| roxaa15 a întrebat:

Dragii mei am observat ca sunt destul de multi crednciosi aici, lucru care ma bucura, dar si multi atei lucru care ma intristeaza.Intrebarea mea este oare noi crestinii ii putem ajuta sa vina pe calea cea drepta? Daca da cum?

62 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creștinismul cu falsul păcat adamic, --că este râu să cunoști și chiar un păcat să vrei să cunoști--nu este o religie adevărată.
Un ateu dornic să cunoască, nu este o ființă iremediabil pierdută, poate să fie adus la religia adevărată.
Dacă te pune dracu să citești Biblia și vezi Levitic 11, afli lucruri foarte ciudate :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/11/
Leviticul 11
1. Domnul a vorbit lui Moise si lui Aaron si le-a zis:
2. "Vorbiti copiilor lui Israel si spuneti-le: "Iata dobitoacele pe care le veti manca dintre toate dobitoacele de pe pamant:
3. Sa mancati orice dobitoc care are unghia despicata, copita despartita si rumega.
4. Dar sa nu mancati din cele ce rumega numai sau care au numai unghia despicata. Astfel, sa nu mancati camila, care rumega, dar n-are unghia despicata: s-o priviti ca necurata.
5. Sa nu mancati iepurele de casa, care rumega, dar n-are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat.
6. Sa nu mancati iepurele, care rumega, dar n-are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat.
7. Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega: sa-l priviti ca necurat.
8. Sa nu mancati din carnea lor si sa nu va atingeti de trupurile lor moarte: sa le priviti ca necurate.
9. Iata vietuitoarele pe care sa le mancati dintre toate cele ce sunt in ape. Sa mancati din toate cele ce au aripi (inotatoare) si solzi si care sunt in ape, fie in mari, fie in rauri.
10. Dar sa priviti ca o uraciune pe toate cele ce n-au aripi si solzi, din tot ce misuna in ape si tot ce traieste in ape, fie in mari, fie in rauri.
11. Sa le priviti ca o uraciune, sa nu mancati din carnea lor, si trupurile lor moarte sa le priviti ca o uraciune.
12. Sa priviti ca o uraciune pe toate cele care n-au aripi si solzi in ape.
13. Iata dintre pasari, cele pe care le veti privi ca o uraciune si din care sa nu mancati: vulturul, gripsorul si vulturul de mare;
14. sorecarul, soimul si tot ce este din neamul lui;
15. corbul si toate soiurile lui;
16. strutul, bufnita, pescarelul, coroiul si tot ce tine de neamul lui;
17. huhurezul, eretele si cocostarcul;
18. lebada, pelicanul si corbul de mare;
19. barza, batlanul si ce este din neamul lui, pupaza si liliacul.
20. Sa priviti ca o uraciune orice taratoare care zboara si umbla pe patru picioare.
21. Dar dintre toate taratoarele care zboara si umbla pe patru picioare, sa mancati pe cele ce au fluierul picioarelor dinapoi mai lung ca sa poata sari pe pamant.
22. Iata pe care sa le mancati: lacusta, lacusta Solam, lacusta Hargol si lacusta Hagab, dupa soiurile lor.
23. Pe toate celelalte taratoare care zboara si care au patru picioare sa le priviti ca o uraciune.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=47&cap=11
12. Toate vietăţile din ape, care n-au aripi şi solzi, sunt spurcate pentru voi.
13. Din păsări să nu mâncaţi şi să vă îngreţoşaţi de acestea, că sunt spurcate: vulturul, zgripţorul şi vulturul de mare;
14. Corbul şi şoimul cu soiurile lor;
15. Toată cioara cu soiurile ei;
16. Struţul, cucuveaua, rândunica şi uliul cu soiurile lui;
17. Huhurezul, pescarul şi ibisul;
18. Lebăda, pelicanul şi cocorul;
19. Cocostârcul, bâtlanul cu soiurile lui; pupăza şi liliacul.
20. Toate insectele înaripate, care umblă pe patru picioare, sunt spurcate pentru voi.
21. Dar din toate insectele înaripate, care umblă în patru picioare, să mâncaţi numai pe acelea care au fluierele picioarelor de dinapoi mai lungi, ca să poată sări pe pământ.
22. Din acestea să mâncaţi următoarele: lăcusta şi soiurile ei, solamul şi soiurile lui, hargolul şi soiurile lui, şi hagabul cu soiurile lui.
23. Orice altă insectă înaripată care are patru picioare e spurcată pentru voi şi vă spurcaţi de ele.

