| iiJustSmile a întrebat:

Deci, am inceput sa nu mai cred deloc in dumnezeu asta al vostru. De ce? Am destule motive si sper sa mi le aduc aminte acum..Sunt crestina-ortodoxa, sau ma rog, eram pentru ca m-am indepartat de credinta asta..Cu toti avem o viata, da? Una singura. De ce sa nu "profitam" de ea? Adica sa facem ce vrem ( si aici nu ma refer sa incepem sa ne omoram unii pe altii, sa furam, etc laughing ) daca eu vreau sa fumez, care-i treaba? Fumez si gata, chiar m-am apucat de fumat..Mama mea este crestina-ortodoxa si m-am saturat sa ma tot fr**ce la cap cu credinta ei. De exemplu, vinerea trecuta n-am tinut post, da? Am mintit-o pe maicamea cand a venit seara de la servici ca am tinut, ea deschide frigiderul, constata ca am mancat cu dulce ( doar un sandwisch ) si incepe si face ca trenul! Tipa, intreaba de ce n-am tinutt? De ce am mintit-o? :O Si daca-i zic ca nu vreau sa tin post e in stare sa o ia razna. De la 5 ani am fost obligata de ea sa tin in fiecare vineri post, si eram un copil si trebuia sa mananc ce vroiam! Dar nu, mama nu vreaa :O. Din cauza asta m-a indepartat pe mine de credinta, pe tata si pe sora mea la fel. Frate, eu inteleg sa crezi in el, sa faci rugaciune, dar sa fii obligata sa tii post in fiecare vineri, sa ramai virgina pana la casatorie rolling on the floor) asta mi se pare o prostie, si ma amuz mereu pe chestia asta. Cica dumnezeu ne da de inteles ca suntem c***ari daca nu suntem virgini pana la casatorie. Pai si tu daca te casatoriesti la 47 de ani, ramai pana atunci ca asa a zis dumnezeu? laughing Dragii mei, avem o viata.:O De ce sa nu mergem in cluburi? De ce sa nu fumam? De ce sa nu ne distram?. Ci doar sa stam in biserica, sa facem matanii, sa bocim, sa pupam mainile mortilor "sfinti"? Asta e viata? Nu. Asta este un chin. Parerea mea, asa ca nu incepeti cu injuraturile dragii mei crestini, ca nu le iau in seama.winking

Răspuns Câştigător
| lolium a răspuns:

Exagerezi....la fel cum exagereaza toata lumea. Daca nu ramane virgina pana la casatorie nu inseamna ca e cea mai pacatoasa persoana de pe pamant, daca nu tine mereu post, nu inseamna ca o sa ajunga in iad. Pentru o persoana tanara sunt firesti plimbarile in cluburi, distractiile, probabil si tu faci asta.Nu trebuie sa exageram insa.

60 răspunsuri:
| florinmarius20 a răspuns:

Asa sunteti voi ateii cu totii, nu vreti decat sa eliminati morala crestina si musulmana ca sa puteti face orice.Pun pariu ca dvs. sunteti la fel sau mai rau.

| florinmarius20 a răspuns:

Exista!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu trebuie sa pupi icoanele, numai prin Isus ajungi in vesnicie. Bucuria o poti gasi in Isus nu in distractie.

| Angel0 a răspuns:

Aschia nu sare departe de trunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.ai apucat pe calea cea buna.sa-mi spui si mie limitele la care poti ajunge fara Dunezeu si ascultare de parinti.in viata.ca dupa viata stii si singur/a.adica daca nu te obligi sa fii virgina si e placut sa faci sex,cate p.i aduni in tine, cate boli si ce vei raspunde in fata sotului tau. daca vrei sa-ti destrabalezi hoitul cu tot ce vrei, sa nu te plangi ca esti grasa, obeza, ca esti bolnava la 40 de ani si ca-ti vine menopauza la 41.deci,drum bun si carare batuta. felicitari, ca buna odrasla mai are mama ta, si ai facut-o mandra ca ai ales o cale buna.iar faptul ca asa ai ales e un castig pentru ortodoxie fiindca oricum nu ai habar de ea altminteri ai sti si nu ai pune problema in modul in care ai pus-o.

