| S3D4n a întrebat:

Dece credeti ca noi Martorii lui Iehova suntem o religie falsa? Eu sunt un copil de 13 ani si imi pare rau cand aud de la altii ca spun ca ei sunt prosti, ca ei sunt rai ca sunt de a lui satan si etc...
Am vorbit odata cu profa de Istorie.Era in timpul orei... ea ne prezenta Religiile din antichitate. Si la un moment dat, ea a spus ca dumnezeul evreilor era Iahwe. Si eu i-am spus ca nu stiti ca Iahwe este de fapt Iehova in romana? Si atunci ea a recunoscut ca dupa toate scrierile vechi, adevaratul dumnezeu este Iehova, ea fiind ortodoxa. Ea ne-a aratat in cartea de istorie cum persecutau preotii pe Martori.Si eu...find un copil ce studiaza biblia, ea tot ce a spus e adevarat.
Atunci, de ce tot spuneti ca suntem rai si din astea daca... poate unii dintre voi ati auzit ca noi mergem din iubire fata de aproape.Ganditiva...toate religiile ne spunem unele fata de altele ca suntem gresite. Dece ii condamnati pe martori daca ei nu vau spus nimic, in afara ca sunteti gresite. Cu totii avem pacate. Dece spuneti ca suntem asa si bla bla cand si voi aveti greselile voastre. v-ati gandit la treaba asta sad?

Răspuns Câştigător
| Lămâie00 a răspuns:

Nu iti fa griji, nu sunteti rai, nu sunteti prosti asa spun unii oameni, ca religia lor e cea mai buna, si celelalte sunt a lu' satana.Pentru mine sunt indiferente, fiecare sa creada in ce vrea

56 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Therraex):

Nu esti ca dura cu copilasul, nu de alta, dar ar trebui ajutat sa inteleaga greselile nu condamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Vreau sa te intreb ceva: Crezi ca toti cei care sunt nascuti in famili neoprotestante, si au murit pentru credinta lor sunt in Iad?
Sau crezi ca Dumnezeu judeca omului dupa cultul din care face parte? In rest sunt de acord, si o zi binecuvanta.

| Therraex a răspuns (pentru ada92):

Dumnezeu ne-a dat viata si minte ca sa putem sa o prelungim si sa o facem mai buna. Dar unii nu vor asta.
A bea sange in mod ritualic sau a practica vampirismul e ceva rau... dar nu a salva vieti. Ca de aia Dumnezeu ne-a dat un creier...

| William a răspuns:

Nu reusesc sa inteleg de ce trec oamenii la sectele astea, oare simt ca ortodoxismul ii indeparteaza de Dumnezeu? Acum tu poti sa crezi ce vrei dar Parintele Arsenie Boca a spus ca toate sectele vor merge in iad cu Biblia in mana. E cam greu sa accepti ca o sa mergi in iad si cred ca multi sectanti refuza sa creada asta. Totusi poti trece la ortodoxism si atunci ai posibilitatea sa te mantuiesti.

