| gingergirl1 a întrebat:

De ce "pocăiţii"au mulţi copii? Nu se protejează, sau nu fac avorturi...sau ce?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ai spus bine, pocaitii nu folosesc anumite metode contraceptive, cum ar fi prezervativul sau pilula anticonceptionala si sunt impotriva avortului.
Insa motivul principal pentru care au multi copii este acela ca infaptuiesc voia Domnului care a spus " „Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l;" Geneza 1:28
Daca familia crestina face un singur copil, nu va infatui aceasta "porunca", la fel si daca va face doi copii, pentru ca cei doi copii doar isi vor inlocui parintii, dupa ce acestia vor muri. Familia va trebui sa faca de la 3 copii in sus. happy Cam aceasta este interpretarea si motivul!
Cat despre protejat, au si ei metodele lor, clasice de altfel...metoda calendarului, de exemplu! Doamne-Doamane nu are nimic impotriva acesteia si nu scrie nicaieri ca nu trebuie aplicata!
Rog un pocait sa ma corecteze daca am gresit undeva! Nu sunt tocmai experta! happy

31 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns:

Cica contraceptia "ie" crima.

| Exilee a răspuns:

Cred ca fiecare tanjim dupa mici perioade prin care putem sa ne satisfacem, dar acestia sunt de parere ca metoda numita "coitus interruptus" este interzisa. Ma rog, imi cer iertare pentru cei mult mai credinciosi.

| Lizzu a răspuns:

Nu se protejeaza in nici un fel pentru ca contraceptia e considerata crima.

La ei, relatiile sexuale sunt intretinute doar in scopul de a procrea si nu pentru placere proprie.

Odata ce femeia ramane insarcinata, e sigur ca acel copil se va naste. Avortul este interzis.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Apropo de "coitus intrerruptus", iata un mesaj al unei persoane oarecare( nu are importanta), pe care eu l-am citit in alta parte, insa m-a inspaimantat complet:

"Dumnezeu este cel ce hotaraste, cand sa ramana femeia insarcinata, cati copii sa faca, cand sa o faca sa aiba copii, sau cand sa faca sa inceteze sa mai nasca copii, nu omul, pentru ca omul este rob al lui Dumnezeu, si capul lui e Isus, deci tot ce este anticonceptie va fi pedepsit, pana si gandul acela de a nu da samanta femei este un gand pacatos, asemanator cu al lui Onan, veti muri daca nu lasati in voia lui Dumnezeu viata voastra, nu va ingrijorati de nimic, aruncati ingrijorarile asupra Lui, nu va temeti ca nu aveti ce sa le dati sa manance copiilor, caci fii Lui nu isi cersesc painea, si orice veti cere in numele lui Iisus vi se va da, nu va ingrijorati de sotie ca poate sa moara in timpul nasterii, pentru ca ea merge acasa la Tatal, cititi in Geneza capitolul 30 cine hotara cand sa nasca Lea si Rahela."
Un om care gandeste asa si o mai si spune la altii, nu cred ca are toata tigla pe casa. Parerea mea!

| ErrorFound a răspuns:

Cica anti-conceptionalele sunt date de diavol. Da-le Doamne minte...

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Stiu cauza si scopul si are dreptate, dar suntem oameni si este omeneste a gresi! DOamne nu promovez nimic, nu fac propaganda, dar zic eu ca putina satisfacere, dorinta sexuala este binevenita. Imi cer iertare de la credinciosi.

| celceeste a răspuns:

1 Nu e bine sa faca avorturi, dar ar fi bine ca sa se protejeze ca sunt destule anticonceptionale!
2 Pentru ca ei isi orienteaza viata nu dupa realitate, ci dupa o carte de minciuni, numita Biblia, pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu a recomandat-o niciodata nimanui, pentru ca stiu ei de ce n-o fac!

| ErrorFound a răspuns:

Cica anticonceptionalele sunt de la Satana si nu fac asa ceva fiindca isi pierd locusoru' in gradin(it)a.
Asta este si raspunsul pentru intrebarea: De ce numarul prostilor e in crestere?
Vedea-i-as impuscati pe toti care zic ca avortul e crima(sau Satanic)...

| Inferno a răspuns:

Logica pocaitilor: Decat sa ucizi o celula ( oricum mor cu milioanele) mai bine ucizi milioane de oameni. Dupa ei, daca mitraliezi 60 de nevinovati e mai corect decat daca lasi o afurisita de celula sa moara.

