| anonim_4396 a întrebat:

DUMNEZEU NU EXISTA! Am reusit sa ma conving,traind in minciuna atata timp. Daca el exista, de ce nu ma ajuta? De ce trebuie sa traim o viata nedreapta? FIINDCA EL NU EXISTA! Nu intinde o mana sa ne salveze, ne lasa sa murim incet... in chinuri.Ca sa fie o intrebare, cum ati ajuns sa fiti atei? Ce v-a determinat sa faceti asta? Ma simt asa de prost cand am aflat ca am trait in minciuna pana acum.

84 răspunsuri:
| BrD a răspuns (pentru danay72):

Cat de "foarte curand"? Am timp sa fac un dus? Sau mai dureaza cateva mii de ani (poate chiar cateva eternitati)

| danay72 a răspuns (pentru BrD):

Semnele arata ca e foarte aproape. 2Timotei3:1-5,Matei24:3-14.Ultimul semn e predicarea pe intregul glob despre ce va face Dumnezeu, iar deja se predica pana in cea mai indepartata parte a pamantului.Pe situl www.jw.org poti gasi mai multe detalii.

| Cr7adi a răspuns (pentru chazz):

Tre sa fi idiot sa crezi in chestii de astea e ca si cum ai crede in jos Crăciun. Apropo de când nu mai cred viata mea sa îmbunătățit deoarece muncesc mai mult si nu așteptat sa cada bani si sănătate din cer

| Cr7adi a răspuns (pentru danay72):

Biblia este cartea masonilor care conduc lumea, ca lumea sa nu se revolte de toate neregulile pe care ei le fac, sa se teama ca ii bate acest individ numit Dumnezeu...

| danay72 a răspuns (pentru Cr7adi):

Biblia a fost scrisa intre 1513i.e.n si 98e.n.Atunci nu existau masonii.

| simarik a răspuns:

Esti prost.El te pune la incercare te-ai lepadat de El precum Petru de Iisus.

| Cr7adi a răspuns (pentru chazz):

Ce prosti exista in lume doamne...

| TheQuestion a răspuns:

Sa spunem in felul urmator:
Daca exista, si chiar ne vrea binele etc... si daca el a creat totul, atunci de ce a creat raul... si de ce a creat moartea? Eu sunt convins ca nu are cum sa existe.

| DIVERGENT a răspuns (pentru Duucu):

Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate duce...

| EuCiobanu a răspuns:

Eu sunt Atei! Pe mine ma convins faptul de ce in Biblie scrie ca el ne iubeste pe toti la fel dar cind murim unii se duc in rai si altii in iad.Toate astea au fost alcatuite de oameni.Ca sa se teama de ceva.Eu doresc sa explic de ce unii din noi cred in dumnezeu:deoarece parintii,buneii,strabuneii,etc eu au inceput sa creada in aceste minciuni si nea bagat in cap de cind eram mici ca este dumnezeu,rai, iad, etc si de asta credem si noi.Dar inchipuitiva sa nu crezut ei in asta, noi tot nu credeam, asta am vrut sa spun eu.Suntem intr-o lume unde poti crede in ce vrei, sau sa nu crezi.Asta a fost parerea mea. Credeti in ce vreti e parerea voastra.

| dacia a răspuns:

Dupa cum ai constatat, ateismul nu este agreat de nimeni.

| Lia1234 a răspuns:

Dumnezeu exista....si te va judeca de ceea ce ai zis mai sus...sa'ti dea Dumnezeu intelepciune căci ai mare nevoie!

| LuizaLuiD39 a răspuns:

Daca nu crezi si nu te rogi La Dumnezeu si nu faci fapte bune nu te va ajuta niciodata! dar daca Il faci fapte bune si te rogi la Dumnezeu te a ajuta si vei fi sus cu el. dar daca nu vei muri pentru totdeauna la Diavol! sper ca te-am ajutat

| BulaNNN a răspuns (pentru EmaS):

Ai mare dreptate EmaS!

| BulaNNN a răspuns (pentru Duucu):

Salut Duucu. Te rog frumos sa nu iti pierzi credinta in Dumnezeu. Nu fii un inger cazut. Mai bine traiesti pe pamant cu urcusuri si coborasuri, decat sa traiesti o vesnicie in chinuri. Iar cei ce l-au cunoscut pe Dumnezeu, si au cazut de la credinta, spune Biblia ca vor fi chinuiti dublu. Te poti uita la marturia dupa Angelica Zambrano. Sa vezi acolo... Ca sa stii, Dumnezeu cand a creeat raul, l-a creeat cu un scop. Daca raul nu ar fi existat, nu se putea face diferenta dintre oamenii buni si credinciosi si oamenii rai care pacatuiesc si fac lucruri oribile. Daca Dumnezeu nu ar fi creeat raul, ar fi numai pace si liniste pe tot pamantul. Intelegi? Nu s-ar mai face diferenta. Eu am trecut printr-o perioada de incercare, asa cum treci si tu acuma, pentru a-ti testa credinta. Eu impreuna cu parintii mei am avut o perioada de 3 ani de zile in care aveam pe saptamana 10 lei maixm. Si pentru ca nu ne-am lasat de Dumnezeu si ascultam de El, ne-a binecuvantat. Aici se vede adevarata credinta, pentru care Dumnezeu o testeaza, vede daca suntem vrednici de Imparatie. Asa ca Duucu, eu iti sugerez sa te increzi in Dumnezeu in continuare, sa vorbesti cu pastorul bisericii la care mergi, sa-ti faca o ungere, sa discuti cu el aceasta problema, sa citesti Biblia si sa stai in ascultare de Dumnezeu!

