| imale a întrebat:

Crestinilor indiferent de cult religios. Este normal sa ne inchinam altor personalitati din crestinism in afara de Dumnezeu, Hristos, si Sfantul Duh? (Spirit ). Este permis sa ne rugam sfintilor? Biblia ne invata ca, este un singur mijlocitor intre om si Dumnezeu. Iisus Hristos. De ce (unii) trebuie sa se roage si sa se inchine la sfinti? Si sfintii au fost tot oameni, slujitori a lui Dumnezeu, atat..nu ne pot ajuta cu nimic."Iisus a spus :Eu sunt calea adevarul si viata. nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."(Ioan 14:6) In Biblie sunt mai multe cazuri in care oameni care s-au inchinat sfintilor, inclusiv ingerului "Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi -a zis:,, Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sînt un împreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``)" (Apocalipsa 19:10), au fost opriti sa faca astfel de inchinari.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Intr-adevar doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam, asa a zis Isus.Matei4:10

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeul meu este plin de mila si de indurare. Spui asa pentru ca tu nu ai gustat din bunatatea Lui. Isus a biruit moartea. Un esec este pentru cei care nu vor sa primeasca iertarea si mantuirea. Dar, din fericire sunt milioane de oameni care au primit iertarea si viata lor a fost transformata. Daca nu vrei sa iti petreci vesnicia in rai, tu pierzi! sad
Parca seamana cu tine acesti atei: La o conferinta sustinuta in favoarea ateismului, la sfirsitul prelegerii, cel ce a tinut prelegerea a dat voie oricui sa il contrazica. S-a ridicat un batrin care a decojit o portocala si a mincat-o. Nerabdator, ateul l-a intrebat ce are de spus. Batrinul l-a intrebat: "cum a fost portocala?" Ateul a raspuns: " de unde vrei sa stiu eu cum a fost? - tu ai mincat-o!" Batrinul a zis: "asa e si cu Dumnezeu - eu am gustat, deci stiu cum e, tu nu ai de unde sa stii cum e, deci nu poti vorbi despre asta" Si interesant e ca, atunci cind il descoperi pe Dumnezeu, "demonstratia" se apropie mai mult de gust decit de a vedea. Dar ateii, pentru ca nu au "gustat", nu au cum sa stie cum e Dumnezeu, si e gresit sa zici ca un fruct nu exista sau ca e acru daca tu nici macar nu ai avut posibilitatea de a gusta din el. El poate exista fara ca tu sa stii, insa cind il vei descoperi si vei gusta, vei vedea cit de real e.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Povesti naive pentru copii de gradinita. Daca tu crezi ca pârtâiala asta de poveste cu mosneag din care lipseste si o baba, lamureste existenta divinitati atunci mergeti la gradinita.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Draga Hombre, a fost o ilustratie ca pentru copiii de gradinita ca sa inteleaga si ei, micutii! Sigur ca tu intelegi si fara ilustratii!

| kira30 a răspuns (pentru EmaS):

...Si stimatul de Hombre n-a mai raspuns...
Bravo! I-ati incjis gura domnului.Cuvintele dumneavoastra m-au impresionat.Chiar puteam sa plang de bucurie.N-am cuvinte sa va spun cat sunteti atat de respectata de mine si de ceilalti credinciosi de pe site. Dumnezeu sa va aiba in paza!

| Hombre a răspuns (pentru kira30):

Sa plangi, dar sa-i plangi pe cei care dogma voastra religioasa ia ars pe rug, sa-i plangi pe cei care religia ii prosteste si le baga in cap jertfe, umilinte, pupincurisme, ii face slabi si fricosi incat daca vede o umbra isi bate cruci si se ţârcâie in pantaloni de frica ca e strigoi, draci, laci si alte fantazme inchipuite.

| Hombre a răspuns:

Si de ce trebuie neaparat sa i te inchini si sa-i dedici osanale evreului Isus? Ca a spus el ca prin el se ajunge la Dumnezeu, pai asta putem spune toti. Logic nu ti se pare ca e pretentia prea mare pentru un simplu pamantean?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Isus nu este un simplu pamantean.El a coborat din cer si a luat chip de om ca sa poata sa moara pentru pacatosi ca tine si ca mine.Noi toti avem nevoie de iertarea Lui.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Numai ineptii, ori a coborat din ceruri ori la nascut Maria, lamuriti problema o data. De ce sa ia chip de om daca e fiul lui Dumnezeu, pentru ca la facere zice clar; "Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie." Atunci e logic ca si Isus sa aiba chip de om si nu de ţap. De ce sa se sacrifice prin moarte Isus pentru pacatele noastre? Asta e cea mai mare aberatie, la o asa forta care o are Dumnezeu, la o pocnitura din degete ne schimba mintile, eram curati lacrima si nu-si mai trimitea fiul sa-l batem noi in cuie.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Pai hai sa iti explic ca la copiii mici, poate ca asa o sa intelegi.Domnul Isus este inca de la inceput.Vezi ca Dumnezeu spune:,, Hai sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra.,, La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.In alta parte gasim Cuvantul S-a facut Trup si a locuit printre noi plin de har si de adevar.Cum de ce sa se sacrifice Isus? Din dragoste pentru noi.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Draga ce spui tu nu intege nici Dumnezeu dar copii, vorbesti mult si na-i nicio ratiune. Adica Isus s-a sacrificat din dragoste pentru noi, boon, si in ce a consta sacrificiul lui si care e pacatul nostru?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Vai, draga Hombre, cum nu intelegi?
Domnul Isus era cu Tatal in cer. ( Isaia 6:8 Am auzit glasul Domnului, întrebând: „Pe cine să trimit şi cine va merge pentru Noi?" Eu am răspuns: „Iată-mă, trimite-mă!" ).
Pentru ca Dumnezeu este drept si sfant, El trebuie sa pedepseasca pacatul. Fara varsare de sange nu este iertare de pacate. Inainte oamenii care pacatuiau aduceau jertfe si acel animal care era sacrificat era un substitut, murea in locul pacatosului. Dumnezeu a vazut ca oamenii pacatuiau din ce in ce mai mult, si ca sangele animalelor nu mai acoperea pacatul, a hotarat ca sa daruiasca pe singurul Sau Fiu ca sa moara in locul nostru. Ce este pacatul? Orice neascultare de Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Deci la sacrificat pe fiul lui dupa care la inviat (alba-neagra sau uite mortu' nu e mortu') in fine si in urma acestui sacrificiu mai avem pacate?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ti-am mai spus ca exista scrieri a unor martori oculari care L-au vazut pe Isus Inviat. Tu, da, mai ai pacate pentru ca nu vrei sa primesti iertarea de pacate. Dar, eu nu imi pierd credinta si inca mai sper!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Aveti un Dumnezeu sangeros;
1- Si-a sacrificat singurul fiu pentru niste pamanteni si rezultatul a fost un fiasco, desii el exista din veci si pentru totdeauna si stia viitorul, pamantenii sunt la fel si acum ne ameninta cu apocalipsa.
2-"Fara varsare de sange nu este iertare de pacate"
3- Singele animalelor sacrificate nu mai facea fata pacatelor oamenilor si si-a sacrificat pana si propiul fiu.
Dumnezeul vostru trebuie sa fie si intelept, din ce spuneti voi rezulta altceva.

