| Antisistem11 a întrebat:

Ce v-a determinat mai exact sa fiti atei?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu să fiu, ci să devin. Delirul religios al habotnicilor.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru sadrian46):

Lumea o duce rău din cauza necredinței omului.

| anonimg a răspuns:

Sunt multe motive pentru care oamenii sunt atei. Chiar extrem de multe. Natura umană este slabă, decăzută; și diavolul profită din plin de acest lucru.
Și poate că este mai bine în ochii lui Dumnezeu să fi ateu, decât un creștin care își trăiește "credința" altfel decât își dorește cerul.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Scârba față de oamenii care au exagerat cu credința.
Ăsta a fost punctul de pornire.

| Ineys a răspuns:

Lipsa presupusului Dumnezeu.
Ce din ce se intampla in lumea asta te face sa crezi ca exista cineva atotputernic ( binevoitor ) care te iubeste?

De ce mai suferi atunci? De ce mai mor oameni de covid si alte boli?

Daca e acolo sus unu care poate sa faca ce vrea si tu suferi, ori suferi din voia lui, ori nu exista.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru Ineys):

Dumnezeu vrea sa fie sigur că omul îl iubește cu gândul și faptă nu doar când îi este omului bine. Satan a venit cu provocarea asta.

Pentru ca Dumnezeu vrea sa fie sigur ca omul atat prin gandire cat si prin fapte iubeste din tot sufletul, din toata inima si cu toata puterea lui pe Dumnezeu. De aceea Dumnezeu a acceptat si provocarea lui Satan cand a spus ca 'omul il iubeste pe Dumnezeu doar cand are parte de bine'.

| Ineys a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Daca e omniscient ( atotstiutor ) nu trebuie "sa fie sigur" pentru ca stia dintotdeauna daca il iubim cu adevarat sau nu. Se contrazice cu una din calitatile lui: Omniscienta, omniprezenta, omnipotenta. Ma rog, ultima le implica cumva pe primele 2. Daca esti omnipotent esti si omniscient si omniprezent.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru Ineys):

Nu degeaba a dat omului maini si picioare pentru ca pe langa o inima respectuoasa sa aiba si fapte care sa dovedeasca ce are in inima fata de Dumnezeu. Nu scrie nicaieri in Biblie ca Dumnezeu e atoatecunoscator legat de orice va face un om. De exemplu spune ca oamenii au facut lucruri despre care lui Dumnezeu nu-i trecuse prin minte. Trebuie sa intelegem si in ce fel este Dumnezeu atotputernic. Dumnezeu este atotputernic in sensul ca orice isi propune in cele din urma va realiza pentru ca el e vesnic.

| iurii75 a răspuns:

Pot sa spun ce ma determinat să renunț la ateism.

| rapandula a răspuns:

Stiinta si nebunia fanaticilor, cum sunt martorii lui Iehova sau ceilalti care pentru orice lucru si eveniment material gasesc o explicatie spirtuala.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru rapandula):

Lumea necredincioasa e condusă de Satan. De aceea e atâta haos în lume. Daca toți ar fi martori ai lui Iehova ar fi raiul pe pământ și așa va fi în viitor.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Religia si nestiinta care vine cu ea duce la haos in lume. Evolutia tehnologica care ne inbunatateste viata s-ar opri si toti ne-am petrece viata pregatindu-ne pentru lumea de apoi, nu pentru viata reala pe care am primit-o. Vrei sa-ti descriu cum era Evul Mediu cand religia si nestiinta domina societatea? Vrei sa vorbim despre Renascentism? Fara acea boala devastatoare care a ajuns sa schimbe mentalitatea oamenilor religiosi, astazi am fi fost o societate inculta si agrara fara interes pentru stiinta si arta. Acum, cand stiinta si celelate domenii sunt in floare, o ducem cel mai bine. Avem ustensile, tehnologii care ne usureaza viata. Avem hrana mai buna, serviciu medical gratuit, medicina avansata care ne va trata cat mai multe boli, in viitor cand ADN-ul va fi descifrat bolile nici nu vor mai exista, vom fi imuni la toate, bani care ne ajuta sa avem un trai mai bun, in curand vom coloniza si alte planete pentru a ne extinde rasa, vom crea tehnologii pentru schimbarea vremii, masini zburatoare (unele deja sunt la al 3-lea, 4-lea protitip urmand sa fie folosite ca taxi in viitorul apropiat, razboaiele s-au incheiat iar unde apar sunt doar regionale urmand sa fie diminuate de catre alte state care se vor baga, si mult mai multe benefici care deja exista, nici nu vreau sa ma gandesc la ce va fi. O ducem atat de bine fata de trecut incat un cersetor de pe strada are mai multe optiuni de viata decat un rege din Evul Mediu. Acei oameni traiau 40-50 de ani, rar se depasea. Astiazi 70-80 de ani e o normalitate. In viitor se va trece de suta de ani pe masura ce bolile vor fi eradicate din ce in ce mai mult.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru rapandula):

Ce zici tu a fost profetit in Biblie. Toate aceste stari de lucruri conduc spre implinirea urmatoarei profetii:

„Cînd vor zice: ‘Pace şi securitate!,’ atunci o distrugere neaşteptată trebuie să vină dintr-o dată asupra lor." — I Tesaloniceni 5:3.

Totuşi, chiar înainte ca această zi a lui Iehova să înceapă, conducătorii lumii vor spune „Pace şi securitate!". Declaraţia lor ar putea să reprezinte un singur eveniment sau o serie de evenimente. Naţiunile vor considera, probabil, că sunt pe cale să rezolve unele dintre problemele lor arzătoare. Dar ce se poate spune despre conducătorii religioşi? Întrucât fac parte din lume, este posibil ca ei să declare „Pace şi securitate!" împreună cu liderii politici (Rev. 17:1, 2). În acest caz, clerul s-ar asemăna cu profeţii falşi din Iuda, care spuneau „Este pace! Este pace!", deşi, din punctul de vedere al lui Iehova, nu era pace (Ier. 6:14; 23:16, 17).

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Si daca tot sunteti voi cei mai smecheri, de ce sunteti intr-un numar atat de mic? De ce lumea va ia in batjocura? De ce va uraste lumea? Citeste aici: https://www.tpu.ro/......ui-iehova/

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru rapandula):

Matei 7:13, 14:"13 Intrați pe poarta cea strâmtă,+ căci largă este poarta și lată este calea care duce la distrugere și mulți sunt cei ce intră pe ea, 14 în timp ce strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini o găsesc."

Matei 24:9:"9 Atunci oamenii vă vor persecuta*a și vă vor omorîb și veți fi urâți de toate națiunile din cauza numelui meu."

Geneza 3:15:"Voi pune dușmănie+ între tine+ și femeie,+ între descendența* ta+ și descendența* ei.+ El îți va zdrobi capul+ și tu îi vei zdrobi* călcâiul".