| anonim_4396 a întrebat:

DUMNEZEU NU EXISTA! Am reusit sa ma conving,traind in minciuna atata timp. Daca el exista, de ce nu ma ajuta? De ce trebuie sa traim o viata nedreapta? FIINDCA EL NU EXISTA! Nu intinde o mana sa ne salveze, ne lasa sa murim incet... in chinuri.Ca sa fie o intrebare, cum ati ajuns sa fiti atei? Ce v-a determinat sa faceti asta? Ma simt asa de prost cand am aflat ca am trait in minciuna pana acum.

84 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

He! He! Unii fac asa ca tine Il cauta pe Dumnezeu doar atunci cand au nevoie de El. Adica Il folosesc ca pe o pelerina de ploaie!

| Duucu a răspuns (pentru EmaS):

Da? Mereu l-am cautat,credeam ca mereu ma va ajuta, sau macar odata, imi va da un semn, dar treaba se inrautateste, am probleme serioase in familie.

| DIVERGENT a răspuns (pentru Duucu):

Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate duce...

| BulaNNN a răspuns (pentru EmaS):

Ai mare dreptate EmaS!

| BulaNNN a răspuns (pentru Duucu):

Salut Duucu. Te rog frumos sa nu iti pierzi credinta in Dumnezeu. Nu fii un inger cazut. Mai bine traiesti pe pamant cu urcusuri si coborasuri, decat sa traiesti o vesnicie in chinuri. Iar cei ce l-au cunoscut pe Dumnezeu, si au cazut de la credinta, spune Biblia ca vor fi chinuiti dublu. Te poti uita la marturia dupa Angelica Zambrano. Sa vezi acolo... Ca sa stii, Dumnezeu cand a creeat raul, l-a creeat cu un scop. Daca raul nu ar fi existat, nu se putea face diferenta dintre oamenii buni si credinciosi si oamenii rai care pacatuiesc si fac lucruri oribile. Daca Dumnezeu nu ar fi creeat raul, ar fi numai pace si liniste pe tot pamantul. Intelegi? Nu s-ar mai face diferenta. Eu am trecut printr-o perioada de incercare, asa cum treci si tu acuma, pentru a-ti testa credinta. Eu impreuna cu parintii mei am avut o perioada de 3 ani de zile in care aveam pe saptamana 10 lei maixm. Si pentru ca nu ne-am lasat de Dumnezeu si ascultam de El, ne-a binecuvantat. Aici se vede adevarata credinta, pentru care Dumnezeu o testeaza, vede daca suntem vrednici de Imparatie. Asa ca Duucu, eu iti sugerez sa te increzi in Dumnezeu in continuare, sa vorbesti cu pastorul bisericii la care mergi, sa-ti faca o ungere, sa discuti cu el aceasta problema, sa citesti Biblia si sa stai in ascultare de Dumnezeu!

| Duucu a răspuns (pentru BulaNNN):

Stai linistit, timpurile trec, raspunsul a fost dat de mult in momentele mele de razvratire adolescentina, acum sta altfel treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

In anumite situatii realitatea este incompatibila cu dogma crestina.

| OOOLEOOO a răspuns:

Acuma o sa te puna sa citesti pilde si preziceri (etc.)

Lasand in urma teoria ''toti suntem atei'', eu intre crestinism si ateism am ales ceva putin mai spiritual ^^.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Acum traiesti in minciuna.Crezi ca marii folozofi au fost chiar asa de prosti incat sa creada in Dumnezeu?
Gandeste-te inca o data la marii invatati ai tuturor timpurilor, sunt ei mai putin inteligenti decat niste copii de 10-18 ani (cam atat am avea toti de pe categora asta dupa parera mea)?
Hai mai, fi serios/asa...
El exista.
Iti dovedesc.
http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM
http://www.youtube.com/watch?v=xib1qGQ4H0s
http://www.youtube.com/watch?v=VNAXqZhnNq0
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
Acum,eu cred si in extraterestrii si cred ca varsta Pamantului este mai mare decat 10.000 ani.

| doctorandus a răspuns:

Din propozitia "Dumnezeu nu ajuta" rezulta ca Dumnezeu nu ajuta, nu ca nu ar exista. Poate l-ai confundat cu Mos Craciun.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca intreaga lume nu e condusa de Dumnezeu, ci de Satan. 1Ioan5:19.In schimb Dumnezeu foarte curand va intervenii in favoarea omenirii, pentru ca s-a saturat sa-i vada pe oameni suferind si pe Satan, cum face pe oameni sa creada ca raul vine de la Dumnezeu. Iacov1:13,Psalmi37:9-11

| Duucu a răspuns (pentru danay72):

