| iiJustSmile a întrebat:

Deci, am inceput sa nu mai cred deloc in dumnezeu asta al vostru. De ce? Am destule motive si sper sa mi le aduc aminte acum..Sunt crestina-ortodoxa, sau ma rog, eram pentru ca m-am indepartat de credinta asta..Cu toti avem o viata, da? Una singura. De ce sa nu "profitam" de ea? Adica sa facem ce vrem ( si aici nu ma refer sa incepem sa ne omoram unii pe altii, sa furam, etc laughing ) daca eu vreau sa fumez, care-i treaba? Fumez si gata, chiar m-am apucat de fumat..Mama mea este crestina-ortodoxa si m-am saturat sa ma tot fr**ce la cap cu credinta ei. De exemplu, vinerea trecuta n-am tinut post, da? Am mintit-o pe maicamea cand a venit seara de la servici ca am tinut, ea deschide frigiderul, constata ca am mancat cu dulce ( doar un sandwisch ) si incepe si face ca trenul! Tipa, intreaba de ce n-am tinutt? De ce am mintit-o? :O Si daca-i zic ca nu vreau sa tin post e in stare sa o ia razna. De la 5 ani am fost obligata de ea sa tin in fiecare vineri post, si eram un copil si trebuia sa mananc ce vroiam! Dar nu, mama nu vreaa :O. Din cauza asta m-a indepartat pe mine de credinta, pe tata si pe sora mea la fel. Frate, eu inteleg sa crezi in el, sa faci rugaciune, dar sa fii obligata sa tii post in fiecare vineri, sa ramai virgina pana la casatorie rolling on the floor) asta mi se pare o prostie, si ma amuz mereu pe chestia asta. Cica dumnezeu ne da de inteles ca suntem c***ari daca nu suntem virgini pana la casatorie. Pai si tu daca te casatoriesti la 47 de ani, ramai pana atunci ca asa a zis dumnezeu? laughing Dragii mei, avem o viata.:O De ce sa nu mergem in cluburi? De ce sa nu fumam? De ce sa nu ne distram?. Ci doar sa stam in biserica, sa facem matanii, sa bocim, sa pupam mainile mortilor "sfinti"? Asta e viata? Nu. Asta este un chin. Parerea mea, asa ca nu incepeti cu injuraturile dragii mei crestini, ca nu le iau in seama.winking

Răspuns Câştigător
| lolium a răspuns:

Exagerezi....la fel cum exagereaza toata lumea. Daca nu ramane virgina pana la casatorie nu inseamna ca e cea mai pacatoasa persoana de pe pamant, daca nu tine mereu post, nu inseamna ca o sa ajunga in iad. Pentru o persoana tanara sunt firesti plimbarile in cluburi, distractiile, probabil si tu faci asta.Nu trebuie sa exageram insa.

60 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Aschia nu sare departe de trunchi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Alege si tu o religie in care e permis fumatul, sau nu alege nici o religie.

Cu cluburile as putea sa te contrazic, nu-mi plac.

Dar referitor la mama ta, ea dupa mentalitatea ei crestina incearca sa te protejeze, ea este convinsa ca vei arde in iad daca nu faci toate acele lucruri, astfel te obliga sa faci aceste lucruri religioase fiindca te iubeste si incearca sa te apere.In locul tau asi purta o discutie cu ea, cu tema: ''religia nu poate controla/convinge orce om, mereu vor fii persoane care nu vor fi de acord''.

| Zenicide a răspuns:

Uite ce e, daca sursa moralitatii tale e o carte veche de 2000 de ani esti o persoana bolnava. Asta inseamna ca tu nu omori, nu furi de frica!

| Alișa00000000000 a răspuns:

De unde stii tu ca Dumnezeu nu exista. atunci cine te a facut pe tine..cine a facut ceru si pamantu si toate omenirea..nu inseamna ca daca nu crezi tu in Dumnezeu nu trebuie sa creada nimeni. oricum o data si o data o sa te intorci la credinta...stiu cum e sa ai unele pase proaste in viata ta si sa timearga numai prost si sa fii bolnav/a sa nu ai sanatate si chestii d-astea...astea sunt incercari de la Dumnezeu ca sa nu te piarda si sa te aduca inapoi la credinta..pentru ca Dumnezeu ii incearca mult pe oamenii pe care ii iubeste

| Alișa00000000000 a răspuns:

Adevarat! straight face

| Alikke a răspuns:

Eu cred ca exista D-zeu.
La urma urmei, D-zeu nu obliga pe nimeni.
Fa ce vrei cu viata ta, e viata ta.
Nimanui nu'i pasa ce vrei tu sa faci cu ea. Deci fa ce vrei cu ea.
D-zeu nu a obligat ci a dat niste legi care sa ne ajute pe noi. De exemplu a zis undeva sa nu mancam carne de porc. Nu ne'a obligat asta. Ci a zis'o pentru ca porcul ne face rau la organism. Tot ce a zis sa facem nu este ceva obligatoriu. Ci mai degraba un fel de grija.
"Ai grija sa nu mananci acel lucru pentru ca te poti imbolnavii."
"Ai grija sa nu urasti pentru ca o sa fi nefericit."
Ai inteles ideea?