Că iepurele rumegă, că liliacul nu este mamifer ci pasăre, și că nu ai voie să consumi carne de: iepure, cămilă, struț porc, rozătoare, cal și cabaline, (carne de) reptile, (carne de) broască, canide sau felide, rinocer, elefant, hipopotam, melci, urși, focă, balenă, delfin, morsă,, cangur, ornitorig, etc dar în schimb ai voie să mănânci multe lăcuste.
Rațele și gâștele sunt asemănătoare cu lebedele și cu pelicanii, iar interdicția de consum, trebuie extinsă și la acestea dar și la pinguini și la toate păsările care mănâncă pește, că și alea mănâncă pește.
Leviticul 11-23 după (traducerea cornilescu) fiind culmea gândirii și a logicii biblice, cu târâtoarele care zboară și care au 4 picioare.
Dacă au 4 picioare umblă pe picioarele lor și dacă zboară, iar nu se târăsc.
Iar după cealaltă traducere aflăm că :
23. Orice altă insectă înaripată care are patru picioare e spurcată pentru voi şi vă spurcaţi de ele.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Insect%C4%83
Insectele reprezintă o clasă de animale nevertebrate hexapode[1]aparținând încrengăturii Arthropoda, subîncrengătura Hexapoda.

Insectele biblie ortodoxe au 4 picioare, în condițiile în care insectele planetei, sunt hexapode adică au 6 picioare.

Cei iremediabil pierduți nu sunt ateii ci cei care cred în realitatea Arcii lui Noie. După Biblie potopul a durat 321 de zile. Cum au avut lumină toate animalele din arcă în acel timp, când nu se inventase iluminatul electric-- dacă încerci să luminezi cu foc animalul sălbatic se sperie și fuge --? Cu ce a hrănit carnivorele pământului, în perioada respectivă, când nu avea nici congelatoare și nici frigidere și nici nu erau fabrici care să producă conserve de carne.
Condiția de plutire a unei nave este dată de legea lui Arhimede.
Biblia spune
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/8/
Genesa (Facerea) 8
1. Dumnezeu Si-a adus aminte de Noe, de toate vietuitoarele si de toate vitele care erau cu el in corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vant pe pamant, si apele s-au potolit.
2. Izvoarele Adancului si stavilarele cerurilor au fost inchise, si ploaia din cer a fost oprita.
3. Apele au scazut de pe fata pamantului, scurgandu-se si imputinandu-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.
4. In luna a saptea, in ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat.
5. Apele au mers scazand pana in luna a zecea. In luna a zecea, in ziua intai a lunii, s-au vazut varfurile muntilor.
6. Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse.
7. A dat drumul unui corb care a iesit, ducandu-se si intorcandu-se, pana cand au secat apele de pe pamant.
8. A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamantului.
9. Dar porumbelul n-a gasit niciun loc ca sa-si puna piciorul si s-a intors la el in corabie, caci erau ape pe toata fata pamantului. Noe a intins mana, l-a luat si l-a bagat la el in corabie.
10. A mai asteptat alte sapte zile si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11. Porumbelul s-a intors la el spre seara; si iata ca in ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curand. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamant.
12. A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai intors la el.
13. In anul sase sute unu, in luna intai, in ziua intai a lunii, apele secasera pe pamant. Noe a ridicat invelitoarea corabiei: s-a uitat si iata ca fata pamantului se uscase.
14. In luna a doua, in a douazeci si saptea zi a lunii, pamantul era uscat de tot.

| Torah a răspuns (pentru MMihai):

Mda. Spune-mi te rog cum a facut un popor de peste 2 mi.l pers. cu turmele lor cu tot sa nu moara de sete prin desert? de foame? de boli etc. timp de 40 de ani 40! wa 40 de ani istoria nu minte da informeazate, cu cat mai greu ar fi sa aiba in custodie 1 an o arca Singurului Dzeu Adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Văd că tot îţi place să dai linkuri si să contrazici evenimentele din Geneză legate de Potop şi de Arcă watch : http://stirileprotv.ro/......urcia.html

| MMihai a răspuns (pentru Torah):

Nu erau 2 milioane ci 650.000 de adulți + copii, că se înmulțiseră ca șoareci în 300 și ceva de ani, de la circa 70 la 650.000, dar povestea cu Exodul este o altă inepție a bibliei.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Arca lui Noe nu a fost construită, nici o dată!
Noe era în imposibilitate fizică să adune toate animalele de pe glob
șamd
Noe nu avea cu ce să hrănească acele animale și păsări timp de 321 de zile.
Arca se scufunda sub greutatea proprie,+greutatea ( animalelor, a păsărilor, a oamenilor, a hranei, a apei și a restului de provizii necesare )
Sunt minciuni pentru fraierii lipsiți de o minimă cultură, care le pot crede.

| Torah a răspuns (pentru MMihai):

Esti sigura ca erau atatia? mai bine spus de unde stii tu?

| MMihai a răspuns (pentru Torah):

Nu știu la ce se referă concret întrebarea ta, că eu aici am contestat și falsul păcat adamic, și corectitudinea leviticului 11, și basmului aberant cu potopul mondial și arca lui Noe și cartea Exodul. Bănuiesc că la ceva legat de ultimele 2.

| Torah a răspuns (pentru MMihai):

Comprensibil, ai de furca aici, daca ai atatea pe cap te scutesc, mai nimic spuneam de cei 2 mil de persoane si u m-ai corectat. ca cica erau 6, 50 mii de adulti+copii, de acolo te intrebasem de unde stii tu cate persoane erau de ce ma corectezi pe mine atot stiutorul ca eu stiu sigur 100 % ca erau 2 mil de persoane in pustie pe vremea exodului. si ai venit cu mess de mai sus happy

| Torah a răspuns (pentru MMihai):