Deci tot Dumnezeu a facut lumea odata cu raul, de ce a facut-o? S-a gresim din cauza sa si tot sa fim pedepsiti.Esti culmea, sincer.

| danay72 a răspuns (pentru Duucu):

Cand Dumnezeu a creat lumea totul era perfect, dar oamenii au decis sa nu asculte de Dumnezeu, dorind sa fie ca el, facand acest lucru ei au ales sa se guverneze fara ajutorul sau si astfel si noi fiind copiii lor am mostenit imperfectiunea si de aici atat de multe necazuri.Nu e vina lui Dumnezeu ca oamenii au decis sa nu tina cont de el.Romani5:12,Ieremia10:23.Daca vrei sa intelegi de ce suferim trebuie sa analizezi Biblia pentru ca acolo vei intelege punctul de vedere divin cu privire la acest subiect.

| BrD a răspuns (pentru danay72):

Cat de "foarte curand"? Am timp sa fac un dus? Sau mai dureaza cateva mii de ani (poate chiar cateva eternitati)

| danay72 a răspuns (pentru BrD):

Semnele arata ca e foarte aproape. 2Timotei3:1-5,Matei24:3-14.Ultimul semn e predicarea pe intregul glob despre ce va face Dumnezeu, iar deja se predica pana in cea mai indepartata parte a pamantului.Pe situl www.jw.org poti gasi mai multe detalii.

| Cr7adi a răspuns (pentru danay72):

Biblia este cartea masonilor care conduc lumea, ca lumea sa nu se revolte de toate neregulile pe care ei le fac, sa se teama ca ii bate acest individ numit Dumnezeu...

| danay72 a răspuns (pentru Cr7adi):

Biblia a fost scrisa intre 1513i.e.n si 98e.n.Atunci nu existau masonii.

| Mădă0611 a răspuns:

Asta spun majoritatea "ateilor", care de fapt nu sunt atei, sunt doar suparati pe dumnezeu, probabil anti-teisti o perioada, pana subconstientul o sa-i doboare. Exista n raspunsuri la intrebarile tale ca sa te conving ca exista dumnezeu, ca sa te convingi ca nu exista, nu asta e directia.

Printre motivele mele:
- mintea vindeca si imbolnaveste, nu zeii;
- oamenii au ratiune si instinct, nu duh sfant si ispita;
- animalele si oamenii sunt foarte asemanatori, animalele au sentimente, lucru posibil doar pentru cei care au suflet, crestinii spun ca ele nu au.
- universul a aparut din intamplare, nimic nu e perfect, crestinii spun ca e, desi isi adapteaza argumentele in functie de descoperirile stiintifice, inainte stiau doar de Pamant, Luna, Soare si stele cat smochinele, toate create in 6 zile
- s.a.m.d.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Exista si e ff dfrept, lumea nu vrea sa primesca ajutor,
nu vor sa se pocaiasca, Dumnezeu
6 But he giveth more grace. Wherefore he saith, God resisteth the proud, but giveth grace unto the humble.
deci vezi...
trebuie sa iL ascultam daca vrem sa fie bine.

O fosta ateista :)
http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related
IN NUMELE LUI ISUS.

Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."

God gives a young girl new legs and a guy’s ribs healed!

http://www.youtube.com/watch?v=vXyijAVypT0&feature=related

Ochi vindecat:
http://www.youtube.com/watch?v=ZijMFLa8j1U&feature=related

Demon talking out of teenage girl
http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o

Casting Out Demons
http://www.youtube.com/watch?v=I4mcJWFoBFY

DELIVERANCE From EVIL Spirit, That’s Responsible For KILLING Of 3 Sisters
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

plus altele

Demon cast out, bump and pain disappears from neck after 25 years
http://www.youtube.com/watch?v=bnw9ySMxAtU

Evil Spirits are Real
http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=fvwrel

Eliberare de demoni
http://www.youtube.com/watch?v=vevXzaLz190&feature=related

So, you don’t believe in a miracles
http://www.youtube.com/watch?v=VCv7J284FU4

Pastor Chris Healing Miracles
http://www.youtube.com/watch?v=uG1Nu6CA6rs

Pastor Chris Healing Miracles
http://www.youtube.com/watch?v=asy1zSHZ4tA

Amazing Miracle Healing of An Arm in India
http://www.youtube.com/watch?v=4secEtxDbkw

GOD GROWS LEG OUT! EXPLOSIVE REACTION!
http://www.youtube.com/watch?v=vyC_TDIC8P0&feature=related

Jesus Makes an Arm Grow!
http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

:) IN NUMELE LUI JESUS CHRIST.

