| Allrc24Orthodox a întrebat:

Doar pentru crestini ortodocsi: ce parere aveti despre uciderea in razboi? este pacat sau datorie?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Allrc toata lumea e ortodoxa generatia inainte de 90 si chiar dupa 90, botezati ortodocsi sunt si ateii, agnostici, panteisti, deisti
chiar si uni pocaiti

| Qinz a răspuns:

Datorie, nu uita ce scrie in Biblie, sa respecti legile tarii in care te afli.

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Datorie

| Allrc24Orthodox explică (pentru Qinz):

Dar daca esti in postura de a lupta pentru tara ta dar ea este tara agresoare care invadeaza, ataca?

| Inferno a răspuns:

Datoria nu este pacat? Interesant.
Atat timp cat ucid din datorie am voie sa o fac?

| milan9 a răspuns:

Şi una şi alta... E un compromis!

| Qinz a răspuns (pentru Inferno):

Da, ai voie.

| RAY a răspuns:

Nu-i pacat, daca rusi nu se luptau cu nemti astia i distrugeau, in vt e multe lupte desi nu e pacat, a ucide pentru tara ta, familia ta nu poate fi pacat e n fel de auto-aparare, x te ucide tu ce sa faci?

| Qinz a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu stiu, una sa ii ucizi pentru un scop nobil, de a scapa de un criminal, sau de a salva un om nevinovat in cadrul legii, si una ii sa ataci o tara fara motiv...

| LoveToHate a răspuns:

"Minunat in razboi este faptul ca fiecare sef de ucigasi isi binecuvanteaza steagurile si il invoca solemn pe Dumnezeu inainte de a-si nimici dusmanul."Voltaire
Cred ca-i datorie.

| RainboyDash a răspuns:

Ambele.

| ciprianjurje a răspuns:

Este datoria soldatului sa-si apere tara nu? Eu cred ca este datorie nu pacat

| ioana100 a răspuns:

Nu este pacat, ostasul isi apara tara, riscandu-si viata sau chiar pierzand-o.Biserica Ortodoxa, cinsteste toti cazuti pe terenurile de lupta, considerandu-i mucenici.happy

| 3xfemeie a răspuns:

Daca te referi la razboaiele religioase care stim ca au fost doar pentru teritorii si avere ca sa mai creasca putin biserica, nuuuuuuuuuu
de ce sa fie pacat? Au facut-o pentru Doamne Doamne!

| Maria101 a răspuns:

Parerea mea este ca porunca "sa nu ucizi" se refera la uciderea cu premeditare. Daca esti atacat si te aperi, sau iti aperi familia sau tara, si se intampla sa ucizi, consider ca nu este un pacat. Nu o pot considera insa o datorie, pentru ca atunci intervine premeditarea, zic eu. In razboiul de aparare, diferenta cred ca o face motivatia, si anume: "ma duc sa imi apar tara", sau "ma duc sa ucid dusmanii tarii".

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns:

Nu exista pacat.

| raullik007 a răspuns:

Daca mergi si ataci atunci e pacat. Daca te aperi pe tine si tara de atacatori ucigandu-i e datorie!