Exodul, de unde stii cate persoane erau in pustie de ma corectezi tu pe mine. daca am spus 2 mil asa ramane ..asta spuneam dar tu zi-mi de unde stii tu cate persoane erau in pustie pe vremea exodului... ziceam astia 650 de mii + copii din ce swursa mii spui? de unde stii tu de ma corectezi pe mine intelegi hai zi acum. daca ai tupeu in tine sa vezi ce-ti raspund

| MMihai a răspuns:

Vezi http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=8
Capitolul 8
1. Dar şi-a adus aminte Dumnezeu de Noe, de toate fiarele, de toate animalele, de toate păsările şi de toate vietăţile ce se mişcă, câte erau cu dânsul în corabie; şi a adus Dumnezeu vânt pe pământ şi a încetat apa de a mai creşte.
2. Atunci s-au încuiat izvoarele adâncului şi jgheaburile cerului şi a încetat ploaia din cer.
3. După o sută cincizeci de zile, a început a se scurge apa de pe pământ şi a se împuţina.
4. Iar în luna a şaptea, în ziua a douăzeci şi şaptea a lunii acesteia, s-a oprit corabia pe Munţii Ararat.
5. Apa a scăzut mereu până în luna a zecea; iar în ziua întâi a lunii a zecea s-au arătat vârfurile munţilor.
6. După patruzeci de zile, a deschis Noe fereastra, pe care o făcuse la corabie,
7. Şi a dat drumul corbului, ca să vadă de a scăzut apa pe pământ. Acesta, zburând, nu s-a mai întors până ce a secat apa de pe pământ.
8. Apoi, după el a trimis porumbelul, ca să vadă de s-a scurs apa de pe pământ.
9. Porumbelul însă, negăsind loc de odihnă pentru picioarele sale, s-a întors la el, în corabie; căci era încă apă pe toată faţa pământului. Şi a întins Noe mâna şi l-a apucat şi l-a băgat la sine, în corabie.
10. Şi aşteptând încă alte şapte zile, a dat iarăşi drumul porumbelului din corabie,
11. Şi porumbelul s-a întors la el, spre seară, şi iată avea în ciocul său o ramură verde de măslin. Atunci a cunoscut Noe că s-a scurs apa de pe faţa pământului.
12. Mai zăbovind încă alte şapte zile, iarăşi a dat drumul porumbelului şi el nu s-a mai întors.
13. Iar în anul şase sute unu al vieţii lui Noe, în ziua întâi a lunii întâi, secând apa de pe pământ, a ridicat Noe acoperişul corăbiei şi a privit, şi iată se zbicise faţa pământului.
14. Iar în luna a doua, la douăzeci şi şapte ale lunii acesteia, pământul era uscat.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=7
10. Iar după şapte zile au venit asupra pământului apele potopului.
11. În anul şase sute al vieţii lui Noe, în luna a doua, în ziua a douăzeci şi şaptea a lunii acesteia, chiar în acea zi, s-au desfăcut toate izvoarele adâncului celui mare şi s-au deschis jgheaburile cerului;
12. Şi a plouat pe pământ patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi.
13. În ziua aceasta a intrat Noe în corabie şi împreună cu dânsul au intrat Sem, Ham şi Iafet, fiii lui Noe, femeia lui Noe şi cele trei femei ale fiilor lui.
14. Din toate soiurile de fiare de pe pământ, din toate soiurile de animale, din toate soiurile de vietăţi ce mişunau pe pământ, din toate soiurile de zburătoare, din toate păsările, din toate înaripatele
15. Şi din tot trupul, în care se afla duh de viaţă, au intrat cu Noe în corabie, perechi, perechi, parte bărbătească şi parte femeiască.
16. Şi cele ce au intrat cu Noe în corabie din tot trupul au intrat parte bărbătească şi parte femeiască, precum poruncise Dumnezeu lui Noe. Şi a închis Domnul Dumnezeu corabia pe din afară.
17. Potopul a ţinut pe pământ patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi şi s-a înmulţit apa şi a ridicat corabia şi aceasta s-a înălţat deasupra pământului.
18. Şi a crescut apa mereu şi s-a înmulţit foarte tare pe pământ şi corabia se purta pe deasupra apei.
19. Şi a sporit apa pe pământ atât de mult, încât a acoperit toţi munţii cei înalţi, care erau sub cer.
20. Şi a acoperit apa toţi munţii cei înalţi, ridicându-se cu cincisprezece coţi mai sus de ei.
21. Şi a murit tot trupul ce se mişca pe pământ: păsările, animalele, fiarele, toate vietăţile ce mişunau pe pământ şi toţi oamenii.
22. Toate cele de pe uscat, câte aveau suflare de viată în nările lor, au murit.
23. Şi aşa s-a stins toată fiinţa care se afla pe faţa a tot pământul, de la om până la dobitoc şi până la târâtoare şi până la păsările cerului, toate s-au stins de pe pământ, şi a rămas numai Noe şi ce era cu el în corabie.
24. Iar apa a crescut mereu pe pământ, o sută cincizeci de zile.
În geneza 7 cu 24, se spune că apele au crescut 150 de zile și după asta ( geneza 8 cu 3 ) s-a oprit ploaia și apele au scăzut 150 de zile. Și apoi nu a plouat încă 3 săptămâni.
Deci timp de 171 de zile animalele lui Noe au băut apă acumulată în cele 150 de zile cu ploaie.
Câtă apă era pe navă ca să bea animalele apă 171 de zile.
Greutatea corăbiei, a animalelor și păsărilor,