Si carnea de porc chiar este toxica:
http://www.euforia.tv/......13849.html

"Cea mai periculoasa este carnea de porc pentru ca are foarte multe grasimi. Si mezelurile sunt foarte toxice. Pe langa nitrati, ele mai contin si foarte multa sare."

Ideea este nu sa fim perfecti sau niste sclavi, ci sa fim sanatosi si fericiti impunandu-ne noua anumite lucruri care stim ca o sa ne faca fericiti si sanatosi si care stim ca o sa faca lumea un loc mai bun. Si care o sa ii ajute si pe altii sa se schimbe.
In felul asta devii puternic atat moral cat si fizic. Ai inteles ideea?

| Sarah15is a răspuns:

Bun o luam asa daca dumnezeu nu exista atunci cine ne a creat, cine a creat pamantul, cine cine a? exista cu adevarat si o sa vedeti mai devreme sau mai tarziu. daca vreti viata vesnica trebuie sa credeti in demnezeu si sa il primiti in sufletele voastre dar daca nu credeti si nu il primiti veti avea parte de moartea vesnica.dar depinde daca stiti de el si ati auzit si nu credeti atunci moartea vesnica va asteapta dar daca nu ati auzit si nimeni nu va spus de el veti fi iertati.

| RAY a răspuns:

Existenta lui dumnezeu este imposibila stiintific si vad inutile discutile pe tema asta, nimic nu apare din nimic si nu creaza nimic, daca ai o viata trebuie sa ti la ea in principal la sanatatea ta fizica si mintala

| GabiDumitrescu a răspuns:

@iiJustSmile:Fumatul e o mare prostie, nu e distractie. Iti spun asta ca agnostic convins.
Postul e foarte sanatos, doar ca e stupida sa il tii vineri/miercuri ca asa zice popa. Eu am avut perioade mai lungi in care tineam post luni, joi si duminica, si m-am simtit excelent. Cel mai stupid e sa tii post atunci cind organismul iti cere lapte/carne.
@alexandrupopescu: Daca iei si citesti diverse interpretari ale bibliei, asociate cu alte scrieri din perioada respectiva, ajungi la concluzia ca nea' isus/dumnezo' au lasat porunca sa fim vegetarieni - "sa nu ucizi" se refera in special la hrana, vezi legea Talionului din vechiul testament.
Ateismul nu are nimic cu instigarea la curvie samd, asta e stupiditate pura, nu ateism. Ateismul nu implica neaparat anti-crestinismul, ci doar lipsa credintei in divinitati, atita tot.
@florinmarius20: Prietene, daca tu crezi ca nu poate exista morala independent de dogmele unei religii, atunci imi pare rau pentru tine. Sincer.
@baubaulica: Esti bolnav? Cred ca pentru cei ca tine se poate oferi si tratament gratuit, totul e sa vrei.

| milan9 a răspuns:

Dacă mama ta a procedat greşit, constrângându-te să faci diverse lucruri în loc să-ţi explice necesitatea lor şi să fie alături de tine, asta este altă problemă, una care ţine de relaţiile din familie, de tradiţia unei educaţii transmise de la o generaţie la alta.

| milan9 a răspuns:

Şi tu ai toate premisele să te comporţi la fel de "energic", la fel de lipsită de tact pedagogic, întocmai ca şi ea, poate doar într-un sens invers, al dezordinii morale, al familiei răvăşite de consecinţe, al vieţii sufleteşti (esenţiale) ignorate, un plan al unui alt fel de intoleranţă!

| iiJustSmile explică (pentru milan9):

Tu n-ai inteles. De ce te iei de mama? Eu am zis clar ca ea crede in Dumnezeu, tine post, se duce la biserica, face exact ceea ce face si un crestin adevarat.

| milan9 a răspuns (pentru iiJustSmile):

Tot respectul pentru ea şi străduinţa ei de a transmite valori. Nu am zis nimic ofensator. Poate m-am grăbit şi nu am avut grijă la nuanţe, dar, am încercat doar să spun că maniera sau modul de exprimare a convingerilor este foarte important în educaţie, în familie, în dialogul dintre părinţi şi ceilalţi membri ai familiei.

