| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se contrazice Biblia la nasterea lui Jesus? Ba s-a nascut pe timpul lui Irod cel Mare, ba pe timpul lui Quirinius, care era guvernator al Siriei. Irod mort in anul 4 I.HR si acel recensamant a fost in 6 D. HR

204 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Repet pentru cei cu capacități limitate. Quirinius a ocupat această funcţie de două ori. Mulţi erudiţi recunosc că prima perioadă în care Quirinius a ocupat funcţia de guvernator a inclus şi anul 2 î.e.n.
Iar recensăminte au fost nu doar unul.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Wikipedia = dovezi?
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Varză, deja mai plictisit.
Faptul că este menționat "Arhelau" indică că el era " guvernator" cat timp era viu taica-su?
"Începutul și concluzia pildei lui Isus despre minele din Evanghelia după Luca, capitolul 19, se poate referi la călătoria lui Archelaus la Roma. " - rolling on the floor mai mari tâmpenii am auzit doar de la tine. Deci ești pe locul întâi.
Mergi la murat!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Explicații mai clare pentru un bou că iarba e verde nu pot da.
Mergi la fundul butoiului.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Astia habar nu au mann de propia biblie

| RAY a răspuns:

| iurii75 ce limbaj are, sa-i dai raport, nu se poate asa ceva, cica e crestin

| RAY a răspuns:

Ala se comporta ca un copil mic, bine au biblia lor astia martori lui peste

| relian a răspuns (pentru iurii75):

El se refera la urmatoarele fapte.

Primul rfecensamant s-a facut dupa moartea lui Irod corect?
Roma pana atunci nu avea nici un interes sa faca recensamanite, pusese sau lasase sef pe regele alora, roma isi prima malaiul toti erau happy.

Irod nu facea recensaminte ca nu era nici ala curios.

Moare irod si Roama pune guvernator acolo, baga recensamant sa vada de unde trebuie sa mulga si pe cine corect?

La acel recensamant se naste Isus corect? Acu care ar fi problema?

Biserica spune ca isus s-a nascut pe timpul lui Irod.Dar pe timpul lu Irod nu se faceau recensaminte corect?

Deci atunci daca s-a nascut pe vremea lui Irod cei cu povestea cu recensamantul ala?
Datekle astea nu se leaga, la asta se refera.
Qintirius ala ca fuse pus guvernator in anul 2 ien sau in anul 2 en aia nu are nici o treaba,n-are nici o relevanta

Guvernatorul ala nu avea ce cauta pe vremea cat traia Irod asta e tot este simplu.
Deci biserica spune ca s-a nascut pe timpul lui Irod,dar apoi spune ca s-a nascut pe timpul recensamantului,ala sa facuit dupa moartea lui Irod.

Astea is clare,asta ce te certi cu el are dreptate,datele nu se potrivesc,deci in biblie ori unde scrie,aia probabil nu au ajusn la un consens,ori s-a bagat acolo textele la plesneala,aia nu au avut corectori,na bagat nimeni de sama ca este o greseala si sa mers asa pe burta.
Plus de asta pe vremea aia,s,au dupa cand s-a format crestinismul cine avea curajul, cine indraznea sa se contrazica cu aia?
In primul rand multimea nu stia sa citeasca, nu avea acces la carti, apoi nu ar fi avut timp pentru asa ceva, plus ca nu ar fi indraznit nimeni sa contrazica pe legiutori.

Dar contradictia exista, e clara ca lumina zilei.

Ce spui tu ca ala fuse guvernator si in anul 2ien, putea sa fier, dar aia ar fi insemnat ca atunci s-a nascut Isus, deci Irod era deja mort, indiferent cum o dai nu iese.

In biblie scrie ca atunci s-a nascut isus la recensamant, deci dupa ce irod daduse coltu.
Deci ce cauta povestea ailanta ca isus s-a nascut cat traia Irod?

Deci omu asta intreaba.

Iti zic eu de unde apare contrazicerea.Biblia esate o adunatura de scrieri,plus ca au fost selectate,s-a oprit numa ce sa dorit,acele scrieri au fost facute de diversi autori,aia au sccris fiecare cea crezut,ori ce surse au avut, cine le-a pus impreuna nu a verificat atent, deci sigur aia nu aveau corectori, asa s-a strecurat greseala.

Degeaba va injurati, va jigniti, discutai normal.Eu nu iau partea astuia ce inntreaba, dar aici are dreptate.

Sunt in biblie 2 povesti 2 date diferote.

-Isus s-a nascut pe timpul cat traia Irod
-Isus s-a nascut in timpul recensamantului facut de romani dupa moartea lui Irod

Mai clar de atata ce vrei?

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

"Primul recensamant s-a facut dupa moartea lui Irod corect?" - nu, nu e corect.
"Irod nu facea recensaminte ca nu era nici ala curios." - recensământul nu la facut din curiozitate ci la porunca Cezarului. Irod era supus Romei.
"Moare irod si Roama pune guvernator acolo, "- devine rege al iudeii Arhelaus, supus si el Romei ca și taica-su.
"Datekle astea nu se leaga, la asta se refera.
Qintirius ala ca fuse pus guvernator in anul 2 ien sau in anul 2 en aia nu are nici o treaba, n-are nici o relevanta" - totul se leagă si faptul ca a fost guvernator in două perioade are relevanță.
"Guvernatorul ala nu avea ce cauta pe vremea cat traia Irod asta e tot este simplu." - omule, puneți mintea în mișcare. Irod era peste Iudeea și Quirinius peste Siria.
"In biblie scrie ca atunci s-a nascut isus la recensamant, deci dupa ce irod daduse coltu." - Irod a murit in anul 1 i.e.n. Isus s-a născut in 2 i.e.n. Unde ai citit tu in Biblie ca Irod era mort cand sa născut Isus?
"aia nu aveau corectori, asa s-a strecurat greseala." - din câte vad, de corectare ai nevoie tu, la atâtea greșeli în câteva cuvinte...
"Sunt in biblie 2 povesti 2 date diferote.

-Isus s-a nascut pe timpul cat traia Irod
-Isus s-a nascut in timpul recensamantului facut de romani dupa moartea lui Irod" - sunt "diferote" doar pentru cei ce nu vor sa gândească.
Repet pe scurt. Anul 2 i.e.n. Irod este rege in Iudeea, Quirinius este guvernator al Siriei. Cezar da porunca să se facă un recensământ in imperiul Roman. Iosif cu familia se înregistrează în Betleem. Se naște Isus. In anul 1i.e.n moare Irod și este pus rege Arhelaus.
In anul 6 e.n. mai este efectuat un recensământ, în timp ce Quirinus este a doua oară guvernator al Siriei.
Mai clar de atâta ce vrei?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Iosif si Maria se duceau la recensamantul lui Qintirius in Siria?" - cum să-i explici unei verze ca recensamantul era al lui Cezar, nu Quirinius, si era efectuat in tot imperiul Roman? Nicicum! rolling on the floor
Intoarce-te la poarta nouă si dă-te in continuare cu capul de ea.