| mentholinks a întrebat:

De ce pocaitii spun despre ei ca sunt copii de Dumnezeu si ca sunt mantuiti?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca ei nu sunt din lume ))))))) ei sunt in alta lume, noi astia din lume suntem rai,diabolici,vicleni ei sunt sfinti,noi restul vom arde pe veci in iad in scimb ei vor fi fericiti in rai,eu unu am cunoscut destui pocaiti si pot spune ca nu sunt diferiti ca restul,multi sunt ipocriti,prefacuti,falsi,se dau sfinti, fara de pacate, multi sunt pocaiti ca primesc un ulei, o paine, cum cerseala e sport national a prins la uni asa zis pocainta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ray nu esti tu cel care spunea tuturor ca nu e bine sa judeci?happy

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar eu nu judec spun adevarul

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sigur ca da. Ai facut o categorie de oameni in toate felurile si cica nu-i judeci. Poate ai cunoscut tu niste oameni mai naspa, sau doar ti s-au parut asa si nici nu ai apucat sa-i cunosti. Eu am crescut printre ei si nu pot confirma ceea ce tu afirmi.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ar fi si culmea sa confirmi asta din moment ce si tu esti pocait

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume! Dacă iubeşte cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în el. (1 Ioan 2:15-16)

| AC4S4 a răspuns:

1 Ioan 3:1a
"Vedeți ce dragoste ne‑a dăruit Tatăl: să fim numiți copii ai lui Dumnezeu. Și suntem!"

Depinde ce inseamna "pocait" pentru tine.
Din punct de vedere biblic, inseamna un om care zi de zi incearca sa stea departe de orice inseamna pacat, indiferent de confesiune. In Romania, "pocait" este acela care adera la una din confesiunile neoprotestante.

Daca te referi la primul sens, atunci au tot dreptul sa fie numiti copii ai lui Dumnezeu.
Daca te referi la al doilea sens, ei bine, aderarea la o confesiune religioasa nu inseamna mantuire.

Si apostolii spuneau ca sunt mantuiti, dar nu o spuneau cu mandrie, spuneau ca sunt mantuiti prin harul Domnului:
Faptele Apostolilor 15:11
"Dimpotrivă, noi credem că suntem mântuiți prin harul Domnului Isus, în același fel ca și neamurile."

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

De ce spuneti ca nu sunteti din lume?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Eu unul nu spun, sunt constient ca multi spun asta. Ce e gresit e ca unii neoprotestanti chiar daca intalnesc un ortodox adevarat, tot spun despre el ca este din lume.

Sintagma "din lume" se gaseste in Biblie. Totusi cred ca e folosita gresit. Asa cum se foloseste "pocait" ca sa desemneze persoanele ce adera la o anumita confesiune, asa se foloseste "din lume" ca sa desemneze persoanele care nu adera la o anumita confesiune.

| Steregoi a răspuns:

Nu poate nimeni sa spuna asa ceva. Nu e mantuit nimeni. Pana la mantuire mai e. Ar fi unii dintre cei 144000 care imediat cum mor sunt luati la cer. Restul mai au de asteptat. Cei dintre cei 144000 abia cand sunt luati la cer sub forma de ingeri stiu daca sunt mantuiti sau nu. Nici un om nu poate spune ca e mantuit.

| Nilsson a răspuns:

In Ioan 1:12-13 scrie

`` Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.``

Orice il primeste pe Hristos are dreptul sa se numeasca copil al lui Dumnezeu, nu doar ``pocaitii``

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Asta e invatatura omeneasca. Isus nu a pomenit de asa ceva.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Tot ce au scris apostolii e in concordanta cu invatatura lui Iisus

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Nu se poate demonstra asta. Chiar Isus i-a zis lui Petru ca are gandurile Satanei deci ce au scris apostolii este indoielnic.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Momentul la care faci referire a fost inainte de Cincizecime cand apostolii au primit Duhul Sfant

| FaraNumePls a răspuns:

Pentru ca nu stiu nimic laughing

| Teffan a răspuns:

Se amagesc singuri.
"Copiii lui dumnezeu" sunt evreii.
Religia lor este desfiintata automat, atata timp cat Yehova este ze ul evreilor, nu al neamurilor.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Pentru că așa se autointitulează ei. Este o trăsătură de sectă, a se crede că numai la ei se găsește salvarea.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Multi sunt pocaiti doar cu numele asa ca ai grija dar asa e ei sunt copii Lui D-zeu ca noi toti fiindca daca El a creat pe om atunci Ele este un fel de Tata. nu doar pocaitii sunt copii Lui D-zeu - pe cine ai auzit spunand asta?

| alyyyyy2018 a răspuns:

Daca citesti biblia, afli.
Cuvantul,, pocaitii" din aceasta intrebare, reiese ca tu si ceilalti care sunt contra lor, nu sunteti pocaiti. Numele de pocaiti, unii il folosesc ca porecla pentru anumite religii.
Poate ca tu cunosti unul din acele religii si ti-a gresit. Spui: la ce se da sfant? Uite cum greseste, ce a facut. Ok. El a gresit, dar macar el cunoaste ce trebuie sa faca, sa fie iertat. Pentru ca nu exista om fara de pacat spune biblia. Dar trebuie sa ne caim, asta inseamna sa fii pocait. Cand ti-ai dat seama ca ai gresit, sa iti para rau si sa ceri iertare. Si mantuirea o primim prin credinta.
,, caci prin har sunteti mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu ".
Noi nu meritam, pentru ca toti pacatuim, dar prin credinta, faptul ca noi credem ca suntem iertati prin jertfa Dlui Isus, suntem mantuiti si ne numim copiii lui Dumnezeu. Daca nu ne lamurim cu biblia, degeaba intrebam persoane ce stiu doar sa blesteme si sa injure persoane ce il cauta cu adevarat pe Dumnezeu. Voi nu cunoasteti inima si mintea unui om. Un om vede ca altul a gresit si l-a judecat. Dar poate omul ala deja a realizat si i-a parut rau si a fost iertat. Dar cel care judeca, va fi judecat.
Decat sa ne preocupam pentru altii, sa ne preocupam pentru noi insine ca nu stim cat ne indura Dumnezeu.