| gingergirl1 a întrebat:

De ce "pocăiţii"au mulţi copii? Nu se protejează, sau nu fac avorturi...sau ce?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ai spus bine, pocaitii nu folosesc anumite metode contraceptive, cum ar fi prezervativul sau pilula anticonceptionala si sunt impotriva avortului.
Insa motivul principal pentru care au multi copii este acela ca infaptuiesc voia Domnului care a spus " „Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l;" Geneza 1:28
Daca familia crestina face un singur copil, nu va infatui aceasta "porunca", la fel si daca va face doi copii, pentru ca cei doi copii doar isi vor inlocui parintii, dupa ce acestia vor muri. Familia va trebui sa faca de la 3 copii in sus. happy Cam aceasta este interpretarea si motivul!
Cat despre protejat, au si ei metodele lor, clasice de altfel...metoda calendarului, de exemplu! Doamne-Doamane nu are nimic impotriva acesteia si nu scrie nicaieri ca nu trebuie aplicata!
Rog un pocait sa ma corecteze daca am gresit undeva! Nu sunt tocmai experta! happy

31 răspunsuri:
| gingergirl1 explică (pentru ProSystem):

Stiu ca nu toti, si eu sunt din familie de pocaiti si nu am din pacate nici o sora sau un frate sad dar nici alti frati din biserica nu au multi copii!
Am pus intrebarea pentru ca eu cunosc o familie de pocaiti care au cam 8 copii dar e un exenplu de urmat aceasta familie si este foarte binecuvantata! Oricum m-am lamurit eu ce si cum laughing