De ce? Pentru ca, cresterea foarte mare a populatie duce desigur la razboi, razboiul fiind principalul mijloc de control.

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

Bineinteles ca avortul e crima. NU ai niciun drept sa-i iei viata unui prunc.EL nu a gresit cu nimic! Porunca "sa nu fii desfranat!" a fost emisa cu multa intelepciune de Insusi Dumnezeu.

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru HueyFreeman):

Hmm...avortul da, poate fi considerat o crima, dar contraceptia? laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Nu stiu cum sa-i explic mintii tale scurte... Daca avortul n-ar fi legal, ar insemna ca ai intalnii tigani/inculti/boschetari/manelisti si alte tipuri d-astea de "Untermensch" pe toate strazile.

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

Dragule, nazismul a disparut si sper ca din invataturile istoriei, omenirea nu va mai accepta acest regim dur.

"untermensch" este un termen ce-mi provoaca scarba, folosit de persoane care practic nu respecta drepturile omului, resping principiile democratiei si care evident desemneaza batjocura celor superiori la adresa celor slabi ( ca de exemplu scarbele de sergenti din lagarele de concentrare asupra detinutilor - detinuti care "au vazut moartea cu ochii" si fiind ca niste "masini de ucis" Hitler voia sa cucereasca lumea...)

Avortul din contra ca este ILEGAL. Tigani? Inculti? Vremurile au disparut. Dar statul? Beneficiem de principii democratice care din pacate nu sunt folosite cum trebuie, ci din contra ca omenirea abuzeaza intr-un mod egoist.

| Veliar a răspuns:

Noi ne bucuram atat de plozii avortati cat si de cei facuti de "pocaiti".

Plozii avortati vin la noi pentru ca au pacatul originar.Iar plozii "pocaitilor"vin tot la noi pentru ca sunt procreati spre slava tatalui nostru din adancuri. devil laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Daca-ti pun o intrebare imi raspunzi sincer?
Tu te simti liber in aceasta "democratie"? Eu unul ma simt constrans de acest sistem. Mai ales de cel financiar si de cel politic.
Crezi ce vrei dar spre deosebire de masonerie, nazismul este la vedere. Chiar daca nu mai este ce a fost inainte:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_neo-Nazi_organizations
http://www.americannaziparty.com/about/index.php
Daca ti-e scarba de un cuvant nu-i problema mea.

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

Da,nu pot spune ca ma simt perfect, din moment ce nu profitam cum trebuie de aceasta metoda de guvernare, ci intr-unul egoist. De-asta niciun sistem nu este bun pe placul omului pentru ca nu stim sa profitam de el. Nici macar de libertate in cazul unora...

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Nu trebuie sa profiti. Cei ce profita sunt tampitii care si-au batut joc de libertatile altora si s-au imbogatit de pe urma lor. Basescu de exemplu:a vandut flota, ia salariu imens desi traieste pe banii statului, etc.
Statul trebuie sa-ti faciliteze cat mai mult libertatea! Atunci cand a fost recesiunea in Danemarca(mi se pare-in orice caz, intr-un stat vest-european) le-a marit salariile si a incurajat munca platita corect pentru a iesi din criza cat mai repede. Nu a taiat salariul omului de rand ca sa traiasca sefu' bine.

| Alphawolf a răspuns:

