| S3D4n a întrebat:

Dece credeti ca noi Martorii lui Iehova suntem o religie falsa? Eu sunt un copil de 13 ani si imi pare rau cand aud de la altii ca spun ca ei sunt prosti, ca ei sunt rai ca sunt de a lui satan si etc...
Am vorbit odata cu profa de Istorie.Era in timpul orei... ea ne prezenta Religiile din antichitate. Si la un moment dat, ea a spus ca dumnezeul evreilor era Iahwe. Si eu i-am spus ca nu stiti ca Iahwe este de fapt Iehova in romana? Si atunci ea a recunoscut ca dupa toate scrierile vechi, adevaratul dumnezeu este Iehova, ea fiind ortodoxa. Ea ne-a aratat in cartea de istorie cum persecutau preotii pe Martori.Si eu...find un copil ce studiaza biblia, ea tot ce a spus e adevarat.
Atunci, de ce tot spuneti ca suntem rai si din astea daca... poate unii dintre voi ati auzit ca noi mergem din iubire fata de aproape.Ganditiva...toate religiile ne spunem unele fata de altele ca suntem gresite. Dece ii condamnati pe martori daca ei nu vau spus nimic, in afara ca sunteti gresite. Cu totii avem pacate. Dece spuneti ca suntem asa si bla bla cand si voi aveti greselile voastre. v-ati gandit la treaba asta sad?

Răspuns Câştigător
| Lămâie00 a răspuns:

Nu iti fa griji, nu sunteti rai, nu sunteti prosti asa spun unii oameni, ca religia lor e cea mai buna, si celelalte sunt a lu' satana.Pentru mine sunt indiferente, fiecare sa creada in ce vrea

56 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu ma intereseaza ce religie esti si in cine sau ce crezi, atat timp cat nu incerci sa-i convingi pe ceilalti ca religia ta este cea dreapta. Si atat timp cat nu incerci sa acaparezi noi adepti ai religiei tale.
Din cate vad eu, Martorii sunt cei mai insistenti. Periodic bat la usa sau lasa carticele in cutia postala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti fa probleme.sTiu ca martorii lui Yehova, studiaza biblia.vezi-ti de studiu si de misiunea ta pe pamant.lasa-i pe ceilalti in ratacirile lor.

| Therraex a răspuns:

Ce intrebare copilaroasa.
Si tu te-ai gandit ca Ortodoxismul dateaza dinaintea ''Martorilor Lui Iehova''?
Si ca toate celelalte religii se trag din cele trei religii principale (Iudaism, Ortodoxism, Catolicism)?
Iehova e alt nume pentru Dumnezeu.
Cum este si Tetragrammaton, YHWH, Adonai, Iisus etc.
Si desigur:
http://www.antena3.ro/......16078.html
Si stii cate cazuri de genul s-au intamplat in cazul Martorilor Lui Iehova? Dumnezeu nu a dat si porunca: Sa nu ucizi? Sa nu salvezi o viata atunci cand Dumnezeu a lasat omului medicina este egal cu a ucide. Unul din lucrurile care nu le voi intelege niciodata la Martori.

| Duucu a răspuns:

Unu la mănă, Iehova este numele lui Dumnezeu, iar religia ta nu este singura care spune asta.TOATE RELIGIILE ȘTIU CĂ IEHOVA E DUMNEZEU.
Doi la mănă,Martorii lui Iehova au obiceiuri proaste de a împărtășii religia lor, iar de obicei își primesc șuturi în fund. Dacă ei cred în ceva, să stea la locul lor, cu cultul lor, nu să încerce să convertească persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi sunteti mai speciali.
Va iubiti atat de mult aproapele incat daca fratele tau de sange pleaca din organizatie, nimeni din familie nu mai are voie sa vorbeasca cu el.

| Therraex a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau daca copilul tau are nevoie de transplant de sange, mai degraba il lasi sa moara. - Martorii Lui Iehova
Ai o funda mare pentru asta.hee hee

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Preotii persecutau pe martori? Nu s-a rupt acum 150 de ani secta asta, sau gresesc?