| ada92 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa incerc sa-ti explic pe scurt, daca te intereseaza, de ce credem noi ca Isus este numit si Mihael. Numele Mihael apare de cinci ori în Biblie cu referire la o fiinţă spirituală puternică. De exemplu, în cartea Daniel apare de trei ori. În Daniel 10:13, 21; 12:1este descris drept „marele voievod", "una din capeteniile cele mai de seama". In Revelaţia 12:7 se spune că „Mihael şi îngerii lui" luptă într-un război decisiv cu Satan Diavolul şi demonii lui, care sunt expulzaţi din cer.
In fiecare din cazuri, Mihael este prezentat drept un înger războinic ce luptă pentru a ocroti poporul lui Dumnezeu, înfruntându-l chiar şi pe cel mai mare duşman al lui Iehova, Satan.
În Iuda, versetul 9, Mihael este numit „arhanghelul". Acest cuvant nu este niciodată folosit în Biblie la plural. Singurul verset în afară de cel din Iuda în care mai apare cuvântul „arhanghel" este cel din 1 Tesaloniceni 4:16, unde Pavel îl descrie pe înviatul Isus astfel: „Însuşi Domnul [Isus] va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu". Prin urmare, arhanghelul, sau căpetenia îngerilor, despre care se vorbeşte în acest verset este Isus Cristos. Deci noi am ajuns la concluzia ca arhanghelul Mihael este Isus în existenţa sa preumană
De ce credem noi ca Isus nu a murit pe doua bucati de lemne incrucisate. Cuvântul grecesc pe care multe versiuni biblice moderne îl traduc prin „cruce" este staurós. În greaca clasică, acest cuvânt indică pur şi simplu un stâlp vertical. Mai târziu, el s-a folosit şi pentru a indica un stâlp de execuţie cu un braţ transversal. Un dicţionar biblic explică: „Cuvântul grecesc pentru cruce [staurós] însemna în sens propriu un stâlp vertical, sau un par, de care se putea atârna ceva sau care se putea folosi pentru a împrejmui un teren. Şi la romani, termenul crux [din care derivă la noi cuvântul cruce] pare să fi avut la origine sensul de stâlp vertical". — The Imperial Bible-Dictionary, sub îngrijirea lui P. Fairbairn (Londra, 1874), vol. I, p. 376.
Biblia foloseşte şi termenul xýlon. Lucrarea A Greek-English Lexicon, de Liddell şi Scott, îl defineşte: „Lemn tăiat şi gata de a fi folosit, lemn de foc, lemn de construcţie, bucată de lemn, buştean, grindă, ciomag, măciucă, stâlp pe care erau ţintuiţi criminalii din lemn verde, copac" Nimic nu dovedeşte, că Isus Cristos ar fi fost crucificat pe două bucăţi de lemn încrucişate în unghi drept. Noi nu dorim să adăugăm nimic la Cuvântul scris al lui Dumnezeu.
Noi nu credem ca doar 144000 vor fi mantuiti, ci ca doar ei vor merge la cer. In Luca 12:32 se vorbeste despre o turama mica, iar in Rev 14:1-3 este specificat si nr lor, ei au fost cumparati de pe pamant pentru domni alaturi de Isus peste pamant Revelatia 5:10. Si oare peste cine vor domni ei daca toti vom merge la cer? De fapt in Revelatie 7:9 se vorbeste despre o mare multime (deci Biblia vorbeste despre o turma mica si una mare) despre a carei membri nu se spune ca au fost rascumparati de pe pamant. Ei vor trai pe un pamant trensformat in paradis, exact asa cum era scopul initial al lui Dumnezeu. Pe pamant vor avea parte de multe binecuvantari. Psalmii 37:10-11; Matei 5:5; Revelatai 21:3-5 Isaia 33:24; 35:5-6; Si noi am vrea sa ne numaram printre ei

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru Therraex):

Prostii! Transfuziile prezintă numeroase pericole.
pacienţii care sânt operaţi fără sânge se recuperează mai repede, există numeroase substanţe care măresc volumul sîngelui dar nu sânt periculoase ca sângele.

| Therraex a răspuns (pentru iurii75):

Ma pregatesc sa vin asistenta medicala.winking
Asa ca stiu ce vorbesc. Daca nu stii sa combini grupele si nu se fac teste inainte normal ca se moare.
Grupa 0 e donator universal.
AB poate dona lui A si lui B.
A poate dona lui A si lui AB.
B poate dona lui B si lui AB
AB e primitor universal.
Si inainte de donare se fac teste.winking
Si transfuziile pot salva o gramada de vieti.
Si sa nu accepti sa salvezi o viata este ca si cum ai ucide.

| milan9 a răspuns:

Dacă veni vorba de sinceritate, cum a fost posibil ca "martorii" să modifice Noul Testament în mod barbar prin introducerea forţată, de 237 ori, în mod total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament în locul celui lăsat de apostoli – Dumnezeu-. Inserarea acestui nume în Noul Testament nu are nici un suport în originalul grecesc.

Acesta este doar un simplu exemplu, pentru că în cultul "martorilor lui Iehova" Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc

| Elvina a răspuns:

De ce? Pentru ca sunteti o secta de aia. Din crestinism s-au format catolicii si ortodocsi. Din catolici cultele protestante, neoprotestante si apoi sectele. Vi se spala creierul. Mergeti de 3 ori pe saptamana la reuniuni interminabile unde vi se zice ca sunteti pacatosi, iar in Biblie scrie clar ca Dumnezeu nu se afla in temple facute de oameni.

| milan9 a răspuns (pentru Elvina):

Bine, bene, dar...
„Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." -Colos. 1, 18

"Nu locuieşte în temple făcute de mâini" este doar o METAFORA (aşa cum Biblia nu doar ca are metafore ci este condensată în limbaj metaforic) ce sugerează faptul că Dumnezeu nu este limitat DOAR la cladire.

Acelaşi Dumnezeu i-a îndemnat pe evrei să-şi construiască Sfânta Sfintelor, Cortul Marturiei, sau, uriaşul Templu din Ierusalim...

