| danut a întrebat:

Deoarece sunt multi dintre noi care abordeaza teoria aparitiei evolutionist a universului Bing-Bang, astept ca cineva sa explice aceasta teorie in propoziti scurte si la subiect. Nu de pe net ca pe alea le stim.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
85 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns (pentru heracles):

Ziua 7 a e.Sambata nu Duminica, si ma indoiesc ca evreii antici luau chestia asta ca o metafora, de fapt intr-o forma similara apare mitul creatiei la babilolieni.

| danut explică:

Raspuns pentru toti, mi-ar fi facut placere sa mai discutam, aveam atatea intrebari pentru baietii care mi-au raspuns cu mare "credinta"in Bing Bang dar tableta de acasa nu merge cum trebuie iar la servici timpul este limitat. DECI acum 4 zile s-a facut un anunt de la CERN din Elvetia care a fost mentionat si pe site-ul Antenei 3.
Mesajul suna asa (titlul): "Universe shouldn’t exist, CERN physicists conclude", gasiti totul la adresa de net:https://cosmosmagazine.com/......-conclude.
Se vede ca singura optiune este Dumnezeu si ce scrie in Biblie, restul cititi voi.

| danut explică (pentru heracles):

Se vede ca inca nu am ajuns la nivelul ei de intelepciune.

| danut explică (pentru SG1995):

Am mai repetat, ce a fost INAINTE?

| danut explică (pentru heracles):

"Intelegerea Biblica" nu este pentru toti, am mai explicat asta, ea este DOAR pentru cei LOIALI lui Dumnezeu. ASA scrie in Biblie, daca vei citi vei afla.

| danut explică (pentru heracles):

Ce te faci cand DOAR Dumnezeu este raspunsul?

| heracles a răspuns (pentru danut):

Dar tu ce te vei face cand omul va ajunge la concluzia ca biblia nu este de inspiratie divina, ci a fost scrisa dupa imaginatia omului, iar yehova(mosul din biblie) a fost creat dupa imaginatia omului.

| heracles a răspuns (pentru danut):

''Intelegerea biblica'' nu este pentru toti, este doar pentru cei loiali, corect, stii cum suna asta, ca si doctrinele politice, doctrina nazista nu era pentu toti, doar pentru cei loiali lui Hitler, pe restul sa-i arza focul cel vesnic, asa este si cu sectele crestine, e.t.c nu sunt pentru toti, doar pentru cei loiali zeului yehova, allah,(pentru musulmani)in rest, o sa arza in focul vesnic.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Ti-am zis ca nu se stie, stiinta are si ea limite, mai apoi cred ca ar trebui sa pricepi o chestie ca BB nu exclude existenta unui Creator, dar vad ca tu esti convins deja de versiunea simplista si primitiva a Bibliei care nu explica mai nimic, vezi ca mitul biblic al creatie are la baza versiunea sumero-babiloleana mult mai veche. Biblia nu o sa iti explice de ce se expandeaza universului, de ce exista gravitatia, cum s-a format stelele etc., pentru ca nu e o carte de fizica, mai mult cum am zis in postul anterior evrei nu le aveau cu adtronomia si fizica. Ceea ce spune Biblia e exact ce credeau antici de Univers, iar ei stiau ca sunt Soarele, luna si restul astriilor, la vremea respectiva cand Genesa a fost scrisa evreii erau un popor mic format din cateva triburi, deci nu aveau acces la observatoare astronomice, cum aveau vecini lor sumerieni, iar mai tarziu egipteni, in mare parte pentru ca evrei aveau o religie abstracta si nu venerau cerul, de asta de exemplu in Biblie nu se mentioneaza celelalte planete, iar in perioada respectiva sumetieni stiau de existenta lui Mercur, Venus, Marte, Saturn si Jupiter, deci 5 cu exceptia terrei, dar evrei considerau toti astri la fel. Deci ce sr trebui retinut e ca:
Big-bang nu neaga existenta unui creator, iar daca teoria e falsa nu garanteaza autenticitatea creationismului biblic.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Inca nu am ajuns la nivelul ei de intelepciune, ba da unii au ajuns sa intelega, dar au sfarait tragic, ba au fost arsi pe rug, altii arestati la domiciliu, alti omorati, altii au fost datii afara din sanul bisericii fiind denumiti eretici. (Leo Taxil)cam asta e treaba cu biblia.Acestea sunt rezultatele sugestiei de veacurisi ale educcatiei religioase care cer sa ne inchinam fara cartire in fata ''cuvantului domnului''. Atat este de mare puterea credulitatii naive cu care multi oameni accepta cele mai fanteziste invataturi ale autoritatilor religioase. Am dat si un exemplu cum as fi ''geneza''multi accepta fara sa gandeasca, fanteziile de pe acolo, iar altii sunt convinsi in continuare ca pamantul este in centrul universului si soarele se invarte in jurul sau.Ca si tine dealtfel de mic probabil tu iti imaginezi ca divinitatea arata cum il descrrie biblia ''un mos cu par alb, imbatranit cu zilele, care sta pe un tron, bine stiu, nu am inca intelepciunea ta, intelegerea docmelor religioase nu sunt pentru toti, doar pentru cei loiali lui ''Allah'' laughing

