| SaveTheNature a întrebat:

M-am cam indepartat de Dumnezeu si de credinta? ce pot face?

22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sa te apropii din nou de El sau sa devii "rationalist" cum zice domnul de mai sus big grin
Intelegem ca cei ce sunt crestini nu gandesc,nu sunt rationali, realisti, de aia e plina lumea de "genii" laughing

| Polaris a răspuns:

Vei deveni euforic.

Ia-ți o fedoră de pe mercador.
http://mercador.ro/......D4vtd.html

| OOOLEOOO a răspuns:

Absolut tot cea ce vrei.

| danay72 a răspuns:

Studiu atent si sincer al Bibliei poate fi util dar si aplicarea celor analizate. Situl jw.org te poate ajuta in acest sens.

| RAY a răspuns:

Daca te-ai indepartat ce inseamna ca esti mai imoral sau ce? fi bucuros ca numai crezi in basme, cu ce te inclazeste ca ai credinta in dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Hai sasi povestesc ceva ce am patit cu un pocait ieri sa vezi cat de buni sunt, ma duc pe strada dau de un telefon prost ce sunt il sun pe asa zisul propietar fictiv desigur nu stiam a cui e telefonul, il sun asta pocaitul imi spune ca telefonul e a lui culmea sta langa mine suntem vecini ba chiar ne mai viziteaza sa ne ducem la bise, ok imi povesteste el ca e telu lui ca la cautat in toata casa ca a dat 6 mil pe el i spun ma sa-i spui la maikata de el bine,ce sa vezi azi merge mama mea sa-i spuna de mine ce crezi telu nu era a lui, nu ea spus nimic la mama lui, totul a fost o mare minciuna acuma isi spun eu eu ca ateu am fost prost nu, dar el ca pocait destept, acuma vreau sa vad daca a primit baiatul ala telefonul mi ca asta il vinde numi trebia banii daca imi trebia il vindeam dar nu minciuni si ipocrizie, poti avea incredere in cineva cu asa zisa credinta nu, asa cum eu am fost corect fara credinta asa poti fi si tu si oricine

| OnuOnulică a răspuns:

Salut!

Cel mai bine te duci pe la Biserica si vorbesti cu preotul si incerca sa te apropi iarasi pentru ca Dumnezeu te va ajuta!

O seara buna!

| milan9 a răspuns:

Poţi începe prin căutarea autentică a smereniei.

| milan9 a răspuns:

Sa gasesti acele argumente puternice pentru care sufletul are nevoie de Dumnezeu...

| sublime89 a răspuns:

Sa ramai acolo unde esti.

| Alphawolf a răspuns:

Sa nu te opresti in a rationa corect si realistic.

| Moisie a răspuns:

Poti sa te indrepti catre stiinta si Dumnezeul adevarat din tine, pentru ca traiom intr-o lume in care nici Dracu nu [une pret pe credinta, motiv pentru care pina si la examenul de admitere la seminariile de popi, se cere sa STII si nu sa CREZI asa a proasta!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Studierea Bibliei te va ajuta sa te apropii de Dumnezeu, si el iti va netezi cararile. Studiu, nu inseamna doar citit, ci inseamna a aprofunda ceea ce citesti pentru a intelege.(Citeste te rog daca doresti in Biblia Ieremia 8:8, 9).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"M-am cam indepartat de Dumnezeu si de credinta? "

Nu avem de unde sa stim.

"ce pot face?"
Poti face sport sau sa te uiti la un film.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce intrebi ma? cat de mult te-ai apropiat inainte de a te indeparta? fiindca vad mai jos numai raspunsuri idioate.intrebarea mea iti pare normala? logica? adica daca te-ai indepartat inteleg ca ai fost undeva aproape.dar unde? doar simpatizant? credincios? perfect? desavarsit? ca sa stiu cat de departe esti.fiindca nu tu te-ai indepartat.ci departarea e direct proportionala cu faptele si dorintele tale.

| Duhovnicul a răspuns:

Nimic.
Cel mai probabil vei deveni un liber-cugetator, sau si mai bine, un rationalist.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Deci pe asta nu o cred, tu ala care erai in stare sa calci pe cadavre in numele lui Dumnezeu...acuma te-ai indepartat. erai un fel de Ema in varianta masculina
cred ca in ultima perioada ti-ai largit orizontul intelectual, lucru care te-a facut sa-ti pui intrebari. inceteaza sa mai gandesti si totul o sa fie ca inainte.

| Jardelin a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Stai liniștit, ăsta niciodată nu a fost serios. De cind îl știu numai minciuni, fitile și parșivenii scrie.

| Lămâie00 a răspuns:

Iti raspund sincer, sa te indepartezi si mai mult si sa o uiti!

| Alexinho94 a răspuns:

Incearca sa mergi la biserica in fiecare duminica si atunci cand mergi cele 3 ore cat stai acolo incearca sa te gandesti numai la D-zeu si nu la altceva. Mai citeste cate o carte de rugaciuni macar una pe luna. Fa-ti cate o rugaciune seara cand te culci si multumeste-i lui D-zeu ca ai ce manca, ai unde sta si esti intreg.
Doamne ajuta!

| DaianaSweeT a răspuns:

Sa te gandesti la lucrurile care te-au tinut aproape de credinta.

| MickeyMouseLove a răspuns:

Mergi la Biserika, ancerci sa ccomunici cu Dumnezeu, pupi Icoana anainte de somn, spui Tatal Nostru dimineata si seara, ai multumesti LUI Dumnezeu ca ai trait ziua de azi.