| milan9 a răspuns:

Dacă mama ta a procedat greşit, constrângându-te să faci diverse lucruri în loc să-ţi explice necesitatea lor şi să fie alături de tine, asta este altă problemă, una care ţine de relaţiile din familie, de tradiţia unei educaţii transmise de la o generaţie la alta.

| milan9 a răspuns:

Şi tu ai toate premisele să te comporţi la fel de "energic", la fel de lipsită de tact pedagogic, întocmai ca şi ea, poate doar într-un sens invers, al dezordinii morale, al familiei răvăşite de consecinţe, al vieţii sufleteşti (esenţiale) ignorate, un plan al unui alt fel de intoleranţă!

| milan9 a răspuns:

Educaţia morală creştină este menită să rezolve fiecare problemă a vieţii noastre materiale sau psihice, sufleteşti. Ea nu trebuie interpretată greşit, prin constrângere şi lipsire de înţelegere şi de argumente.

Ea vine să dea sens fiecărui moment din existenţa şi devenirea noastră, vine să explice importanţa fiecărui sfat dat de cel care a conceput această viaţă, scopul şi destinaţia trupului şi sufletului nostru. Cunoaşterea acestor sensuri (în special cele legate de castitate şi familie) este o adevărată revelaţie pentru cel care le înţelege.

Încearcă să o înveţi pe mama tu cum să-şi exprime convingerile şi importanţa manierelor în educaţie. Familia are întotdeauna nevoie de asta... happy

| scrisoarededragoste a răspuns:

"Am avut un vis într-o noapte. Mergeam pe o plajă, iar Dumnezeu păşea alături de mine, paşii mi se imprimau pe nisip, lăsând o urmă dublă: una era a mea, cealaltă a Lui. Atunci mi-a trecut prin minte ideea că fiecare din paşii noştri reprezentau o zi din viaţa mea. M-am oprit ca să privesc în urmă. Şi am revăzut toţii paşii care se pierdeau în depărtare. Dar eu am observat că, în unele locuri, în
loc de două urme, nu mai era decât una singură.Am revăzut filmul vieţii mele. Ce surpriză! Locurile în care nu se vedeau decât o singură urmă corespundeau zilelor mai întunecate ale existenţei mele: zile de nelinişte şii de rea voinţă, zile de egoism sau de proastă dispoziţie, zile de încercări şi de îndoială, zile de nesuportat... zile în care eu fusesem de nesuportat. Şi atunci, întorcându-mă să-I reproşez:"Totuşi, ne-ai promis că vei fi cu noi în toate zilele! De ce nu Ţi-ai ţinut promisiunea? De ce m-ai lăsat singur în cele mai grele momente din viaţa, în zilele când aveam cea mai mare nevoie de Tine?" Iar Domnul mi-a răspuns:"- Dragul meu, zilele pentru care n-ai văzut decât o singură urmă de paşi pe nisip sunt zilele în care te-am purtat pe braţe."
Simona B.

Religia nu ne va duce nicăieri, Isus Hristos ne va duce în cer.

Iată Eu stau la uşă şi bat, dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el şi el cu Mine. Apocalipsa 3:20

God bless you!

| GabiDumitrescu a răspuns:

@iiJustSmile:Fumatul e o mare prostie, nu e distractie. Iti spun asta ca agnostic convins.
Postul e foarte sanatos, doar ca e stupida sa il tii vineri/miercuri ca asa zice popa. Eu am avut perioade mai lungi in care tineam post luni, joi si duminica, si m-am simtit excelent. Cel mai stupid e sa tii post atunci cind organismul iti cere lapte/carne.
@alexandrupopescu: Daca iei si citesti diverse interpretari ale bibliei, asociate cu alte scrieri din perioada respectiva, ajungi la concluzia ca nea' isus/dumnezo' au lasat porunca sa fim vegetarieni - "sa nu ucizi" se refera in special la hrana, vezi legea Talionului din vechiul testament.
Ateismul nu are nimic cu instigarea la curvie samd, asta e stupiditate pura, nu ateism. Ateismul nu implica neaparat anti-crestinismul, ci doar lipsa credintei in divinitati, atita tot.
@florinmarius20: Prietene, daca tu crezi ca nu poate exista morala independent de dogmele unei religii, atunci imi pare rau pentru tine. Sincer.
@baubaulica: Esti bolnav? Cred ca pentru cei ca tine se poate oferi si tratament gratuit, totul e sa vrei.

