| navarre a întrebat:

Buna tuturor. In Luca14-26 ni se arata cum sa fii ucenic a lui ISUS-,, Daca vine cineva la mine si Nu uraste pe tatal sau, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, NU poate fi ucenicul meu" CUM? VA DATI SEAMA CE SPUNE? TREBUIE SA URASTI TOTUL PENTRU CA SA FII UCENICUL LUI? CE FEL DE METAFORA MAI ESTE SI ASTA?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti bolnav? Ai aparut cu alt nick si ne omori cu Biblia. TPU este un site de ajutor, daca vrei sa stii adevarul, du-te la preoti si intreaba. Ne dam cu parerea oameni care nu stim continutul si intelesul Bibliei. Termina cu subiectele aste. Am inteles cine esti si ce vrei, dar e cazul sa incetezi.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este o metafora ci realitatea. Atata timp cat ai alte probleme nu poti fi al Lui si cu El. Aici nu este scoasa in evidenta ura ci daruirea totala, avand ca prioritate pe Dumnezeu si apoi restul.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

De fapt cere celui care Il urmeaza sa nu fie nimic pentru lume, si totul pentru Dumnezeu. Cerinta se regaseste in Legea Noului Testament, lege finala pentru omenire, legea iubirii. Dumnezeu trebuie iubit mai presus de orice. Ca sa Ii urmezi calea, trebuie sa fii cu totul al lui. Tot Isus spune ca nu poti sluji la doi stapani. In versetul pe care l-ai prezentat nu este vorba de ura efectiva ci de un anume fel de abandon. A-i sluji lui Isus, inseamna a-I darui intreaga fiinta. Aceasta este de fapt una dintre motivatiile solide ale misionarilor din intreaga lume. Daca nu si-ar fi lasat familiile si nu ar fi plecat in lume, astazi multi oameni nu ar fi aflat inca de existenta lui Dumnezeu. Despre acest gen de ucenicie se vorbeste in acest verset.

| ania a răspuns:

Tot Biblia spune, 1 Ioan 4:20, 21 Daca zice cineva :"Eu iubesc pe Dumnezeu " si uraste pe fratele sau este un mincinos; caci cine nu iubeste pe fratele sau pe care il vede, cum poate sa/l iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu/l vede? cine iubeste pe Dumnezeu iubeste si pe fratele sau.
Textul pe care il citezi tu e o figura de stil, cu semnificatia ca cei care vor sa fie ucenicii Lui, trebuie sa/l iubeasca cu atat de mult mai mult decat pe orice persoana apropiata, incat prin comparatie, orice alta iubire pare ura. E o metafora ce exagereaza pentru a accentua o idee.

Răspuns utilizator avertizat
| BUBULINA a răspuns:

@oliana, nu stiu de ce dar nu cred ca userul dumnezeu cunoaste macar un verset din Biblie
el cunoste mai bine subiectele despre (super)sex
@Adelaide, stupid big grin
hai ca nu credem in Dumnezeu pentru ca nu l-am vazut, cam asa ceva susti si tu cu faza ca nimeni nu s-a intors sa ne spuna...

| 16.laura.16 a răspuns:

Scos din context si mai ales ati schimbat cuvintele! Recomand sa recititi!

| Oktavian a răspuns:

Eu cred ca Isus a avut in vedere ca daca cineva doreste sa fie ucenicul trebuie sa fie gata sa se lase de tot ce este al lui si sa fie gata sasi dea chiar si viata pentru Isus daca va fi nevoie.

| Adelaide a răspuns:

Dar observ ca voi toti aici aveti ceva cu religiile sau ma rog ma refer la religia fiecaruia eu il iubesc pe Dumnezeu cred in El dar ma gandesc ca viata pe care o am este aici pe pamant cand viu muri nu voi mai sti nimic deocamdata nu s-a intors nimeni din moarte sa spuna ce se intampla ceea ce auzim la televizor sau pe net sunt complet aberatii IAR IN CEEA CE PRIVESTE BIBLIA ARE MAI MULTE INTERPRETARI FIECARE O POATE INTERPRETA ASA CUM VEDE VIATA

| rhytmiser a răspuns:

Asa intreaba din toata biblia daca poti. nu te opri! un lucru doar trebuie sa stii:biblia e foarte INTERPRETABILA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dumnezeu, mi-e mila de staruinta ta. Fii binecuvantat laughing