(Capitolul 7
1. După aceea a zis Domnul Dumnezeu lui Noe: "Intră în corabie, tu şi toată casa ta, căci în neamul acesta numai pe tine te-am văzut drept înaintea Mea.
2. Să iei cu tine din toate animalele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din animalele necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască.
3. De asemenea şi din păsările cerului să iei: din cele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din toate păsările necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să le păstrezi soiul pentru tot pământul.)

a oamenilor, a apei și a hranei pentru 171 de zile+uleiul pentru iluminat + argintul ca să nu se strice apa, nu erau cumva mai decât forța Arhimedică, necesară condiției de plutire?
Evident că da și nu se realiza condiția de plutire, a navei iar arca se scufunda.

Condițiile de realizare a navei sunt prezentate anterior
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=6
13. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Noe: "Sosit-a înaintea feţei Mele sfârşitul a tot omul, căci s-a umplut pământul de nedreptăţile lor, şi iată Eu îi voi pierde de pe pământ.
14. Tu însă fă-ti o corabie de lemn de salcâm. În corabie să faci despărţituri şi smoleşte-o cu smoală pe dinăuntru şi pe din afară.
15. Corabia însă să o faci aşa: lungimea corăbiei să fie de trei sute de coţi, lăţimea ei de cincizeci de coţi, iar înălţimea de treizeci de coţi.
16. Să faci corăbiei o fereastră la un cot de la acoperiş, iar uşa corăbiei să o faci într-o parte a ei. De asemenea să faci într-însa trei rânduri de cămări: jos, la mijloc şi sus.
17. Şi iată Eu voi aduce asupra pământului potop de apă, ca să pierd tot trupul de sub cer, în care este suflu de viaţă, şi tot ce este pe pământ va pieri.
18. Iar cu tine voi face legământul Meu; şi vei intra în corabie tu şi împreună cu tine vor intra fiii tăi, femeia ta şi femeile fiilor tăi.
19. Să intre în corabie din toate animalele, din toate târâtoarele, din toate fiarele şi din tot trupul, câte două, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să rămână cu tine în viaţă.
20. Din toate soiurile de păsări înaripate după fel, din toate soiurile de animale după fel şi din toate soiurile de târâtoare după fel, din toate să intre la tine câte două, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să rămână în viată împreună cu tine.
21. Iar tu ia cu tine din tot felul de mâncare, cu care vă hrăniţi; îngrijeşte-te ca să fie aceasta de mâncare pentru tine şi pentru acelea".
22. Şi a început Noe lucrul şi precum îi poruncise Domnul Dumnezeu aşa a făcut.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/6/
14. Fa-ti o corabie din lemn de gofer; corabia aceasta s-o imparti in camarute si s-o tencuiesti cu smoala pe dinauntru si pe din afara.
După Holly Bible
http://www.bartleby.com/108/01/6.html#S7
14 Make thee an ark of gopher wood; rooms shalt thou make in the ark, and shalt pitch it within and without with pitch.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gopher_wood

Greacă Septuaginta (a 3-locul 1 a. Chr.), a tradus ca Xylon tetragonon, "lemn patrat". [ 2 ] În mod similar, latină Vulgata (secolul 5), a pronunţat ca lignis levigatis ( lævigatis, în Vulgata Clementine ), "netezit (eventual planificat) de lemn ".
Enciclopedia evreiască consideră că a fost cel mai probabil o traducere a babilonian "gushure i ÷ erini" (cedru-grinzi), sau asirian "giparu" (Reed). [ 3 ]
Multe traduceri moderne engleză tind să favorizeze chiparos (deşi altfel cuvântul pentru "chiparos" în ebraică biblică este brosh ). Acest lucru a fost căsătorit (printre altele) de către Adam Clarke, un metodist teolog renumit pentru comentariul său pe Biblie: Clarke citată asemănarea dintre grec cuvânt de chiparos, kuparisson şi cuvântul ebraic gophar.
Alte sugestii includ pin, cedru, brad, Ebony, răchită, ienupăr, salcam, cimişir, slimed bulrushes [ dezambiguizare necesare ] şi lemn de răşinoase, şi chiar copaci americane, cum ar fi Cladrastis kentukea (american yellowwood), deşi acesta din urmă nu există în regiune chivotul presupune ca a fost construit.