Ca dovadă, gestionarea greşită (maniera greşită) a transmiterii acestor valori poate avea efectul invers (cel pe care tu l-ai menţionat la început). Constrângerea poate avea ca efect tocmai interpretarea greşită eronată a acestor valori ca fiind non-valori, şi ar fi păcat.
Acesta este sensul în care poţi înţelege corect ceea ce am scris mai sus.

| milan9 a răspuns:

Educaţia morală creştină este menită să rezolve fiecare problemă a vieţii noastre materiale sau psihice, sufleteşti. Ea nu trebuie interpretată greşit, prin constrângere şi lipsire de înţelegere şi de argumente.

Ea vine să dea sens fiecărui moment din existenţa şi devenirea noastră, vine să explice importanţa fiecărui sfat dat de cel care a conceput această viaţă, scopul şi destinaţia trupului şi sufletului nostru. Cunoaşterea acestor sensuri (în special cele legate de castitate şi familie) este o adevărată revelaţie pentru cel care le înţelege.

Încearcă să o înveţi pe mama tu cum să-şi exprime convingerile şi importanţa manierelor în educaţie. Familia are întotdeauna nevoie de asta... happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu trebuie sa pupi icoanele, numai prin Isus ajungi in vesnicie. Bucuria o poti gasi in Isus nu in distractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.ai apucat pe calea cea buna.sa-mi spui si mie limitele la care poti ajunge fara Dunezeu si ascultare de parinti.in viata.ca dupa viata stii si singur/a.adica daca nu te obligi sa fii virgina si e placut sa faci sex,cate p.i aduni in tine, cate boli si ce vei raspunde in fata sotului tau. daca vrei sa-ti destrabalezi hoitul cu tot ce vrei, sa nu te plangi ca esti grasa, obeza, ca esti bolnava la 40 de ani si ca-ti vine menopauza la 41.deci,drum bun si carare batuta. felicitari, ca buna odrasla mai are mama ta, si ai facut-o mandra ca ai ales o cale buna.iar faptul ca asa ai ales e un castig pentru ortodoxie fiindca oricum nu ai habar de ea altminteri ai sti si nu ai pune problema in modul in care ai pus-o.

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Ai innebunit? raised eyebrows Inteligentule, m-am referit ca pe viitor cand o sa am un iubit, poate o sa vreau sa-mi incep viata sexuala cu el. Nu sunt obligata sa astept pana la 30 de ani. Intelegi? Nu sunt grasa/obeza/bolnava, da? Am 1, 71 inaltime si 50 kg. Sunt normala. "cate p.i aduni in tine"? Nu m-am referit sa incep acum sa devin c**va. Asa ca, gandeste, inainte sa dai un raspuns inutil.winking

| iiJustSmile explică (pentru lolium):

Exact.

| Adrianetc a răspuns (pentru lolium):

Ai dreptate, nu inseamna ca e cea mai pacatoasa dar este o curva, si prin pocainta si marturisirea pacatelor lui Isus nu unui popa este iertata.nu esti obligat sa ti post dar daca vrei ca Dumnezeu sa te ajute mai mult ii arati durerea prin post. daca 5 milioane de tineri fac aceleasi lucruri si 50 de tineri pazesc Legile Lui, nu inseamna ca cei mai multi castiga si au dreptate.

| iiJustSmile explică (pentru Adrianetc):

Poftim? Ai zis cumva ca eu sunt c*rva?

| Adrianetc a răspuns (pentru iiJustSmile):

Nu, tu ti-ai zis asta,

| iiJustSmile explică (pentru Adrianetc):

Bai inteligentule, in primul rand eu nu m-am referit la asta, da? Daca tu ai chef de caterinca, sau esti prea pr*st incat nu poti sa gandesti, asta nu-i problema ta. Asa ca ai grija ce zici.

| Adrianetc a răspuns (pentru iiJustSmile):

