| Rombix a întrebat:

Dumnezeu mai face vindecari si in zilele noastre? Ma refer poate indirect prin intermediul oamenilor,sfintilor,rugaciunilor sau altor terapii medicale.
Unii zic ca Dumnezeu nu mai face vindecari in zilele noastre,dar ma gandesc ca Dumnezeu a ramas acelasi si ieri si azi,neschimbat, din veacuri si va mai face vindecari pana la sfarsitul veacurilor.Nu cred ca s-a plictisit si nu mai face vindecari.Bineinteles unii au parte de darul vindecarii altii nu,depinde de circumstante,soarta si pana la urma de voia lui Dumnezeu.
DUMNEZEU mai face vindecari si in ziua de astazi? Asta e intrebarea mea.
Si daca nu face vindecari cum zic unii protestanti,vindecarile care au loc in prezent de unde vin? Cum puteti sa spuneti ca acum vindecarile vin de la satana? Cum puteti spune asta cand satana ne vrea doar raul si nu doreste vindecarea noastra adica trairea noastra in bucurie, liniste si pace..Eu cred ca vindecarile vin numai si numai de la Dumnezeu indiferent ca vin prin medici alopati,prin bioenergie,prin diferiti vindecatori,prin Sfinti, prin pastile sau prin alte metode de orice fel.Vindecarea e voia lui Dumnezeu si orice vindecare e spre bine nu spre rau,satana doreste distrugerea noastra si a sufletelor noastre si nu vindecarea.
Asadar,protestantilor(sau martorilor,cei care sustineti contrariul ) cum puteti spune ca Dumnezeu nu mai face vindecari in prezent sau ca o vindecare de la un bioenergoterapeut de exemplu nu ar fi de la Dumnezeu?
Lasati Biblia,raspundeti gandindu-va logic,uman,la modul cel mai sensibil si rational.
Dumnezeu e acelasi, neschimbat si face vindecari si in prezent iar vindecarea vine numai de Sus de la Dumnezeu.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Bioenergoterapeutii fac ceea ce fac cu putere de la satana. Momentan Dumnezeu nu mai face minuni la modul general pentru a nu se confunda minunile SALE cu cele ale bioenergoterapeutii, vrajitorilor, popilor sau a MOASTELOR (inclusiv oase sau morninte de sfinti) de tot felul.

| danay72 a răspuns:

Un creștin adevărat respecta Biblia si considera ca ea e cea care oferă raspuns la orice intrebare. Isus răspunde clar la această întrebare în Matei7:21-23.Acolo spune:,, 21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri.22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?»23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!,, Aceasta e parerea lui Isus, nu e ideea noastră sau invenția noastră.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai face vindecari, pentru ca asa zisele minuni au acum explicatii medicale...

| milan9 a răspuns:

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice și să facă minuni:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Dacă odată cu apostolii s-ar fi încheiat posibilitatea de a a face minuni, tot odată cu ei s-ar fi încheiat și "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu". Nici una din cele două NU S-A INCHEIAT. Ele prin apostolic de abia au început.

Nu se mai fac? De ce, pentru că vor unii să nu se mai facă? Neoprotestantii care au pierdut Biserica, preotia si lucrarea Duhului Sfant? thinking În credința lor nici că se vor face vreodată! Toată Scripura este o colecție întreagă de minuni prezente la tot pasul. Oare nimic din acest model și mod de viață nu avea să mai continue după? thinking Penibila varianta...

Mai ales că Hristos de abia își începuse lucrarea în lume și de abia se împlinise făgăduința coborârii în lume a Duhului Sfânt despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos!

| Holiday a răspuns:

N-are legatura medicina cu vreun spiridus imaginar gen Dumnezeu. sau Satana.

| mentholinks a răspuns:

Ceea ce nu stiu crestinii e ca tocmai Dumnezeu face sa apara boala cum scrie si in Biblie. Bineinteles ca el poate si vindeca.

| xerxes1 a răspuns:

Jehova nu mai face vindecari deoarece nu-l mai lasa asa zisii martori ai lui Jehova.
Acestia au o carte de povesti numita Biblie si isi ghideaza vietile de ratati dupa ce cred ei ca scrie in ea.

| drutzix a răspuns:

Cum se face ca toate 'vindecarile' astea sunt boli care pot intra in remisie spontana indiferent de credinta? Si nu poti considera vindecare miraculoasa un caz in care omul urmeaza tratamentul stabilit de doctor. Gen "Ma doare maseaua, iau un calmant. MINUNE!"
De ca nu ii creste unui schiop piciorul sau unui ciung mana?