| RajCostache a întrebat:

Ce părere aveți despre ortodocși? Ce anormalități vedeeți la ei?

10 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Spalati pe creier, precum orice crestin.

| Mayar a răspuns:

Eu sunt ortodoxa si sunt profund... enervata.
Si eu vad anormalitati la cei care nu sunt crestini :->
si uite-asa, toti avem dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indoctrinarea si sclavia la care sunt supusi, adica cred in asa-zisul dumnezeu doar pentru a nu fi aruncati intr-un loc cu foc. Lipsa de spiritualitate pare sa fie iarasi o problema, se iau la bataie pe agheasma si lumanari, ce sa ceri? Sa spui ca se cunosc pe ei? Nicidecum, vor sa-l cunoasca pe nazarineanul inexistent. Extrem de multe anormalitati, ei acuza Paganii de sacrificii cand de fapt sacrificiile se fac la ei: paste, craciun, etc. In plus de asta craciunul e copiat dupa sarbatoarea Yule, o sarbatoare Pagana ce are loc odata cu solstitiul de iarna, deci pot sa spun clar niste copiatori si o secta care se vrea religie, existenta de 2500 de ani si impusa prin forta in inchizitie.

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

"ei acuza Paganii de sacrificii cand de fapt sacrificiile se fac la ei: paste, craciun, etc. "

Exact.
Porcul de craciun.
Nu este oare si asta o forma de sacrificiu?
Sacrificiile animale in paganism implica acest ritual:
Capturezi animalul.
Faci o incantatie catre divinitate.
Omori animalul.
Il mananci.

Crestinii fac exact acelasi lucru,doar ca nu mai fac incantatia.
Iar sacrificare porcului de Craciun poate reprezenta o mostenire din paganism,dar si traditie iudaica,deoarece si lui Iahve i se aduceau sacrificii animale.
Tind sa cred ca e o mostenire din paganism,dat fiind si obiceiul bradului,furat de la nordici.

Mai adaug ca pastele a fost furat de la sumerieni,si reprezinta o celebrare a soarelui.

De asemenea,Zeita Inanna a fost spanzurata pe un rug si a inviat din infern.
Exista aceste mituri in paganism,la sumerieni, cea mai veche civilizatie, religie mult mai veche decat iudaismul.

De asemenea Iepurasul de Paste reprezinta o supravietuire din cultul zeitei Eostre, de origine anglo-saxona, care a avut ca simbol iepurele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Oricum, totul in crestinism a fost copiat din Paganism si corupt pentru a inversa totul, crucea si-o atarna de gat, crucea semnifica chakrele intoarse pe dos, ceea ce reprezinta clar o distrugere. Nazarineanul este o copie a 17 Zei Pagani, printre care si Odin care a fost atarnat de un pom. Pastele eu stiam ca apartine Zeitei Ishtar cunoscuta la sumerieni, iar printre Demoni ca Astaroth, si in plus de asta "Ishtar" se pronunta similar cu "Easter". Ma rog, oricum Zeii sunt aceiasi si cunoscuti sub alte nume in diferite culturi. De exemplu Enki e la egipteni, Shiva la indieni, Buddha la budisti, Prometeu la greci, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot
Mie inca nu-mi vine sa cred ca in secolul 21, oamenii inca mai cred in asa ceva.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Credinta oarba

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu sunt ortodoxa si consider ca multi oameni inteleg gresit aceasta credinta. Presupun ca sunteti impotriva acelei mici jertfe care o dau oamenii la slujbe, dar sa stiti ca o dau numai cei care doresc, nimeni nu este obligat. Sau impotriva sarutarii icoanelor sau moastelor, nimeni nu este obligat sa le sarute, dar asta este o forma de evlavie cand cinstim sfantul care este reprezentat(in nici un caz nu e inchinare la idoli). Sau s-a smintit cineva din cauza faptului ca a vazut sau a auzit ca un preot sa faca ceva gresit, dar este si el om. Sau credeti ca preotul umbla dupa bani? Preotului daca vrei ii dai niste bani ca milostenie sau dar, iar daca nu vrei- nu ii dai. Ortodoxia este calea cea dreapta, chiar daca nu se bazeaza doar pe Biblie, ci si pe Sfanta Traditie transmisa prin viu-grai din tata in fiu sau ramasa de la Sfintii Parinti, care aveau acel har pe care Iisus l-a transmis apostolilor si apostolii l-au transmis preotilor. Despre hirotonie scrie in Biblie in Noul Testament, deci nu este o minciuna. In privinta Sfintei Treimi muti au indoieli, dar eu va dau niste exemple simple:
1) Soarele este unul, dar ne da si caldura si lumina in acelasi timp.
2) Copacul este unul, dar are radacina, tulpina si coroana.
3)Semnul crucii cand il facem este alcatuit din 3 parti care impreuna formeaza o cruce.
Sau problema credeti ca este cea din Vechiul Testament cand Dumnezeu poruncea ca oamenii sa fie ucisi. Ei bine, pedeapsa pentru pacat era moartea si oricum nu mergea nimeni in rai(dreptii mergeau in iad, dar nu se chinuiau). Ma mir ca nimeni nu este impotriva faptului ca Insusi Iisus Hristos a suferit niste chinuri uriase numai pentru noi si toti acei oameni care au fost ucisi in Vechiul Testament, care sunt in rai acum. Avem usile raiului deschise si putem sa ajungem acolo, daca ascultam de Dumnezeu.
Despre lucrurile care nu vi se par clare va puteti informa, un lucru doar am sa va spun:
Atata timp cat nu credeti, degeaba cercetati!

| Mayar a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Felicitarile mele pentru atata rabdare in a-i lumina pe acest intunecati la mine!
Si eu sunt ortodoxa si in ciudat, putini sunt cei ca noi : credinciosi + ortodocsi. Nu am stiut ca sunt pe acest site atatia 'pagani', dar ce sa facem...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Ce sa faci? Cum a zis si Macedonski

"Satan, fermecator Satan, proteu ce esti ascuns in toate
In Iadul tau primesc sa ard, fiindca altfel nu se poate; "

Si stai calma, pe aici sunt multi Pagani nepracticanti, putini care i-au cautat numele Adevaratului Creator, Satan