| IrimiaIonuțCiprian83 a întrebat:

De ce ortodocșii se inchina la obiecte?

72 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si catolicii fac la fel. Care ar fi problema?

| Algo098 a răspuns:

Dz e invizibil, surd, orb, mut si lipsit de putere, asa cum e orice personaj inexistent in realitate si omul daca vrea sa "beneficieze" de "ajutorul divin" n-are cu cine sa vorbeasca, ca nu-l asculta nimeni, asa ca e nevoit sa vorbeasaca fie cu alti oameni care se ofera sa ii faca legatura cu divinitatea invizibila, fie vorbeste singur si se inchina la obiecte care suplinesc lipsa divinitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodocsii NU se inchina la obiecte ci se inchina Sfantului reprezentat in icoane, deci nu se inchina la lemn….

| Digikey a răspuns:

In Biblie scrie sa nu-ti faci icoane, nu interzice linsul si pupatul.
Scrie destul de clar in Biblie:Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti;

Răspuns utilizator avertizat
| IrimiaIonuțCiprian83 explică (pentru anonim_4396):

În Biblie scrie ca nici la sfinți nu avem voie să ne închinăm

Romani 1:23, 25
[23]și au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și târâtoare.
[25]căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.

Faptele Apostolilor 10:25-26
[25]Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieșise înainte, s-a aruncat la picioarele lui și i s-a închinat.
[26]Dar Petru l-a ridicat și a zis: „Scoală-te, și eu sunt om!"

Coloseni 2:18
[18]Nimeni să nu vă răpească premiul alergării, făcându-și voia lui însuși printr-o smerenie și închinare la îngeri, amestecându-se în lucruri pe care nu le-a văzut, umflat de o mândrie deșartă, prin gândurile firii lui pământești,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IrimiaIonuțCiprian83):

Însuși Hristos și-a lăsat chipul întipărit în mod miraculos pe mahrama Veronicăi, când, pe drumul Crucii, aceasta I-a întins o batistă să-și șteargă fața de sudoare. Sau pe pânza pe care Mântuitorul i-a trimis-o regelul Abgar pentru a se vindeca de lepră. Iată, dar tot atâtea modele care puteau servi la zugrăvirea chipului lui Hristos.

| VFC2893 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ţi-ai făcut tu singur lucrul acesta pentru că ai părăsit pe Domnul Dumnezeul tău, când te îndrepta pe calea cea bună?
Ieremia 2:17
Tu singur te pedepsești cu răutatea ta și tu singur te lovești cu necredincioșia ta și vei ști și vei vedea ce rău și amar este să părăsești pe Domnul Dumnezeul tău și să n-ai nicio frică de Mine", zice Domnul Dumnezeul oștirilor.
Ieremia 2:19
Doresc Eu moartea păcătosului?", zice Domnul Dumnezeu. „Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui și să trăiască?
Ezechiel 18:23
Căci Eu nu doresc moartea celui ce moare", zice Domnul Dumnezeu. „Întoarceţi-vă dar la Dumnezeu și veţi trăi!"
Ezechiel 18:32
Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi, voi, casa lui Israel?’
Ezechiel 33:11

Imaginea pe care o ai despre Dumnezeu este una greșită, de fapt pictată de Satana.
Păcatul are in el autodistrugerea, nu ai observat după atâția ani ca El nu dă porunci că așa vrea mușchiul Lui, ci spune fă astea ca să fi fericit, la fel cum ii spui tu copilului tău nu băga mâna în priză că te electrocutezi. Și nu te condamn pentru că sunt așa de multi pastori, preoți pe nedrept numiți oameni ai Lui Dumnezeu care de mână cu Satana L-au prezentat pe Dumnezeu ca un terorist cosmic ( dacă nu mă iubești te omor ) laughing cam așa vine.

Isus de ce a venit si a murit? El spune ca nu e dragoste mai mare decât să își dea viața cineva pentru prietenii Lui.
De asta a și facut asta, să ne impace pe noi cu El. Nu spunem noi "Te-a pedepsit Dumnezeu, i-a dat. "
Ce imagine sadista. Nu suntem roboți, suntem ființe cu liber arbitru poți alege ce vrei viața sau moarte, bine sau rău.
E cel mai bun univers de 0-100 de ani unde alegi cum vrei să trăiești. Mulți nu vor dragoste, nu vor sa fie fericiți pentru că păcatul are cu el plăcere dar ce gust urât îți lasă după.

