| mentholinks a întrebat:

Dumnezeu a spus ca va avea mila de cine ii va placea sa aiba mila. Credeti ca va avea mila si de voi? De ce?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este vorba de mila, exista doar ceva "bun" si atat...

| T0T a răspuns:

Când?

| halogen001 a răspuns:

Dz nu exista, deci nu ma intereseaza de cine are si de cine nu are mila. Pentru cine crede in povesti mincinoase, e util sa citeasca povestile, sa stea de vorba cu cei care scriu si care propaga scrierile mincinoase si va afla ca Dz ii iubeste pe toti, in special pe cei naivi si creduli care nu au ochi sa vada realitatea si care nu isi folosesc mintea daca o au.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ne dai si citatul? Am observat ca asta iti place sa faci, inventezi tot felul de lucruri care cică ar proveni din Biblie desi niciodata nu ne spui de unde, din ce carte si din ce capitol si te astepti ca lumea sa te credea. Cand o sa dai exact si citatul atunci o sa meriti un raspuns, pana atunci prost sa fie ala care te crede pe degeaba.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asta ramane de vazut la judecata.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca și-a sacrificat Fiul pentru a ne rascumpara, nu crezi ca a facut-o din mila pentru noi? Dar daca noi il refuzam, nu Dumnezeu e de vina. Dumnezeu este același, ieri, azi si in veci de veci.

| SingleForOne a răspuns:

Precum Iisus a luat în Raiul ceresc un hoț care și-a recunoscut fapta, și a ales să fie de partea Lui Iisus înainte de moarte, i s-a făcut milă de acesta, și la iertat; la fel și noi vom putea fi de partea Lui Iisus dacă Îl acceptăm și Îl urmăm. La fel și celor care L-au ales pe Dumnezeu, au ascultat de El, și L-au urmat, înainte de nașterea lui Iisus.
Și pentru un criminal lui Dumnezeu i se face milă, pentru că este un suflet, fiind corupt, dar este un suflet, și poate fi răscumpărat în ochii lui Dumnezeu, și poate cunoaște iubirea și durerea lui Dumnezeu față de faptele noastre, pentru că și acest criminal va simți aceste lucruri odată ce va deschide ochii și inima spre bine, de la răutate, moarte, și întuneric.

Cât despre mine, încerc pe cât de mult posibil să-L înțeleg, să trăiesc după vorbele Lui, și să practic Legea Lui, dar deseori păcatele apar direct, dintr-o dată, și-mi dau seama pe urmă; chiar și în mod indirect, fără să-mi dau seama, și din cauza obișnuințelor omenești. Va avea milă de mine, sau nu, numai El știe, însă eu voi continua să mă îmbunătățesc în fiecare zi, câte puțin sau cât de mult, după cuvintele și legile Lui.

| Irinel15123532 a răspuns:

Versetul este urmatorul ''Evrei 11:6
Și fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că răsplătește pe cei ce-L caută.''

El ii iubeste pe toti si vrea ca toti sa fie mantuiti asa cum Dumnezeu spune in ''Ezechiel 33:11
Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea!''

Dar la judecata, cel ce nu il are pe Hristos, nu poate inra in cer, nu poate avea mila din partea Lui Dumnezeu, pentru ca a respins sigura jertfa de mantuire, pe Domnul Iisus Hristos care si-a dat viata din dragost pentru pacatele noastre, ca datoria sa fie platita. Cine vine la judecata fara Hristos, nu are datoria pacatului platita.

| badpanda a răspuns:

Dumnezeul din Biblie nu are cum sa fie Dumnezeul adevarat nici pe departe.
Refuz sa cred ca un Creator se coboara atat de mult incat sa participe la jafuri la crime si la violuri.