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu, Biblia. may God bless you and your familly.

MARTURII ale unor oameni carorra Iisus le a aratat Iadul
http://www.youtube.com/......?/playlist

Ieremia 33:3

„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu Biblia. may God bless you.

Come... Love Awaits You
http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Come...Love_Awaits_You

For you :
http://www.youtube.com/watch?v=zZI2gOBvBHk

11 Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."

Romani 14çu11

| aumih16 a răspuns:

Daca esti credincios si mergi la biserica e imposibil sa nu crezi in dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragul meu user TPU, fara credinta in sfantul Dumnezeu, de unde ai ajuns la acesta concluzie? Te-am afectat desenele animate?
Dragul meu, daca nu exista Dumnezeu mai aveai acum, casa, masa, manacre calculator telefon etc. etc? Mai existai tu pana acum cum este stabilit? Simtete norocs ca mai esti in viata si ca Dumnezeu te-a iertat pentru ca ai pus o asemenea intrebare.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

M-a distrus gramatica ta.

| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Dragul meu era noapte cand scriam... nu mai comenta

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata penibilitate. ioiii! Eu credeam ca lasatu in viata erau partea de bancuri cu Chuck Norris

| anonim_4396 explică (pentru QuaresmaRicardo):

Nu mai spune... nu ma face sa ma ridic asupra ta copil de vreo 4-5 ani. Iti pierzi viata pe net.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nu ma face sa ma ridic eu, ca atunci chiar ar exista o problema. Si inca nu m-am prins, vorbele sunt ale domnului pe care il slujesti? Si mare dreptate cu pierdutu vietii pe net, aici chiar ai gandit.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si prietena mea, sau prietene, sau hemafroditule, ai impresia ca casa mancarea calculatorul si telefonul l-a creat dumnezeu, ca acum am vazut alta aberatie, pai hai frate sa stam toti cu aia in sus ca creaza dumnezeu tehnologie. Mai scuteste-ne, si un control medical cred ca ti-ar arata o afectiune pe creier

| anonim_4396 explică (pentru QuaresmaRicardo):

Daca tac-tu era bolnav de SIDA, tu nu mai existai, copil prost (Doamne iarta-ma).
Si Dumnezeu a creat oamenii, deci si el contribuie la tehnologie.
Si inca ceva: hemafrodit esti tu! Asa ca gurita mica!

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce reacti urata, Dumnezeu nu te va ierta ca m-ai facut copil prost, el nu ingaduie asa ceva, si plus de asta, apropo de SIDA, asa e, daca tata era bolnav de sida murea, noroc cu dumnezeu ca? ca ce, prieteno, stii cum se ia sida? O da cumva dumnezeu? Si plus de asta, dsaca dumnezeu creaza tot, ce dracu i-a trebuit sida fato? Cancer, si pentru ca vad ca esti punctuala si-mi acorzi atentie, te astept sa-mi raspunzi, doar no sa-mi spui ca dumnezeu a creat numa lucrurile bune si sida, canceru, hepatita le-a creat altcineva ca n-o sa te cred.

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fata de voi crestinii nu tin mortis sa demonstrez ceva ce ma depaseste. Sunt sigur ca iti demontez orice afirmatie prin explicatii logice, diferenta intre mine si tine e ca tu habar nu ai despre ce vorbesti prin simplul fapt ca esti un nimeni ca si credibilitate, prin simplul fapt ca vorbesti despre ceva ce dateaza de fix aproape 2013 ani si am asa o vaga impresie ca u nai mai mult de 2013 ani si nici vreo ruda de-a ta nu are. Daca iti place sa crezi in dumnezeul, ma, crede da nu mai spune aberatii de parca esti masa, da? Bucurate ca taicatu n-a avut sida si toate bolile pana acum, spera ca no sa aiba si ca no sa moara niciodata, fa ce crezi pentru tine, da nu mai te da mare, stii cand sa te dai mare? cand o sa-mi reciti biblia de unde vreau eu pana unde vreau eu, atunci. Pana atunci taci si lasa oamenii sa gandeasca ca de aia au creier, ai impresia ca tie ti s-a dat mai mult? E de ajuns ca mia impus cineva sa am o rligie de la nastere, era frumos sa astepte sa cresc si sa ma intrebe. Islamicii ucid pntru ca ei sunt advaratii urmasi ai lui Iisus, u zic sa va pastrati calmu astia ca voi, ca n-am chef sa imi traiesc viata cu frica ca ma omoara nebunii.