Eu nici nu vorbeam cu tine, vorbeam cu pardone, in al 2-lea rand, daca te ducea capu' putin, puteai sa-ti zici : " ma, e bine ce fac? a zis Dumnezeu sa ma inchin la niste cadavre? M-a obligat Dumnezeu sa tin post in viecare vineri? si incepeai sa citesti din Biblie, ca este Cartea Sfanta si nu este nimic gresit, ireal, prostesc in ea. Dar tu ai zis : mi-e sila sa citesc biblia, nu ma intereseaza de Dumnezeu, eu decat tin niste traditii fara sens si inventate. Dar Isus stia ca se va intampla asta de-aia a zis in marcu cap 7 versetul 8: voi lasati porunca lui Dumnezeu, si tineti datina asezata de oameni, Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra. Dar pe tine nu te-a interesat lucrul asta pentru ca sila te omoara, e mai lejer sa faci ce spune mami decat sa te informezi tu si sa aflii ADEVARUL. Dumnezeu te iubeste nespus dar faradelegea, lenea sta intre tine si El.

| lolium a răspuns (pentru anonim_4396):

Exagerezi....la fel cum exagereaza toata lumea. Daca nu ramane virgina pana la casatorie nu inseamna ca e cea mai pacatoasa persoana de pe pamant, daca nu tine mereu post, nu inseamna ca o sa ajunga in iad. Pentru o persoana tanara sunt firesti plimbarile in cluburi, distractiile, probabil si tu faci asta.Nu trebuie sa exageram insa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce sa nu mergem in cluburi? De ce sa nu fumam? De ce sa nu ne distram? Ci doar sa stam in biserica, sa facem matanii, sa bocim, sa pupam mainile mortilor "sfinti"? "
Exact asta e ideologia dupa care se indruma ateii.
De ce sa nu facem ce vrem? Cat de egoist! Dar la ce te poti astepta din partea unui ateu?

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Te-ai gandit mult la ce sa scrii? smug rolling on the floor

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Dar tu ce faci daca esti tanar? Stai in biserica non-stop? smug Neah, doar intreb. Raspunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iiJustSmile):

Daca esti ateu stai in cluburi toata noaptea?
In fine eu fac urmatoarele
1 ma duc la scoala
2 ma duc la sala (singurul meu hobby)
3 invat
4 cand am timp mai ies pe afara
In general eu pun munca inaintea distractiei.
Si duminica ma duc la biserica.
Cam asta e tot.
P.S. Nu e foarte interesanta viata mea dar asta e numai din cauza mea

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

N-am dat de inteles asta dar daca tu nu intelegi, nu`i problema mea si nu stau sa-ti explic de 1000 de ori. Si eu ma duc la scoala, si eu ma duc in weekend la sala, si eu invat, si eu ies afara, dar tinerii mai au nevoie si de club, nu numai de biserica. raised eyebrows Acum intelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iiJustSmile):

"dar tinerii mai au nevoie si de club, nu numai de biserica"
Sa inteleg ca pui clubul inaintea bisericii?
Mersul la club nu te va ajuta la nimic. Fara club nu poti trai?
Cluburile sunt doar un loc in care te duci. Depinde cum iti petreci timpul acolo. Dar de obicei clubul te indeamna la rele. Din cate imi aduc aminte am fost acum mult timp ziua (noaptea nu am fost nicioadata) si nu mi-a placut. Prea multa galagie, oameni, dezmat. Intr-un cuvant nebunie. Dar sa spunem ca asta sunt numai eu. Clubul in general e pierdere de timp si poate de bani.
Sa nu-mi spui ca te duci acolo ca sa socializezi. Exista un milion de alte cai pentru socializare.

| alinascumpica a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar poate pentru ca tie nu iti place in club nu inseamna ca nimanui nu-i place si sa stii ca mie una imi place f mult si merg chiar mai des in club decat la biserica...mai frumos este in club decat șa biserica, sincer eu cand merg la biserica adorm in timpul slujbe...bine asa sant ei nu stiu de alte persoane,,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinascumpica):

In comentariul tau te-ai referit la tine, asa ca nu generaliza "mai frumos este in club decat la biserica". Trebuie sa recunosc ca multa lume ti-ar da dreptate.
Daca are vreo importanta, eu nu ma simt in largul meu in cluburi.
Multa lume ar fi de acord ca timpul petrecut cu folos e in biserica si nu in cluburi. Dar asta e in functie de ce crede fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iertare.te-am bagat la gramada cu cei de 11 ani, care nu-si mai suporta parintii, fiindca acestia sant inapoiati, nu-i lasa noaptea peafara si in cluburi cu pretenii.dar in biserica nu faci numai metanii, te rogi si pupi icoane sau oase de morti.in biserica te desavarsesti ca om train ingereste in trup, si implinind in tine chipul dupa care ai fost creata.vei invata multe ce te vor ajuta in viata de familie sa poti trai cu capul sus, fiind mangaierea in familia ta, ca slava a barbatului tau din care ai fost luata.vei invata sa fii desteapta pe unde sotul rau o fi prost in vremurile astea, sa echilibrezi cu intalepciunea ta balanta ce se cheama implinire.stii putine dupa cate vad eu.si vrei sa faci multe dupa cate vrei tu.dar e bine sa stii ce faci, nu sa faci la plesneala ca nu stii ce iese.si atunci dai vina pe parinti, pe Dumnezeu ca e rau, pe ceilalti.numai pe tine nu.

