| anonim_4396 a întrebat:

Domnul nu iubeste conflictele? El vrea pacea? Atunci cum iti explici razboaiele, luptele de zi cu zi, rautatea si parsivitatea care este in continua crestere?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca toata lumea e condusa de Satan, nu Dumnezeu. 1Ioan5:19

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Omul e liber sa faca ce vrea si face!

| LegionarulRoman a răspuns:

"Diavolul este stapanul acestei lumi."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cearta este de la cel rau.

| ManStrong a răspuns:

Cine ti a spus ca acestea sint de la Dumnezeu?

| ManStrong a răspuns:

Pentru ce a avut loc razboiul din Troia?
Ca a vrut Dumnezeu? Nu.Ci asa a vruit doatr un om.

| Calininio a răspuns:

Daca ne-ar iubii le-ar oprii dintr-o privire. Se poate doar sa nu ne iubeasca sau sa nu existe.

| Isabella95 a răspuns:

Pentru ca omul este liber sa aleaga, el alege raul sau binele!

| dogee92 a răspuns:

Wau... imi place intrebarea ta happy,
intr-adevar Dumnezeu nu doreste conflicte intre oameni ( "...sa iubesti pe aproapele tau"-nu "...sa te razboiesti cu el")
intrebarea este?!, de ce ingaduie Dumezeu? Pentru ca omul s-a departat foarte mult de ceea ce doreste Creatorul!, astea (razboaiele, de orice fel ) sunt o consecinta a pacatului!