| SEBARCELONA a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Da sigur ea are dreptate chiar daca Dumnezeu nu a creat acestea dar a dat inteligenta la om pentru a putea crea acestea

| SEBARCELONA a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo ai mare dreptate din punctul meu de vedere dar tu ii poti explica adevarul de multe ori dar degeaba ca el tot pe-a lui o tine.Bravo inca o data pup

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Altceva pritene, crezi ca pentru a crea o masina, un bec, orice e nevoie de dedicare totala, nu cred ca oamenii astia aveau timp sa se duca la biserica, sa se roage, si tare imi e ca desi ne-au facut un bine uriasi, e mare posibilitate sa nu fi ajuns in rai.

| Silviuloan a răspuns:

"Dumnezeu nu exista, El este."

| tinerelul a răspuns (pentru Silviuloan):

Eu sunt Cel ce sunt. Asa a zis. Caci prin El sunt toate. PS: te cheama si Cristian cumva?

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Din vesnicie in vesnicie El e Dumnezeu!

| chazz a răspuns:

nici odata nu e prea mult (sa crezi,sa faci bine).
Dumnezeu exista, o sa vezi cand o sa mori.
parerea mea este ca ii pare rau de noi, cum a ajuns planeta asta, de aia nu mai "vorbeste" cu noi.

satan vrea sa ne insele, te rog sa crezi in continuare in Dumnezeu.

eu zic sa nu iti mai pui 1000000 de intrebari despre viata, ca oricum nu o sa aflii, gandeste-te ca numai e mult timp si mori, ai grija ce faci si cum faci happy
Numai bine!
Dumnezeu sa te ajute!

| Cr7adi a răspuns (pentru chazz):

Tre sa fi idiot sa crezi in chestii de astea e ca si cum ai crede in jos Crăciun. Apropo de când nu mai cred viata mea sa îmbunătățit deoarece muncesc mai mult si nu așteptat sa cada bani si sănătate din cer

| Cr7adi a răspuns (pentru chazz):

Ce prosti exista in lume doamne...

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se poocaiesc

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi, happy
Dumnezeu a zis si a infaptuit

| Cristian0884df11 a răspuns:

Prietene asta vedem la moarte daca exista sau nu la judecata acolo sus apoi el hotares-te calea iad sau rai. Treaba tahappy

| yanira4u a răspuns:

Dumnezeu fie nu exista fie e inimaginabil de rau. daca exista de ce lasa sa fie atata suferinta atata durere si atata nedreptate in lume?

| Duucu a răspuns (pentru yanira4u):

Corect... ai mare dreptate. Daca ar fi iertator cum se spune, atunci nu ar trebui ca lumea sa traiasca ce traieste acum.El ne da viata si el ne-o ia, cu aceeasi ignoranta care il caracterizeaza.

| yanira4u a răspuns (pentru Duucu):

Acum esti furios, esti suparat pe el.iti va trece repede si ai sa crezi din nou in el sunt sigura de asta. dumnezeu nu exista si atat.el nu ia viata nici nu o da.

| tinerelul a răspuns:

Sa vezi ce dezamagit ai sa fii cand ai sa descoperi ca tocmai atunci cand credeai ca nu exista Dumnezeu si cand credeai ca nu te ajuta, atunci a fost cel mai aproape de tine. Dar asta nu se va intampla acum. Putin mai incolo.

| Duucu a răspuns (pentru tinerelul):

Si daca ar exista, este nedrept.

| tinerelul a răspuns (pentru Duucu):

Depinde ce intelegi tu prin nedrept si depinde ce ti se pare tie a fi nedrept. Nu ai auzit tu oare ca inaintea dreptatii lui Dumnezeu aleraga mila Sa?

| CranK71 a răspuns (pentru tinerelul):

Si de unde sti tu ca era atunci cel mai aproape de el ma rog?

| Trybest a răspuns:

Vedem pe la moartebig grin

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Prietene, hai pe bune, ai acelasi sentiment cand pla varsta de 12 ani ai descoperit ca Mos Craciun nu exista, Dupa ce ai descoperit ca nu exista, asa-i ca ti=ai pus la un moment dat intrebarea cum de am putut sa cred o asemenea prosti cum ca ar veni cineva noaptea si ar lasa cadouri la totii copii in aclasi timp. Atunci era momentu sa-ti fi dat seama ca aceeasi poveste e si cu Dumnezeu.