| iiJustSmile explică (pentru anonim_4396):

Iertare, te-am bagat la gramada prostilor.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus SLAVA a barbatului, adica cea care il ridica spiritual prin cinste ascultare, respect, ajutor.nu SCLAVA.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nici eu nu mai cred in Dumnezeu.Nici nu stiu cum de am crezut.Probabil a fost inventata religia asta crestina ca sa ne purtam civilizat.Pacat ca nu ne putem purta civilizat fara un astfel de Dumnezeu.

| SakonSIUkon a răspuns:

Ba poti sa te distrezi cum vrei doar sa nu iti modifici comportamentul sau sa il uiti pe El.

| vitbsk a răspuns:

Părerea mea, e că tu vrei să îţi iei lumea în cap, în nota nebuniei de moment a tinereţii.

Când îţi vine mintea la cap, îţi vei aduce aminte de învăţăturile mamei tale.

Mai mare păcat că nu ai ţinut post este că ai minţit.
Măcar, de recunoşteai că nu o înţelegi pe mama ta şi nu înţelegi rostul postului erai mai câştigată decât să o minţi.

"si eram un copil si trebuia sa mananc ce vroiam"
Şi copii din familii defavorizate crezi că nu vor să mănânce mai mult?
Când eşti copil, mănânci ce ţi se pune pe masă.

"Din cauza asta m-a indepartat pe mine de credinta"
Tu te-ai îndepărtat de la credinţă, pentru că, nu ai înţeles rostul exigenţelor mamei tale în contextul vieţii.
Ca dovadă întrebările tale.
Nu înţeleg ce ţi se pare aşa wow, cu virginitatea înainte de căsătorie.

Tu, nu te întrebi, de ce scandinavii au atâtea familii monoparentale şi atâtea femei sterpe?

Tocmai ca rezultat al otrăvirii pântecelor şi al dezmăţului înainte de vreme.

Ai tu siguranţa, că şi rămâi cu prietenul cu care începi viaţa intimă?

Soţii care nu se pot abţine înainte de căsătorie, nu se vor abţine nici după.

După ce va trece atracţia şi farmecul, vor căuta în altă parte să-şi trateze insatisfacţiile.

Dacă nu amândoi, cel puţin unul.

Iar relaţia va fi tot de formă, adică exact ceea ce urăşti tu.

"De ce sa nu mergem in cluburi?"
Eu te întreb pe tine De ce SĂ te îngesui într-un loc întunecos, afumat într-o gălăgie infernală, plin de oameni dubioşi?

Te-ai gândit vreodată, că cei care se roagă cu lacrimi, fac mătănii şi cinstesc raclele sacre, au o bucurie nematerialnică mult mai puternică decât ceea ce poţi obţine tu prin stimuli autodestructivi?

Ştii în viaţă există două tipuri de oameni.
Oameni care aleg să experimenteze tâmpeniile, dându-se cu capul de pereţi şi care la bătrâneţe îşi blesteamă zilele.

Şi oameni, care le ocolesc, cu înţelepciune şi voinţă.

Fiecare e artistul vieţii sale, când dai de greu să nu te plângi mamei tale că nu ţi-a spus.

| iiJustSmile explică (pentru vitbsk):

"Parerea" mea este ca ai scris un roman si nici nu-l citesc. happy

| vitbsk a răspuns (pentru iiJustSmile):

Ok, ai grija de tine

| TrentonChase a răspuns:

1. Da sunt inferiori numeric, dar daca ar fi dupa cum spui tu mai mult de jumate din atei ar trebui sa fi fost de mult bagati la racoare, si asta nu scuza faptul ca cele mai injositoare crime, atrocitati si defaimari au fost savarsite in numele divinului.