| Duucu a răspuns (pentru BulaNNN):

Stai linistit, timpurile trec, raspunsul a fost dat de mult in momentele mele de razvratire adolescentina, acum sta altfel treaba.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se poocaiesc

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi, happy
Dumnezeu a zis si a infaptuit

| Anonim19999999966 a răspuns:

Hei.Vreau doar sa te ajut. Dumnezeu exista.İn zilele noastre oamenii nu mai cred asa tare in El, sunt putinii pe langa restul.El ne iubeste foarte mult.Majoritatea nu mai cd in minunii si chestii de genu. Vreau sa ti spun ca mie mi s au intamplat.Catolicii,ortodocsi etc se inchina Domnului cum trebuie.Sunt unele lucruri mai presus cum ar fi rugaciunea in limbi lauda Domnului bucurandu te, nu doar sa stai pe scaun si sa cantii ca mortii. İnplineste legile.Am descoperit multe in ultima vreme dar e prea mult de scris.Am prietenii care sunt mai inaintati decat mine in legatura cu relatia lor cu Domnul care vorbesc cu El iar El le raspunde, le arata vise imaginii si e minunat.Eu inaintez. Daca ti s au intamplat lucri nasoale e pentru ca pacatul a intrat in lume acum mult timp.Nu esti singurul. Poate sunt teste poate doar pentru ca asa trebuie sa fie. Daca tu te rogi o data iar apoi te duci in treaba ta, neascultand poruncile, nu ai facut nimic.Nu zic ca ai facut asa ceva doar ca e un exemplu.Ne iubeste extraordinar.Trebuie sa stai mai mult cu Domnul, trebuie sa fi un exemplu pentru ceilalti iar daca te resping sa stii ca Domnul te iubeste.Mie mi de ajuns...Ti as mai spune dar nohlaughing Sper ca te am ajutat. Sfarsitul se apropie. Daca ma crezi ma bucur daca nu, macar am incercat. Oricum daca crezi in Domnul si El nu exista nu pierzi nimic dar dc tu nu crezi in El si El exisra ai pierdut totul...Scz pentru greseli.

| Cristineatza a răspuns:

Doar un orb crede ca Dumnezeu nu exista. Eu am avut cancer si tot nu mi.am pierdut credință pentru ca vad mereu ca exista. Ateii vor crede ca exista doar daca câștiga la Loto. Da bravo ma

| Dany_Dany_1994_hsCZ a răspuns:

Dumnezeu a spus. Ferice de cei ce cred si nu vad. Fiecare zi e o binecuvantare chiar daca nu ai vazut nici un semn. Dumnezeu te ajuta fara sa iti dai seama

| aumih16 a răspuns:

Daca esti credincios si mergi la biserica e imposibil sa nu crezi in dumnezeu

| Cristian0884df11 a răspuns:

Prietene asta vedem la moarte daca exista sau nu la judecata acolo sus apoi el hotares-te calea iad sau rai. Treaba tahappy

| Ştefan_Florin_1997_RJcn a răspuns:

Înainte oameni proști credeau în zei pentru că nu reușeau să explice niște prosti iar după un grup de religioș au împrăștiat religia pentru avere iar omul prost a duso ca și calul înainte crezând în ea ca orbi.

| Chesssss a răspuns:

Inca din copilarie am avut nelamuriri la adresa crestinismului mama fiind foarte credinciosa am fost sa zicem ancorat de crestinism. Cand aveam varsta de 18 ani mama a decedat de cancer dovedindu-mi printr-o intamplare nefericita ca acest zeu nu exsista.
Mai mult de atat consider ca biserica si crestinismul sunt responsabile in mare parte pentru decesul mamei mele (lipsa spitalelor, medicilor, tratamentelor din cauza biserici care este folosita de cei de la putere pentru a fura bani si a crestinismul care inventat aceasta arma (biblia) pentru a mentine masele de oameni in sclavie cu frica de acest zeu fals tocmai pentru a nu riposta).
Pentru cine crede ca acest zeu este adevarat si bun sa nu uitam de milioanele de oameni de la copii la batrani ucisi si torturati in numele lui (inchizitia de exemplu dar mai sunt si multe altele).
Ca sa inchei nu sunt ateu sunt adept al satanismului spiritual (care nu inseamna sacrificii si alte lucruri negative spuse de biserica tocmai pentru a tine oamenii departe prin frica ci te invata cum sa te intaresti atat psihic cat si spiritual.