Expresia metaforica "nu locuieşte în temple făcute de mâini" se "traduce" prin faptul că nu trebuie LIMITAT la un anumit loc (asa cum aveau tendinta evreii, care, in afara templului făceau ABSTRACŢIE de legile sau prezenta lui Dumnezeu- lucru cu grave consecinte);

| S3D4n explică (pentru danay72):

Cum doamne sa nu stiu daca is martor... no bine vestitor happy

| S3D4n explică (pentru William):

Tu spui ca popa X o spus ca sectele o sa mearga in iad. Dece crezi ca exista iad. Dumnezeu vrea ca toti sa fim salvati! Cum ar putea face asta ce spui tu un Dumnezeu ce scrie in biblie ca El este Iubire. Cum poate el sa faca asta? Vreau sa va spun ca eu citesc in fiecare zi din biblie....si sunt multi oameni care nici macar nu stiu ca 1)Satan si demonii lui traiesc cu noi pe pamant Apocalipsa 12:7-9 si ca 2) Satan este de fapt conducatorul acestiu sistem de lucruri (adic. acestei lumi) 1Ioan 5-19.

| William a răspuns (pentru S3D4n):

Cine te crezi sa vorbesti asa despre Parintele Arsenie Boca?

| iurii75 a răspuns (pentru Therraex):

Ai multe de învăţat! Refuzînd transfuziile beneficiem de un tratament mult mai bun şi sigur (şi mai puţin costisitor). Pot să-ţi transmit un documentar cu informaţii strict medicale pe acest subiect.

| Therraex a răspuns (pentru iurii75):

Nu multumesc. Profesorii mei sunt medici, am ce invata de la ei, nu de la Martori.
http://www.doctor.info.ro/sangele_vindecator.html
Citez: ''Sangele sanatos, ajutor pentru bolnavi!''
http://observator.tv/......01332.html
http://www.evz.ro/......48046.html
http://renne.ro/......-murit/234

| dragon1 a răspuns (pentru ada92):

Numele lui dumnezeu este sfint, ce nevoie are sa fie sfintit?

| ada92 a răspuns (pentru dragon1):

MATEI 6:9 „Voi aşa să vă rugaţi: «Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău…" Isus a aşezat „sfinţirea" numelui lui Dumnezeu chiar la începutul rugăciunii sale model. Intrdevar Dumnezeu este sfant, prin urmare si numele lui este deja sfant, dar Satan a calomniat numele lui Dumnezeu punând la îndoială dreptul lui de a guverna ca suveran al universului (Geneza 3:1–6).În Eden, Dumnezeu le-a spus lui Adam şi Evei că, dacă vor mânca din fructul interzis, vor muri (Geneza 2:17). Satan l-a contrazis cu neruşinare pe Dumnezeu spunându-i Evei: „Hotărât că nu veţi muri". Aşadar, Satan l-a acuzat pe Dumnezeu de minciună. Însă el nu s-a oprit aici, ci a adus un oprobriu şi mai mare asupra numelui lui Dumnezeu spunându-i Evei că Dumnezeu comitea nedreptatea de-a o priva de o cunoştinţă valoroasă (Geneza 3:4, 5). Mâncând din fructul interzis, Adam şi Eva au luat poziţie de partea lui Satan. De atunci, majoritatea oamenilor, conştient sau inconştient, au adus oprobriu asupra numelui lui Dumnezeu prin faptul că au dispreţuit normele Sale drepte (1 Ioan 5:19). Oamenii îl calomniază şi azi pe Dumnezeu acuzându-l de suferinţele prin care trec, chiar dacă acestea sunt rezultatul propriilor lor căi rele.
Rugându-ne pentru sfinţirea numelui lui Dumnezeu, noi arătăm că susţinem dreptul lui Iehova de a guverna universul. Iehova doreşte ca fiinţele cu raţiune care trăiesc în univers să se supună de bunăvoie şi cu bucurie suveranităţii sale drepte, motivate de iubire pentru el şi pentru tot ceea ce reprezintă numele său Ezechiel 38:23.
Cînd sfinţim numele lui Dumnezeu noi nu-l facem mai sfînt decît este, ci îl recunoaştem ca sfînt, îl folosim, si îi ajutam si pe altii sa-l cunoasca si sa-l respecte ca pe un nume sfînt.

| dragon1 a răspuns:

Martorii lui iehova afirma; noi studiem biblia si dam raspunsuri corecte la intrebarile ivite, din punctul nostru de vedere, pe masura evolutiei materiale, tehnologice si oare cum spirituale, orto doxia este batuta in cuie?

| dragon1 a răspuns (pentru S3D4n):

Esti totusi ignorant, iarta-ma, popa x este sfintul parinte ARSENIE BOCA care sa teleportat din inchisoarea poarta alba, unde era detinut, la inmormintarea mamei LUI in localitatea Vata de sus in muntii apuseni.
asculta la Levi poate vorbeste pe limba ta
Problemele fundamentale ale societatii... (Friends Show)
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| dragon1 a răspuns:

ESUS, ISUS SI DACII
Postat in data 10 Feb 2014 22:21 de catre Inedit
De Gabriela Dobrescu 08/12/2012
SI TOTUSI…DE CE … Legenda lui Iisus Christos este aproape identica cu legenda Gemenilor Divini Zalmoxis?

