| Summoning a întrebat:

De ce unii oameni sufera mai mult ca altii?

17 răspunsuri:
| dyckă a răspuns:

Pentru ca unii oameni sunt ma-i sensibili ma-i sufletisti pun suflet in ceea ce fac, iubesc cu toata dragostea lor, ajuta pe toata lumea iar cand cineva le intoarce spatele li se rupe inima si ufletul de durere parca lear cadea cerul in cap si aproape o sapt s-au ma-i mult le trebuie ca sa ajunga cum erau inainte dar tot sufera in tacere.

| RAY a răspuns:

Viata este suferinta iar scopul vietii este moartea

| BaSStY007 a răspuns:

Pentru a Dumnezeu da poveri doar celor care stie ca pot sa le duca

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu stiu sa-si controleze sentimentele, nu au incredere in ei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Motivele pot fi diferite:
locul unde sa născut
părinţii ce ia avut
educaţia ce a primit-o
Pe lângă acestea Biblia mai prezintă alte trei motive din cauza cărora am putea suferi:
1. Lumea în care trăim este condusă de Satan (1 Ioan 5:19 - "Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rău").
2. Suntem imperfecţi şi putem lua decizii neînţelepte (Galateni 6:7 - "Ce seamănă omul aceea va şi secera").
3. Trăim într-o lume nesigură (Eclesiastul 9:11 - "Timpul şi evenimentele neprevăzute îi ajung pe toţi").
Din aceste motive suferă toţi oamenii, şi cei plăcuţi lui Dumnezeu. Dar este mângâietor să ştim că Biblia promite că Dumnezeu va interveni pentru a pune capăt suferinţe. Iată ce promite Cuvântul său: El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".

| OOOLEOOO a răspuns:

Programele psihologice NLP (Neuro-linguistic programming) ne invata un mod rapid de a ''distruge'' aceste sentimente care sunt neplacute noua.

www.nlpmania.ro

Citeste Putere Nemarginita de Anthony Robbins.

| TheLordofSalem a răspuns (pentru BaSStY007):

Te pomeneşti că dumnezeu ăsta, ar sta să se gândească. "Măi, după cum îl văd eu pe ăsta poate duce. Hai să mai fac să se abată asupra sa încă o povară. Ăsta e cam pricăjit, nu prea poate sa ducă prea multe" Gândire tipic cre(ş)tină. Stai liniştit, nu e vina ta.

Răspuns utilizator avertizat
| 12faly56 a răspuns:

Daca te framinta aceasta intrebare gasesti raspunsul in scriptura.din cauza pacatului.mai multe detalii unde ti-am recomandat.

| Summoning explică (pentru 12faly56):

Adica cei ce pacatuiesc mai mult trebuie sa sufere mai mult decat cei ce pacatuiesc mai putin?

| tasmania a răspuns (pentru Summoning):

Nu neaparat. Ci suferinta aduce o inteleptire a omului; de obicei. Il intoarce spre cele adevarate. Citeste "Colind de Craciun" al lui Dickens. Suferinta, pe langa aceea ca poate fi o consecinta a pacatelor - personale sau ale genealogiei fiecaruia - are si un scop pedagogic, de re-punere a omului pe traseul dat lui de Dumnezeu. Cu toate ca ea nu ne vine de la Dumnezeu; ci Dumnezeu, in intelepciunea Sa, o face sa rodeasca rod bun si frumos. Durerea, suferinta, moartea sunt nefiresti deci, ele nu apartin firii umane initiale; de aceea si produc atata rau in sufletul si trupul omului. Prin suferinta, omul constientizeaza cat de mic este si ca este doar o creatura, fiindca altceva mai presus de puterile sale ii guverneaza viata. Dumnezeu ingaduie suferinta dar o deturneaza spre bine. Recomand cu bucurie "Taina suferintei", a parintelui arhimandrit Simeon Kraiopoulos.

| brunetta24 a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat la fiecare cate o cruce la unii mai usoara, la altii mai grea.Asa cum si Iisus si-a carat crucea spre rastignire tot pentru pacatele noastre...deci fiecare sa multumeasca pentru suferinta(pentru crucea primita) -numai asa ne putem indrepta greselile.

| Summoning explică (pentru brunetta24):

Http://www.google.ro/......tp?/search

deci sa inteleg caci acesti micuti trebuie sa ii multumeasca lui dumnezeu pentru suferintele pe care el le-a dat sa le indure

| brunetta24 a răspuns (pentru Summoning):

Pe ei ii asteapta Raiul

| Summoning explică (pentru brunetta24):

Asa sa fie

| 4b a răspuns:

Suferinta face parte din viata si trebuie sa ne obisnuim cu acest lucru, desi e dureros...

| gfghn a răspuns:

Pentru ca unii oameni stiu cum sa-si traiasca viata si sa puna in aplicare sfaturile bibliei.Preocupariile altora sunt banii, cariera..etc.Daca ati simplifici viata si traiesti dupa principiile si sfaturile lui Dumnezeu te poti bucura din plin de orice lucru si poti da sens vietii tale.Suferintele nu vor inceta prea curind secretul e sa stii cum sa le eviti si sa incercam sa traim in armonie cu cuvintul lui Dumnezeu nu avem nimic de pierdut.happy