| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se contrazice Biblia la nasterea lui Jesus? Ba s-a nascut pe timpul lui Irod cel Mare, ba pe timpul lui Quirinius, care era guvernator al Siriei. Irod mort in anul 4 I.HR si acel recensamant a fost in 6 D. HR

204 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu putea sa faca recensamantul in Iudeea daca nu era guvernator in Iudeea." - nici o șansă pentru varză sa înțeleagă ca Quirinus răspundea de recensamintul in Siria, nu Iudeea, unde de efectuarea recensământului raspundea Irod.
Si nu înțelegi deoarece ca de obicei te uiți in carte ca boul la poarta nouă.
rolling on the floor
Mai intens loveste, poate o penetrezi cu coarnele...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"dupa aia vine Quirinus si il elimina pe Arhelaus, si anexeaza iudeea, si ii ia averea. Si face recensamantul." - nu va înțelege boușorul ca au fost mai multe recensaminte.
Dai bătaie, încă puțin si spargi poarta... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am spus de multe ori, si nu doar eu - recensamantul lui Cezar August, nu al lui Quirinius sau Irod.
Dacă te nășteai ceva mai inainte te foloseau in calitate de "berbec" la dărâmarea zidurilor. Sau a porților... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mda, ești irecuperabil. Dai cu mai mare avânt...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de treaba,asta e ingramadirt rau de tot, are mintea batuta in cuie, asta daca o avea ceva in capu ala.
Am vazut ca de nu spui ca el deja incepe sa te faca prost sa te jigneasca.
Eu am mai vazut religiosi de astia indoctrinati, dar asta se pare intrece orice limita.
Iti pierzi vremea de pomana, asta e pierdut in spatiu definitiv laughing

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

Îl știu de mai demult, tot timpul da cu capul in gard, de aceia si îi spun direct ca e prost.
Tu tot ești ca el, incapabil sa citești două rânduri?
De fapt, ținând cont de faptul cum te exprimi - "Am vazut ca de nu spui ca el deja incepe " si altele de genul, înțeleg că...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru iurii75):

Ma omule tu cred ai ceva probleme.

Am spus clar biblia aia ce spui ca o stii sceie clar ca isus s-a nascut atunci cand a fost recensamantul da?
Stii ce nu vrei tu sa accepti? Ca Irod nu facea recensamaninte,tu asta nu pricepi.

Deci Irod era rege in tara lui,dar era supus Romei corect? Deci Irod nu facea recenseminte,nul durea pe el capu de rahaturi de astea,nici nu cred sa fi facut ala vreodata asa ceva.

Recensamintele astea le faceau romanii pentru cei cuceriti acu pricepi?

Dupa ce Irod a murit nu mai era rege,fii lui au luat fiecare cate o felie,deci nemaifiind un singur rege,Roma pune ea pe cineva sa guverneze, asa ajunge peste prajit asta Qintus sau cum ii mai zice laughing Quirinius, este trimis de Roma sa guverneze pepste Iudeea, ala fiind tot prin zona aia pe la sirieni.

Deci Irod mort, apare quirinus asta si face recensamant, ca asa era legea la romani.

Asta e tot.Deci Isus s-a nascut cand? Asta intreaba romanu asta,e nedumerit, ca odata in biblie spune ca pe timpul rencesamantului, altadata ca pe timpul lu Irod.

Deci exista ceva contradictie acolo.

Tu tot o tragi cu rahaturi, unde ai vavzut tu scris ca Irod facea recensaminte? Bati campii asta faci.

Am explicat ca la prosti, dar vad ca tu nimic, tot pea ta o tii.

Sa te intreb ceva.In tarile romane cine guverna? Guverna regi locali corect?
A venit vreodata Imperiu Otoman sa faca recensamant in tarile romane?
Nau facut, pentru ca nu-i interesau.Asa si Roma,cat timp a fost rege Irod nu-i interesa ce se intampla acolo, ROma daca isi primea malaiu, restul era fix problema lui Irod cum administra.

Deci Irod n-a facut niciodata nici un recensamant, sau daca o fi facut nu stie nimeni, nu-i mentionat nimic despre asa ceva pe nicaeri.

Ce tot ii tragi ca si Irod facea recensaminte, stii tu ca facea Irod asa ceva? Daca stii arata unde scrie.Nu scrie nicaeri, dar tu ori nu vrei sa pricepi, ori esti dus cu pluta.
Sau vorba lu romanu asta, iti apweri jobu laughing dar macar fii rezonabil, dacva tot o tii asa aiurea te iau toti de papagal.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate ca asa faceau, desi nu cred ca veneau romanii cand era rege Irod.
Au trimis dupa ce ala s-a dus, banui c a atunci s-a facut recensamantu ala.
Daca roma spunea imi dai atat si is multumit, nu stiu zic si eu. Dupa cand s-a dus Irod da, ca venise guvernator si normal ca ala nu stia cei pe acolo si trebuie sa stiew cui si cat cere.