| Inferno a răspuns:

Nici teorema lui Pitagora nu poate fi "demonstrata" in propozitii...
Teoria Big Bang e scrisa in limbaj matematic prietene.

| danut explică (pentru heracles):

Uite, prin ideile tale tu ti-ai hotarat deja nivelul cunoasteri, degeaba ne chinuim noi, ceilalti sa te facem sa intelegi caci singur ti-ai obturat orizontul cunoasterii.

| danut explică (pentru SG1995):

Tu spui:
"Ti-am zis ca nu se stie, stiinta are si ea limite, ...Big-bang nu neaga existenta unui creator, iar daca teoria e falsa nu garanteaza autenticitatea creationismului biblic."
Bing Bangul nu -la exclus religia ci STIINTA la exclus si nu a mai lasat nimic in loc.
Esti cuplat la Sumerieni si Babilonieni, astia nu au nimic cu Biblia decat ca sunt mentionati in ea. Biblia nu este a evreilor, acestia au fost doar uneltele prin care Dumnezeu a adus-o in vederea omenirii. Se vede ca inca nu ati citit cum trebuie articolul de la CERN, problema nu este daca a fost sau nu un BB ci ca in orice versiune stiintifica universul nu ar putea exista. Asta nu ai inteles inca, stiinta=IOC UNIVERS. CE ramane daca dpdv stiintific nu POATE EXISTA un univers? Eu am o optiune...

| danut explică (pentru heracles):

Ce spuneam, intelegerea nu este pentru toti, asta vrei sa arati chiar tu. Nu sunt ceva secrete dar intelegerea se opreste la bariera pe cate SINGUR ti-ai instalat-o. Din nefericire arati din plin acest lucru, nu e chestia cu focul vesnic care nici nu este vesnic ci doar TOTAL.

| danut explică (pentru Inferno):

Chiar si tu nu ai inteles ce spun aia de la CERN, devi dezamagitor, reia articolul. Nu e vorba de teoria BB ci de EXISTENTA UNIVERSULUI.

| danut explică (pentru heracles):

Ziua a saptea nu e duminica, duminica este prima zi a saptamanii. Nici zilele saptamanii nu le sti si vi sa ne spulberi cu asemenea comentarii, mai baietas, fi mai bland cu noi. P.S. Lumina este facuta pana la urma din quarci.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Corect, nu am nici ce-a mai mica idee, cine este Dumnezeu, desi Biblia ni-l si descrie cam ceva de genul ''Un imbatranit de zile a sezut jos.Haina lui era alba ca zapada si parul capului lui era ca niste lana curata, scaunul lui de domnie era ca niste flacari de foc si rotile lui ca un foc aprins''eu ma indoiesc ca aici ar fi vb de divinitate, eu cred ca este vb de zeul yehova, nici decum de vreo inteligenta care a creat universul.stii,pana la urma nici oamenii de stiinta nu exclud existenta vreunei inteligente, dar in nici un caz sa nu confundam aceea inteligenta, cu zeii nemilosi.