Asta-i și scopul Lui, fericirea noastră.

Nu arde la nesfârșit copii Lui într-un foc veșnic, baliverne sataniste. Cine ar găsi un loc in suflet pentru un așa Dumnezeu. happy

| DuckDodgers0 a răspuns:

Dragi protestanti, unde erati voi in timpul sinoadelor ecumenice, cand s-au discutat aspectele cu privire la inchinatul la icoane?

| IrimiaIonuțCiprian83 explică (pentru anonim_4396):

Unde scrie ceea ce spui tu? eu nu am găsit în Biblie așa ceva.
Cea ce spui tu se contrazice cu Biblia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se închină la obiectul în sine, ci la ceea ce reprezintă el, la semnficația lui.

| IrimiaIonuțCiprian83 explică (pentru DuckDodgers0):

Sinoadele ecumenice au înlocuit Sf Scriptura cu canoanele.
Cea ce se întâmplă acum a fost și-n vechiul testament, când au găsit cartea legii, Împăratul și-a rupt hainele. Până să se traducă Biblia în toate limbile, la Biblie avea acces doar împărați bizantini, ei făceau legile cum le convenea lor

2 Împăraţilor 22:8, 10-11
[8]Atunci, marele preot Hilchia a zis lui Șafan, logofătul: „Am găsit cartea legii în Casa Domnului." Și Hilchia a dat cartea lui Șafan, și Șafan a citit-o.
[10]Șafan, logofătul, a mai spus împăratului: „Preotul Hilchia mi-a dat o carte." Și Șafan a citit-o înaintea împăratului.
[11]Când a auzit împăratul cuvintele din cartea legii, și-a sfâșiat hainele.

Canonul 3 de la Sinodul 1 Ecumenic (clericii să nu aibă țiitoare) anul 325

Marele Sinod a oprit cu desăvârșire fir episcopul fie prezbiterul fie diaconul fie ori care sunt în cler să li se îngăduie avea femeie împreună înlocuitoare (concubină) afară doar de mama, sora, mătușă sau numai astfel de persoane cu privire la care a fugit toată bănuială prin care a scăpat de sub toată bănuială

1 Timotei 4:2-3
[2]abătuţi de făţărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnaţi cu fierul roșu în însuși cugetul lor.
[3]Ei opresc căsătoria și întrebuinţarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulţumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

1 Timotei 3:1-2
[1]Adevărat este cuvântul acesta: „Dacă râvnește cineva să fie episcop, dorește un lucru bun."
[2]Dar trebuie ca episcopul1 să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înţelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeţi, în stare să înveţe pe alţii.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru IrimiaIonuțCiprian83):

Sinoadele nu au inlocuit Scriptura, ele au fixat dreapta credinta

| IrimiaIonuțCiprian83 explică (pentru VFC2893):

Pe pământ sunt două categorii de oameni, fii ai diavolului și fii a Lui Dumnezeu.
Fii diavolul va merge în iad (pușcăria Lui Dumnezeu) cu diavolul pe veci și fii Lui Dumnezeu va merge în paradis unde Domnul Isus le-a pregătit un loc

Ioan 8:44
[44]Voi aveţi de tată pe diavolul și vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.

