 100 miliarde? A fost creat așa cum știm acum sau nu?
Nici ce e sub pământ nu știm ce este și e aici cu noi, acum...
Putem doar specula și estima, atât, nu avem certitudine. Dar știm că Domnul Isus este Adevărul și asta este tot ce contează, nu ce vârstă are Pământul, care și asta e relativă...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Pe ce lume traiesti?
Dumnezeul tau descopera oamenilor in ziua de azi minunile Lui.
Einstein a fost fascinat de ele si de tot ce il inconjoara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Nu e de mirare ca dinozaurii au aparut mai devreme de ziua 1 atunci cand apele erau deasupra pamantului.
Ceva nu se leaga aici.
Ipoteza unui Dumnezeu care nu poate gresi, si ma refer in creatie, ma duce cu gandul la potopul lui Noe, la niste fiinte imperfecte sau macar cu posibilitatea de a gresi.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+6%3A6&version=NTLR
Cu parere de rau, Dumnezeu trebuie sa cunoasca mai intai raul pentru a ajunge sa cunoasca si binele
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Astfel stau lucrurile si sus din pacate.
Mai devreme ai speculat ca acesti dinozauri au fost construiti sau creati mult prea fiorosi pentru un taram paradisiac, ori asta nu are sens din moment ce nu exista niciun paradis inaine de ziua 1.
Deci iar raul guverna universul.
Mai intai s-a creat intunericul(raul), si apoi lumina(binele).
Yin Yang-ul sortii.
Dumnezeu e sfant, sau mai bine zis tinde spre bine si nu rau, + si nu -.
Legi bune si mai bune.
Faptul ca El taie si spanzura inseamna ca nu vede binele suprem cu ochii Lui acel lucru, si de aceea il inlocuieste cu ceva mai bine sau egal lui, dar nu mai rau de bine.
„Şi cine este sfânt să se sfinţească şi mai departe!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nu ai nevoie de o masina, televizor pentru a fi un om bun, ai nevoie de un indrumar pe cararea ta rea, ca cineva sa iti ghideze pasii spre bine, si aceasta este Biblia, Coranul, Vedele smd.
Nu privi prea mult la pamant ca nu o sa il mai vezi curand.
Sunt carti de biologie, astronomie, fizica pentru asa ceva, dar niciuna nu cuprinde toata stiinta la un loc.
Vrei sa citesti un roman mai mare decat tine despre tot si toate? Nu ai cum, ai doar o viata.
Despre asta e vorba aici.
Am impresia ca te cunosc dupa cum te exprimi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Eu nu am nevoie decat de oameni adevarati, care nu se tem de Adevar si fug de minciuna.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spui tu nu este Biblic, cum sa guverneze raul mai dinainte dacă Biblia spune clar că Dumnezeu nu se schimbă, El e același din veac in veac, prin faptul ca ai avut ocazia de a alege asta demonstreaza si mai mult natura minunată a Lui Dumnezeu, El este dragoste, si nimic nu a fost facut fara dragoste, ce spui tu sunt venite de la diavol, pentru ca asta a încercat cel rau să facă din totdeauna, sa arate ca Dumnezeu este un tiran și că El nu este așa drept si iubitor cum pare. Cu imensa dovada de dragoste care a fost aratata la cruce, nimeni nu mai poate avea nici un dubiu despre caracterul desăvârșit al lui Dumnezeu. Un Dumnezeu care se sacrifică pentru cel care este razvratit, pentru cel care ia intors spatele, un Dumnezeu care se coboară acolo unu esti, in groapa cea mai joasa si murdara si te ridică, te reface. Cea ce a făcut Domnul Isus nu poate egala nici o alta asa zisa zeitate, toți idolii cer sacrificii, chiar umane, si nu oferă nimic, însă Dumnezeu a dat dinainte totul, iar acum la rândul Lui cere totul de la noi, si nu e mult, este ca si cum ai face tu schimb cu Bill Gates de avere, tu nu pierzi absolut nimic la sutele de miliarde de dolari pe care le are el. Si să stii că Domnul Isus este Dumnezeu deplin, nu o jucarie pe care Tatal a trimis-o la macel, El este una și aceeași cu Tatal si Duhul, cand Isus s-a jertfit și Tatăl simțea alături de El, ce-ți închipui tu, ca Dumnezeu este ca noi, nici să simțim unii cu alții numai putem. Dacă Dumnezeu cunoaste raul este pentru că Dumnezeu in atotștiința sa cunoaște tot. Dumnezeu și-a asumat acest risc ca lăsând liberul arbitru sa fie posibilitate sa fie respins, Lucifer pentru ca a vrut sa fie mai mare sa-i aiba la picioare pe toti a ales să facă raul, dacă Dumnezeu Îl oprea si dacă schimba oarecum circumstanțele ca el sa nu aiba prilejul acesta nu demonsta altceva decât ca este un dictator, ceea ce Dumnezeu nu a facut, El și-a aratat caracterul său minunat. Binele nu are nevoie de rau, Ying Yang este o alta poveste păgână scornită de Satana care să ii confere lui dreptate, dar este doar o minciuna. Ce este păcatul si cum a putut sa apara in lume este o taina de care nimeni nu ar trebuie sa se atinga, ne va fi descoperita cand Dumnezeu va veni in slava Sa. Problema este ca nu ne cunoaștem locul cum nici Lucifer nu și la cunoscut, cine este omul sa puna la îndoiala natura lui Dumnezeu, deși în iubirea Lui, Dumnezeu ne invită "puneţi-Mă astfel la încercare, zice Domnul oştirilor, şi veţi vedea dacă nu vă voi deschide zăgazurile cerurilor şi dacă nu voi turna peste voi belşug de binecuvântare" și "Veniţi totuşi să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lâna" ce zeitate ai mai auzit tu sa cheme pacatosul să îl conteste si sa vadă cat de bun este. Pune-L si tu la incercare și ai sa vezi, dar pentru asta trebuie sa stai in fața Lui, si cine stă in fata Lui trebuie sa se smerească.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Mai degraba vrei sa spui ca ma contrazic cu alte versete decat ca ce am zis nu e biblic.
Dumnezeu nu se schimba, adica cu sensul ca El ramane Sfant si drept pana la sfarsit de tot, macar ca nu are sfarsit nesfarsitul de zile.
Dar oricum El se innoieste pe zi ce trece si nu ramane vechi si plictisitor.
Cat despre dreptatea Lui, se vede de la facerea lumii pana in zilele noastre.
De unde ai insinuat tu faptul ca eu am zis ca e nedrept?
Sau asa L-ai vazut prin cuvintele mele?
Prostii!
Yin Yangul este pomul cunostintei binelui(Yin) si raului(Yang), si nu e pagan conceptul, decat daca ti-e frica de vreo rivala religioasa.
Am sa te rog ca in conversatia noastra sa fii putin mai coerent ori sa elimini ce nu are legatura cu subiectul de fata.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Opinia mea rămâne neschimbată. O zi bună să ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