A existat Iisus Christos intr-adevar? Considerata drept cea mai mare blasfemie de catre biserica, o asemenea intrebare ii chinuie pe multi. In conditiile in care istoria a fost de prea multe ori falsificata iar dovezi certe ale existentei Mantuitorului nu prea exista, ar fi hazardata o pronuntare fara echivoc. Cert este, insa, un singur lucru: legenda lui Iisus Christos este aproape identica cu legenda Gemenilor Divini Zalmoxis!

Mama Gemenilor Divini, Zalmoxis, se numea (Fecioara) Maria, ca si mama lui Christos. (nota mea: apropos de "fecioria" Mariei se face referire la faptul ca Mammi-Geea-Fecioara Maria, in calitatea sa de medic sef al expeditiei stiintifice extraterestre, nu avea nevoie de procesul cunoscut omului pentru a crea zei, semizei ori oameni, iar Vechile Texte ne dau de intels ca Mammi-Fecioara Maria a creat omul din propria gena).

La nasterea Copiilor Ceresti au venit, dinspre Marea Neagra, adica de la Rasarit, trei magi cu daruri, asa cum au venit, tot de la rasarit, la nasterea lui Iisus.

Regele scyth Erete a vrut sa-I ucida pe pruncii Apollon si Artemis, intocmai cum regele Irod a vrut sa-l omoare pe copilul Iisus. Ca sa scape de persecutiile lui Erete, Aisepios (tatal adoptiv al Copiilor Ceresti) si sotia lui, impreuna cu pruncii, au fugit la Cabesos, iar Iosuf, mama si copilul, in Egipt.

Tinerii zei traco-daci au participat la Canonia ("nunta", conform romanescului cununie) iar Christos a fost invitat la nunta de la Cana. Cea care l-a uns cu mir pe Apollon se numea Modula, iar cea care l-a uns cu ulei sfant pe Iisus a fost Maria din Magdala. In graiul traco-dacic, conducatorului unui tinut I se spunea PILEAT ("nobil","stapan"), iar guvernatorul roman care n-a putut impiedica rastignirea lui Christos a fost Pilat din Pont. Inainte de a fi ucis, Apollon s-a retras in crangul AKES-SAMENOS ("Gradina Sfanta") iar Iisus in gradina Ghetsimani.

Pe o gema tracica, Apollon (cu supranumele de OR-PHEOS – "Cel Jelit") apare crucificat ca si Christos in iconografia crestina.

Primii patru apostoli ai lui Iisus au fost Simon zis Petru, Andrei, Iacov si Ioan, iar primii patru ai lui Apollon au fost Asanum zis Petrae, Andar, Iacchus si Ion, ce erau frati de lapte ai zeului (nota mea: am dat intr-un mail dovezi si despre fratii lui Iisus).

Ultimul apostol al lui Christos a fost Pavel din Tars, iar cel care a restaurat cultul zalmoxian a fost Buerebuistas, caruia poporul i-a zis si PAVEL TER ("Cel mai mare Imparat) (nota: vezi statuia lui Burebista de la Orastie pe care sta scris "Rege al Tuturor Regilor"!)

Iisus a fost crucificat (pe vechiul simbol al credintei traco-dace) pe dealul Golgota, care inseamna "Locul Capatanii" iar zeul trac a fost ucis pe colina ARGE-DAVA ("Locul Capului","Capatana").

Cel care l-a adus acasa pe Apollon ucis a fost tatal adoptiv, AISEPIOS, nobil din tinutul AURUMETTI (Ialomita); cel care a luat trupul lui Iisus de pe cruce si l-a pus in mormant a fost un om bogat din Arimateea, cu numele de Iosif.

Cel care a proorocit nasterea Gemenilor Divini a fost Orpheus, caruia I s-a mai spus si Ion "Magnificul"; profetul care l-a precedat pe Iisus a fost Ioan Botezatorul.

Lui Orpheus i-au taiat capul MANAIDES ("Dansatoarele"), pe timpul marii preotese SALONAI iar Sfantului Ioan Botezatorul I s-a taiat capul in urma unui dans al Salomeei.