| Scarbo a răspuns:

Nu stiam ca martorii lui Iehova e o religie, credeam ca e vreo organizatie. Si cum anume te declari tu martor al lui iehova? Cum functioneaza acest sistem?

| milan9 a răspuns:

Reflectează puţin la acest aspect...:
- numele folosit de "martori" NU este o pronunţie BIBLICĂ indiferent ce ti s-a spus până acum (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu!) cu o pronunţie greşită, "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă neinspirată de traducere, de vocalizare în limba engleză, inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai)!
Reiese deci o compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| milan9 a răspuns:

"Religie falsa" sau "adevărată" te întrebi, nu?
Dar câte religii "adevărate" crezi că sunt între cele câteva zeci de mii, asta dacă Dumnezeu este totuşi Unul singur?
Doar una. Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în mod "obsesiv" în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singură!

Deci, un Russell, o om, o creatură, şi chiar unul care a mintit sub jurământ in fata tribunalului, care a făcut multe profeţii false (profetii falsi fiind ASPRU condamnati de cuvintele Bibliei) sau care s-a ridicat pe sine mai presus decât Fiul lui Dumnezeu, te întreb, crezi tu că-ţi poate el cu de la sine putere oferi vreo mântuire?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Un cuplu de tineri casatoriti, membri ai acestei secte Martorii lui Iehova, i-au propus mamei acum ceva ani un studiu biblic, modul in care ei inteleg sa isi promoveze consideratiile cu privire la credinta.

La aceste "studii biblice" am asistat si eu. Acei oameni erau prosti. Invatasera o groaza de "placi" pe care le rulau ca un gramofon stricat si atunci cand le-am pus o serie de intrebari la obiect nu au stiut sa raspunda si era clar ca argumentele cu care incercau sa ocoleasca subiectul erau puerile.

Acel cuplu, ca de altfel toti martorii pe care i-am vazut, se imbracau aproape punitiv, ca si cum isi ispaseau o pedeapsa prin imbracaminte. Nu sunt nici de acord cu a te imbraca la fel ca pe centura dar nici asa.

O alta intamplare la care am asistat timp de vreo 10 minute a fost distribuirea revistelor editate de Martori pe strada. Doua femei imparteau aceste reviste si au EVITAT in mod vizibil toti tinerii care treceau pe langa ele. Dupa ce le-am observat o vreme am pornit fix spre zona unde erau fiindca oricum pe acolo trebuia sa trec, si m-au evitat si pe mine intorcandu-se efectiv cu spatele.

Asa ca sa nu-mi vanda mie nimeni rahaturi ieftine legate de acesti sectanti sau de altii si nici macar despre ortodocsi sau catolici.

Sunt de principiul ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea, diferenta dintre o secta subversiva care isi cauta adeptii si o religie cum e crestinismul este evidenta cum la fel de evidente sunt ipocrizia si tarele pe care le au toate.

| ada92 a răspuns (pentru Duucu):

Poate ca sunt si altii care cunosc numele lui Dumnezeu, dar cei mai multi nu-l recunosc sau nu-l folosesc. Adica cer in rugaciunea Tatal nostru sa fie sfintit numele lui Dumnezeu, dar ma intreb cum ar vrea ei sa se intample acest lucru daca nici macar nu-l folosesc. Romani 10:13
Le impartasim altora convingerea noastra biblica pentru ca ne iubim semeni si pentru ca ascultam de porunca lui Isus si ii urmam exemplul, ceea ce putini crestini fac.Matei 28:19-20, 24:14

| ada92 a răspuns (pentru Therraex):

Dumnezeu a dat multe porunci pe care, din pacate oamenii nu le respecta, doar pana unde le convine. In Faptele 15:29 este data porunca: ‘sa va abtineti de la sange’. Nu se spune: sa va abtineti numai de la sangele de animal. In spital, cand un pacient nu poate fi alimentat pe cale orala, este alimentat intravenos. Daca cineva, care n-a mancat niciodata sange, l-ar accepta sub forma de transfuzie, ar asculta oare de porunca de ‘a se abtine de la sange’? Dumnezeu ne-a dat viata, El stie ce e mai bine pentru noi, ar fi lipsit de intelepciune ca, atunci cand cineva se afla in fata mortii, sa-i intoarca spatele lui Dumnezeu, incalcand legea sa. Si chiar daca vom muri, Dumnezeu ne poate readuce la viata, ne poate invia.
In legatura cu ce ai mai scris, poti sa citesti in Biblia ta Evrei11:4 pana la 12:1 in special ultimul verset, si Revelati 3:14

| ada92 a răspuns (pentru Scarbo):

Organizatia religioasa a Martorilor lui Iehova este alcatuita din oameni simpli de nationalitati, limbi si etnii deferit (din 239 de tarii si teritorii) care incearca, atat cat depinde de oamenii imperfecti, sa respecte tot ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu, nu doar ceea ce le convine.

| milan9 a răspuns (pentru Duucu):

Da, dar, orice s+ar spune, pronunţia "Iehova" nici macar nu este una BIBLICĂ (evreii n-au ponunţat niciodată "Iehova"). Această pronunţie a fost concepută la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută şi vocalele altui nume (Adonai) din cele cateva mii referitoare la Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru ada92):

De ce se spune " sfinţească-se numele tău "?

Expresia "sfinţească-se numele tău " nu este altceva decât o SINÉCDOCĂ, o exprimare METAFORICĂ, care îi ia pe nepregătite pe cei care au dormit la orele de literatură!…
"SINÉCDOCĂ, sinecdoce, s. f. Figură de stil care constă în lărgirea sau restrângerea sensului unui cuvânt prin folosirea PĂRŢII ÎN LOCUL ÎNTREGULUI şi a întregului în locul părţii, a particularului în locul generalului, a generalului în locul particularului, a materiei din care este făcut un lucru în locul lucrului însuşi etc."

Se prezintă aici datoria cinstirii şi respectării lui Dumnezeu în "Întregimea Lui", în toată deplinătatea Sa, şi nu doar pe aspecte separate gen: slava, puterea, "numele", înţelepciunea, iubirea, cinstea, onoarea, bunatatea, demnitatea, atotputernicia, etc…

| ada92 a răspuns (pentru milan9):

Nimeni nu poate şti astăzi cu certitudine cum se pronunţa iniţial în ebraică numele divin. Deoarece, în timpurile biblice, în ebraică se scriau numai consoanele, fără vocale. Forma „Iehova" constituie pronunţia cea mai cunoscută şi acceptată în mod tradiţional de sute de ani în limba română. Majoritatea numelor suferă transformări când sunt redate dintr-o limbă în alta. Isus a fost evreu din naştere, iar în ebraică numele său se pronunţa probabil Yeshúa, dar scriitorii inspiraţi ai Scripturilor creştine nu au ezitat să folosească forma grecească a acestui nume, Iesoús. În majoritatea celorlalte limbi, pronunţia este uşor diferită, dar noi ne simţim liberi să folosim forma curentă din limba noastră. Acelaşi lucru este valabil şi pentru alte nume biblice. Aşadar, cum putem să manifestăm respectul cuvenit faţă de Acela care are cel mai important dintre toate numele? Evitând să pronunţăm sau să scriem numele său pentru că nu ştim exact cum se pronunţa iniţial? Sau, mai degrabă, folosind atât în vorbire, cât şi în scris forma obişnuită în limba noastră, lăudându-l pe Cel care poartă acest nume şi, ca închinători ai săi, comportându-ne într-un mod care-i aduce onoare?
Ioan 17:26 Fapte 15:14

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Chiar nu stiu cine a pronuntat prima data acum vreo suta de ani "Iehova", dar au facut-o in mod grestit. Am spus de ce:

"Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu!) cu o pronunţie greşită, "Iehova".
Orice s-ar spune, pronunţia "Iehova" nici macar nu este una BIBLICĂ (evreii n-au ponunţat niciodată "Iehova"). Această pronunţie a fost concepută la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută şi vocalele altui nume (Adonai) din cele cateva mii referitoare la Dumnezeu."

| anonimg a răspuns:

Credinta Martorilor lui Iehova nu se intemeieaza pe adevaratele Sfinte Scripturi, ci pe unele modificate. De aceea evanghelia pe care ei o predica nu ii conduce pe oameni la Domnul Hristos.
Sta scris: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)
"Isus le-a mai zis: "Adevarat, adevarat va spun ca Eu sunt Usa oilor."
"Eu sunt Usa. Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit; va intra si va iesi si va gasi pasune."