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Daca ai putea sa-mi dai o funda ca n-am primit niciodata ti-asi fi recunoscator

| TheQuestion a răspuns:

Sa spunem in felul urmator:
Daca exista, si chiar ne vrea binele etc... si daca el a creat totul, atunci de ce a creat raul... si de ce a creat moartea? Eu sunt convins ca nu are cum sa existe.

| andreisirghi27as a răspuns:

Uite sa-ti spun ceva, Dumnezeu lasa pe unii sa moara in chinuri pentru pacatele acelora din viata pentru ca daca i-ar lasa sa moara de moarte buna ei ar plati pe lumea cealalta.la unele lucruri cerute de noi nu ne da Dumnezeu pentru ca considera el ca nu ne este de folos.sa-ti spun un exemplu:un coleg de a lui tata s-a rugat ca sa-si i-a o masina. dupa 8 ani a reusit de si-a luat-o.la o luna dupa asta a facut accident si s-a dus la spital cu rani grave.si-a dat seama ca nu i-a trebuit asa de mult o masina. timp de 8 ani cand vedea ca nu il asculta Dumnezeu mai si cartea ca de ce nu i-o da. daca vrei sa te asculte Dumnezeu gandeste-te intai la pacatele tale, ti-ne post, roga-te din inima mergi la biserica si fa milostenie.si eu sunt sigur ca Dumnezeu te va ajuta.am avut si eu momentele mele de necredinta, dar m-am rugat mai cu dinadinsul si Dumnezeu mi-a ajutat.roaga-te la Maica Domnului ca ea e mama noastra lasata de Iisus pe cruce.roaga-te si nu o sa te lase.

| SEBARCELONA a răspuns:

Salut pai daca Dumnezeu nu exista cum zici tu cine crezi ca a facut planetele, cerul, apa sau tot ce ne inconjoara? Si spui ca Dumnezeu e nedrept? S-ar putea ca tu te rogi pentru ceva la care Dumnezeu stie ca nu iti este de folos.Asa ca lasa copiilariile si nu te mai supara tu degeaba ok?

| Duucu a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Ma baiatule, am probleme serioase, nu maimutareli.De cateva luni bune am inceput incet incet sa-mi pierd credinta in el, ajungand intr-un final sa mi-o pierd de tot.Planetele,apele etc... s-au creat prin legile fizicii.

| SEBARCELONA a răspuns (pentru Duucu):

Frate te inteleg perfect prin ceea ce treci tu.Tu treci printr-o depresie care te face sa crezi ca problemele pe care le ai sunt din cauza credintei tale in Dumnezeu.Sa-ti pun o intrebare tu crezi ca daca nu ai mai avea credinta in Dumnezeu nu o sa mai ai probleme? Sau o sa duci o viata mai buna?

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Frate tu crezi ca daca ai avea incredere in DUUUmnezeu ai scapa de probleme?

| SEBARCELONA a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Salut frate si mai intaii nu se scrie DUUUmnezeu ci Dumnezeu si nu cred ca as scapa de probleme ca toti oamenii au probleme si asta nu e o scapare sa-ti pierzi credinta in Dumnezeu ok?

