| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se contrazice Biblia la nasterea lui Jesus? Ba s-a nascut pe timpul lui Irod cel Mare, ba pe timpul lui Quirinius, care era guvernator al Siriei. Irod mort in anul 4 I.HR si acel recensamant a fost in 6 D. HR

204 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deja ți-am scris pe ce bază sa presupus anul morții lui Irod și de ce nu este bătut în cuie acea dată.
"Potrivit celor spuse de Iosefus, cu puţin timp înainte de moartea regelui Irod a avut loc o eclipsă de lună. Bibliştii îndreaptă atenţia asupra unei eclipse parţiale de lună care a avut loc la 11 martie anul 4 î.e.n., considerând-o o dovadă că Irod trebuie să fi murit în acel an. Totuşi, în anul 1 î.e.n. a avut loc o eclipsă totală de lună la 8 ianuarie şi o eclipsă parţială la 27 decembrie. Nimeni nu poate spune dacă Iosefus s-a referit la una dintre eclipsele din anul 1 î.e.n. sau la cea din anul 4 î.e.n. Prin urmare, nu putem folosi cuvintele lui Iosefus pentru a stabili cu exactitate anul morţii lui Irod.".

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci eclipsa era semnul mortii lui" - cum să-i explici unui bou că iarba e verde?!
Nu mai explic din nou. Recitește.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Irod a murit in anul 4 I.HR. " - recitește doamnă varză.
"ce recensamant a fost " - mi-i indiferent, ce importă e că au fost mai multe și Luca să referit la cel din 2î.e.n. Nu dau mai multe detalii că văd că te rătăcești printre ele și nu le poți asimila.
De fapt e normal pentru o varză.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si al cui a fost cel din anul 2 I.HR? Tot al lui Quirinius?" - bre dar frânezi strașnic! Deja pute!
Ce importanță are al cui era? Spune cumva că pe timpul decretului lui Quirinius? Sau spune că pe timpul când respectivul era guvernator?!
Da-te cu capul de perete!
O, pardon, de poarta nouă!
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și ce anume nu ajunge la mintea varzei din pasajul respectiv?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Of ce "тупой" ești!
Faptul că când a fost pus guvernator a doua oară a făcut un recensământ nu înseamnă că pe timpul când era prima dată guvernator nu sa făcut un recensământ.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"''În zilele acelea a ieşit poruncă de la Cezarul August să se înscrie toată lumea.
2. Această înscriere s-a făcut întâi pe când Quirinius ocârmuia Siria.''" - dragă varză, și ce nu este clar aici pentru cel ce se uită la porți noi?
Că nu se afirmă că a fost în anul 6 ci doar că era atunci guvernator? Și guvernator el a fost și în anul 2.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si culmea e ca Maria era singura gravida pe cale sa nasca" - spune drept, ce fumezi?
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal că știu să citesc, spre deosebire de tine. Mai știu și să judec, ceea ce nici nu știi ce înseamnă.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si ce sa cauta locuitorii din Galileea la recensamant? " - că să nu recunoști că ești total varză încerci să introduci alt subiect?
rolling on the floor
E simplu, dar nu are rost să mai explic și acest lucru de vreo... sprezece ori.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat