| ioanacoruga4567 a întrebat:

Religiile neoprotestante se ocupa cu prozelitismul? In afara de Martorii lui Iehova, de ei stie toata lumealaughing

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Da. Se ocupa. Dar nu se zbat foarte tare. Daca reusesc bine, dar daca nu sunt bine primiti, te lasa in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ocupa. Unii au ajuns sa-si vanda sufletul pentru avantaje.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți da și exemple?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Daca vrei neaparat un exemplu uite.Un prieten vecin de bloc a fost la adunare si a facut prezenta acolo de multe ori.Si i-a dat biserica casa si lucru.Iar una din misiunile lui era sa aduca adepti.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Consider corect sã se defineascã termenul:
Prozelitism : zel, râvnă, strădanie de a face prozeliți.
2. Devotament, atașament (la o credință, la o doctrină etc.) specific prozeliților.
(etimologie:
limba franceză :prosélytisme).