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

SI matale, fan al zeului Messi, sau locuitor al barcelonei, stii ceva, omu ala care a pus intrebarea, care nu e o intrebare ci o afirmatie mai mult a realizat ce putini realizeaza, fapt pentru care el se adresa unui numar restrans de oameni, si anume aia de nu cred in cineva decat in ei, ca sa te prinzi cine, ateii, iar lucru asta ma face pe mine sa am dreptu sa scriu aici, iar pe tine ar trebui sa te faca sa taci, si sa tte duci la marea adunare de mari credinciosi, ba chiar, la cat e biblia aia de mare, nu-mi dau seama de unde atata timp sa stai pe net.Si inca ceva, daca esti tu cu asa mare incredere in Dumnezeu si inca ai aceasta incredere, ce-ar fi sa respecti ce scrie in biblie, sa respecti invataturile, sa devii un om mai bun si sa speri ca ai respectat intru totu pentru a putea ajunge in Rai, ca din cate stiu eu si stiu, Dumnezeu nu te prea lasa sa faci prea multe, e cam strict asa ca daca o sa fii nervos pe ceea ce ti-am scris, cred ca il vei supara, pentru ca biblia spune ca cel ce te va lua peste picior sau iti va da o palma, intoarce-i obrazul si nu-i raspunde la provocare, adica mai pe scurt iarta-l, si ideea continua in felu urmator, caci daca tu nu-l ierti, nici dumnezeu nu te va ierta. Pupici la revedere

| SEBARCELONA a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Vrajeala frate ca Dumnezeu nu e strict deloc cine ti-a zis asta? Ai spus-o tu ca ti-a venit in minte. Dumnezeu a dat libertate la om sa aleaga intre bine si rau ok? Dumnezeu nu cred ca iti impune sa crezi in el ca daca iti impunea asa ceva acum erai de mult cu credinta in El.Si inca ceva tu daca ai fii ortodox si ai citi Biblia aia pe care tu spuneai ca-i mare tu cred ca ar trebui sa taci si sa nu il mai duci in mai rau pe cel care vrea sa caute adevarul si e incurcat de unu care n-are treaba cu Dumnezeu. Fara suparare tu acum mergi pe ideea ca nu exista nu? dar daca cand vei muri(Doamne Fereste) ai vedea ca el exista si a existat mereu ce ai face? Iti zic eu ca nu vei mai avea ce face asa ca informeaza-te mai mult fratioare ca acum esti pe offside

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Am realizat demult ca cu oamni de genul tau nu poti vorbi logic, ci doar fantezist. Si cand ma rfeream ca e strict prietene inteligent ma refream ca a creat 10 porunci si o carte pe care daca nu o urmezi intocmai nu ai cum sa ajungi in "IMPARATIA SA". E ultimu comentariu pentru ca sunteti deja pierduti... Si app, sunt foarte sigur ca dumnezeu iti asculta rugaciunile, te monitorizeaza 24 din 24 si vede ce om bun esti, pacat ca mai sunt alte biliarde de milioane de oameni in aceeasi situatie ca a ta, insa ei nu au norocul tau, ca logic daca dupa tine se uita 24 din 24 cum naiba sa stie si ce zic aia, si cei ciudat, o stii toate limbile ca sa stie ce spune fiecare? Si inca ceva ce mai e ciudat, exista cam f mult religii, care nu prea sunt identice cu biblia, ca altfel toate s-ar numi biblie... Si atunci ce te faci, pacatos mic, ca poate aia de au ca manual de utilizare coranu ajung in rai, ca iisus sigur da sigur sigur nu era ortodox, ca am cam umblat pe la ierusalim, sau nu stiai? Hai ca te-am umilit prea tare, imi pare bine ca esti debusolat acum, la revedere o seara frumoasa, plina de ingeri si credinta. Toate cele bune

| SEBARCELONA a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Ok cum spui tu dar unu la mana Dumnezeu nu a creat doar 10 porunci si o carte El a creat toata lumea in care traim si inca ceva cartea de care zici tu ca a fost creata de Dumnezeu adica Biblia a fost creata si scrisa de alti Sfinti.SI 2 la mana Dumnezeu nu imi asculta doar mie rugaciunile le asculta la toti si pe toti ii ajuta in parte cu cat au nevoie.Tu daca te-ai rugat vreodata pentru ceva nu tii s-a intamplat? Si cel pierdut cred ca ai fiii tu ca daca Dumnezeu nu te-ar iubi si nu ar astepta sa te intorci pe calea cea dreapta tu ai fii mort de mult. Sper cxa ai inteles ceva din tot ce ama scris.Numai bine!