| danut explică (pentru heracles):

Cel imbatranit este Hristos, Dumnezeu este format din Dumnezeu Tatal, cel care sta pe tronul Universului, nu este fiinta umana, este dintr-o natura necunoscuta omului, tardus sub denumirea de DUH, Dumnezeu Fiul, care S-a transformat din DUH in Dumnezeu Isus Hristos cu trup uman pentru a putea avea acces in mod fizic cu natura umana, sunt multe motive pentru care a facut acest lucru si Dumnezeu Duhul Sfant care are o natura necunoscuta si capacitati deasemeni.
Dumnezeu ESTE VIU, zeii umani sunt doar niste plasmuiri ale omului sub influenta satanei. Prezentarea din cartea Apocalipsei NU ESTE UNA LITERARA ci una SIMBOLICA. Toata cartea Apocalipsei cu mici exceptii prezinta in SIMBOLURI, EVENIMENTE IMPORTANTE din istoria OMENIRII de la Inaltarea Dumnezeului Fiu de pe pamant pana la A DOUA SA Revenire. Iar pentru cei care tot incearca sa inteleaga ceva din cele scrise, TOATE EXPLICATILE Apocalipsei se regasesc in celelalte Carti din Biblie. Deci nu exista nevoie de alte dictionare, manuale samd pentru a intelege Apocalipsa. Si inca ceva, Apocalipsa NU ARE O INTELEGERE ca o carte de literatura, introducere, cuprins si sfarsit.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Sa fim seriosi, toti facem parte din creatia divinitatii, incepand de la virusi pana la om(cel mai complex organism)nu stiam ca universul, material sau spiritual? are si un tron, si sa stai asa, tot timpul pe tron? in fine, Toti suntem fii lui Dumnezeu, nu doar Isus Hristos, si daca Divinitatea se manifesta prin 3 persoane (din aceeasi substanta) deja vb de politeism.
Eu nu cred nici in Iehova,nici in buddha-sakya-muni, visuri sunt si unul si altul, toate aceste taine sfinte, pentru om franturi de limba, in zadar gandesti caci ganul, zau nimic inlume schimba(M. Eminescu)
parerea mea este ca in biblie nu este vb despre nici o divinitate ci despre zeii nemilosi, amestecandui (intentionat sau nu)cu divinitatea.Dar este clar ca din moment ce tu crezi ca exista si mefisto, la tine este vb despre indoctrinare, tu de mic le-ai inghitit pe toate(nu tot ce zboara se mananca)dar in fine.tot raul asta din lume nu se datoreaza vreunui spiridus care a fost loial lui iehova si dupa care s-a intors in potriva lui, pe nu stiu ce motive, ca vroia sa stea si el pe ''Tron'' macar pentru o secunda, sa fie si el ca'' iehova'' dar iehova nu l-a lasat, du-te ma de aici laughing uite la el ce tupeu, i-mi vrea tronul ''Urzeala Tronurilor'' laughing stii chiar daca tu nu-ti dai seama din cauza indoctrinarii cat de ridicola este biblia, parerea mea ca biblia nu este de inspiratie divina ci este scrisa de mana omului dupa imaginatia s-a, inttroducandul si pe dumnezeu acolo.
