| NAdrian a întrebat:

Doresc o talcuire din Sfintii Parinti despre:

,,Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti multi ani pe pamantul pe care Domnul Dumnezeu ti-l va da tie".(Iesire 20:12)

si

,,Daca vine cineva la Mine,si nu uraste pe tatal sau,pe mama sa,pe nevasta sa,pe copiii sai,pe fratii sai,pe surorile sale,chiar si sufletul sau insusi, nu poate sa fie ucenicul Meu".(Luca 14:26)

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este prima Porunca insotita de o fagaduinta. Dumnezeu ne cere sa iubim familia, aici se refera la ordinea prioritatilor din viata noastra. Dumnezeu sa fie pe primul loc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Putem fi siguri că Isus nu s-a referit literalmente la a urî membrii familiei deoarece chiar el ne-a îndemnat să ne iubim şi duşmanii (Matei 5:44). Mai degrabă el a vrut să spună că discipolii trebuiau să-şi iubească membrii familiei mai puţin decât pe Dumnezeu.

| riri2 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Asa e:
In Biblie verbul „a urî" are uneori sensul de a iubi mai puţin un lucru sau o persoana (Gen. 29:30, 31).

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru riri2):

Iacov a iubit-o mai puţin pe Leea decît pe Rahela.

| tasmania a răspuns:

Gandeste-te la istoria lui Avraam si a lui Isaac si vei intelege ci siguranta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1. porunca a 4-a din cele 10
2. se refera la lepadarea de sine

| ManStrong a răspuns:

De ce ai avea nevoie de o tilcuire la o asemenea afirmatie atit de corecta.Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta.
La rundul tau vei si tu tata sau mama, copiulul tau te va cinsti si astfe viata ta va fi una linistita, si vei trai in liniste si copii tai dupa tine la fel.
Ceea ce s ar zice ca a zis Isus aici are alt inteles si se aplica in alta situatie.