Matei 13:24-30,36-43
[24]Isus le-a pus înainte o altă pildă și le-a zis: „Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui.
[25]Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmașul lui, a semănat neghină între grâu și a plecat.
[26]Când au răsărit firele de grâu și au făcut rod, a ieșit la iveală și neghina.
[27]Robii stăpânului casei au venit și i-au zis: ‘Doamne, n-ai semănat sămânţă bună în ţarina ta? De unde are dar neghină?’
[28]El le-a răspuns: ‘Un vrăjmaș a făcut lucrul acesta.’ Și robii i-au zis: ‘Vrei dar să mergem s-o smulgem?’
[29]‘Nu’, le-a zis el, ‘ca nu cumva, smulgând neghina, să smulgeţi și grâul împreună cu ea.
[30]Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriș; și, la vremea secerișului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina și legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu.»’"
[36]Atunci, Isus a dat drumul noroadelor și a intrat în casă. Ucenicii Lui s-au apropiat de El și I-au zis: „Tâlcuiește-ne pilda cu neghina din ţarină."
[37]El le-a răspuns: „Cel ce seamănă sămânţa bună este Fiul omului.
[38]Ţarina este lumea; sămânţa bună sunt fiii Împărăţiei; neghina sunt fiii celui rău.
[39]Vrăjmașul care a semănat-o este diavolul; secerișul este sfârșitul veacului; secerătorii sunt îngerii.
[40]Deci, cum se smulge neghina și se arde în foc, așa va fi și la sfârșitul veacului.
[41]Fiul omului va trimite pe îngerii Săi și ei vor smulge din Împărăţia Lui toate lucrurile care sunt pricină de păcătuire și pe cei ce săvârșesc fărădelegea
[42]și-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo vor fi plânsul și scrâșnirea dinţilor.
[43]Atunci, cei neprihăniţi vor străluci ca soarele în Împărăţia Tatălui lor. Cine are urechi de auzit să audă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IrimiaIonuțCiprian83):

Veronica era o femeie credincioasă și fusese tămăduită de Iisus de o boală de care suferise peste 12 ani. Ea l-a urmat pe drumul patimilor, în ziua răstignirii, și a încercat să îi aline suferința ștergându-i chipul de sudoare și sânge. Legenda spune că Veronica s-a apropiat de Iisus la cea de a șasea oprire pe Drumul Crucii și a încercat să îl ajute. Pentru gestul ei milos, Hristos a făcut o minune și a lăsat imaginea chipului său pe marama femeii, drept un semn al miracolelor dumnezeiești.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2nta_Veronica

| IrimiaIonuțCiprian83 explică (pentru anonim_4396):

Legenda spune ceea ce spui tu, dar nu Sf Scriptura. Eu nu cred în legende.
Dumnezeu nu se schimbă, și nu se contrazice pe El singur. scrie destul de clar în Exodul 20:4
Sa nu-ți faci chip cioplit sau altă asemănare (pictura)...

| IrimiaIonuțCiprian83 explică (pentru DuckDodgers0):

Ba da a înlocuit.
Citește Biblia de la un capăt la altul și ai sa vezi diferența între voia Lui Dumnezeu și valorile ortodoxe.
Domnul Isus vrea sa aiba ucenici care sa aiba o relație cu ucenici Lui.
În schimb ortodoxia te învață să practici ritualuri care nu au nici o valoare în Fața Lui Dumnezeu

Ioan 14:12-15
[12]Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele și mai mari decât acestea, pentru că Eu mă duc la Tatăl:
[13]și orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.
[14]Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.
[15]Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.

| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici e dragostea lui care te rabda si te asteapta sa te intorci cu fata spre El, El are rabdare cu tine si vrea sa te duca in cer, ai si tu rabdare daca vrei si hotarasti de buna voie sa ajungi in iad, ( cand o sa fi intre 4 scanduri )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IrimiaIonuțCiprian83):

De ce sa nu credem in Hinduism care are o vechime de 8000 de ani?! Isus a fost doar un avatar al Constiintei Divine, ca Buddha, Krishna, Vishnu si alti iluminati.

| Apokales a răspuns:

Explicatia profesorului meu de religie la liceu a fost aceea ca ne inchinam la ceea ce reprezinta icoana, nu la obiect in sine.

| VFC2893 a răspuns (pentru IrimiaIonuțCiprian83):

Eu nu afirm faptul că nu există iad sau că nu vor ajunge și oameni acolo.
Dar acel neghiniță despre care se vorbește este Satana.
Te intreb ceva! Cu ce sunt eu de vină că păcătuiesc dacă sunt născut în păcat?
Este vina mea că șchiopăt dacă am un picior mai scurt?
Adică Dumnezeu dă drumul la câine, mă mușcă și e vina mea.

În lacul ăsta suntem cu toții, dar el a aruncat câte un colac de salvare pentru fiecare nu este vina Lui că tu nu vrei să-L primești.