Din lemn de salcăm nu rezista barca. Și lemnul de brad sau de pin este prost pentru o navă.
Cedrul libanez, care este un conifer, era folosit de fenicieni pentru navele lor mici. Pentru a rezista f bine o navă mai mare din lemne de esențe moi, ea trebuia armată cu odgoane fin fibre de cânepă sau de în și trebuie să aibă și o construcție mai specială, și ar fi trebuit să fie folosit și oțel,( dar nu știu dacă în epocă puteau prelucra oțelul, aproape sigur nu puteau ).
Ca să aduni la un loc toate animalele și toate păsările de pe pământ, să le aduni hrană pentru 321 de zile și apă pentru 171 de zile, îți trebuie o navă ceva mai mare decât un portavion actual.
Cum a făcut să adune peste 12 specii de tigrii?
Cum a adunat cangurii, și toate marsupialele-că pe vremea aia erau și un fel de felide și un fel de canide cu marsupiu-, ornitoringii, păsările din Australia, Africa, Europa și din cele 2 Americi, lamele din Anzi, caguarii, jaguarii, leii din Africa ( și Asia, și Europa că poate și ăștia erau de mai multe feluri), bizonii din America, zimbrii și bourii, bivolii, yaki domesticiți și yaki sălbatici care toți având copita despicată erau animale curate și trebuiau să fie câte 6 perechi, urșii : bruni, panda, grizlii, polari +mamuți+elefanți + hipopotami +rinoceri+ n specii de crocodili+ restul de animale. șamd.

Nici o familie de oameni, din acea epocă, nu putea să adune atâtea animale.
Nu avea cu ce să le hrănească nici măcar o zi.
Se aflau în imposibilitatea tehnică să construiască nava.
În interiorul navei ar fi trebuit să utilizeze torțe.
La vederea torței animalele se sperau și fugeau, distrugând cămăruțele cu pereți fragili, din interiorul navei. Dacă erau pereți solizi și nu fragili atunci asta dubla sau tripla greutatea navei.
Condiția de plutire nu mai se putea realiza tehnic.
Ca să faci niște pereți interiori din lemn pe care să nu îi poată distruge animale puternice de tipul: mamuți, elefanți, hipopotami, rinoceri, zimbrii, etc. păi ăia trebuiau făcuți din mai multe rânduri de bușteni. Tot din mai multe rânduri de bușteni era și podeaua de la cabinele cu elefanți, mamuți șamd
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mamut
Specii
Mammuthus africanavus Mamut african
Mammuthus columbi Mamut columbian
Mammuthus exilis Mamut pigmeu
Mammuthus imperator Mamut imperial
Mammuthus jeffersonii Mamut Jeffersonian
Mammuthus trogontherii Mamut de stepă
Mammuthus meridionalis Mamut sudic
Mammuthus subplanifrons Mamut sud-african
Mammuthus primigenius Mamut lânos
Mammuthus lamarmorae Mamut pitic sardinian
Mammuthus sungari Mamut de Râul Songhua
dacă avem 11 specii de mamuți înseamnă că în arcă au intrat scurt 22 de mamuți.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mammoth
http://ro.wikipedia.org/wiki/Elefant
Greutatea medie a unui elefant este de 2-5 tone, atingând o înălțime de 4 m.
Elefantul poate consuma chiar și 225 kilograme de iarbă într-o singură zi și poate bea până la 136 litri de apă la o singură adăpare.
specii
Elefantul african (Loxodonta africana) Elefantul de pădure (Loxodonta cyclotis) Elefantul asiatic (Elephas maximus)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hipopotam
Hipopotamul (Hippopotamus amphibius)
Hipopotamul pitic (Hexaprotodon liberiensis)
http://www.ultimateungulate.com/Artiodactyla/Hippopotamus_amphibius.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhinoceros
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rinocer
Sunt 5 modele de rinoceri, deci în arcă erau 10 rinoceri
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tigru
http://ro.wikipedia.org/wiki/Leu
http://www.descopera.ro/......ragilitate
http://en.wikipedia.org/wiki/Puma_(genus)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jaguarundi
http://en.wikipedia.org/wiki/Cougar
http://ro.wikipedia.org/wiki/Jaguar
http://en.wikipedia.org/wiki/Leopard
http://ro.wikipedia.org/wiki/Leopard
Pantera neagră (Panthera onca) specie de leopard cu blana neagră, care trăiește în insulele din Sud-Vestul Asiei.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Leopardul_z%C4%83pezilor
http://en.wikipedia.org/wiki/Cheetah
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghepard
http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2s_(animal)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pisic%C4%83_s%C4%83lbatic%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lup
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vulpe
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98acal
http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2ine
http://ro.wikipedia.org/wiki/Enot
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hien%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2inele_dingo
http://ro.wikipedia.org/wiki/Urs
http://ro.wikipedia.org/wiki/Urs_brun
http://ro.wikipedia.org/wiki/Urs_polar
http://ro.wikipedia.org/wiki/Urs_grizzly
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ursus_americanus
http://ro.wikipedia.org/wiki/Selenarctos_thibetanus
http://ro.wikipedia.org/wiki/Malursus_ursinus
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tremarctos_ornatos
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ursus_malayanus
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ailuropoda_melanoleuca
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ursus_spelaeus

Etc
Spre a înțelege la justa valoare demența Biblică, trebuie să îți imaginezi nava anterioară regatului Egiptean, care căra 22 de mamuți, 6 elefanți, 10 rinoceri, 4 hipopotami, cu niște felide cu canini f mari, cu vreo 20 de tigrii, și cu restul de felide și feline, canide, hienide, urside șamd
Galerele Romane, Persane, și nici ale invincibilei armade nu cărau în burta navelor animale.
Cartaginezii au transportat elefanți de luptă parțial domesticiți dar pe punțile navelor, peste strâmtoarea Gibraltar.