| ania a răspuns (pentru Hombre):

Sângele animaleor sacrificate nu că nu făcea față păcatelor ci rolul lor era doar de prefigurare a morți Mântuitorului, înaintea nașterii Lui și de conștientizare a gravității păcatului. După cum scrie la Carte-
Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfățisarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată prin aceleași jertfe---să facă despvârșiți pe cei ce se apropie...este cu neputință ca sângele taurilor și al țapilor să șteargă păcatele...Atunci am zis( zice Iisus) vin să fac voia Ta Dumnezeule.El desființează astfel pe cele dintâi..Prin această -voie- am fost sfințiți și anume prin jertfirea trupului lui Iisus Hristos, odată pentru totdeauna.(Evrei10-1-10)

| ania a răspuns (pentru Hombre):

Hristos a plătit plata pentru toate păcatele tuturor oamenilor din toate timpurile.Dar pentru a accesa iertarea Lui trebuie să alegem să ne supunem autorității Lui, să ne cerem iertare, să ne pocăim de păcatele noastre, să -i muțumim că a murit pentru păcatele noastre și să fim dispuși să ne trăim în continuare viața în comuniune cu El. Merită alegerea, EL e un stăpân mult mai bun, mai fantastic decât noi înșine!

| Hombre a răspuns (pentru ania):

"Prin această -voie- am fost sfințiți și anume prin jertfirea trupului lui Iisus Hristos, odată pentru totdeauna.(Evrei10-1-10)"
Atunci de ce mai macaniti aiurea cu apocalipsa, iadul si tot felul de amenintari, voi va contraziceti pe voi, bine se stie placa, in iad merge numai aceia care nu-i pupa fundul zinic. Iubire conditionata, nu-i dedici osanale, te arde, adevarat liber arbitru.
"Hristos a plătit plata pentru toate păcatele tuturor oamenilor din toate timpurile.Dar pentru a accesa iertarea Lui trebuie să alegem să ne supunem autorității Lui" - precum spuneam, supunere neconditionata, iubire conditionata, sa ne umilim, sa-i multumim si iar te contrazici "sa ne pocaim pentru pacatele noastre" pai nu s-a sacrificat el si ne-a luat odata pacatele!? Pai na-i zis ca prin jertfa lui "am fost sfintiti" Hotarati odata, suntem sfintiti, fara pacate, draci sau oameni.Nici tu nu stii ce spui.

| thealchemist a răspuns:

Sfintii sunt mijlocitori intre oameni si Dumnezeu. asta nu-i face pe sfinti Dumnezeu sau pe Dumnezeu mai putin Dumnezeu.
e ca si cind ceri o audienta la presedinte, crezi ca te intimpina Basescu la poarta sau ca iti raspunde la telefon? cei apropiati de el intermediaza, seful cel mare isi face treaba prin oamenii sai, nu direct. de exemplu Dumnezeu le-a vorbit evreilor prin Moise, nu a luat fiecare evreu in parte sa-i dea fiecaruia cele 10 porunci.

| usuk a răspuns:

Nu, automat cand (eu unul) vad pe cineva care se inchina unui obiect(icoane, chesti sfintite, etc) imi asum automat ca acel asa zis "crestin" e de fapt o viata de om irosita> cat de stupid sau "lovit" mintal trebuie sa fi sa crezi in obiecte asa zise "magice"?

| milan9 a răspuns:

Doar lui Dumnezeu ii datoram ÎNCHINARE! Sfinţilor li se acordă doar o cinstire şi un respect, şi sunt luaţi împreună rugători către Dumnezeu.

Prin cinstirea sfinţilor, noi îi luăm pe sfinţi ca rugători alături de noi către Dumnezeu, îi sensibilizăm, pentru ca alături de ei rugăciunea noastră să fie mai puternică, mai vie, şi încrederea noastră la fel... (căci "mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului").

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sectantii nu cer ajutorul sfintilor care sunt numiti prieteni si casnici ai lui Dumnezeu

| TreborIerdna a răspuns:

Numai lui Yahweh