| ForJesus a întrebat:

DE CE va închinați la sfinți,icoane,statuete...etc?

UNDE scrie ca trebuie sa ne închinam la sfinți?

Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! Apocalipsa 19:10

Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, prorocii, şi cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu."
Apocalipsa 22:9

Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieşise înainte, s-a aruncat la picioarele lui şi i s-a închinat.
Dar Petru l-a ridicat şi a zis: „Scoală-te, şi eu sunt om!"
Faptele apostolilor 10:25-26

Apostolii Barnaba şi Pavel, când au auzit lucrul acesta, şi-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului şi au strigat:
„Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Şi noi suntem oameni de aceeaşi fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceţi de la aceste lucruri deşarte la Dumnezeul cel Viu, care a făcut cerul, pământul şi marea şi tot ce este în ele.
Faptele apostolilor 14:14-15

31 răspunsuri:
| TOTO54 a răspuns (pentru kira30):

Deci in primul rand bine ai spus versetul din Timotei 2:5 Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,.dar vad ca nu il intelegi deloc., UN SINGUR DUMNEZEU! UNUL DOAR! NU 3! UN SINGUR MIJLOCITOR., ANUME ISUS HRISTOS SINGURUL SI UNICUL..DECI NU EXISTA CA MIJLOCITOR NICI ICOANA, NICI CHIP, NICI SFINTI NICI MAICA...ETC... Noi trebuie sa facem cum spune DOMNUL nu cum credem noi si anume COLOSENI 3:17 Şi orice faceţi, cu cuvântul sau cu fapta, să faceţi totul în Numele Domnului Isus şi mulţumiţi, prin El, lui Dumnezeu Tatăl.Toate versetele pe care le-ai mentionat sunt rugaciuni pentru cei vi, nici odata nu sau rugat cineva in biblie pentru morti. Altuia i-a zis: „Vino după Mine!" „Doamne", I-a răspuns el, „lasă-mă să mă duc întâi să îngrop pe tatăl meu."
Mat 8.21;
60 Dar Isus i-a zis: „Lasă morţii să-şi îngroape morţii, şi tu du-te de vesteşte Împărăţia lui Dumnezeu.". Morti nu au nici o putere..defapt bine a spus cineva mai sus comunicarea cu mortii este un act de vrajitorie. LEVITICUL 19:31 31 Să nu vă duceţi la cei ce cheamă duhurile morţilor, nici la vrăjitori: să nu-i întrebaţi, ca să nu vă spurcaţi cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.Domnul sa va Binecuvanteze!