Numai încercarea de a manevra fizic, de a muta la distanțe apropiate, o parte din aceste animale, era ceva imposibil de realizat tehnic, de o familie de oameni.

Să bagi în navă mamuții și elefanții știind că mamuți, erau mai mari decât elefanții, cățărând cam 8 tone fiecare, era o imposibilitate practică.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Puteti incepe prin a invata sa scrieti corect romaneste. Nu de alta, dar esti mai convingator cand demonstrezi ca nu din prostie ai devenit crestin, nu din lipsa de educatie sau din lene.

| Raniia a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Mai bine simpli si smeriti si de Dumnezeu iubiti.Limba romana, ca limba oficiala de stat, este obligatorie pentru toti cetatenii romani. Posibil sa invete in alta tara daca nu stie sa scrie corect romaneste.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Raniia):

Cum naiba se face ca toti talibanii astia care se dau de ceasul mortii sa isi impuna propria religie ca pe singura/unica/indiscutabila posibila sunt si semianalfabeti?
Daca "invata in alta tara", n-au decat sa se manifeste acolo, pe limba lor.
E ciudat faptul ca noi, romanii, cand invatam o limba straina, o invatam corect. Poate ar fi bine sa se straduiasca nitel si talibanii.

| Raniia a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu arata greselile altora cu degetul tau murdar!

| justitiarul a răspuns (pentru Raniia):

De ce are degetul murdar? Al tau e curat cand arati spre ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

De unde stii daca are degetul murdar?

| Raniia a răspuns (pentru justitiarul):

Justitiarule -tema de casa pentru tine.

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Idem-Justitiarul.

| justitiarul a răspuns (pentru Raniia):

Se rezolva rapid tanti.Degetul matale duhneste!
De ce?
Pentru ca ea a avut motive intemeiate sa trimita un semianalfabet sa invete sa scrie corect, n-a facut-o din rautate ci din dorinta de a-i face bine unui individ sarac cu duhul.
Degetul tau e murdar, pentru ca arati cu el un om care vrea sa faca bine, tu preferand din contra ca el sa ramana semianalfabet, fiind mai usor de manevrat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Scuzmy ca nu pricep, poate ma luminezi totusi. Asta daca chiar ai un punct de vedere conturat si nu ai vrut doar sa faci act de prezenta si sa arunci cu noroi in cineva care nu era in "tabara credinciosilor". Pentru ca din toate atacurile astea, nu vad decit ura fata de cei care nu sint adeptii unei secte (indiferent care ar fi ea). Deci, de unde stii ca are degetul murdar?

| Raniia a răspuns (pentru justitiarul):

Nene Justitiaru daca tu crezi ca dand lectii de alfabetizare pe TPU, vrei sa faci din ei romancieri, te inseli!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Cea care spui ca arata cu degetul, e profesoara. Deci e indreptatita sa le dea peste nas putorilor.

| justitiarul a răspuns (pentru Raniia):

Tanti rowena, macar ii indrepti pe calea ce buna.Au mai mult de castigat daca invata sa scrie corect, decat daca bat zece matanii.Nu cred ca lui Dumnezeu ii plac ignorantii.
Si stai calma, nimeni nu le cere imposibilul, doar sa puna intrebari inteligibile.

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai,voi sunteti Capuccino 3in 1? O seara placuta d-na profesor!

| justitiarul a răspuns (pentru Raniia):

Mai nu, dar avem ca scop comun eradicarea prostiei si ignorantei de pe TPU.Te superi?
Misiunea noastra e oarecum imposibila, avand in vedere ca sunt multi ca tine, care aplauda prostia, dar merita sa incercam.
E "doamna profesoara"! Uite, vezi ca si tu mai inveti cate ceva pe TPU? big grin

| Raniia a răspuns (pentru justitiarul):

Eu nu mai invat cate ceva e doamna profesor, doamna doctor. Justitiarule cuvintele te invata, insa exemplele sunt cele ce te pun in miscare.

| justitiarul a răspuns (pentru Raniia):

Doamna profesor, a? raised eyebrows Vai de profesorul tau de romana.
Doamna doctor da, dar doamna profesor suna ca dracu.

| justitiarul a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Teacher spune-i Rowenei cat de urat suna "doamna profesor".