2. Am impresia ca tu ai stat de vorba cu fiecare si stiai cum sunt inainte iar dupa ce au intrat la racoreala s-au convertit...

| florinmarius20 a răspuns:

Asa sunteti voi ateii cu totii, nu vreti decat sa eliminati morala crestina si musulmana ca sa puteti face orice.Pun pariu ca dvs. sunteti la fel sau mai rau.

| florinmarius20 a răspuns:

Exista!

| TrentonChase a răspuns (pentru florinmarius20):

Atunci expica-mi de ce doar 0.2 % din inchisorile din America reprezinta numarul ateilor?

| milan9 a răspuns (pentru TrentonChase):

Andruta22 are dreptate!
Sunt două dintre lucrurile pe care nu le-ai luat în calcul!

| florinmarius20 a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu cred!

| florinmarius20 a răspuns (pentru TrentonChase):

Oricum este de stiut faptul ca ateii folosesc biblia si coranul ca pe un fel de model negativ si se perfectioneaza incercand sa demonstreze ca sunt mai buni fara niciun fel de religie, fara sa fie obligati.Curentul evolutionist asta vrea sa demonstreze, ca pot fi perfecti si fara bau baul numit iad.Se merge pe ideea ca suntem suficient de evoluati incat sa stim totul si sa demonstram ca putem si fara religie, fiind un basm.
Din punctul meu de vedere lucrurile se vad altfel. Daca nu ar fi existat religia oamenii ar fi fost mult mai primitivi decat au fost.
Daca dumneata doresti sa imi faci rau si crezi in dumnezeu si in judecata de apoi te gandesti de doua ori inainte si ma vezi ca pe un frate si realizezi ca acolo in rai va fi totul bine si eu voi fi pe placut dumitale. Daca nu crezi in nimic incerci sa ma distrugi neavand niciun reper moral.

| TrentonChase a răspuns (pentru florinmarius20):

" Daca nu ar fi existat religia oamenii ar fi fost mult mai primitivi decat au fost." Ai auzit in viata ta despre inchizitii? Daca religiosii nu omorau oamenii de stiinta din Evul mediu azi eram altundeva, nu prea cunosti in general religia ca miscare sociala, poate cunosti doar crestinismul si invataturile biblice dar ca sa imi spuna cinvea ca exista un iad unde esti torturat pe vecie dupa moarte este cea mai injositoare insulta adusa la inteligenta umana...

| florinmarius20 a răspuns (pentru TrentonChase):

Am scris intr-un mesaj ca nu cred nici eu in tot ce au spus oamenii din vechime, sunt multe falsuri.Viziunea mea e cu totul alta.Cred in fortele raului si mai cred ca ei conduc totul.

| florinmarius20 a răspuns (pentru TrentonChase):

Cred ca legea lor este legea junglei, castiga cel mai rau si mai puternic.happy

| TrentonChase a răspuns (pentru florinmarius20):

La ce te referi cand spui fortele raului? happy

| florinmarius20 a răspuns (pentru TrentonChase):

La Satan si la ai lui.happy

| scrisoarededragoste a răspuns:

"Am avut un vis într-o noapte. Mergeam pe o plajă, iar Dumnezeu păşea alături de mine, paşii mi se imprimau pe nisip, lăsând o urmă dublă: una era a mea, cealaltă a Lui. Atunci mi-a trecut prin minte ideea că fiecare din paşii noştri reprezentau o zi din viaţa mea. M-am oprit ca să privesc în urmă. Şi am revăzut toţii paşii care se pierdeau în depărtare. Dar eu am observat că, în unele locuri, în
loc de două urme, nu mai era decât una singură.Am revăzut filmul vieţii mele. Ce surpriză! Locurile în care nu se vedeau decât o singură urmă corespundeau zilelor mai întunecate ale existenţei mele: zile de nelinişte şii de rea voinţă, zile de egoism sau de proastă dispoziţie, zile de încercări şi de îndoială, zile de nesuportat... zile în care eu fusesem de nesuportat. Şi atunci, întorcându-mă să-I reproşez:"Totuşi, ne-ai promis că vei fi cu noi în toate zilele! De ce nu Ţi-ai ţinut promisiunea? De ce m-ai lăsat singur în cele mai grele momente din viaţa, în zilele când aveam cea mai mare nevoie de Tine?" Iar Domnul mi-a răspuns:"- Dragul meu, zilele pentru care n-ai văzut decât o singură urmă de paşi pe nisip sunt zilele în care te-am purtat pe braţe."
Simona B.

Religia nu ne va duce nicăieri, Isus Hristos ne va duce în cer.