Ca si zeul trac, Christos a inviat si s-a inaltat la cer. Lui Apollon I s-a mai spus si CHAR-YSTOS ("Fiul Cerului") iar lui Iisus, Christos.

Cei doi Zalmoxis le-au lasat traco-dacilor un NOF DIADIS ("Noul Testament") iar cartea sacra a crestinilor este tot Noul Testament.

Un trib dacic se numea CRESTONAI, etnonim ce aminteste de crestini.

La fel, Iros vine de la Irodia – numele Craiesei Ielelor si al Reginei Vantoaselor (nume care aminteste de Seth – "vantul napraznic", dusmanul lui Ram!)

Iisus Christos este cunoscut din vechile scrieri crestine ("Noul Testament") drept "Fiul Domnului". Ei bine, Zalmoxe era numit de traco-daci AIZUS, adica…"Fiul"! Nimic deosebit, o coincidenta? Notati, atunci, ca AIZUS se citeste "Ezus", comparati cu ebraicul "Jesus", frecvent inalnit chiar inainte de nasterea lui Iisus Christos (Jesus, citit "Gisus" in engleza) si vom ajunge la aceeasi concluzie, aparent senzationala: Isus-Jesus era un vechi nume ebraic, frecvent intalnit, preluat de la traco-daci tocmai pentru semnificatia lui divina!(nota mea: in Spania inca se foloseste frecvent numele de Jesus). Inca de acum 2000 de ani, evreii voiau sa se numeasca Cohen ("Mare Preot"), Lev-Leon (Leu-regele animalelor), Fischer (pescarul care tine in undita pestii..crestini), Cezar (ca imparatii romani), Solomon, Saul, David (niciodata Goliath- uriasul fraier!), Samuel, Max-Massimo (de la "maximus") etc.

Mai tarziu, tot evreii au transformat numele Mantuitorului in Isus, care inseamna "magar" in ebraica, semn al ostilitatii fata de propovaduitorul unei credinte ce nu le apartinea si nu le convenea..Motiv pentru care s-a gasit solutia de compromis: Iisus. De ce nu Iesus sau Ezus? Pentru ca aceste variante aminteau prea mult de originea traco-daca a numelui Mantuitorului!

Pentru cei aflati inca in cumpana, mai ofer o informatie, la fel de senzationala si de elocventa: cea dintai icoana din istorie a lui Iisus Christos, ne semnaleaza Christofi Cerchez ("Cea dintai icoana crestina") se gaseste pe…Columna lui Traian si este numerotata XVII (numar fatidic in credinta romama!) de catre Cichorias pe unul din registrele Columnei Traiane. Figura sa, cu parul si barba crescute in voie, nu se deosebeste cu nimic de dacii barbosi si pletosi de pe restul Columnei.

Oare intamplatoare aceasta aparitie? Nu cumva Iisus Christos era cunoscut la acea vreme ca avand origine traco-daca? De ce nu mai exista alte dovezi in acest sens? Pentru ca unii au avut grija, de-a lungul secolelor, sa elimine toate vestigiile stanjenitoare…

Din cartea "Marile mistere ale piramidei oculte" – Cristian Craita, editura Obiectiv, pag.30-31"

sursa: Blog Extraterestri printre noi

| Fifi1030200 a răspuns (pentru Therraex):

Si ce daca? Daca sunteti prima religie trebuie neaparat sa fiti si cea adevarata? Daca nu cercetezi si crezi in tot ce iti spun popii si stramosii degeaba te afisezi pe ai cu ortodoxizmul

| Fifi1030200 a răspuns (pentru Duucu):

Martoriilor le este mila de voi care va inchinati la toate icoanele si pozele, care in Biblie spune clar sa nu va faceti chip cioplit ci sa ne inchinam doar lui Iehova, si incearca sa va dea o mana de ajutor in ceea ce priveste inchinarea la icoane sau mai stiu eu ce alte porcarii. Deci martorii incearca sa faca raspandit regatul lui Iehova dar daca oamenii sunt cu mainile la urechi si nu vor sa auda este strict treaba lor.

| pulx a răspuns:

No prietene voi l-ati denumit pe Dumnezeu Iehova nu stiu sigur dar nu conteaza ce cred altii sa iti pastrezi credinta ta si nu influenta pe altii. Toti suntem pacatosi.Ne nastem, murim, ciclul vietii e acelasi.

| Anonimapetpu a răspuns:

Buna si eu am 13 ani si sunt martora. Mi-ar placea sa vorbim, daca esti de acord.