Si apropo de ziua a 7 La crestini datorita Imparatului Constantin care inainte de a se crestina el avea o religie pagana si adora zeul soare(sunday) ziua soarelui, si astfel a schimbat ziua de odihna care era sambata si a pus-o duminica, si astfel biserica a urmat legea Imparatului Roman, caci altfel le-ar fi stat capul langa picioare.Deci biserica a urmat legea ''Domnului'' C-tin si nu domnului Iehova,laughing calcand in picioare legea lui Dumnezu laughing
La iudeii, da aici putem vorbi de sabat (sambata)mai citeste si tu.cartii, M. Eliade sau Dumitru Constantin Dulcan sau Stephan Hawkins sau Richeard Dawkins.
Repet ce am spus si au mai spus-o si altii, omul trebuie sa creada in ceva, chiar si ateii cred in ceva, pentru bunul mers al societatii.Indiferent daca nu exista nimic sau exista.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Einstain cel cu teoria relativitatii,care a creat si bomba atomica, iata parerea lui despre biblie,este o colectie de legende onorabile dar ''primitive''iar dumnezeu(domnul-zeu) cel din biblie este expresia si produsul slabiciunii umane,
Ai auzit de galileo galilei nu, un credincios care a intrat in contradictie cu inchizitia pentru ca a indraznit sa contrazica scripturile, iata ce a spus el intr-un final
Nu pot sa cred ca acelasi Dumnezeu care ne-a inzestrat cu simt, ratiune si intelect, a facut asta cu scopul ca noi sa uitam sa le folosim.
sau Seneca cel tanar ''Religia este considerata de oamenii obisnuiti(cei care pupa moaste)ca fiind adevarata, de catre intelepti ca fiind falsa si de conducatori ca fiind utila.Normal ca e utila pentru politruci, Prea-fericitul Kiril trmisul ''Domnului '' iehova sau Putin, se pare ca domnul putin e mai tare ca zeul iehova, bine inteles ca este trimisul Donului Putin, cum sa nu fie utila religia,cum poti stapanii masele?,prin religie, cu frica de dumnezeu(domnul-zeu)Unii plini de placere petrec a lor viata
Ei fac din noapte ziua si-a zilei ochi inchid
Virtutea pentru dansii ea nu exista insa
Ne-o predica caci deh,trebuie sa fie brate tari
Si trebuiesc luptate razboaie aprinse.
Caci voi murind in sange,ei pot sa fie mari
Minciuni si fraze-i totul ce statele sustin.
(M. Eminescu)bine inteles ca avea dreptate,el se revolta impotriva oranduiri acestei lumi,prin poezii,cum sa revoltat si Bruno,Galilei.
Se stie dara ca lumea asta este condusa de o mafie politico-religioasa, de pe timpul Imperiului Roman de cand a institutionalizat religia si pana cand o sa disparem, asta e sociatatea umana.
O societate putreda si care se complace in minciuni, razboaie, crime. Si asta nu datorita spiridusului inventat de religiosi(aghiuta) ci asta este natura umana, violenta.dar smecherii o da pe aghiuta, ca el ar fi arici-pogonici -ul care influenteaza omul.
Si inca ceva ''danut'' zeii au fost inventati de imaginatia omului dar nu datorita influntei lui satanel, caci pana la urma si satanel este tot rodul imaginatiei noastre, ei au inventat zeii pentru ca nu-si puteu explica fenomenele naturale, si atunci le atribuiau unor fiinte supranaturale

