| iloveunicorns a întrebat:

Funda
Ce se intampla cu sufletul nostru cand murim?
Ce simtim atunci cand murim?
La câte păcate ajungem in iad?
Vreau cat mai multe raspunsuri

4 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
Atunci cand murim sufletul nostru se duce in Rai sau in Iad.
Nu simtim nimic, din cate stiu eu.
Nu este un numar de pacate la care ajungi in iad.Plus ca unele pacate pot fi mai mari decat altele. Dupa ce mori, la judecata de apoi, Dumnezeu va cantari faptele tale bune cu cele rele.Acum depinde cum se inclina balanta.La manastirea Sucevita este in afara manastirii un perete pe care este pictata scena Judecatii de apoi.M-a impresionat puternic acel perete.
Acesta este peretele:
http://i.imgur.com/9DPfx.png (te rog sa dai pe zoom ca sa vezi mai bine) (pe zoom dai apasand Ctrl si + in acelasi timp.).
Acolo unde e incercuit cu rosu am incercuit ca sa vezi mana lui Dumnezeu tinand balanta in mana.De o parte a balantei trag ingerii, iar de cealalta parte cei rai.De asta atunci cand faci ceva bun se spune ca "ii dai putere ingerului", pentru ca sa aiba putere mai mare, sa incline balanta in partea faptelor bune.
Sper ca te-am lamurit.

| EmaS a răspuns:

Sufletul merge acolo unde ti-ai pregatit un loc.Ca sa ajungi in iad, nu trebuie sa faci nimic. Daca doresti un loc in rai, trebuie sa primesti iertarea de pacate prin jertfa Domnului Isus.

| RougeEttiquete a răspuns:

Sufletul nostru cand murim se duce la judecata lui Dumnezeu.Nu stim la cate pacate ajungem in Iad, asta e nuami dupa judecata lui Dumnezeu. Daca sunt grave, dar te-ai pocait pentru ele atunci ele valoreaza mult mai putin decat mai multe pacate mici dar de la care nu ne-am cerut iertare.Atunci cand murim nu simtim nimic.vedem doar ca o forta ne duce la cer si ajungem in fata lui Dumnezeu.Noi oamenii nu prea intelegem judecata Domnului nostru dar totul are o logica.happy

| specialistul97 a răspuns:

Nimeni nu stie ce se intampla dupa ce mori, trebuie mai intai sa mori, si dupa aia ai sa vezi ce se intampla!

Unii spun ca vezi o lumina alba.alba.happy si sunt mai multe locuri. unde te duci.nu stiulaughing