| Popa3493 a întrebat:

De ce unii oameni sufera de depresie cand sunt singuri si in prezenta altora nu manifesta nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pentru că în prezența altora se simt bine și nu le vin gânduri negre. Își ocupă mintea cu activități sau diverse subiecte cu prietenii. În singurătate mintea nu mai este ocupata cu altcineva, este plină de gânduri și forfotă. Cu cât dau acelor gânduri mai multă importanță, cu atât ele devin mai puternice. Am văzut doar răspunsuri ignorante. Cred că nu ar trebui să judecați ceva ce nu știți. Mai bine vă informați despre această boală și încercați pe cât posibil să vă țineți mintea sănătoasă, căci e ușor a judeca fără să cunoști.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca stiu sa se prefaca bine.

| Donsavas a răspuns:

Singurătatea duce la depresie

Răspuns utilizator avertizat
| thefunkytroll a răspuns:

Cer atenție.

| MinIulia09 a răspuns:

Când eşti singur...nu ai niciun ajutor sau afecțiune, iar când esti cu ceilalți, acele gânduri negre "dispar" si îți apare zâmbetul pe buze chiar dacă e fals.Majoritatea fac asta, pentru că nu vor ca ceilalți să-si facă griji pentru ei.Am avut o colegă care făcea asa si ori de câte ori încercam să o ajutor spunându-i lucruri pozitive, ori pleca si mă lăsa acolo, ori țipa la mine spunându-mi să o las în pace...

| Popa3493 explică (pentru MinIulia09):

Multumesc de raspunsul oferit, dintre tine si Isabela nu am stiut pe care sa o aleg, si cred ca raspunsul Isabelei este mai superior decat al tau, poate reusesti sa obtii o funda, dar iti multumesc de ajutorul oferit, tine o tot asa in continuare happy.

| smekman2001 a răspuns:

Sunt ratati, prosti si falsi