Dumnezeu nu a făcut roboți, ci oameni cu liber arbitru. Satana s-a revoltat in cer, păcatul a fost ceva nou. De ce nu l-ar fi făcut cenușă chiar in momentul acela? Să numai ajungă păcatul la om și să trăim in umbra morți. Păi dacă facea asta după ceva vreme aceea treime de îngeri și-ar fi pus la îndoială credința lor în dreptatea Lui Dumnezeu și s-ar fi gândit că poate Lucifer avea dreptate și de asta la omorât iar și noi dacă nu ascultăm ne va omorî și pe noi.

Satana încearcă să își demonstreze principiile lui, și să ii arate lui Dumnezeu că nu se poate cum zice El ( fericire, bucurie, dragoste etc ). Și mulți de pe pământ il vor urma. De asta și spune că la sfârșit toți genunchi se vor pleca și vor spune drept ești Doamne. Dar sfârșitul lucrurilor acestora este cenușa. Dumnezeu nu va chinui la nesfârșit, departe de El acest caracter sadic si nedrept. Pentru 65 de ani sa arzi miliarde și miliarde de ani.

Mă ard la deget un pic și mă piș pe mine de durere dar să stau la rotisor acolo într-un trup care nu se consumă este o nebunie inimaginabilă.

Dacă voi care sunteți răi știți să dați daruri bune copiilor voștri, dar El care este bun... Etc

Dacă noi care suntem răi nu ne ardem copii in foc cu atât mai puțin Dumnezeu.

Gândește logic. Pocăința întemeiată pe frica iadului este o dragoste superficială care nu ține și nu aduce o viață din plin. ( Eu am venit să dau oilor viață din plin )

Dragostea izgonește frica, cui ii este frică nu a ajuns desăvârșit in dragoste.
Dragostea este împlinirea Legii. Totul va trece (predicarea, lucrarea etc) dar Dragostea va rămâne. De aceea sunt si sfântă treime trei dumnezei într-unul singur, se iubesc unul pe altul. Dacă era unul se iubea singur laughing ca o glumă.

Păcatul are in el autodistrugerea.
Oriunde scrie Dumnezeu a distrus, Dumnezeu ia trimis un duh de minciună, Dumnezeu a omorât copii din Egipt. El își ia responsabilitatea universului asupra lui.
Cine decide cât să ți ghipsul pe picior? Doctorul? Sau piciorul?

Păcatul faraonului de a nu lăsa pe Moise să plece cu poporul a cerut singura modalitate de convingătoare de a omorî toți copiii din Egipt din mână lui Dumnezeu.

Ahab inainte de a pleca la razboi a intrebat prooroci dar Iosafat la chemat și pe Mica și i-a spus să nu se ducă, lui Ahab nu ia plăcut negativitatea lui Mica, așa că Dumnezeu a respectat liberul lui arbitru și Ahab a crezut prooroci ceilalți care avea un duh de minciună de la Dumnezeu.

Toate păcatele noastre nu puteau fi șterse dau printr-o bătaie din palme de al Lui Dumnezeu? Sigur ca da, doar e atotputernic.

Dar singura modalitate de a crede cineva că Dumnezeu îl iubește era ca Isus sa moară, nu ii spunea el tatălui tată dacă este cu puținta ia paharul ăsta de la mine.

Dumnezeu a împăcat lumea cu El nu pe El cu lumea. Perdeaua s-a rupt de jos in sus nu de sus in jos. Pacatele noastre pun un zid de despărțire intre noi si El.

Dragostea lui este veșnică, nu spune El. Te iubesc cu o iubire veșnică.

Astăzi dacă auzi glasul lui Dumnezeu vino la El, mie imi spune versetul ăsta ca va veni o zi când mintea mea va fi așa de stricată de păcat ca nu îl voi mai putea auzi pe Dumnezeu și înțelege și nu voi mai fi salvat.

De asta a și ajuns Sodoma si Gomora așa. Ei au avut o noapte, Ninive 40 se zile, israel 40 de ani in pustie, irod nici măcar o clipă. Fiecare are timpul lui dar va veni un timp când nu se mai poate face nimic.

Însăși iadul sfârșitul tuturor păcatelor, este tot in bunătatea Lui Dumnezeu. Când vreodată păcatul a staționat, niciodată și a crescut in intensitate tot mai mult. Cine ar vrea sa aiba parte de acest gust amar al păcatului și să se adâncească tot mai mult in el?

