| anonim_4396 a întrebat:

Deci daca exista doua tabere de ingeri buni si ingeri cazuti rai si aceasta lupta intre bine si rau inseamna ca practic daca esti bun vor sa-ti faca rau ingerii cazuti rai daca esti rau esti in schimb atacat de ingerii din cealalta tabara. Practic oricum ai da-o sau indiferent de ce parte esti cineva vrea sa-ti faca rau.
Exista cale de scapare?

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Da, calea de scapare e sa accepti ca ingerii nu sunt nimic altceva decat o poveste pentru copii. Nu-mi vine sa cred ca exista oameni care se mai numesc maturi si care cred in ingeri.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Da,exista o cale de scapare.Se numeste psihiatru.

| Lizzu a răspuns:

Buna intrebare,sa stii.
In primul rand nici nu stim daca exista aceste creaturi numiti ingeri.

Iar daca exista, atunci nu cred ca sunt interesate de noi, ele avand treaba cu lumea spirituala in care-si duc existenta.
Se mai spune ca ingerii te ajuta ca si om, te ghideaza, iar aici intra cei "buni".

Cei rai poate le strica planurile si drumul catre indeplinirea misiunii lor cu omul...
Din pacate, nu ne putem DECAT da cu parerea.

| ErrorFound a răspuns:

Fu*k Logic!

| Miauti a răspuns:

Da si nu. calea este omul. noi santem partea neutra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai ai de descoperit. Esentialul este ca biblia este un mare bull shift.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.atunci cand satan se lupta cu ingerul pentru trupul lui moise, ingerul i-a spus; Domnul sa te mustre satano.vezi tu? nu l-a judecat, nu l-a desfiintat, nu a luat asupra lui ceia ce va face doar Dumnezeu.si arhanghelul are putere destula pepervaz.dar nu se urca mai presus de menirea lui si de slujba lui pentru Dumnezeu si imparatia cerurilor.de asemeni in apocalipsa, cand sfantul ioan a vazut ingerul i s-a inchinat.iar acesta i-a spus; fereste-te sa faci una ca aceasta.esti un impreuna lucrator cu mine.domnului dumnezeului tau sa i te inchini, lui sa-i slujesti.deci draguta, tabara celor buni, nu fac rau, ei doar indreapta raul spre bine. daca exista cale de scapare? da.rasplateste raul cu binele.fiindca nu este pedeapsa mai mare, pentru inamicul tau, decat a-i arata ca tu esti bun, si dansu-i rau.in relatia cu oamenii.cu ingerii cred ca esti lamurit.in functie de firea simtamintele si faptele tale, insotit fi-vei de cel pe care-l slujesti.si cine samana vant, culege furtuna. poti fi insotit de duhul sfant, ori de duhul cel rau.

| BlackSulphur a răspuns:

Da, te duci la doamne doamne si ii ceri sa iti dea "delete".

| RaduMD a răspuns:

Lupta ingerilor corespunde unui timp incheiat inainte de Creatia omului. In prezent, nu mai exista vreo lupta in Cer, ingerii cazuti fiind de mult evacuati de acolo de ingerii buni condusi de Arh. Mihail, la porunca lui Dumnezeu. "Terenul" ingerilor cazuti a ramas iadul, unde ei "beneficiaza" de neinterventia lui Dumnezeu, precum si pamantul, unde ei preemina (sunt "printii lumii acesteia"), dar sunt tinuti in sah de providenta divina, neputand face tot ce vor, deocamdata sunt "lagati". Profetiile vorbesc despre un timp de tribulatii, apropiat sfarsitului istoriei, in care vor fi "dezlegati".
In concluzie, pana la urma ai dreptate. Cel putin atata timp cat suntem in trupuri, cineva vrea sa ne faca rau. Acesta este intelesul spiritual al cunoscutului proverb "viata e o lupta". O lupta pe care omul nu are cum sa o castige singur. Are nevoie de aliati.

| GreenBubble a răspuns:

Ai facut tu ceva rau si a venit vreun inger sa te palmuiasca?straight face
Exista bine si rau, e alegerea ta pe ce cale mergi iar in functie de asta se presupune ca ajungi in Rai sau in Iad.
Nu-ti face rau vreun inger, stai calm, eventual se spune ca ingerii te feresc de primejdii, iar daca esti o persoana rea ingerul pleaca si ramai singur in fata "pericolelor".
In fine laughing)
Keep calm si apropo, desenele animate sunt FICTIUNE.winking