| scienceftw a întrebat:

Dragi mei am observat ca sunt destul de multi atei aici, lucru care ma bucura, dar si multi credinciosi lucru care ma intristeaza.Intrebarea mea este: oare noi ateii ii putem ajuta sa vina pe calea cea drepta? Daca da cum?

36 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Daca nu crezi ca exista Dumnezeu,explica-mi u lux de amanunte cum a fost creat universul,omul, animalele, planetele, pamantul, explica-mi de ce nu se gasesc aceleasi conditii si pe alte planete cum se gasesc pe pamant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta metode.dar daca esti convins ca ai asa o cale dreapta, cum de esti necredincios printre credinciosi? nu trebuia sa fii la ateism.ro si nu la religie pe TPU?

| Shaoran a răspuns (pentru scienceftw):

Frate, te rog iarta-ma daca te-ai simtit jignit! Voiam sa zic doar ca nu ai simtit dulceata rugaciunii si a postului, a privegherii a milosteniei etc. Mai exact, un Pusnic din Athos spunea "Rugaciunea lui Iisus, cand o atingi cu mintea, simti ca si cum ai avea in gura o lingura de miere tot timpul, o dulceata nefireasca, nepamanteasca si de neconceput". La acest fel ma refer.
Si eu am fost ateu, si apoi Hindus prin prisma faptului ca am practicat artele martiale. Vin dintr-o familie in care pana acum putin timp Dumnezeu era un subiect indiferent si nu conta prea mult. Dar, Dumnezeul cel ce Minunat intru Sfintii Sai, m-a intors spre El, fara ca eu sa caut macar. Altfel spus, am vazut si am crezut, fericiti cei ce n-au vazut si au crezut! Mi s-a luat una din fericiri, caci a fost nevoie sa vad ca sa cred. Cu un om care lupta impotriva lui DUmnezeu, eu nu ii pot aduce argumente, daca acesta nu doreste sa le auda si nu le ia in calcul, adica daca este infierat in cugetul sau, fara a fi deschis la a cerceta. De aceea nu am adus nici un argument, nici nu as fi avut vis-a-vis de ce sa aduc, mi se pare doar aberant ca cineva care sa numeste ateu, sa lupte impotriva teistilor, din moment ce nu se numeste antiteu XD.
Din nou, imi cer iertare daca te-ai simtit jignit in vre un fel, nu acestea le urmaream.

| kitigirls a răspuns:

Eu sunt crestina si sunt super bucuroasa....nu vreau sa imi schimb religia...asa ca daca esti ateu nu inseamna neaparat ca esti pe calea cea buna!

| doctorandus a răspuns (pentru scienceftw):

Uite iti demonstrez eu pe trei randuri ca Dumnezeu exista:

Definitie: Dumnezeu=natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| Arikumo a răspuns:

Nu e nevoie sa convingi pe nimeni, lasa-i sa creada in ce vor. Nu toti sunt asa inteligenti