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Sa inteleg ca astepti sa zic Nu stim inca si tu sa zici "AHA! Te-am prins vezi teoria asta e o tampenie si DUMNEZEU E MARE" rolling on the floor
O sa te tratez cu aceeasi moneda.

Cum a aparut Dumnezeu din nimic? Si nu-mi spune ca nu are inceput pentru ca e ilogic, ce a facut un infinit de ani pana sa creeze universul asta? A stat ca un ciudat singur in intuneric? Deci am stabilit ca are un inceput altfel universul ar fi avut un infinit de stele si alte creatii. Cine l-a creat?

| heracles a răspuns (pentru danut):

Lumina este facuta din quarci, doar din quarci? laughing

| danut explică (pentru drutzix):

Dumnezeu nu a aparut, EL este vesnic. Eu nu pot comenta ceea ce nu inteleg dar tot aia de la CERN au descoperit ca exista ceva vesnic, poate mai citesti tu, ca eu stau destul de slab la limbi straine.

| danut explică (pentru heracles):

"La iudeii, da aici putem vorbi de sabat (sambata)mai citeste si tu.cartii, M. Eliade sau Dumitru Constantin Dulcan sau Stephan Hawkins sau Richeard Dawkins."
Cei mai tari din parcare, altii nu gaseai?
Tu nu ai inteles ce cred si ce nu cred eu, citesti niste idiotenii de pe net si le ei de bune, mai ai de studiat inca mult. Uite, eu fac o "profetie" care a fost profetizata de mii de ani, in curand vei face matanii la omul care se declara Dumnezeu cu toata opoozitia ta pentru ceea ce scrie in Biblie. Nu stiu cat va dura, o luna, un an, doi si vei vedea ca am dreptate iat atunci sa te ti, neamule. P.S. Nu doar tu ci toti ateii mai mult sau mai putin convinsi.

| danut explică (pentru heracles):

Intreaba pe cei de la CERN.

| danut explică (pentru heracles):

"M. Eminescu)bine inteles ca avea dreptate, el se revolta impotriva oranduiri acestei lumi, prin poezii, cum sa revoltat si Bruno, Galilei."
Bruno Galileii nu era contra creatiunii, Eminescu era satanist (contra Dumnezeirii) prin poezie si filozofie.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Gresit din nou ''danut'' chestea cu sbatul nu o stiu de pe net, ci de la o ruda de a mea care a stat 10 ani in Israel, ei au sabatul samabata, nu mai muncesc, se odihnesc, si legat si de pasti, crestinii sarbatoresc invierea lui Hristos, iar evreii rad de crestini cand aud asa ceva,, pastele de fapt exista dinaintea nasterii lui Isus Hristos si inseamna ''tracerea'' ma rog eliberarea israelului de sub jugul Egipean,
Eminescu Satanist? woawww, no coment :))
Bruno si Galilei nu era contra creatiei, bine inteles ca nu era contra creatiei, ci era impotriva popilor pentru ca interpretau ad-literam scripturile.De aceea Galileo Galilei a spus ''nu pot sa cred ca acelasi dumnezeu care ne-a inzestrat cu simt,ratiune si intelect a facut asta cu scopul ca noi sa uitam sa le folosim(dar la tine ratiunea cam lipseste) din moment ce il faci pe Eminescu'' Satanist'' sau probabil altii de invidie? si tu pui botul, ai muscat din momeala :)) Iata o poezie scrisa de el care arata ca nu era satanist ci credea in existenta unei divinitati
''Inviera'' -Prin ziduri innegrite, prin izul umezelii
Al mortii rece spirit se strecura-n tacere
Un singur glas ingana cuvintele de miere
Inchise in tratajul stravechii evanghelii
Nimica inainte-ti e omul ca un fulg
S-acest nimic iti cere o raza mangaioasa
Hristos a inviat din morti,
Cu cetele sfinte
Cu moartea pre moarte calcand-o
Lumina ducand-o
Celor din morminte
(M. Eminescu)
Asta nu am luat-o de pe internet ci dintr-o carte (Poezii-Mihai Eminescu)
Pesonalitatea lui Eminescu a fost mult prea complexa, ca sa o judece altii.Ce spune biblia ''nu judeca ca sa nu fi judecat''dar uite cine s-a gasit sa il judece pe Eminescu, un ''nimeni''
ce spune Eminescu in strofa din poezia ''Invierea''
''Nimica inainte-ti e omul ca un fulg''
Si apropo Eminescu nu a fost un poet, a fost ziarist, dar in timpul liber mai scria si Poezii.
Cat priveste pe ceilalti D.C.D. nu este ateu, este un om de stiinta neurochirurg-recunoscut pe plan international care a scris carti cum ar fi ''Inteligenta materiei, Mintea de dincolo, In cautarea sensului pierdut, nici el nu exclude existenta divinitatii dar in ceea ce priveste biblia, hm, cam lasa de dorit, in fine.
M. Eliade un credincios care avea totusi simtul realitati, cat priveste pe ceilalti 2 Hawkins si Dawkins sunt atei, asta e.
Upss era sa uit, fac si eu o profetie, cand o sa ajungi la varsta pensiei, o sa fii un batran senil,
sa vedem care se implineste ''in curand vei face matanii la omul care se declara Dumnezeu''si atunci sa te tii neamule :))
cat de curand, peste un an, maine? poimaine? peste o luna? peste 3 peste 10? peste 100? peste 1000? pai hotarastete.
Uite eu ti-am facut profetia cand vei ajunge la varsta de pensionare vei fii un batran senil, si incet incet te va vizita si d-na Alzheimer, si atunci sa te tiii neica :))