"Adevarat, adevarat va spun ca cine nu intra pe usa in staulul oilor, ci sare pe alta parte, este un hot si un talhar." (Ioan.10:1)
Martorii deci trebuie sa stea la picioarele Domnului Isus si sa invete de la El cum sa lucreze in via Sa. Ei trebuie sa fie mai intai ucenici ai Lui, si apoi apostoli. Si Pavel a fost apostol al lui Isus Hristos. (1Cor.1:1), (2Cor.1:1), (Efes.1:1), (Col.1:1), (1Tim.1:1). Sunt si mai multe versete... Nici in vechime iudeii nu erau iertati de pacate decat daca aduceau o jerfta animalul respectiv; iar aceasta reprezenta pe Domnul Isus. Dumnezeu nu poate ierta omul doar prin simpla marturisire. Pacatul trebuie sa aduca moartea cuiva. Caci "fara varsare de sange nu este iertare." (Evrei.9:22) Si ca sa nu murim, Isus Hristos a murit in locul meu si al tau. El este jertfa de ispasire.
Deci nu este suficient a spune ca Isus Hristos este un Profet; trebuie dar sa intelegem -atat la nivelul mintii cat si al inimii- ca fara El mantuirea nu ar fi fost posibila.

| Dandanache a răspuns (pentru ada92):

Abtinerea de la sange este de fapt abtinerea de la ingerarea de sange. Unele popoare ale antichitatii beau sange sau mancau carne continand mult sange, practica considerata pagana. De altfel, Faptele 15:29, pune interdictia alaturi de altele, toate cu pronuntat caracter pagan: jertfele, dobitoacele sugrumate, curvia. Sunt interdictii indreptate impotriva unor practici atunci existente, care continuau sa contamineze comunitatea crestina. Interpretarea martorilor lui Iehova e absurda. Prohibitia privea practici culturale existente, nu practici medicale viitoare.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Wow! o intrebare pe gustul tau
bravo mama da-i cu jignirile!

| danay72 a răspuns (pentru Duucu):

Nimen nu poate fi convetit in alta parte daca nu isi doreste acest lucru. Martorii nu impartasesc religia lor altora ci ceea ce spune Biblia.Cat despre predicat la usile oamenilor in mod organizat, doar Martorii sunt cei care aplica porunca lui Isus de a face acest lucru.Matei28:19,20

| milan9 a răspuns:

Lucrarea de predicare a fost incredintata doar anumitor slujitori speciali ai Bisericii: apostolii, episcopii, preotia crestina.

Mântuitorul vorbeşte întotdeuna la SINGULAR de Biserica Sa iar HARUL, harul a fost lăsat doar celor ce aveau rol sacramental în Biserica Sa: apostolilor, preoţilor şi episcopilor. Transmiterea harului era întotdeauna un lucru CONCRET (prin slujitorii Bisericii) şi nu o aşteptare la voia întâmplării, nu prin rugăciune individuală.
Credincioşii din timpul biblic cunoşteau acest lucru:

- "Şi Simon văzând că prin "punerea mâinilor apostolilor" se dă Duhul Sfânt..." (Fapte 8, 18)
- "Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt." (Fapte 8, 19)

| ada92 a răspuns (pentru Dandanache):

