| Mariela_1621 a întrebat:

Inca o intrebare pentru cei ce sustin teoria Bing-bang : voi chiar credeti ca TOTUL a pornit de la o explozie? teoria Bing-bang incalca legea termodinamicii si anume ca materia nu poate fi creata sau distrusa deci cum va explicati formarea universului? au fost 2 quarci care s-au plictisit si si-au spus : " hai sa jucam ping-pong " si s-au ciocnit unul de altul rezultand explozia? pare logic nu? straight face

12 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

E Big-Bang ("marele Bang, marea Explozie").

HepHap
| HepHap a răspuns:

@AlanTigergerid

Alan, sunt crestin, dar te asigur ca "Demisia lui Darwin" e o mistificare ordinara. Citeaza-l si tu pe Parintele Cleopa, are mai multa greutate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Teoria Big Bang este gresita, la fel ca si teoria evolutionismului.Sunt carti multe care demonstreaza asta.Citeste una dintre elebig grinemisia lui Darwin(Apusul unei teorii-evolutionismul)

| AvalohAlyn a răspuns:

De ce vorbesti in numele tututor? Tu crezi ca toti sunt atei? Ia vezi cum sta treaba, uite-te la statistica si vezi ca ateii sunt inferiori in legatura cu numarul asa ca nu vorbi pentru toata lumea si nu lua numele tuturor. Cine are ochi sa vada vede, cine are inima sa creada, crede, cine are pe Hristos in el are toate fericirea existenta in acest pamant.Parintele,eu raman totusi, la concluzia ca tu nu ai ce cauta pe acest site, raspunsurile fiind unele de-a dreptul irelevante si stupide, jignitoare si rautacioase.

| Alphawolf a răspuns:

Crezi ca este mai plauzibila teoria biblica? Un zeu inventat de primitivi a pocnit din degete si s-a format totul. Unde este omniprezenta, unde omnibenevolenta, etc, acestui zeu? Vrei sa ma mint, sa ma amagesc ca ele exista. Daca crezi ca D-zeu exista si ca ai fost ajutat/a, nu ai decat sa te amagesti cat vrei...

| Parintele a răspuns:

Atat Teoria Big-Bang cat si Teoria Evolutionista au fost validate de catre grupurile oamenilor de stiinta si deci sunt adevarate; de aceea se numesc teorii si nu simple ipoteze.

"Teoria este o formă a cunoaşterii raţionale, ansamblu de cunoştinţe conceptuale ordonate sistematic, decurgând din unul sau mai multe principii generale şi oferind o descriere şi o explicaţie a unui domeniu al realităţii (ex. teoria cuantică, teoria relativităţii, teoria evoluţiei speciilor, etc).

Teoria ştiinţifică, fiind strâns legată de experiment, confirmă şi dezvoltă ipoteza, căreia îi conferă certitudine şi generalitate." -wikipedia.
Deci nici Big-Bang nu face exceptie de la adevar. S-a demonstrat stiintific prin experimente si observatii precise ca aceasta teorie este valida si este singura viabila care da si un raspuns cu privire la formarea universului si implicit aparitia vietii.
Daca preferi varianta creationista te asigur ca mergi pe o pista falsa.

AlanTigergerid -Ti-ar sta bine daca ai fi putin mai serios. Nu suntem copii sa ascultam povesti cu zane si sfinti si nici de draci inventati nu putem decat rade. Propaganda religioasa cu filmulete tendentioase este, pentru orice om cu capul pe umeri, de-a dreptul schioapa. Nu suntem prosti iar voi stiti asta.winking

| Duhovnicul a răspuns:

Pai dar dumnezeu pare si mai logic nu? si planetele si stelele pe care le cerceteaza astronomii cum ramane? nici nu sunt prezente in biblie

| Duhovnicul a răspuns:

@blairwitch2010 pai bine mah blair si pe noi atunci sa ne intereseze de bing-bangul tau cum ii zici tu?
nu cred ca ar incapea e prea stramt, ce spui de capul tau ca e destul loc cred ca la nastere ti-a ramas capul blocat si a trebuit sa t-il scoata cu forceps

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma, blair, bing bangul este doar o reproducere a ce a fost atuci. e ceva vag.la fel si cu creatia. logic nici una nu ne lamureste deplin.important e ce crede fistecare.si ce crede fistecare aia e adevarul fiecaruia.deci eu admit big-bangul, dar nu exclud ca a fost efectul cuvantului. ce ma intereseaza e ca e lume, traim in ea, si murim.asta e cert.in rest, fiecare cum se invredniceste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superb, ai scornit o a 3-a teorie precum ca universul ar fi creat intr-un ceas cu cuc "Bing-bang", pe viitor anticipez evolutia din "tic-tac".

| madalina_5722 a răspuns:

Eu habar n-am si nu sustin nimic