| heracles a răspuns (pentru danut):

Declaratia lui Calileo Galilei o gasesti in cartea ''Scrisori Copernicane'' citesti-o,daca te intereseaza
Iar cheste cu Imparatul Constantin care s-a hotarat sa treaca de la religia pagana la ceea crestina o gasesti in cartea ''Imparatul Constantin'' Hans Pohlsander
Imparatul C-tin este considerat cel mai important imparat al antichitatii tarzii.
Personalitatea s-a a pus bazele civilizatiei europene postclasice,victoria de la podul milvius se numara printre momentele hotaratoare ale istoriei mondiale.
cand el viseaza pe hristos si bla,bla,bla, manipulari, din punctul meu de vedere el nu a visat nimic,de altfel cel care a scris cartea a lasat la alegerea fiecaruia sa creda ce s-a intamplat cu adevarat in acea zi, e, uite eu nu cred, ca s-a intamplat nimic, tot ce s-a intamplat cu adevarat a fost o lupta pentu putere si C-tin cel mare a castigat, si astfel a oficializat religia crestina, a institutionalizat-o si s-a folosit de ea pentru a supune masele, amenintandu-i cu zeul iehova, ciudat cum un om a trecut asa intr-o data de la religia pagana abandonandu-si zeii la religia crestina slavindul pe zeul iehova. interesul poarta fesul, nimic altceva.

| heracles a răspuns (pentru danut):

Eminescu prin poezia ''Invirea'' nu era satanist (contra dumnezeirii) ci a aratat ca este credincios, probabil ei fi citit ''; Luciafarul'' si il asimilezi cu (Lucifer) tampenii mai mari ca astea nici ca se poate, ti-am spus ca esti indoctrinat de nicitu nu mai faci diferenta intre realitate si mituri
citeste apocalipsa 22:16 Eu Isus am trimis pe ingerul meu sa va adevereasca aceste lucruri pt.biserici,eu sunt samanta si radacina lui David Luciafarul (Lucifer)stralucitor de dimineata si bla, bla, bla mituri, tampenii dar mai sunt unii cu mintea indoctrinata care considera biblia o carte care este de inspiratie divina. laughing
basme nimic altceva asa cum sunt cartile cu fat frumos, zmeii, harap-alb, e.t.c.
Ai grija ''danut'' draga cui i te inchini, caci Hristos recunoaste ca el este luciafarul stalucitor de dimineata laughing)) asa ca nu stiu cine face matanii in fata lui (Lucifer) tu sau eu cred ca tu esti ala care te inchini in fata Luciafarului in fiecare seara. laughing))
Cobori in jos luciafar bland, la ''danut'' si mite-i o lumineza caci este indoctrinat si nu mai stie ce sa creada laughing))

| danut explică (pentru heracles):

Sunt si altii care tin sambata (crestini), nu numai evreii.
Eminescu este asa cum spun nu datorita unor comentarii ci a propriei creatii sataniste ca de exemplu poezia ANTROPOMORFISME care este de un jeg mai mare decat poeziile de prin WC-urile publice care de altfel tot lui Eminovici ii sunt atribuite dar fara semnatura nu au valoare. Totusi sunt si alte minutati de genul asta (poezi) dar sunt tinute sub chee totusi Antropomorfisme se afla in Opere Complete editata de Perpesiciuss.