| Alikke a răspuns:

Eu cred ca exista D-zeu.
La urma urmei, D-zeu nu obliga pe nimeni.
Fa ce vrei cu viata ta, e viata ta.
Nimanui nu'i pasa ce vrei tu sa faci cu ea. Deci fa ce vrei cu ea.
D-zeu nu a obligat ci a dat niste legi care sa ne ajute pe noi. De exemplu a zis undeva sa nu mancam carne de porc. Nu ne'a obligat asta. Ci a zis'o pentru ca porcul ne face rau la organism. Tot ce a zis sa facem nu este ceva obligatoriu. Ci mai degraba un fel de grija.
"Ai grija sa nu mananci acel lucru pentru ca te poti imbolnavii."
"Ai grija sa nu urasti pentru ca o sa fi nefericit."
Ai inteles ideea?

Si carnea de porc chiar este toxica:
http://www.euforia.tv/......13849.html

"Cea mai periculoasa este carnea de porc pentru ca are foarte multe grasimi. Si mezelurile sunt foarte toxice. Pe langa nitrati, ele mai contin si foarte multa sare."

Ideea este nu sa fim perfecti sau niste sclavi, ci sa fim sanatosi si fericiti impunandu-ne noua anumite lucruri care stim ca o sa ne faca fericiti si sanatosi si care stim ca o sa faca lumea un loc mai bun. Si care o sa ii ajute si pe altii sa se schimbe.
In felul asta devii puternic atat moral cat si fizic. Ai inteles ideea?

| Zenicide a răspuns:

Uite ce e, daca sursa moralitatii tale e o carte veche de 2000 de ani esti o persoana bolnava. Asta inseamna ca tu nu omori, nu furi de frica!

| OOOLEOOO a răspuns:

Alege si tu o religie in care e permis fumatul, sau nu alege nici o religie.

Cu cluburile as putea sa te contrazic, nu-mi plac.

Dar referitor la mama ta, ea dupa mentalitatea ei crestina incearca sa te protejeze, ea este convinsa ca vei arde in iad daca nu faci toate acele lucruri, astfel te obliga sa faci aceste lucruri religioase fiindca te iubeste si incearca sa te apere.In locul tau asi purta o discutie cu ea, cu tema: ''religia nu poate controla/convinge orce om, mereu vor fii persoane care nu vor fi de acord''.

| TrentonChase a răspuns (pentru florinmarius20):

Atunci expica-mi de ce doar 0.2 % din inchisorile din America reprezinta numarul ateilor?

| Loora a răspuns:

Eu cred ca poti sa imbini crestinismul cu libertatea. Poti sa iesi in oras, poti sa mergi la o distractie sau cv de genu` dar in timpul ala sa fi o persoana cu capul pe umeri. Sa iti controlezi fiecare gest si vorba. Nu cred ca este un pacat daca te distrezi si stii cum sa o faci...intr-un mod civilizat!

| Alișa00000000000 a răspuns:

De unde stii tu ca Dumnezeu nu exista. atunci cine te a facut pe tine..cine a facut ceru si pamantu si toate omenirea..nu inseamna ca daca nu crezi tu in Dumnezeu nu trebuie sa creada nimeni. oricum o data si o data o sa te intorci la credinta...stiu cum e sa ai unele pase proaste in viata ta si sa timearga numai prost si sa fii bolnav/a sa nu ai sanatate si chestii d-astea...astea sunt incercari de la Dumnezeu ca sa nu te piarda si sa te aduca inapoi la credinta..pentru ca Dumnezeu ii incearca mult pe oamenii pe care ii iubeste

| Alișa00000000000 a răspuns:

