| denisa_2911 a întrebat:

Buna!
am o rugaminte daca ma puteti ajuta...trebuie sa fac o scurta compunere la religie despre atei si credinciosi si trebuie sa inteleg: de ce nu cred ateii in Dumnezeu? Si cum ii putem contrazice noi credinciosii pe atei?

Va rog foarte frumos. daca puteti sa ma ajutatihappy...(dau fundita).

Va multumesc... o seara placuta!

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Uite ca iti spun eu cate ceva. Unii spun ca sunt ateu. Eu nu cred ca exista Dumnezeu. Eu cred ca Dumnezeu este creat din imaginatia oamenilor, doar din dorinta de a sti ca exista ceva dincolo. Nu cred ca Dumnezeu este ceva real.
Poate ma intrebi de ce? Nimeni nu a adus niciodata dovezi. Biblia este pur si simplu o carte. Daca cred ce spune Biblia, ar trebui sa cred si nebunii care scriu prin ziare ca au fost rapiti de extraterestri. Nu este nici o dovada, doar marturii. Alta chestie este ca religia s-a batut mult timp cap in cap cu stiinta. Sunt un om foarte calculat si imi place sa stiu foarte multe lucruri. Nu pot sa accept imbratisarea ignorantei ca o scuza pentru salvarea sufletului. Nu ii condamn pe cei religiosi, nu ii privesc de sus, nu ii consider prosti, naivi, sau altceva. Toti suntem la fel, doar ca diferiti. Ei cred in ceva, eu in altceva.
Nu poti sa ma convingi de existenta lui Dumnezeu prin absolut nimic. Sunt hotarat pentru tot restul vietii mele.
Pur si simplu nu pot crede cand marii invatati ai clerului nu cunosc propria lor istorie si dogma si nu pot explica asa zisele lor "taine" (de parca ar sti cum!), iar la fiecare revolta in fata lui Dumnezeu iti arunca in fata semnul diavolului si al blasfemiei, inchizand ochii ca vechii calai ai Inchizitiei. Religia a ajutat omul sa se concentreze asupra altora oferindu-i eternitatea, dar a intunecat cerurile lumii si a inrosit apele prea mult pentru a fi folositoare. Cum pot crede cand vad peste tot ca aparentii piosi crestini au doar teama in sufletul lor mic si "credincios", iar vorba este inlocuita cu pumnul, apa cu focul, increderea cu deznadejdea, iubirea cu ura si parca peste tot unde te uiti nu vezi decat restul lumii invinuindu-te? Poate nu mai este nimic dupa. Poate traiesc doar acum. Sau poate nu. Orice ar fi eu m-am hotarat si indiferent de ce va fi, cu siguranta voi afla daca am dreptate.

3 răspunsuri:
| denisa_2911 explică:

Iti multumesc tipul_verde... m-ai ajutat ...raspunsul tau o sa il arat profesoareihappyhappyhappy... e foarte bun argumentat...ai o fundita de la mine... o seara placuta!

| TipulVerde a răspuns:

Hei, ma bucur ca am putut sa te ajut.

| metonst54 a răspuns:

Http://www.e-referate.ro/referate/Ateu_sau_credincios2005-03-18.html
Eu personal sunt ateu si cred ca dumnezeu este pur creatia imaginatiei infinite al omului