| RAY a întrebat:

Crestini ce parere aveti despre hindusi?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Indiferent.

| halogen001 a răspuns:

Toate religiile sunt bazate pe fantezie, minciuna si primitivism. Stiinta trebuie sa fie pe primul loc, iar aberatiile religioase ar trebui sa devina istorie.

| Werrich a răspuns:

Îmi place hinduismul, cred că trebuie să ne întoarcem la Krishna, Vishnu și Brahman.

| DarthNiger a răspuns (pentru Werrich):

Cum adica sa ne intoarcem? cand au fost romanii vreodata hindusi ca sa ne intoarcem la hinduism?

| Werrich a răspuns (pentru DarthNiger):

Romanii nu au fost neaparat hindusi dar au fost politeisti inainte de a fi crestini.

| DarthNiger a răspuns (pentru Werrich):

Inainte dacii credeau in Zalmoxe insa nu se stie daca ar fi fost o religie politeista sau monoteista deoarece se cunoaste foarte putin despre ea, ceea ce se cunoaste sunt mentionarile lui Herodot care nu ofera informatii detaliate, Eliade crezand ca ar fi fost una monoteista a incercat sa demonstreze acest lucru, nu putem decat sa presupunem ca am fi fost politeisti doar pentru ca toate religiile de la acea vreme erau tot politeiste, dar nu putem sa stim cu siguranta, cel putin deocamdata.

| DarthNiger a răspuns:

Sunt niste oameni cu credinta ca multi altii, religia lor promoveaza pacea si armonia, insa foarte multi sunt fanatici si discrimineaza musulmanii la modul grav, nu e ca si cum musulmanii ar fi mai diferiti insa sa raspunzi urii cu ura nu rezolvi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre hinduși? Îi iubesc...pentru că Biblia ne îndeamnă să iubim oamenii.
Despre hinduism? Una foarte proastă...pentru că mântuire este în Hristos.