Simt o frica launtrica pentru care nu te lasa sa vezi Adevarul.
Asa cum spunea maestrul Yoda din Star Wars:
„Frica este calea către partea întunecată. Frica duce la furie. Furia duce la ură. Ura duce la suferință ".
O zi buna.

| Motisor a răspuns (pentru anonim_4396):

Înapoia mea, Satano! Este scris.
1. La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
4. În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.

Ioan 1:1, 2,3, 4,5
Nu este nici un bine in rau si nici un rau in bine. Lumina lumineaza in intuneric si invinge intunericul si intunericul nu are cum sa "lumineze" in lumina. Sta scris.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Motisor):

De asemenea, sta scris: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul."
Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor inclusiv raul.
Fara rau nu poti vedea binele suprem, prin urmare in fiecare natura dumnezeiasca trebuie sa existe acest rau, chiar si in Dumnezeul in care te increzi tu.
Acesta a fost planul Lui de la inceput, sa cunoasteti si raul nu doar binele.
Ziua 1 : „Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun."
Daca a vazut, inseamna ca cunoaste si raul, si alege binele de fiecare data.
+-
Diferenta intre noi si El este ca noi suntem in intuneric si El la lumina. (Yin Yang)
Noi suntem in universul Yin, iar El in universul Yang
De aceea a venit si Isus, ca sa ne lumineze cu binele din Yang
A fost si El in intunericul de afara, adica al nostru, dar intunericul pe El nu l-a biruit.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Isaia+7%3A15&version=RMNN
Nu sunt drac, sunt credincios venit de sus.
Daca am drac, si Isus avea destui pentru voi, dar El nu avea niciunul.
Fie ca forța să fie cu tine!
Sau mai bine zis, religia, pentru ca aia nu te lasa sa vezi adevarul.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Povestile inventate si puerile sunt pentru naivi. Minciuna nu are valoare si nu e de acceptat in nici o situatie. Cand nu stii, mai bine recunosti ca nu stii decat sa confunzi credinta cu adevarul. Adevarul e lucrul demonstrat stiintific. Pana nu il demonstrezi nu e nici adevarat nici fals. A spune atunci ca acel lucru neverificat e adevarat, e un fals, e o minciuna, e ca si cand te-ai ascunde dupa deget sau ca si cand ai baga capul in nisip. Sa fii om bun de frica unui spiridus baubau nu te ridica. Daca esti om bun prin cunoastere stiintifica, atunci esti la un alt nivel si e un lucru de apreciat, altfel esti doar primitiv. Sau cand sunt cunoscute lucruri demonstrate stiintific si vii cu niste povesti puerile si o tii una si buna ca acelea sunt adevarul inseamna ca traiesti intr-o lume paralela. Pentru cine se multumeste cu putin, cu fantezie si cu minciuna cartile cu povesti probabil ca sunt suficiente si "adevarate".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

De ce schimbi subiectul cu altul si il intorci spre favoarea ta?
Stii macar la ce adevar m-am referit acolo?
E un adevar dintr-un anumit punct de vedere religios, al tau este din punct de vedere stiintifico-religios.
Poti sa faci diferenta ca Socrate?
Vrei cateva adevaruri din biblie si recunoscute de stiinta?

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca pot face diferenta dintre adevar si minciuna. Stiinta se face prin munca, prin cercetare si are in ochii mei credibilitate maxima. Povestile se inventeaza si nu le iau de bune, mai ales cand stiinta spune altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

La fel si religia, prin munca si cercetare.
Sunt doua domenii diferite si nu incalca nimeni domeniul nimanui pana acum.
E ca si cum Biologia s-ar lua la bataie cu Fizica.
Teoria Big Bang este credinta, si totusi se numeste stiinta.,

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Giordano Bruno e un exemplu de incalcare a domeniului. Acum adunarea oamenilor in pandemie e un alt exemplu.