Adevarat! straight face

| milan9 a răspuns (pentru TrentonChase):

Andruta22 are dreptate!
Sunt două dintre lucrurile pe care nu le-ai luat în calcul!

| RAY a răspuns:

Existenta lui dumnezeu este imposibila stiintific si vad inutile discutile pe tema asta, nimic nu apare din nimic si nu creaza nimic, daca ai o viata trebuie sa ti la ea in principal la sanatatea ta fizica si mintala

| iiJustSmile explică:

Ai grija cum vorbesti, inteligento.

| iiJustSmile explică (pentru milan9):

Tu n-ai inteles. De ce te iei de mama? Eu am zis clar ca ea crede in Dumnezeu, tine post, se duce la biserica, face exact ceea ce face si un crestin adevarat.

| TrentonChase a răspuns:

1. Da sunt inferiori numeric, dar daca ar fi dupa cum spui tu mai mult de jumate din atei ar trebui sa fi fost de mult bagati la racoare, si asta nu scuza faptul ca cele mai injositoare crime, atrocitati si defaimari au fost savarsite in numele divinului.

2. Am impresia ca tu ai stat de vorba cu fiecare si stiai cum sunt inainte iar dupa ce au intrat la racoreala s-au convertit...

| milan9 a răspuns (pentru iiJustSmile):

Tot respectul pentru ea şi străduinţa ei de a transmite valori. Nu am zis nimic ofensator. Poate m-am grăbit şi nu am avut grijă la nuanţe, dar, am încercat doar să spun că maniera sau modul de exprimare a convingerilor este foarte important în educaţie, în familie, în dialogul dintre părinţi şi ceilalţi membri ai familiei.

Ca dovadă, gestionarea greşită (maniera greşită) a transmiterii acestor valori poate avea efectul invers (cel pe care tu l-ai menţionat la început). Constrângerea poate avea ca efect tocmai interpretarea greşită eronată a acestor valori ca fiind non-valori, şi ar fi păcat.
Acesta este sensul în care poţi înţelege corect ceea ce am scris mai sus.

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Ai innebunit? raised eyebrows Inteligentule, m-am referit ca pe viitor cand o sa am un iubit, poate o sa vreau sa-mi incep viata sexuala cu el. Nu sunt obligata sa astept pana la 30 de ani. Intelegi? Nu sunt grasa/obeza/bolnava, da? Am 1, 71 inaltime si 50 kg. Sunt normala. "cate p.i aduni in tine"? Nu m-am referit sa incep acum sa devin c**va. Asa ca, gandeste, inainte sa dai un raspuns inutil.winking

| iiJustSmile explică (pentru lolium):

Exact.

| Sarah15is a răspuns:

Bun o luam asa daca dumnezeu nu exista atunci cine ne a creat, cine a creat pamantul, cine cine a? exista cu adevarat si o sa vedeti mai devreme sau mai tarziu. daca vreti viata vesnica trebuie sa credeti in demnezeu si sa il primiti in sufletele voastre dar daca nu credeti si nu il primiti veti avea parte de moartea vesnica.dar depinde daca stiti de el si ati auzit si nu credeti atunci moartea vesnica va asteapta dar daca nu ati auzit si nimeni nu va spus de el veti fi iertati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce sa nu mergem in cluburi? De ce sa nu fumam? De ce sa nu ne distram? Ci doar sa stam in biserica, sa facem matanii, sa bocim, sa pupam mainile mortilor "sfinti"? "
Exact asta e ideologia dupa care se indruma ateii.
De ce sa nu facem ce vrem? Cat de egoist! Dar la ce te poti astepta din partea unui ateu?

| iiJustSmile explică:

Ce sa zic! M-ai dat pe spate cu, comentariul tau idiot. raised eyebrows Pacat ca nu te bag in seama. happy

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Te-ai gandit mult la ce sa scrii? smug rolling on the floor

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Dar tu ce faci daca esti tanar? Stai in biserica non-stop? smug Neah, doar intreb. Raspunde.