In Fapte 15:29 se spune sa ne ferim de curvie, vrei sa spui ca in prezent aceasta prorunca nu este valabila? Doar pentru ca in trecut erau multe practici pagane nu inseamna ca astazi se permit aceste practici. Unii pagani consumau sange proaspat in incercarea de a se vindeca de epilepsie. Si se pare ca sangele era folosit si in tratarea altor boli, iar unii credeau ca acesta ar avea efecte benefice asupra sanatatii. De aceea pentru creştini, a se abtine de la sange insemna totodata a nu folosi sangele in scopuri „medicale". Ei si-au mentinut aceasta pozitie chiar daca viata le era in pericol.
Sangele este sacru, reprezinta viata Geneza 9:3-5.Iar in Leviticul 17:10, se interzice consumarea ‘sangelui de orice fel’. Sa luam cazul unei persoane careia medicul i-a spus sa se abtina de la alcool. Ar respecta persoana respectiva aceasta prescriptie daca nu ar mai bea alcool, dar şi l-ar injecta direct in vena?
Fiecare este liber sa aleaga ce tratament doreste sa foloseasca, nu inteleg de ce ii judecati pe cei care doresc sa asculte de Dumnezeu si sa-si puna increderea in El si nu in oameni. Pana la urma El stie ce e cel mai bine pentru noi.
Intrebarea este: Avem suficienta credinta pentru a face ceea ce porunceste Dumnezeu?

| danay72 a răspuns (pentru Scarbo):

Poti cunoaste mai multe lucruri despre noi de pe situl www.jw.org.

| Dandanache a răspuns (pentru ada92):

"In Fapte 15:29 se spune sa ne ferim de curvie, vrei sa spui ca in prezent aceasta prorunca nu este valabila?"

Este valabila, doar ca fenomenul vine din trecut, din momentul in care a fost sanctionat, nu a aparut acum. Transfuziile sunt insa un fenomen recent, care iese de sub incidenta "legii". Legile sunt emise pentru a sanctiona abateri existente, constatabile, nu ilegalitati viitoare, inimaginabile. Leviticul 17:10 precizeaza clar ca ceea ce nu trebuie sa faci e sa mananci sange.
Exemplu cu medicul e irelavant. Medicul formuleaza o interdectie medicala - nu alcoolului in organismul tau, in timp ce Biblia repeta o interdictie religios-culturala: nu beti si mancati sange.

| MovileanuMariaLaura a răspuns:

Este tot o religie. Nu-ti fa griji pentru ca unii oameni sunt rai si eu sunt ortodoxa si cred acea religie ca a noastra. Aproape toate religiile sunt catre Dumnezeu (Iehova) cum spuneti voi. Pa happy

| milan9 a răspuns (pentru MovileanuMariaLaura):

"Aproape toate religiile sunt catre Dumnezeu". Da, dar, in mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.
- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc... postat la 10 Ianuarie 2014 10:24

| ada92 a răspuns (pentru anonimg):

Aceste versete sunt scrise si in Biblia noastra, si le respectam. nu inteleg ce vrei sa zici. Oare cine dintre noi se roaga lui Dumnezeu prin intermediul icoanelor, a Mariei si a altor sfinti? Noi ne rugam doar prin Isus Cristos si aplicam in viata noastra invataturile lui. Oare cine dintre noi are obiceiul sa-si marturiseasca pacatele in fata unor oamnei si sa se multumesc doar cu atat, maine incep din nou. Noi il respectam pe Isus, ii recunoastem rolul de mantuitor si incercam sa ascultam de poruncile lui inclusiv de aceea de a predica Matei28:19-20 Ioan 17:3. Deci a cui invatatura se bazeaza pe Biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Atunci, de ce tot spuneti ca suntem rai si din astea daca... poate unii dintre voi ati auzit ca noi mergem din iubire fata de aproape.Ganditiva...toate religiile ne spunem unele fata de altele ca suntem gresite."
De acord.
Totusi iti atrag atentia asupra invataturi martorilor: Isus este Mihail (gresit, Isus este dinstict de el), Isus a fost rastignit pe bat nu pe cruce (iarasi nu prea corect, istorici romani vorbesc despre executia pe cruce)
Doar 144000 de suflete merg in rai, aici iarasi gresit, desi apare acest numar in apocalipsa, acest nu e numarul final al oameniilor mantuiti, in rest nu am nimic personal cu ei