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru justitiarul):

De sunat, suna oribil, intr-adevar. Ca trei sferturi dintre noile prevederi ale DOOM2, facut dupa chipul si asemanarea analfabetilor care ne conduc.
Din pacate, desi in unele situatii se accepta si variantele mai vechi, pentru comoditatea celor care nu reusesc sa pronunte decat "prefesoara", s-a inventat chestia asta. Sa le fie mai usor noobilor.
Cred ca s-a pornit de la ideea ca "ce scriem, aia citim" si, decat sa scriem tampenii, mai bine scoatem cuvantul din lexic.
Dupa sistemul "monsieur zâşim, monsieur scriem".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Ai omis sa-mi raspunzi.

| Raniia a răspuns (pentru ardnaxur1961):

D-na ''prefesoara'', Guvernul Ponta nu este inca format.Depuneti-va candidatura pentru functia de ministru al invatamantului.Succesuri!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Raniia):

Etee! Alta noutate! De cand se "candideaza" pentru posturile de ministri? Mai citeste si Constitutia, nu numai Biblia. Cititul unei singure carti plafoneaza (asta a fost un eufemism!).

| Raniia a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ai ratat! In aceasta seara se anunta noul guvern.Imi pare rau pentru tine, ministrii sunt''numiti''. Sansa ta este sa continui alfabetizarea doar pe TPU.Succesuri!

| MortemAeternum a răspuns:

Uita-te mai bine ca pe aici sunt vreo 3-4 credinciosi restul sunt doar "credinciosi".
Vrei sa ma ajuti pe mine bolnavul?
Daca imi dai 50.000 de euro cu toata placerea o sa devin si eu un "credincios" la fel ca tine.

| Holocaust a răspuns:

Dacă are cineva nevoie de ajutorul vostru, o să vi-l ceară. Dacă nu, staţi liniştiţi în banca voastră.Nu suport ipocrizia de la categoria asta.
Credeţi că tot ceea ce faceţi e corect şi nimeni nu e mai presus de voi. Dacă voi credeţi că ateii greşesc, lăsaţi-i să greşească. Vedeţi-vă de vieţile voastre.
Cheers.

| Shaoran a răspuns:

Sunt multi "credinciosi" dar sunt si multe culte, nah, e mai complicat.
Prin Cuvant se poate face orice, dar nu stiu daca va merge ceva.
Spunea Ilie Cleopa: Spune-i omului o data, de doua ori, daca nu intelege roaga-te pentru el.

| roxaa15 explică (pentru Shaoran):

Ai dreptate, am crezut ca prin cuvant asa cum spui tu poate voi reusi ceva constat ca am devenit un fel de inamic si m-au perceput ca pe un dusman, sau ca pe un critic, desi nu sunt nici una nici alta.Nu am criticat pe nimeni si nici nu am incercat sa fiu falsa sau inamica nimanui. Nu am nimic impotriva altor culte si nici a ateilor.Asa cum am spus eu nu sunt in masura sa ii judec. Orcum fiecare pasare pe limab ei piere

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru roxaa15):

Raspund eu pentru dragos, ai vreo dovada ca a existat acest personaj imaginar a scris vreun istoric de el oare de ce? el nu a scris nimic? martori oculari nu au scris biblia desi ce dovada ai ca a existat

| Geass a răspuns:

(Dragi mei sau dragii?) Da deci să înţeleg că roxaa15 a studiat majoritatea religiilor influente, a practicat fiecare religie în parte una pe săptămână şi a ajuns la concluzia următoare:Iisus este cel real, creştinii sunt pe cale corectă iar ateii sunt un fel de ciumă care trebuie înlăturaţi sau îndoctrinaţi.Un hinduş se poate gândi şi el:"Ce mă bucur că am ales calea dreaptă, dar parcă milă de aproape toată planeta că se încred în nişte religii false, oare pot să-i ajut?".

| Silyca a răspuns:

Voi crede in ziua in care biserica crestina ortodoxa va fi capabila sa-si accepte adevaratul trecut.

| 4b a răspuns:

laughing nu stiam de ce mi se pare cunoscut textul...fiecare isi da silinta sa fie un exemplu pentru cei din jurwinking sa vedem cine are influenta mai mare...

| dragos9234 a răspuns:

Nu sunt credincios dar imi pemit sa raspund si eu.Pe mine ma poti face sa cred ca exista dumnezeu doar cu dovezi reale, nu cu abureli din biblia pe care am citit-o abia dupa ce am considerat ca nu exista dumnezeu, iar dupa ce am terminat de citit toata biblia am realizat ca dumnezeu chiar nu exista.

| roxaa15 explică (pentru dragos9234):

Eu nu te pot convinge atata timp cat tu nu vrei sa fi convins, totusi sper caBunul Dumnezeu sa i-ti deschida sufletu si sa i-ti arate El ca exista, dar pentru asta incearac te rog eu macar sa faci si tu pasi catre El, nu ai nimic de pierdut.E alegerea ta, Dumnezeu ti-a dat liberu albitru.Tu poti sa i-ti schimbi sufletu.

| dragos9234 a răspuns (pentru roxaa15):

Eu am citit biblia dupa ce m-am indoit de existenta lui dumnezeu, am citit-o tocmai pentru a incercasa il"gasesc"" dar nimic.

| roxaa15 explică (pentru dragos9234):

