| cnvv a întrebat:

De unde pot cumpara Biblia?
N-as vrea in format pdf.
E vreo diferenta intre cea Catolica si cea Ortodoxa?
Pana la urma, tot Biblia Crestina e...
Eu sunt ortodox, si as vrea sa citesc Biblia

9 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Catolicii interpreteaza putin diferit Biblia fata de Ortodocsi, dar poti citi ambele versiuni diferentele sunt sa zic asa "de nuanta".

Poti cumpara Biblia din orice biserica, manastire, librarii in care se vand obiecte de cult religios etc. Iti recomand sa iei Biblia cu Psalmi happy

| xerxes1 a răspuns:

Cea catolica este tradusa mai bine.
Diferentele sunt oricum minime.

| Deaad a răspuns:

Bibliile sunt ca sobolanii.
Sunt peste tot.
Nu poti sa te misti bine,ca dai de Biblie.
Cand mergi pe strada o vezi la un chiosc de reviste si vizazi de chiosc,niste martori ai lui Iehova care o vand.
Cand te duci la librarie, prima care iti sare in ochi e Biblia!
Cand te duci la Biblioteca, prima care iti sare in ochi e Biblia!
Pe langa asta, mai vin martori ai lui Iehova sa iti trasnmita cuvantul lui Dumnezeu, adicaaaaa...
Biblia!
Exact!
Ati ghicit!

Biblia e peste tot.

Pana si in Carrefour!

| RebecaRahelaAbigail a răspuns:

Nu sunt diferente care ar trebui luate in calcul...adica sunt mici diferente care de fapt transmit acelasi lucru.

| WaterDrop a răspuns:

Impartasanie pe net, biblia in format pdf. Tipul acela care a fost rastignit pe cruce s`ar intoarce in mormant daca ar vedea la ce nivel s-a ajuns.

| Elide a răspuns (pentru WaterDrop):

De unde știi tu că mai este în mormânt?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Biblia Ortodoxă este scrisă după textul septuagintei ( traducere a Vechiului Testament din ebraică în greacă, facută de 70 de înțelepți )
Biblia Catolică a fost scrisă de un învățat, dar acesta a folosit textul masoretic( text lucrat de rabini, care au rescris toate Cărțile Sfinte, în ebraică nu existau vocale, iar citirea era greu de efectuat. Astfel, aceşti rabini au luat cate un simbol pentru fiecare vocală pe care l-au strecurat prin texte. Aceşti rabini au modificat puțin textele, eliminând sau adăugând câte un cuvânt )

| danay72 a răspuns:

Biblia este la fel, oriunde în lumea asta.Trebuie sa aibă cele 66 de carti, acelea sunt canonice și autentice. Dacă are mai multe acolo au fost adăugate cărți care nu sunt autentice. Prima carte din vechiul testament este Geneza sau Facerea și ultima este Maleahi.Iar în noul Testament prima carte este Matei și ultima este Apocalipsa. Aceste sunt criterii după care poți sa te uiți când îți cumperi o Biblie. Sa te uiți la cuprins.

| WaterDrop a răspuns (pentru Elide):

Din aceiasi sursa de unde nu stii tu ca este sarcasmul: carti, mama lor de carti!