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Atunci eu si alte nici nu stiu un numar, sau daca l-as stii cu siguranta nu l-as putea citi am ales calea cea stramba, adica mai precis eu, cu cei ce nu cred in asa ceva din zilele noastre, plus toate persoanele de inainteea nastrii lui iisus hristos, care se cam rugau la diferiti zei, ceea ce inseamna ca era o blasfemie, plus cei ce au existat dupa nasterea lui hristos si n-au avut bucuria de a ava manualul propriu d utilizare a vietii, si poate si cei dea lungul timpului ce s-au ocupat de razboaie si inteligenta imi spune ca poat 10 la suta din ei erau credinciosi insa prin cea ce faceau luau viata unor suflte deci nici ei nu cred ca au nimerit pe calea cea dreapta. Sa aproximez acolo unde te vei duce tu urmand calea dreapta cred ca vei fi surprins asta ipotetic vorbind, pentru ca iarta-ma ca iti spun dar dupa ce mori, mori, deci vei fi surprins de cat de infirm e numarul celor ca tine comparativ celor ca mine. Si asta ma face sa cred ca planul lui Dumnezeu de a juca bambilici cu oamenii a dat gres pentru ca se pare ca satana, dracul e mult mai tare ca el, desi lucifer din ceam auzit e creatia Supremitatii lui, ceea ce e al naibii de ciudat, ca daca as crea pe cineva care ar strang langa el mai multi, da de n ori mai multi decat mine si eu sa fiu ala care i-am creat pe toti, e pnibil. Deci sunt prost rau

| SEBARCELONA a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Sunt foarte multi ca tine care incearca sa afle adevarul dar nu il accepta pe acesta care ee.Sunt foarte multi ca tine de ce? Deoarece pacatul a pus stapanire asupra omului si satana nu a fost creat de Dumnezeu el a fost un Inger care a fost pedepsit de Dumnezeu pentru ca a gandit ceva ce nu putea fii posibil adica de a fii egal sau mai presus de Dumnezeu. Dumnezeu asteapta ca oamenii sa se intoarca pe calea cea dreapta si sa se pocaiasca ca daca nu ne-ar iubi ne-ar pierde de mult prin potop sau prin cutremure.Si inca ceva daca vrei sa-mi spui ce religie esti tu? Asa ca tu inca ai sansa de a reveni si de a te convinge ca Dumnezeu exista si te asteapta sa vii la El.Iar daca tot nu ai inteles spune-mi ce ar trebui sa faca acestia ca mine care suntem,, PIERDUTI,, ca sa revenim pe calea cea dreapta?

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Sa iti traiesti viata, sa fii sanatos nu prin rugaciune ci prin a fi atent, prin a te feri de pericole. Nu exista nimeni care sa te ajute fizic cand poate ai nevoi dapai fantastic. Lumea este o chestie simpla pe care multi o complica. Iti spun ca orice ai spune am replica si stii de ce? pentru ca tu nu realizezi ce chestii banale spui, cutremure, tornade, inundatii tsunami-uri sunt frecvent in aceleasi zone, mor mii de oameni, ce vrei sa spui ca cei de acolo sunt cei mai necredinciosi si dumnezeu ii pedepseste, gandeste-t de 2 ori inainte sa spui chestii de genu asta, natura prin modul sau de a fi produce tsunami-uri, cutremure si datorita zonelor cu grad expus la astfel de fenomene. Realizeaza in ultima clipa ca afara nu ploua pntru ca vrea cineva si nu ploua cand vra cineva, daca ar fi asa, te asigur ca toti taranii car muncesc imens un anotimp intrg se roaga ca vara sa ploua chiar toti odata pentru a avea ce pune pe masa, si nu ploua cu lunile. Repet lumea e simpla, viata aproape la fel, fa-ti viata tu si nu crede ca orice se intampla se intampla pntru ca asa ti-a fost scris

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru SEBARCELONA):

Iar eu nu incerc sa aflu adevarul, pentru mine adevarul e evident, adevarat este ca multi il cauta. Nu stiu ce sa-ti mai spun, doar ca mai gandeste-te oamenii mor nevinovati, mor omorati de alti oameni, altii nau ce manca altii au imens de mult. Cu banii p o biserica salvezi poate 3 poate 4 familii, si crede-ma ca nimni nu plateste pentru nimic din cea ce se intampla si nici nu va plati. e alegerea ta sa crezi ce vrei, eu nu vreau sa ma crezi pe mine, vreau doar sa vezi realitatea.

| crestiniromani a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca Dumnezeu nu te ajuta doar pentru simplul fapt ca tu nu crezi in El? Te-ai gandit vreodata ca tu ti-ai creionat dumnezeul tau, si pe Dumnezeul Bibliei l-ai lasat la o parte? Te-ai gandit vreodata ca nu te ajuta pentru ca nu i-ai cerut ajutorul Dumnezeului Bibliei ci dumnezeului creat de tine? Imi pare rau straight face