Iată Eu stau la uşă şi bat, dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el şi el cu Mine. Apocalipsa 3:20

God bless you!

| Loora a răspuns:

Eu cred ca poti sa imbini crestinismul cu libertatea. Poti sa iesi in oras, poti sa mergi la o distractie sau cv de genu` dar in timpul ala sa fi o persoana cu capul pe umeri. Sa iti controlezi fiecare gest si vorba. Nu cred ca este un pacat daca te distrezi si stii cum sa o faci...intr-un mod civilizat!

| iiJustSmile explică:

Ai grija cum vorbesti, inteligento.

| iiJustSmile explică:

Ce sa zic! M-ai dat pe spate cu, comentariul tau idiot. raised eyebrows Pacat ca nu te bag in seama. happy

| alinascumpica a răspuns:

Insfarsit o persoana care imi seamana, ai fff mare dreptate in tot ce ai scris aici.

| Andra7Claudia a răspuns:

Mnooooooooo bun tongue mi-am făcut un cont aici special pentru tine, să nu mă iei în batjocură te rog pentru început, eu nu sunt religioasă, nici supusă de dragul unor false interpretări. Deci, la mine e simplu de explicat. În ceea ce mă priveşte sunt puţin nonconformistă şi eu, de ce? păi pentru că ador sinceritatea şi adevărul, drept urmare întotdeauna am căutat motive esenţiale sufleteşti. D-zeu a făcut pentru mine 2 minuni când eram mică la grădiniţă, drept urmare L-am iubit mult şi am crezut în el până să cresc un pic mai mare, când am început să citesc cărţi de Pavel Coruţ şi să am depresii din cauza primei iubiri. De aici a început cojmarul meu, m-am supărat excesiv pe D-zeu zicându-I direct vorbind cu El strigând către cer că e nedrept, şi că nu-L înţeleg de ce sufăr de când eram mică fiind mai plinuţă am fost doar batjocorită, şi nimic nu mi se întâmpla cum îmi trebuia mie, sau cum aş fi considerat eu că e corect. Am ajuns ca tine să nu mai cred în D-zeul religiei, credeam că există o entitate care e inaccesibilă oamenilor, dar nu vroiam să accept ideea cât de proastă am fost că am pierdut timpul pe la biserică şi că Iisus nu există şi biblia e o minciună, o invenţie a evreiilor. Am ajuns să mă gândesc cum să-mi curm viaţa, pe bune, îmi imaginam cum să mă omor, să mă arunc de pe bloc, să mă spânzur? îmi era greaţă de lumea asta fără rost şi plină de minciună, fără de un adevărat scop al existenţei. Între timp a apărut un baiat care bineînţeles şi-a bătut joc de mine, primul, eu am acceptat să-mi vând fecioria pe nimic, nici măcar nu-l iubeam, nici măcar nu mă atrăgea, nici măcar nu simţeam nevoia să mă culc cu el, dar de ură de scârbă că nu e nimic interesant pe lumea asta, mi-am zis să încerc şi eu ce înseamnă asta. E o mare tânpenie, ai încredere în ceea ce îţi spun. Mama ta te iubeşte şi îţi vrea binele, nu e bine că te obligă, ar trebuir să-ţi explice, nu cum face ea, dar are dreptate, ai încredere te rog în ceea ce îţi spun. Pt tine îmi deschid sufletul pentru că nu vreau să îţi pară rău. După ce am avut mulţi iubiţi pe care pe toţi i-am iubit iar ei doar şi-au bătut joc de mine, m-am enervat şi mergănd la biserică după câţiva ani de pauză, mă chemase fratele meu, în biserică fiind atinsă de Harul Lui Dumnezeu îmi venea să plâng, şi atunci am vorbit cu D-zeu după ceva timp de pauză, şi i-am spus D-ne îţi promit că nu mă mai culc cu nici un băiat până mă căsătoresc. M-am dus la cor să cânt, pentru că am studiat muzică la şcoală, nu am reuşit mai departe drept urmare I-am zis Lui D-zeu, uite D-ne chiar dacă eu nu cred în religie şi în Iisus am să cânt pentru Tine pentru Dumnezeul cel care e inaccesibil oamenilor pentru că e o entitate inexplicabilă. Aşa se face că dup î jumătate de an, în timp ce cântam în cor, mă uitam prin biserică aiurea din cauză că eram nerăbdătoare, şi jos în partea dreaptă e o icoana mare cu D-ul Iisus Christos, când m-am uitat în dreptul ei mi-a apărut pentru câteva secunde faţa Lui Iisus, şi mi-a zâmbit! Am crezut că mor de plâns, şi nu mai avem, mult şi făceam în biserică un spectacol penibil dacă nu mă abţineam să nu plâng, mi-a venit în gând ideea că e necesar să nu plâng pentru că apoi toţi oamenii din biserică vor crede că sunt nebună! Şi tot pentru El m-am abţinut, pentru că dacă îmi dădeam frâu liber la acumularea ce o avem în suflet ieşeam prea tare în evidenţă, şi e clar că aş fi fost un obstacol în a spune şi altora adevărul, nu m-ar mai fi crezut nimeni, da oricum sunt extrem de puţine persoane care mă cred, eu aia care am avut multe relaţii?! EU aia curvă?! CĂ aşa gândeşte lumea, eu ştiu asta, dar El ştie mai bine decât lumea că eu nu-s aşa chiar dacă am avut mulţi iubiţi, eu i-am iubit, şi nu am stat cu ei pentru poftă trupească ci pentru că eu căutam consolare şi adevărata iubire. EI bine aşa că de atunci pe mine nimeni nu mă înceamnă să merg la biserică să ţin post să mă rog şi chestii de genu ce ţin de suflet. Drept îţi spun că aceste lucruri sunt extrem de bune pentru suflet, şi că aşa cum te îngrijeşti de trup să-i dai să mânînce. aşa e nevoie chiar mai mare pentru sufletu, că cu el mergi mai departe din lumea asta tongue D-zeu să îţi ajute cu multă dragoste îţi doresc să aibă grijă de tine şi să te facă să înţelegi voia Lui, şi că anume ortodoxia este credinţa adevărată de la strămoşii noştrii dacă vrei să accepţi de la Adam şi Eva, caută să înţelegi credinţa noastră pentru că e cea mai minunată, caută să treci dincolo de aparenţe şi să ai încredere că nu greşeşti că mergi la noi la biserică, şi caută pe net dar şi mai bine la preot întreabă orice nu înţelegi. Iar în ceea ce priveşte sfintele moaşte, mare grijă cum gândeşti la adresa lor, sunt oameni care şi-au sacrificat viaţa asta pământească pentru D-zeu cel adevărat: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt. Scuză-mă că m-am luat la poveşti, sper să citeşti şă să îţi fie de folos, şi să nu mă iei în batjocură pentru că eu sunt deschisă faţă de tine din bunătate pentru El. Eu chiar m-am vindecat de o boală la colon, pupând sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Nicolae big grin ce să zic? Îl iubesc, şi apreciez, spun şi altora şi îi mai citesc acatistul câteodată big grin aşa că nu subestima adevăratul motiv pentru care ai venit pe pământ, şi anume să te îngrijeşti în primul rând de suflet, că lumea asta e falsă, plină de vicleşug e dracul, el ne atrage prin lucrurile acestei lumi ca să ne alipească sufletele de lucruri de nimic şi să ne pierdem viaţa pentru că el are mult de câştigat prin asta. Nu te lăsa prostită de el şi ai încredere în cine te IUBEŞTE CU ADEVĂRAT big grin te pup şi eu cu dragoste, eu nu te judec pentru că te înţeleg big grin kiss

