| UnderLife a întrebat:

Ce parere aveti despre preotii ortodocsi

6 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Subscriu in mare masura la ce a zis razvan2611 mai sus. Majoritatea preotilor inteleg misiunea pe care o au si se straduiesc sa pastoreasca cit mai bine credinciosii din parohie.

Ceilalti sint o rusine, o pata murdara pentru ortodoxie!

Un preot bun trebuie sa se ridice la inaltimea si frumuseatea cultului ortodox pe care il reprezinta.

Un preot bun trebuie sa fie un model in comunitatea pe care o pastoreste.

Un preot bun este iubit de comunitate si este un prieten al acesteia.

Un preot bun goleste crismele din comunitate si umple biserica de credinciosi.

Un preot bun indeamna credinciosii sa citeasca zilnic 2 capitole din Sfinta Scriptura.

Un preot bun organizeaza regulat actiuni sociale cu tinerii si copii.

Si lista ar putea continua... dar inchei aici ca mai am si alte treburi.

| Silviuloan a răspuns:

Ei sunt sarea pamantului.

| Bris a răspuns:

Exact acceasi parere ca a celorlalti preoti din toate religiile.laughing

| Schwarzz a răspuns:

Sunt cul.

| leeya a răspuns:

No comment.

| razvan2611 a răspuns:

Despre preotii ortodocsi am o parere foarte buna, sunt oameni de treaba, cu frica de Dumnezeu si respectati in societate, ma refer ca sunt respectati de cei de la cultul ortodox. Din pacate exista un procenta destul de mic, aprximativ 5-10% care nu merita sa fie preoti, ci sa fie excomunicati acestia din urma strica imaginea tuturor, ceea ce nu este bine si de aceea celelalte orientari religioase vad doar partea rea de la preoti deoarece doresc sa injoseasca cultul ortodox, de aceea ei se iau de preoti judecandu-i si stricandu-le imaginea uitand de astfel sa se uite la religia lor ma refer ca vor sa para ceea ce nu sunt...