Si pana la urma scrie undeva ca Irod facea pe timpul lui recensaminte? Asa de curiozitate, zic in istorie sau altundeva? Pt ca istoria iudeilor pe atunci e cam vaga

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

rolling on the floor tu serios ai scris toate asta?! rolling on the floor
"Ca Irod nu facea recensamaninte,tu asta nu pricepi." - personal da, nu facea. Erau alții responsabil de asta.
"Deci Irod era rege in tara lui,dar era supus Romei corect? Deci Irod nu facea recenseminte, nul durea pe el capu de rahaturi de astea, nici nu cred sa fi facut ala vreodata asa ceva." - ce crezi tu e floare la ureche. Încearcă sa gândești puțin - romanii erau de fapt stăpâni in Iudeea, luau impozite de la toți. Pentru a nu scapă ceva e normal sa ducă o evidență si e logic ca nu aveau sa se încreadă in vorbe goale ci numărau bine.
"Recensamintele astea le faceau romanii pentru cei cuceriti acu pricepi?" - păi si Iudeea nu era cucerită de romani, copile? De unde ai luat-o ca cat era Irod nu se facuse recensământ?
"Dupa ce Irod a murit nu mai era rege, fii lui au luat fiecare cate o felie," - mda, esti foarte "tare" la istorie...rolling on the floor
"unde ai vavzut tu scris ca Irod facea recensaminte?" - am spus eu asta? De fapt ceva de genul susține varza, gen " recensământul lui Quirinius", desi scrie clar - la porunca Cezarului...
"A venit vreodata Imperiu Otoman sa faca recensamant in tarile romane?" - rolling on the floor foarte "tare" logică rolling on the floor dacă cineva nu proceda astfel înseamnă ca nimeni nu proceda așa laughing

"Asa si Roma, cat timp a fost rege Irod nu-i interesa ce se intampla acolo, ROma daca isi primea malaiu, restul era fix problema lui Irod cum administra." - copile, acesta era modalitatea cum luau tribut turcii, atât și atât trebuie să deie țara respectivă. Romanii percepeau impozite altfel...
Mai pe scurt, a tunat si va adunat, doi de-o teapă sunteți...
rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Iudeea era cucerita dar nu aveau romanii oameni acolo.Am spune ca de fapt nu era cucerita,era vasala Romei,pentru asta platea un tribut,ce Roma la stabilit.
Deci ii durea la palarie pe romani de recensaminte acolo.
Exact la fel au facut si turcii cu tarile romane,sa nu spui ca trimiteau turcii om sa numere populatia,ba ne lesi laughing nici nu cereau asa ceva,ei stabilisera un pret,moldova si tara romaneasca trebuie sa dea acei bani.
In felul asta erau lasati in pace.
Exact la fel s-a intamplat si cu Iudeea pana a murit Irod.
Deci Roma a inceput sa faca personal ei recensamant dupa ce Irod a murit,inainte Roma na cerut nimanui asa ceva.
Ca de facuse Irod recensamant,aia e treaba lui,dar nu raporta ala la Roma.
Roma dupa moartea astuia baga recensamant,cand si trimite guvernator.

Deci ce nu-i clar? Tie cred ca nici daca iti deseneaza careva si tot nu accepti.
Exact odata ce Roma a stabilit un tribut iudeei,nu vad ce sa-i mai intereseze atata timp cat primeau banu.
Tu cred ca esti cu capu nu noi.
Exact asa ar proceda orice om sanatos la cap, chiar si in ziua de azi. Odata ce stabilesti ceva relatii, ori esti vasalul cuiva, se stabilesc ceva regului si cat trebuie sa cotizezi, pe ala nul mai intereseaza cum faci tu rost de ban sai dai.

Am spus, vrei sa fie ca tine? Arata unde scrie ca Irod facea recensaminte.Nu exista pe nicaeri nimic scris de asa ceva.
Pt ca iudeii se ocupau cu alte rahaturi,romani au scris ca aveau istorici,deci s-a bagat recensamant de cand l-a trimis pe agarici ala,iar agarici ala a fost pus guvernator dupa moartea lu Irod.

Tu nu vezi ca esti cu capu? Din ce spui tu Irod era rege,dar era condus de guvernator, ca tu asa spui, ca ala Quirinus a fost si pe timpul lu Irod guvenrator, nu avea cum, deci bati campii.

Iara daca romanii zic ca ei au facut recensamant cand lau trimis pe peste prajit, aia inseamna ca este vorba dupa moartea lu Irod.

Asa ca peste prajit personajul Isus aparu in 2 locuri laughing asta pentru ca au scris mai multi povestitori despre el, fiecare ce la dus mintea si dupa ce surse avea.

Faptul ca sa ales doara 2 povesti sa fie bagate in biblie,aia e alta poveste, dar au fost mai multe scrieri despre evenimentele alea, doar ca ori na convenit alora cea intocmait biblia, adica lu Constantin, ori erau povesti rasuflate laughing

Uite asa aparu greseala.Dar cine zice ca nimeni nu gresesete? Sa gresit, asta e

Răspuns utilizator avertizat