| Purec a întrebat:

Deci am si eu o intrebare.care suna cam asa:

Deci avem mai multe persoane:

1 - Este un om normal, cu principii puternice, un om care munceste pentru el si pentru familia lui si nu ramane indiferent la suferinta nimanui. Totusi nu crede nimic din ce se spune in biblie si este un ateu convins.
2- Este un crestin adevarat, are frica de Dumnezeu, dar cu toate astea minte, manipuleaza si fura.Doreste cat mai multe pentru el si nu ii pasa de aproape nimeni altcineva. Totusi este in fiecare zi in biserica si se roaga pentru iertarea pacatelor
3- este un bastinas, pe o insula izolata. Vaneaza pentru familia lui, isi apara familia de toate pericolele, lupta in fiecare zi sa supravietuiasca. Nu a auzit niciodata de Dumnezeu sau crestinism
4- este un crestin desavarsit, aplica in viata de zi cu zi toate invataturile crestine. Ajuta oamenii aflati in dificultate si merge la biserica mereu.

intrebarea mea? Care dintre ei ajunge in rai si care ajnge in iad? Argumentati va rog

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai sa clarificam putin cum stau lucrurile.1. Fara credinta este cu neputinta sa ii fim placuti lui Dumnezeu.Nu este nici un nume nici in cer nici pe pamant in care sa primesti mantuirea.
2.Un crestin adevarat nu minte, nu fura, nu manipuleaza.
3.Probabil ca el va fi judecat dupa legea pe care o are.
4.Este singurul care face ceea ce trebuie.

| Purec explică (pentru EmaS):

Ema, chair daca crezi in Dumnezeu poti sa minti si sa furi. De ce nu? Crezi in Dumnezeu si te rogi Lui, dar alergi sa faci averi. Crezi ca nu exista si oameni de acest fel? Te inseli.

Daca persoana de la punctul 3 este judecat dupa legea pe care o are, nu mai este egalitate intre oameni! Iar din cate stiu eu, un principiu fundamental al crestinismului este ca TOTI suntem egali in fata lui Dumnezeu nu? Daca ne judecat dupa legi diferite, egalitatea asta dispare. La fel si cu oamenii care au trait inainte de aparitia crestinismului. Ei in mod clar nu credeau in Dumnezeu, pentru ca nu aveau nicio idee despre EL. Ei ajung in iad pentru ca nu credeau? ( nu aveau cum sa creada, Dumnezeu nu le-a dat sansa sa se nasca intr-o perioada in care sa poata alege asta)

| EmaS a răspuns (pentru Purec):

Eu stiu ca exista dar acei oameni se inseala singuri, pentru ca Dumnezeu cunoaste toate lucrurile.Pe El nu il poti minti.El le va spune:,, Plecati de la Mine ca ati facut si faradelegea.''

| Purec explică (pentru EmaS):

Bun.luam cazul in care eu, crestin fiind fur si mint. Si din doritna sa fiu iertat ma rog in fiecare zi. Dumnezeu este iertator si ma airta nu? Deci pot comite orice fel de faradelege, iar apoi sa ma rog SINCER si ma va ierta. Pe cand daca nu cred in El, dar sunt un om onest si bun, ajung in iad. Mie cel putin mi se pare un picut cam ciudat.tie nu?

| anonim4565 a răspuns (pentru Purec):

Cine a zis ca nu exista?
sunt si inca multi dar degeaba cred daca nu fac sau degeaba fac daca nu cred
credinta-fapta=iad
fapta-credinta=iad
fapta+credinta=mantuire

| EmaS a răspuns (pentru Purec):

Da,Dumnezeu te iarta, dar cu conditia ca tu sa parasesti pacatul.El sa fie un accident, nu un mod de viata.

| Purec explică (pentru anonim4565):

Fapta-credinta=iad, deci de aici rezulta ca daca te nasti intr-o anume zona in care nu ai acces la credinta, indiferent cat de bun esti tu arzi in iad, doar pentru ca nu ai avut sansa sa te nasti unde trebuie happy

| anonim4565 a răspuns (pentru Purec):

Deci daca tu azi faci acel pacat seara te rogi maine iar faci la fel si poimaine si peste o saptamana degeaba te-ai rugat
dar daca te rogi si nu mai faci esti iertat

| Purec explică (pentru EmaS):

Ok.ucid, fur si imi asigur o viata fara griji pe spatele celor saraci si lipsiti de aparare. Apoi imi dau seama ca Dumnezeu ma va pedepsii, regret sincer si incep sa ajut saracii si sa ma rog. Apoi ajung in Rai si imi petrec eternitatea pe un norisor, fara griji si fara durere. Suna bine.huh? De ce ne mai chinuim sa muncim si sa fim sinceri si cinstiti? Mi se pare mai usoara si buna calea cealalta

| anonim4565 a răspuns (pentru Purec):