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru crestiniromani):

Mare adevar, dar stai prietene bun si inteligent din cale afara, tu te-ai gandit ca mai sunt sute de mii de religii si ca poate tu nu ti-ai ales bine religia in care sa te nasti, se pare ca clontu-i mare dar prostia si mai mare

| Ebixa a răspuns:

Daca nu te ajuta pe tine ma ajuta pe mine asa ca pentru mine Dumnezeu exista.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ebixa):

De fapt, ce ti se intampla tie e autosugestie.Cand crezi ca esti ajutat de cineva pur si simplu faci lucrurile mai bine si te motivezi.Nu e un lucru rau.

| dacia a răspuns:

Dupa cum ai constatat, ateismul nu este agreat de nimeni.

| boxa97 a răspuns:

Tu umbli la Biserica sau te rogi? daca nu faci astea tu de ce vrei sa te ajute?

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru boxa97):

Chiar asa, de unde dracu ajutor daca nema biserica nema rugaciune. Pa aclasi principiu is si cersetorii, daca nu se duc pa strazi si nu se roaga d oamni sa le dea bani, nema indeplinit cea ce isi doresc

| Chesssss a răspuns:

Inca din copilarie am avut nelamuriri la adresa crestinismului mama fiind foarte credinciosa am fost sa zicem ancorat de crestinism. Cand aveam varsta de 18 ani mama a decedat de cancer dovedindu-mi printr-o intamplare nefericita ca acest zeu nu exsista.
Mai mult de atat consider ca biserica si crestinismul sunt responsabile in mare parte pentru decesul mamei mele (lipsa spitalelor, medicilor, tratamentelor din cauza biserici care este folosita de cei de la putere pentru a fura bani si a crestinismul care inventat aceasta arma (biblia) pentru a mentine masele de oameni in sclavie cu frica de acest zeu fals tocmai pentru a nu riposta).
Pentru cine crede ca acest zeu este adevarat si bun sa nu uitam de milioanele de oameni de la copii la batrani ucisi si torturati in numele lui (inchizitia de exemplu dar mai sunt si multe altele).
Ca sa inchei nu sunt ateu sunt adept al satanismului spiritual (care nu inseamna sacrificii si alte lucruri negative spuse de biserica tocmai pentru a tine oamenii departe prin frica ci te invata cum sa te intaresti atat psihic cat si spiritual.

| Anonim19999999966 a răspuns:

Hei.Vreau doar sa te ajut. Dumnezeu exista.İn zilele noastre oamenii nu mai cred asa tare in El, sunt putinii pe langa restul.El ne iubeste foarte mult.Majoritatea nu mai cd in minunii si chestii de genu. Vreau sa ti spun ca mie mi s au intamplat.Catolicii,ortodocsi etc se inchina Domnului cum trebuie.Sunt unele lucruri mai presus cum ar fi rugaciunea in limbi lauda Domnului bucurandu te, nu doar sa stai pe scaun si sa cantii ca mortii. İnplineste legile.Am descoperit multe in ultima vreme dar e prea mult de scris.Am prietenii care sunt mai inaintati decat mine in legatura cu relatia lor cu Domnul care vorbesc cu El iar El le raspunde, le arata vise imaginii si e minunat.Eu inaintez. Daca ti s au intamplat lucri nasoale e pentru ca pacatul a intrat in lume acum mult timp.Nu esti singurul. Poate sunt teste poate doar pentru ca asa trebuie sa fie. Daca tu te rogi o data iar apoi te duci in treaba ta, neascultand poruncile, nu ai facut nimic.Nu zic ca ai facut asa ceva doar ca e un exemplu.Ne iubeste extraordinar.Trebuie sa stai mai mult cu Domnul, trebuie sa fi un exemplu pentru ceilalti iar daca te resping sa stii ca Domnul te iubeste.Mie mi de ajuns...Ti as mai spune dar nohlaughing Sper ca te am ajutat. Sfarsitul se apropie. Daca ma crezi ma bucur daca nu, macar am incercat. Oricum daca crezi in Domnul si El nu exista nu pierzi nimic dar dc tu nu crezi in El si El exisra ai pierdut totul...Scz pentru greseli.