| KLB a răspuns:

Eu personal iti inteleg frustrarile si in parte sunt de acord cu tine, spun,,in parte" pentru ca a te obliga sa tii post in fiecare vineri e o prostie pentru ca nu ti se respecta,,liberul arbitru " pe care (nici Dumnezeu!) nimeni nu are dreptul sa se impuna, dar a te apuca de fumat e clar ca iti faci rau cu mana ta, chiar daca initial plamanul nu doare te poti imbolnavi fara sa iti dai seama. Pe de alta parte, nu te lua dupa altii care spun ca nu trebuie sa fii neaparat virgina pana la casatorie, ca fata daca vrei sa ai o casnicie reusita, e,, recomandat" sa te pastrezi,, curata" din punctul asta de vedere. Incearca sa asemeni casatoria cu o fantana cu apa din care poti lua zilnic fara sa te opreasca nimeni toata viata, de ce sa te grabesti in loc sa ii oferi alesului inimii tale tot ce ai tu mai bun? Alesul inimii care de asemenea e de dorit sa fie unul toata viata pentru a nu suferi traime psihice si emotionale datorate unor esecuri in dragoste, asa ca cel putin din punctul asta de vedere e bine sa ai atentie marita si sa nu iti oferi nurii primului venit daca vrei sa duci intr-adevar o viata fericita. Si asa viata e oricum grea si complexa, putem elimina macar aspectele care ne pot face sa suferim din punct de vedere emotional. Sa stii, sfaturile de obicei se uita sau cel mult nu se inteleg, dar nu vei putea uita niciodata un barbat (baiat...) care te-a facut sa SIMTI suferinta.,, Casatoria la 47 de ani" deja e un exemplu extrem la care e bine sa nu ajungi si din cauze medicale sau biologice... dar asta e o alta problema. Daca sfatul meu te-a ajutat, ma bucur daca a venit prea tarziu. imi doresc sa nu am dreptate intelegi tu.