Mai daca ai auzit de Dz si nu ai fapta ajungi in iad daca faci fapta si nu crezi ajungi in iad
dar daca nu ai auizit de El nu stiu ce sa zic cred ca vei fi judecat dupa legea ta

| EmaS a răspuns (pentru Purec):

Cam asa ceva, insa ai uitat un aspect ca ziua de maine nu este a ta. Dumnezeu nu o promite nimanui.De aceea cat se spune astazi impacati-va cu Dumnezeu.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Deci vrei tu sa-mi spui mie, ca daca un om e bun, ii ajuta pe cei din jurul sau, se poarta bine cu toti, si nu e rau, dar doar nu crede in dumnezeu, ajunge in iad?

| EmaS a răspuns (pentru Vladuthz):

Draga Vladuthz, eu nu pot sa iti spun decat ceea ce scrie in Biblie. Orice as spune eu, cuvintele mele nu ar avea valoare daca nu ar fi cuvintele lui Dumnezeu.Este scris ca nu este nici un nume nici in cer nici pe pamant in care sa primesti mantuirea, decat in numele lui Isus.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Adevarata iubire nu vine dintr-o carte, adevarata bunatate nu vine din frica a ceva, adevarata iubire si adevarata bunatate vin din om, din umanitate, daca tu te iei dupa o carte, care ti-a creat o falsa iluzie, chiar imi pare foarte rau pentru tine. Umanitatea este pe primul loc.

| EmaS a răspuns (pentru Vladuthz):

Sursa iubirii adevarate este Dumnezeu.

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Sincer eu nu cred sa fie cineva sa nu stie de Dumnezeu... poate sa fie si el de sub pamantlaughing

| anonim4565 a răspuns:

3 si 4
3 pentru ca nu a auzit de Dumnezeu
parerea mea ca acestia au cel mai mare potential
Bibeinteles Dumnezeu spunce ce si cum, El e mai intelept decati toti

| Purec explică (pentru anonim4565):

Deci practic oamenii care au trait inainte de aparitia crestinismului beneficiaza de bilet gratuit catre rai doar pentru ca nu au auzit de aceasta religie? Nu conteaza cat rau au facut? Pe cand omul care nu crede in Dumnezeu dar se comporta exact dupa principile crestine ajunge sa arda in iad?happy

| anonim4565 a răspuns (pentru Purec):

Mai nu stiu
ziceam si eu
nu sunt mare destept sa pot spune

| Vladuthz a răspuns:

Cel care se poate corecta de greseli, si cel care face bine din instinct, nu de frica fata de dumnezeu, sau in numele lui. Dar este gresit zis care va ajunge in rai, deoarece existenta raiului nu s-a dovedit, poti spune doar ipotetic vorbind.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Hei, da eu? Unde ajung?laughing)
Ateu convins; Tin la cei dragi, insa raman indiferent la suferinta persoanelor necunoscutethinking Macar ii ajut cat pot de mult pe cei pe care ii cunosc.
A, si dau dovada de un limbaj destul de colorat cand ma enerveaza un crestinthinking Si ascult rock smug
Ei? Unde ajung? laughing

| anonim4565 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Iad si imi pare rau
dar poti schimba asta

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru anonim4565):

In iad sunt si roscate? big grin

| anonim4565 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Da cu siguranta dar si satan

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru anonim4565):

Brb, merg sa-mi fac bagajele laughing
La cat de malefic sunt satan imi va fi subordonat laughing

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru anonim4565):

Brb, merg sa-mi fac bagajele laughing
La cat de malefic sunt satan imi va fi subordonat laughing

| anonim4565 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Sincer ai vrea tu
dar intoarcete la Dz
nu te lasa inselat

| Shaoran a răspuns:

4 - Absolut! Crestin desavarsit fiind, precum Paisie Aghioritul, Ilie Cleopa, Arsenie Boca si multi alti Sfinti, raiul ii este promis.

3 - Da, desigur caci va fi judecat dupa legea constiintei si lega zidirii. Legea constiintei este "Ai omorat? Sti si tu ca nu era bine! etc". Iar legea Zidirii este "Oare te-ai gandit tu cine a creat cerul si pamantul si sa-i dai slava lui, care ti-a facut atat bine?" mai multe despre aceste legi poti gasi aici http://condeiulardelean.ro/......stos-lumea

2. Depinde la acesta, depinde de multe lucruri... Depinde de cum il gaseste clipa mortii! Daca moartea il gaseste in pacat, asa cum ai prezentat tu situatia, va ajunge in iad.

