| Karinakari99 a întrebat:

Deci noi, oamenii după ce murim ni se duce sufletul ori în Rai ori în Iad. Vreau să vă întreb dacă acest lucru se întâmplă şi cu animalele?

15 răspunsuri:
| JajaAliensHere a răspuns:

Desi nu scrie nimic legat de asta in Biblie, stiu ca animalele au suflare de viata (a nu se confunda cu sufletul) si sigur se duc undeva, pentru ca suflarea de viata/sufletul nu pot disparea.

| aliceinchains a răspuns:

Hmmm...de unde ești așa sigură că există un Rai și un Iad? De unde știi că poate, după moarte, nu mai există nimic?

| Infernia a răspuns:

laughing)))) Nu se duce nimeni nicaieri. lol

| AndreiIulian a răspuns:

Din biblie?>

Apache
| Apache a răspuns:

Esti tanara, naiva...si nu are rost sa incerc sa iti explic ceva findca oricum nu o sa intelegi...

| Hohenheim a răspuns:

Pai buna intrebare. Din moment ce animalele nu pot gandi, nu pot crede in dumnezeu si nu se pot ruga la el.Asta inseamna ca se duc toate in iad nu?
De ce esti asa sigur/a ca exista iad si rai?

| BxJ a răspuns:

Cum adica "de ce e sigura ca exista rai sau iad?"
Oameni, voi ganditi putin?
Adica, vreti sa spuneti ca ce zice in Biblie e minciuna? Sa stiti ca nu e o minciuna, pe mine nu ma convinge nimeni ca Biblia e o minciuna, a fost scrisa de sfinti, si asa o sa ramana.
Animalele sunt si ele finte, si de multe ori, animalele salveaza viata unui om, parerea mea e ca ele merg in Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta oaie. Din turma credinciosilor de rand influentati de mass-media.
Sufletul se duce in mormant si gata.

| Mirceamrc a răspuns:

Ce prosti sunteti nu exista rai si iad

| Dumnezău a răspuns:

Se duc in Neverland animalutele, ca Whiskas si Pedigree sunt la promotie! Meow!

| Lace a răspuns:

Ne ducem pe Valea Prahovei, iar animalele la Marea Neagră.

| Danutza27 a răspuns:

Domnul nostru Iisus Hristos a castigat cea mai mare izbanda asupra lui Satan in Gradina Ghetimani si a facut aceasta intru ascultarea Sa fata de Dumnezeu Tatal. Prin neascultarea de Dumnezeu, Adam a fost invins de catre Satan; prin ascultare fata de Dumnezeu, Hristos l-a invins pe Satan, dand mantuire lui Adam si urmasilor sai. In Gradina Edenului, Satan a invins omul; in Gradina Ghetimani, Omul l-a invins pe Satan. Acesta este razboiul pe care il relateaza Evanghelia. Era trebuincios ca omul sa fie biruitor – omul, nu Dumnezeu, asa incat toti oamenii sa poata avea inaintea lor acest pilda a razboiului si a biruintei – o pilda omeneasca, care sa poata fi urmata. Asadar, Dumnezeu L-a lasat pe Omul Iisus sa lupte cu Satan si cu toate puterile aceluia
daca citesti afli raspunsul, acolo nu se pomeneste de orataniile din curtea bunicului meu.Aia or fi budisti care se chinuie sa se reincarneze poate si niscaiva ateisti sa le tina companie

| JajaAliensHere a răspuns:

Cata prostie poate sa existe in capul unora, in special a ateilor si a agnosticilor. Documentati-va inainte de a influenta si alte persoane.__.'' Preferati sa ascultati toate aberatiile si sa negati existenta Lui Dumnezeu. Bine, nu vreti sa credeti in nimic, e treaba voastra (o sa va convingeti dupa moarte si o sa regretati), dar pastrati-va parerile pentru voi si nu mai bagati prostii si in capul altora.
Si referitor la ce a zis Apache, draga, asta nu tine de naivitate sau de varsta, pentru ca in caz ca n-ai observat, exista credinciosi de toate varstele, nu numai ''copile naive'' ca mine si ca Mylife.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca animalele au doar viata, nu si suflet. Suflet are numai omul si este nemuritor.

| FunkyyBeiib a răspuns:

Oamneii s educ in Rai si Iad dar animalele nu se duc nicaieri deoarece ele nu judeca.winking