Nu toti pocaitii au multi copii. Multi dintre ei ar fi trebuit sa aiba multi mai multi copii decat au. Eu cred ca majoritatea dintre ei se protejeaza, altfel, cei cu peste 25 de ani de casnicie, ar trebui sa aiba echipe de fotbal(este valabil pentru cei fertili).

| sublime89 a răspuns:

Fac multi copii pentru ca sunt o secta destul de mica pe langa celelalte religii, si au nevoie sa creasca rapid.

| Dumniezău a răspuns (pentru ErrorFound):

Logica de pocaiti.Ce sa le mai spui decat ca-s niste fraieri.

| Dumniezău a răspuns (pentru ErrorFound):

laughing"De ce numarul prostilor e in crestere?". Pentru ca cred in dumnezeu...Ce sa fie altceva.Of religia asta.Cum prosteste oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Tu ai vrea ca mama ta sa te fi avortat cand erai bebe.Vezi ca pe TPU nu mai erai acum, si nici nu-l insultai pe Dumnezeu.Gandestete cand raspunzi si vezi daca ai vrea tu sa mori fara vina si apoi raspunde.Am mai vazut raspunsuri de ale tale sunt lipsite de simt. Poti si tu discuta normal fara a exprima violenta? Mai sunt atei pe TPU da asa depasit de situatie nu prea sunt

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zic sa avortezi fiecare copil. Zic sa n-ai 20 de plozi p-acasa ca alte familii. Acolo este necesar avortul.
Zi ce vrei, am dreptul sa fiu cat de ignorant vreau eu. happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie sa intelegi ca ei vad intr-un copil un nou adept care sa le duca credinta mai departe.
Daca a crescut deja, phoai...e foarte greu sa-l indoctrinezi la loc si mai bine il impusti, intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Fii cat de ignorant vreii da nimeni nu a propasit vreodata prin ignoranta

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Decat sa-l lasi unei familii care o sa-l creasca ca naiba si o sa ajunga un boschetar fara casa, mai bine nu-l lasi sa traiasca din prima. Decat sa-l lasi sa se chinuie in timpul vietii, mai bine nu-l lasi sa vada cum e sa suferi. Intelegi?
Oricum, tu esti genu' de om care se baga intr-un subiect care nu stie cu ce se "mananca" acel subiect.

| Scarbo a răspuns:

N-au bani de prezervativ.

| milan9 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cine este în măsură afirme cu certitudine (în afară de superficiala expresie "bunăstare"), cât din necesarul laturii afective acoperă în mod garantat familia "naturală" și cât ar putea oferi cu succes familia adoptivă, cea de "plasament"! Eu cunosc MAI MULTE CAZURI de copii olimpici, în general foarte talentați, dar care au crescut în astfel de familii ADOPTIVE!

Există o groază de familii ("normale", cu ambii părinţi) în care lipseşte latura afectivă (sau este foarte tensionată din mii de motive), lipseşte educaţia pentru suflet, pentru sensul existenţei! Şi atunci care mai este diferenţa esenţială între cele două "copilării"? Diferenţa este dată doar de ceea ce e trecut în acte, 2 părinţi "oficiali", sau o moştenire mai consistenţă?

Necesarul ataşamentului afectiv este întotdeauna suplinit parţial prin intermediul grupului, colegilor, personalului. Dacă pentru noi, cei din exterior, acest aport este un "minim", pentru copilul respectiv reprezintă elementarul său drept la viaţă, la fericire, la socializare.

| RAY a răspuns:

Le hranesti tu? ce isi pasa tie ce face x, eu daca am chef fac copii cat pentru tot campionatul de fotbal a romaniei si care e problema ta ca doar nu-i fac cu tine

| ProSystem a răspuns:

Nu toti pocaitii au multi copii.Eu sunt din familie de pocaiti si mai am doar o sora. Copilul este un dar nepretuit de la D-zeu pe care nu multi il pot avea, desi ar dori acest lucru. Iar avortul, ce pot sa zic... e ingrozitor... iar ca sa nu ajungi la chestia asta mai bine stai cuminte in banca ta.