Până la urmă Satana ce mare lucru a facut. un pic de mândrie vreau sa fiu și eu ca Dumnezeu. Și uite după cateva mii de ani ce a ajuns să facă. Acolo ne va duce pacatul și pe noi toți nu suntem cu nimic mai diferiți, Pavel zicea ooo nenorocitul de mine uite ce fac cine ma va salva cine ma va izbăvi, multumiri fie aduse lui Dumnezeu pentru salvarea Lui.

happy Imi pare rau ca striu așa ca din pod arunc cuvinte aici fără o introducere cuprins încheiere dar totul este biblic iar tu care ai demonstrat prin versete ți-am scris și eu la fel. Important este să privim lucrurile gandindu-ne la un Dumnezeu al dragostei de acolo vom înțelege "in parte" pe Dumnezeu.

Nu ți se pare ca Vechiul testament este un Dumnezeu al răzbunări, pedepsei iar noul testament este Isus unul al iubirii al iertării dar totuși Isus spune ca este întipărirea ființei Lui și el este la fel ieri, azi și maine?

El este la fel dragoste. Nu Tatăl este un mânios care nu se potolește decât când vede sânge iar Isus vine repede în apărarea noastră iar Tatăl omoară pe fiul și este dupa plin de sânge și tatăl se potolește. Deci imaginea asta a Dumnezeului predicat peste tot la momentul actual este demonică cu siguranță și spune-mi tu dacă ți-ai găsi un loc in suflet pentru un așa tiran. Mie unul mi-ar fi frică și in rai daca voi ajunge acolo sa trăiesc in frica asta a ascultări poate vreodată imi va da una si ma va omorî. Departe de Dumnezeu acest caracter. happy

Mă rog să dai la o parte orice doctrină și spălare de creier care ne-a fost făcută încă de mici și sa crezi și tu ca Dumnezeu nu omoară. El ne primește așa cum suntem, lucrarea pe care trebuie noi să o facem și singura este să credem ca El este iubire de asta a murit El. De acolo va fi doar un pas spre o viață de plinătate, cu niciun chip nu ne va părăsi. noi da vom mai călca în străchini și vom țipa Doamne mai părăsit nu mă asculți când de fapt noi suntem cei care nu-L auzim nu spune El cu niciun chip nu te voi părăsi.

Cam atât! Mă bucur enorm că îți scriu lucrurile astea, mi-aș dori sa crezi și tu și să schimbăm mentalitea oamenilor cu privire la imaginea Dumnezeului adevărat.

Noi privim la El si suntem schimbați din slavă in slavă. Daca avem un Dumnezeu răzbunător, mânios etc ne vom schimba într-un așa fel. Dacă avem un Dumnezeu al dragostei ne va schimba și pe noi la fel, in rai spune ca il vom vedea așa cum este El de asta și înțelegem că nu vom mai păcătui acolo.

Consecința necredinței in iubirea Lui Dumnezeu este păcatul.
Dumnezeu la pacat pe Isus pentru noi. Spunea Isus in ce privește păcatul pentru ca ei nu cred in mine.
Adam si Eva au fost convinși de Satana ca Dumnezeu ascunde ceva drept el nu-i iubește, că și consecință a venit păcatul.

Nu te lasă păcălit de Satana, și nici nu te uita la păcatele din viața ta cu care toți "ne luptăm" pentru ca la ce ne uităm în așa ceva ne vom schimba. Ci să ne uităm ținta la căpetenia si desăvârșirea credinței noastre. happy Amin! Dumnezeu sa te binecuvinteze frate!

| NuCitescNotificari a răspuns:

Se inchina la icoane

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Și dreptatea credinței era dictată de ei, deci autoritatea spirituală au înlocuit-o cu dictatura. Drept este ceea ce decidem noi, cu interesele noastre. Cine spune ceva altfel decât noi este este împotriva noastră deci un om rău, eretic, ne credincios. Acela este credincios, drept, care spune ca noi, așa au fixat ei dreapta, corecta, justa credință. Acesta a fost și este rolul sinoadelor.

| VFC2893 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-i nimic. Domnul să-l lumineze! happy

Răspuns utilizator avertizat