Nici macar jertfa lui Iisus nu te-a miscat? cat a suferit ca Om pe acest pamant fara ca sa fie vinovat de nimic.

| scienceftw a răspuns (pentru roxaa15):

Iisus a suferit la fel de mult ca orice alt infractor care era crucificat. Plus ca sunt sute de oameni nevinovati care se chinuie prin inchisori si tribunale. Ce crezi ca e mai rau, sa fi crucificat si sa mori dupa cateva minute/ore(nu ma pricept foarte bine la crucificari insa mai mult de cateva ore nu ai cum sa traiesti in asemenea conditii) sau sa te chiunui prin inchisori ani de zile pentru o fapta pe care nu ai comiso?

| roxaa15 explică (pentru scienceftw):

Asta e alta intrebare legata de oameni care se chinue prin inchisori nevinovati, si alti vinovati sunt bine merci. Nu vad infractiunea comisa de Iisus. Mi-o poti spune si mie, su de ce il numesti infractor?

| scienceftw a răspuns (pentru roxaa15):

Nu am spus ca e infractor. Era considerat infractor si tratat ca atare. Ce-i drept trebuie sa recunosc ca poate a fost tratat prea dur pentru un bolnav mintal dar totusi nu vad deosebirea dintre el si alti oameni nevionvati care probabil, de-alungul istoriei, au fost crucificati fara mila.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii sunt foarte incapatanati. Nu putem sa facem nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca voi nu sunteti dispusi sa renuntati la religia voastra definitiv sau sa o schimbati cu alta, de ce incercati sa-i faceti pe altii sa isi schimbe religia in a voastra sau sa o accepte in cazul in care nu au deloc? De ce sa faca altii ce voi nu vreti sa faceti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este, noi agnosticii si ateii, va putem ajuta sa deschideti ochii? Daca da, cum? Si cum va putem convinge sa mai dati pe la scoala?

| ateuNEGATIV a răspuns:

De ce te intristeaza? voi crestini sunteti pe calea cea dreapta hai serios se vede pe ce cale e tara asta

| iKronstadt a răspuns:

Care ar fi calea aia dreaptă?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Isus este Calea, Adevarul si Viata.

| RaduMD a răspuns:

Acuma, nu este absolut necesar să ne considerăm misionaţi. Noi, să avem grijă mai întâi de mântuirea noastră, şi mai pe urmă cum să-i mântuim pe alţii. La urma urmei, dragoste cu forţa nu se poate: de aceea i-a plăcut lui Dumnezeu să-i facă pe oameni (şi pe îngeri) înzestraţi cu facultatea de a-L rejecta pe Dumnezeu.

| Danielcristian a răspuns:

Stiti cum?
Daca cei credinciosi ar fi credinciosi, daca cei religiosi ar fi religiosi, dar multi sunt putini pricep, multi ofera raspuns, putini ofera adevarul, multi doresc sa se insemne, putini ajuta.

Problema la noi crestini este ca intelegem cum vrem noi biblia, luam din ea argumentele care doar le dorim noi, doar cele pe care le dorim a respecta.

Multi credinciosi de diferite religii, nu citesc in context, ci asta imi comvine mie asta o respect, putini sa respecte 100%, printre care si eu ma numar.

Ca sa ajutii 1 ateu, trebuie in primul rind sa stii ce vorbesti, al doilea sa sustii adevarul, iar pe urma sa nu oferi informatii false. Dinsi sustin o teorie ca si noi crestini, toata chestia ar fi daca ne-am ruga pentru ei, ca Dumnezeu insusi sa le descopere ca exista.

Sunt multe dovezi ca Dumnezeu exista, dar ei nu le aproba, tot ce putem face, e sa ne rugam pentru totii, si pentru noi, ca si noi o deraiem de numa numa.

Aaaa si cel mai bun ar fi sa dam un exemplu de crestin, nu numai in vorbire ci si in traire, si nu numai in ziua Sabatului, ci si in celelalte zilele.

| Torah a răspuns:

Sunt misionar de 6 ani departe de casa si ma ocup de recuperarea toxicodependentilor, crede-ma acestia sunt mai recuperabili decat ateii. Nu poti face nimic pentru. ei daca nu au fost chemati.

| highcoconut a răspuns:

"Pe calea cea dreapta"...E, uite ca eu vreau sa o iau pe calea cea curba. Bai ma lasi? Uite inca un motiv pentru care sunt atee, voi crestinii credeti ca religia voastra e cea corecta si toate cacaturile pe care le spuneti care sunt de fapt cica raspunsuri la intrebarile existentiale, sunt adevarate nene, fa ra discutie. Ia mai du-te tu si citeste dintr-o carte de stiinta si nu mai incerca tu sa bagi in cap oamenilor prosti ca tine ca exista un om mare sus in ceruri cu mii de omuleti cu aripioare albe si alte cacaturi. Nu poti sa schimbi parerea unuia asa de usor, mai ales unuia care chiar gandeste spre deosebire de tine. In concluzie, cred ca ai probleme mari la cap...nu eu sunt cea care are un prieten imaginar happy