1. Si aici depinde, daca nu sti de Dumnezeu, atunci nu te poate intreba la judecata "De ce nu ai crezut?" Dumnezeu este Drept, in nici un caz absurd, altfel nu ar fi Dumnezeu! Dar ateul pacatuieste necrezand, desi cunoaste. Dar totusi, daca acesta necrezand face fapte bune cate sa isi plateasca pacatul acesta, dupa mintea mea proasta, va ajunge in Rai, caci Dumnezeu e Drept! Dar aici am o mica precizare. S-ar zice ca un om bun, intr-un fel sau altul, pana la Sfarsitul vietii il va aduce Dumnezeu pe calea lui, printr-o minune daca e nevoie!

Sper ca ti-am fost de folos.
Doamne ajuta, pace si iubire.

| OOOLEOOO a răspuns:

1 3 si 4... 2-ul nici cum deoarece acea persoana si-a pierdut legatura cu dumnezeu si daca crede in el...In restul variantelor Poate nu au auzit de Dumnezeu sau poate nu cred in el, dar sunt buni la suflet, iubesc si ajuta oameni.aia sigur vor ajunge intr-un loc unde vor fii fericiti mereu big grin

| Gabonne1982 a răspuns:

Toate cele patru cazuri pot ajunge in Rai.Crestinismul este religia care iti ofera sansa de-a te reabilita.Totusi,dintre cele patru cazuri prezentate de tine, unele au sanse mai mari.Sunt mai multe cai de-a ajunge in Rai, nu este doar una universal valabila.

| Purec explică (pentru Gabonne1982):

Cine are sanse mai mari si cine are sanse mai mici? Nu se pot da raspunsuri mai directe? happy

| thealchemist a răspuns:

Nimeni nu e Dumnezeu sa judece cine ajunge unde.

| Purec explică (pentru thealchemist):

SI ce nu iti poti da cu parerea? Voiam doar parerea altor oameni, nu raspuns de la Dumnezeu. Gresesc ca vreau sa inteleg mai bine ideologia crestina?

| Gabonne1982 a răspuns (pentru Purec):

Ai dreptul sa afli parerea altor oameni, corect, dar crestinismul nu este ideologie.Confunzi lucrurile grav.

| Purec explică (pentru Gabonne1982):

De ce nu este o ideologie? Eu vad religia crestina ca totalitate a ideilor și conceptiilor morale si religioase din epoca in care traim. Daca ne nasteam acum 5000 de ani, am fi trait si am fi murit fara sa avem idee macar de crestinism, corect? Ce e gresit in a spune ca este o ideologie? Vreau ceva argumentat te rog

| thealchemist a răspuns:

Asta e raspunsul dat de teologia crestina.

| Purec explică (pentru thealchemist):

Raspunsul dat de teologia crestina? Eu un OM, am pus intrebarea altor OAMENI. Nu teologiei crestine. Vreau un raspuns strict din partea ta, parerea ta, gandirea ta!

| thealchemist a răspuns (pentru Purec):

Oamenii nu pot da un raspuns, oamenii nu pot judeca alti oameni. nu esti tu Dumnezeu sa spui cine e bun si cine e rau.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Pai din exemplele de mai sus toti ar trebui sa ajunga in Rai dar numai Dumnzeu stie.

| OnlineZ a răspuns:

Parerea mea este ca avem o singura viata, nimeni nu stie ce ne asteapta dupa moarte sau daca intr-adevar exista un Dumnezeu..eu cred ca exista si cred in El pur si simplu pentru ca m-a ajutat in multe momente grele din viata mea si m-am ridicat cand credeam ca o sa mor acololaughinginsa cine stie ce ne asteapta dincolo de moarte, ...Eu zic ca al 4-lea.2 in nici un caz...rolling on the floorala sigur ajunge in iad, am vazut multe persoaane din astea, mai ales batranele dupa aici, in tinerete nici nu stia ce e biserica ca noi..si acum ca mai au o joilaughingse duc sa ase roage ca sunt sfinte si nu au gresit cu nimic in viata ..pffff..Puiule ma bag si eu in seama big grinTe sarutbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| yonycka16 a răspuns:

Nici unul, nu ajunge in iad; ateul: nu ramane indiferent la suferinta altuia -> "Ajuta-ti aproapele"; crestinul adevarat: are frica de Dumnezeu -> daca banii sunt deja furati?, ai zis "aproape", deci de ceva anume ii pasa; bastinasul: isi ocroteste familia, si-i cinsteste; crestinul desavarsit: Il slujeste pe Dumnezeu. Cert este ca in pamant ajungem toti!(bun/rau)